Πρόβλημα με Kingston usb flash drive 4GB

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Romilos
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Romilos » 30 Απρ 2008 13:33

Καλημέρα σε όλους και χρόνια πολλά, προέκυψε ένα σοβαρό πρόβλημα με usb flash drive Kingston 4 GB
Ενώ λειτουργούσε κανονικά και έκανα δουλειά στο φορητό ξαφνικά χωρίς κάν να τραβηχτεί απο τη θύρα (απλά κουνήθηκε λίγο απότομα γιατί πιάστηκε η αλυσίδα του αλλά δεν βγήκε) έβγαλε μήνυμα ότι τα windows δεν μπορούν να σώσουν τα δεδομένα του συγκεκριμένου εξωτερικού δίσκου και τότε χάθηκαν όλα αρχεία και χάθηκε και το όνομα του usb flash
δηλαδή ενώ ονομαζόταν Kingston στη θέση Η' αμέσως μετά το εμφάνιζαν τα win ως απλά Αφαιρούμενος Δίσκος Η' και δεν υπάρχουν καθόλου αρχεία μέσα, πιο συγκεκριμένα όταν κάνεις διπλό κλίκ για να ανοίξει τότε βγάζει μήνυμα ότι τοποθετήστε μία δισκέτα στη μονάδα Η'.
Στη διαχείρηση υπολογιστή (δίσκων) πάλι εμφανίζει το συγκεκριμένο ώς Αφαιρούμενο ...Η'
Χωρίς μέσα Αποθήκευσης
στη διαχείρηση Υπολογιστή (Αποθήκευση/Αφαιρούμενα Μέσα Αποθήκευσης/Μέσα Αποθήκευσης/Βιβλιοθήκες/Kingston Data Traveler Usb 2.0 Device) λέει ότι δεν υπάρχουν άλλα στοιχεία σε αυτή την προβολή προς εμφάνιση.
Ξέχασα επίσης να αναφέρω πως όταν κάνω δεξί κλίκ/ιδιότητες στην καρτέλα Γενικά δείχνει ότι δεν έχει ούτε ελεύθερο αλλά ούτε δεσμευμένο χώρο
ο Αφαιρούμενος Δισκος Η'
ενώ στην καρτέλα Υλικο περιλαμβάνει το
Kingston Data Traveler usb 2.0 Device
στην θέση 0 λέγοντας μάλιστα ότι αυτή η συσκευή λειτουργεί κανινικά

Τί να πώ δεν ξέρω αν κάποιος μπορεί να καταλάβει τι παίζει και αν τα αρχεία βρίσκονται ακόμη μεσα στο flashaki (έτσι θέλω να πιστεύω γιατί είναι πολύ σημαντικά αρχεία που έχω μεν κάποιο Backup αλλά είναι τουλάχιστον 15 ημερών παλαιοτερο και αν δεν τα ανακτήσω θα εχω χάσει μεγάλο μέρος απο τη δουλειά που εχω κάνει)

Αν μπορεί να βοηθήσει κάποιος θα το εκτιμούσα πάρα πολύ γιατί προκειται για πολύ σημαντική δουλειά

Ελπίζω να είναι κατανοητά αυτά που έγραψα και να μην κούρασα
ευχαριστώ εκ των προτέρων

alexsoft

Δημοσίευση από alexsoft » 30 Απρ 2008 15:14

Στην διαχείριση Συσκευών στο Μονάδες Δίσκων (Υπολογιστής μου -> Ιδιότητες -> Υλικό -> Διαχείριση Συσκευών -> Μονάδες Δίσκων) σου εμφανίζει το Kingston Data Traveler usb 2.0 Device ακόμη και όταν δεν έχεις συνδεδεμένο το flashακι;

Εάν ναι, τότε κατάργησε την συγκεκριμένη καταχώρηση συσκευής και ξαναβάλε το flashακι ώστε να σου κάνει νέα αναγνώριση την συσκευή και να δουλέψει σωστά.

Άβαταρ μέλους
Romilos
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Romilos » 30 Απρ 2008 16:35

Δυστυχώς όχι alexsoft,
μόλις αφαιρείται το φλασάκι δεν υπάρχει η καταχώρηση στην συγκεκριμένη διαδρομή,
απλώς όταν το συνδέω απο το σημείο που περιγράφω στην αρχή και μετά, στη διαχείρηση/μονάδες δίσκων το εμφανίζει ως Κingston DataTraveler usb 2.0 device
όπως επίσης και
στη διαχείρηση υπολογιστή (Αποθήκευση/Αφαιρούμενα Μέσα Αποθήκευσης/Μέσα Αποθήκευσης/Βιβλιοθήκες/Kingston Data Traveler Usb 2.0 Device) λέει ότι δεν υπάρχουν άλλα στοιχεία σε αυτή την προβολή προς εμφάνιση.

ενώ στη διαχείρηση δίσκων το εμφανίζει ώς Αφαιρούμενο Δίσκο Η'

το θέμα είναι ότι δε θέλω να διακινδυνεψω μήπως τυχόν τα αρχεία είναι ακόμα μέσα στο φλασάκι και απλά έχει προκύψει κάποια δυσλειτουργία

Να προσθέσω ότι το δοκίμασα και σε άλλο υπολογιστή και πάλι το διαβάζει ώς Αφαιρούμενο Δισκο Τάδε αλλά πάλι χωρίς ούτε ελεύθερο ούτε δεσμευμένο χώρο,

φαίνεται σα να έχασε το φλασάκι τη δυνατότητα να διαβάζεται το περιεχόμενο του

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις

Άβαταρ μέλους
soteres2002
S. & H. Moderator

Δημοσίευση από soteres2002 » 01 Μάιος 2008 05:25

dokimases na kaneis format to flashaki, an fisika den exeis simantika arxeia mesa? ego nomizo pos einai broken to file system apo to flashaki sou, oxi to kikloma.

Άβαταρ μέλους
Romilos
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Romilos » 01 Μάιος 2008 13:53

Καλημέρα σε όλους
soteres2002 έγραψε:dokimases na kaneis format to flashaki, an fisika den exeis simantika arxeia mesa? ego nomizo pos einai broken to file system apo to flashaki sou, oxi to kikloma.
Κι εγώ έτσι πιστεύω soteres2002 γιατί το δοκίμασα και σε άλλο υπολογιστή
αλλά σε αυτή την περίπτωση υπάρχει κάποιος τρόπος να κάνω ανάκτηση των αρχείων(αν υπάρχουν);
Δεν με απασχολεί το ίδιο το φλασάκι παρά μόνον τα αρχεία τα οποία είναι τόσο σημαντικά (είναι δουλειά 10 ημερών σε καμιά 20αριά sites τών οποίων βέβαια έχω και άλλα backups σε άλλα σημεία αλλά μέσα στο φλασάκι ήταν όλες οι τελευταίες αλλαγές αλλά και δύο εντελώς καινούργια τα οποία τα είχα στήσει αλλά δεν είχα προλάβει να τα κάνω και αλλού backup γιατί βρίσκομαι εκτός αθηνών εδώ αι αρκετές μέρες) που άν υπάρχει κάποιος τρόπος να δοκιμάσω αν ανακτούνται τα αρχεία είμαι πρόθυμος να τον δοκιμάσω έστω και αν καταστρέψει μετα το φλασάκι.
Υπάρχει κάποια περίπτωση να διαβάζεται σε Linux to flashaki;

Χαιρετώ προς το παρόν και συνεχίζω να ψάχνομαι (είναι πολύ περισσότερος ο χρόνος που θα μου πάει να ξανακάνω αυτά που ήταν μέσα επομένως αξίζει να αφιερώσω λίγη προσπάθεια να δώ αν σώζεται η κατάσταση.

Άβαταρ μέλους
soteres2002
S. & H. Moderator

Δημοσίευση από soteres2002 » 01 Μάιος 2008 21:39

tha sou elega ki egw gia linux. gia dokimase to (isos me kapoio livecd)...

Άβαταρ μέλους
GeoStuff
Honorary Member

Δημοσίευση από GeoStuff » 01 Μάιος 2008 22:15

Έχει χαλάσει το Master Boot Record...

Τα αρχεία είναι ακόμα μέσα... Ο λόγος που έγινε αυτό είναι ότι την στιγμή που έκανες read write εντολές κουνήθηκε το φλασάκι και έχασε την εγγραφή...

Μπορείς να το φτιάξεις με ένα οποιοδήποτε πρόγραμματάκι που κάνει fixmbr...

Η Hermeia ήξερε νομίζω ένα...
Κούκλα Μου Φρεγάτα Σκίζεις Τον Ωκεανό... Μοιάζεις Στον Τιτανικό!!!

Άβαταρ μέλους
Romilos
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Romilos » 02 Μάιος 2008 04:53

Καλησπέρα και πάλι
soteres2002 έγραψε:tha sou elega ki egw gia linux. gia dokimase to (isos me kapoio livecd)...
τώρα μόλις επέστρεψα στη βάση και ετοιμάζομαι να κάνω δοκιμή με live cd να δώ αν το διαβάζει

Αν δεν γίνει κάτι θα δοκιμάσω να κάνω και fixmbr TrinityResqueKit με το οποίο στο παρελθόν είχα κάνει fixmbr σε δίσκο λειτουργικού άρα φαντάζομαι θα μπορεί να κάνει και σε flash usb.
Παρ' όλα αυτά GeoStuff θα δοκιμάσω να στείλω κι ένα μήνυμα στην Hermeia αν μπορεί να μου πεί τι γνωρίζει.

Ευχαριστώ ειλικρινά για τη βοήθεια παιδιά, χαιρετώ προς το παρόν και θα επιστρέψω με αποτελέσματα

Άβαταρ μέλους
tempo
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από tempo » 02 Μάιος 2008 09:24

περιμένουμε με αγωνία...!!!
http://www.automotonet.com πραγματικές καταναλώσεις αυτοκινήτων και μοτοσυκλετών όπως διαμορφώνονται απο τους οδηγούς
http://www.ipedia.gr online εγκυκλοπαίδεια με ερωτήσεις και απαντήσεις απο τους επισκέπτες

Άβαταρ μέλους
Hermeia
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Hermeia » 05 Μάιος 2008 13:42

ανακτηση

εστω ανοιξαμε με ένα Live-cd,
το φλασάκι μας το βλέπει ως /dev/sdc1
κι έχουμε ακόμα έναν άλλο εξωτερικό usb δίσκο, το /sdb1

έστω τα είχαμε συνδέσει και τα δυο usb πριν να μπουτάρουμε

πάμε στην κονσόλα και τσεκάρουμε

$ mount
να δουμε αν τα έχει προσαρτήσει και που..

πχ. μας λέει μεταξύ άλλων..

/dev/sdb1 /mnt/sdb1
/dev/sdc1 /mnt/sdc1

άρα ο δισκος (για το αντίγραφο της ανάκτησης) φαίνεται στο /mnt/sdb1
(εννοείται ότι έχει άδειο χώρο.. χρειαζόμαστε το μέγεθος του flash σε ένα ολόκληρο συνεχές αρχείο)

το φλας το θέλουμε να μην είναι προσαρτημένο (καλυτερα)
$ umount /dev/sdc1
(και τα άλλα νούμερα αν έχει κι άλλα partitions)

μετά πάμε την αντιγραφή..

$ dd if=dev/sdc1 of=/mnt/sdb1/antigrafo bs=512K

η πηγή αντιγραφής είναι το φασάκι σε Raw mode,
ο στόχος αντιγραφής είναι το αρχείο antigrafo μέσα στον άλλο δίσκο,
το παίρνει σε "κομμάτια" 521Κβ κάθε φορά
(αν εχουμε άνετη RAM το μεγαλώνουμε αυτό για ταχύτητα.. πχ. bs=1M .. για 1ΜΒ..)

θα πάρει λίγη ώρα.. δεν το πειράζουμε μέχρι να τελειώσει

στη συνέχεια μπορούμε να ροσαρτήσουμε αυτό το αρχείο /mnt/sdb1/antifrafo σα ναναι δίσκος φατ (αν ήταν φατ το αρχικο φλας) ..
και μπο ρούμε επίσης αν χρειαστεί να κάνουμε προσπάθειες διόρθωσης στο φλασάκι.. κι αν χρειαστεί να ξαναπάρουμε από το αντίγραφο τα περιεχόμενα χωρίς το mbr .. ιδιαίτερα αν κάποιος φίλος μας πει πόσο πρέπει ναναι το mbr του
(και να τα βαλουμε σε ένα υγιές δισκάκι..)
πχ.

$ dd if=/mnt/sdb1/antigrafo of=/mnt/sdd1 bs=1M skip=512K
(αν υποθέσουμε ότι το MBR που δεν θέλουμε να πειράξει στο δισκάκι sdd1 είναι 512Κ,
skip=πηδάω)

ένα πρόβλημα είναι ότι αν ο δίσκος-στόχος που θα φιλοξενήσει το antigrafo, αν ειναι FAT τότε δεν δεχεται αρχείο μεγαλύτερο από 2G (νομίζω είναι αυτή η τιμή)

τότε .. πάμε σε άλλο δίσκο ή το γράφουμε σε ένα αδιαμόρφωτο κομματι του (που μπορεί και να το διαμορφώσουμε προσωρινά ως ext2/linux πχ..

καλες ανακτησεις
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Hermeia την 06 Μάιος 2008 18:55, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Hermeia the InfoSharer
Η Γνώση είναι Δύναμη
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Kainourios
Ruby Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Kainourios » 05 Μάιος 2008 14:18

Έχω κι εγώ ένα παρόμοιο πρόβλημα. Πήρα ένα flashaki και καθώς έγραφα κάποια αρχεία ξαφνικά σταμάτησε την εγγραφή. Όταν κάνω properties μου το εμφανίζει 0 bytes και ως RAW. Προσπάθησα μέσω dos να του κάνω format αλλά μου έβγαλε error ioctl. Δε με ενδιαφέρουν τα αρχεία, δεν είχα βάλει κάτι μέσα, απλά να δουλέψει... ή μήπως κάηκε;

Άβαταρ μέλους
soteres2002
S. & H. Moderator

Δημοσίευση από soteres2002 » 05 Μάιος 2008 22:57

auto pou les me to ioctl simainei oti o driver pou prosferei epikoinonia ston file manager gia to usb stick stelnei kapoia entoli pou den tin anagnorizei. kati svistike mesa apo to flashaki pou xriazetai kata tin anagnorisi apo to leitourgiko sistima.

Άβαταρ μέλους
Romilos
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Romilos » 06 Μάιος 2008 02:17

Hermeia δεν βρίσκω λόγια να σε ευχαριστήσω για το χρόνο που διέθεσες για να με βοηθήσεις, όπως φυσικά και τους υπολοίπους που ασχολήθηκαν με το πρόβλημα μου
Μετά απο πολλές αποτυχημένες προσπάθειες με recovery προγράμματα και σχετικά ετοιμάζομαι τώρα να ξεκινήσω τη διαδικασία που μου προτείνεις,
θα επανέλθω με τα αποτελέσματα,
και πάλι ευχαριστώ

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης