Βοήθεια με Ιντερνετ στο Ubuntu

Είναι δωρεάν, είναι σταθερό, είναι γρήγορο.. ας το γνωρίσουμε και λίγο καλύτερα..

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Aflex

Δημοσίευση από Aflex » 01 Μάιος 2008 14:22

Άβε.

Λοιπόν έχω ένα desktop και εδώ και αρκετούς μήνες του έχω εγκαταστήσει παράλληλα με τα Windows xp τα Ubuntu 7.10 version. Ο λόγος που δεν ασχολήθηκα εώς τώρα είναι επειδή δεν μπορώ να το συνδέσω με την ασύρματη σύνδεση δικτύου που έχω. Ο υπολογιστής έχει την wireless κεραία και με τα windows xp δεν έχω πρόβλημα με το internet. Με το Ubuntu όμως, επειδή είμαι καινούργιος χρήστης δεν τα ξέρω και πολύ καλά τα πράγματα. Έψαξα στο ubuntu.com για την συγκεκριμένη version (την 7.10) αλλά δεν έβγαλα άκρη.

Αυτό που κατάλαβα είναι πως πρέπει να πάω στο System --> Διαχείρηση συστήματος(Administration) --> Δίκτυο(Network). Εκεί μου βγάζει ένα παραθυράκι με wireless connection / wired connections / modem connection . Λοιπόν πατάω πάνω στο wireless και μου λέει roeaming mode enabled. Έλα όμως που δεν μου βρίσκει το ασύρματο δίκτυο που έχω!
Κάνω κάτι λάθος??

*Το κομπιούτερ με windows xp βρίσκει κατευθείαν το ασύρματο δίκτυο και συνδέεται μόνο του στο πί και φί!!
*Λέτε να φταίει το router? Έχω ένα της U.S. Robotics.

Περιμένω βοήθεια. Ευχαριστώ πολύ :wink: :wink:

Άβαταρ μέλους
nirvana

Δημοσίευση από nirvana » 01 Μάιος 2008 21:43

Αν κανεις ενα /sbin/iwconfig τι σου βγαζει? Μηπως δεν την εχει βρει μονο του το ubuntu?

Ανεφερε εταιρια και μοντελο τις καρτας γιατι υπαρχει περιπτωση να μην μπορεις να βγαλεις ακρη ή μπορει και να ειναι πολυ εύκολο να βρεις drivers.

Αν δεν ειναι αυτο το θεμα γραψε στην κονσολα: iwconfig ath0 essid "onomadiktyou" (εκει που εχω ath0 μπορει να ειναι κατι αλλο οπως eth1. Αυτο θα το δεις απο το /sbin/iwconfig. Εκει που γραφω "onomadiktyou" θα βαλεις οπως ειναι αναμενομενο το ονομα του δικτυου που εχεις στο router μαζι με τα εισαγωγικα). Κανε αυτα και το βλεπουμε.

Άβαταρ μέλους
Aflex

Δημοσίευση από Aflex » 01 Μάιος 2008 23:07

Μου βγάζει το εξής με /sbin/iwconfig

Κώδικας: Επιλογή όλων

alexandros@Alexandros:~$ /sbin/iwconfig

lo no wireless extensions.

eth0 no wireless extensions.

eth2 IEEE 802.11b/g ESSID:off/any Nickname:"Broadcom 4318"

Mode:Managed Access Point: Invalid

RTS thr:off Fragment thr:off

Link Quality=0/100 Signal level=-256 dBm Noise level=-256 dBm

Rx invalid nwid:0 Rx invalid crypt:0 Rx invalid frag:0

Tx excessive retries:0 Invalid misc:0 Missed beacon:0

eth1 no wireless extensions.

alexandros@Alexandros:~$

alexandros@Alexandros:~$

Και έκανα και αυτό που μου είπες με το iwconfig ath0(έβαλα eth2) essid "την σύνδεση μου".
Τι κάνω τόσο λάθος??

Απάντηση

Επιστροφή στο “Linux Guide”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες