Δημιουργια CMS

Από που να ξεκινήσω; Που θα βρω; κ.α. γενικές ερωτήσεις για την δημιουργία μιας ιστοσελίδας.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
marina73

Δημιουργια CMS

Δημοσίευση από marina73 » 01 Μάιος 2008 14:58

Ειμαι Web Designer και σκεφτομαι τι θα επρεπε να κανω ενα CMS System για τους πελατες μου.
1)Αν χργσιμοποιησω τα freeware τοτε δεν μπορω να το παρουσιασω για δικη μου δουλεια.
2)Γνωριζεται αν υπαρχουν Softwares που θα μπορω να χρησιμοποιησω για να φτιαξω τα CMS για τους πελατεσ μου;

Ευχαριστω

Άβαταρ μέλους
Stathis
Photography Moderator
Επικοινωνία:

Δημιουργια CMS

Δημοσίευση από Stathis » 03 Μάιος 2008 16:57

Μπορείς να χρησιμοπιήσεις ένα free cms , αλλα να το παραμετροποιήσεις στις αναγκες του πελάτη ουτως ώστε , ναι μεν στηριχθηκες σε κάτι έτοιμο αλλα το παραμετροποίησες σε κάτι μοναδικό.Και φυσικά αφήνουμε πάντα τα copyright στον κώδικα ;)

Software για cms...δεν ξέρω αν υπάρχει κάτι τέτοιο.
Αν έχεις γνώσεις php , mysql (αν δε κάνω λάθος) κλπ θα μπορεσεις...

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημιουργια CMS

Δημοσίευση από dimsis » 03 Μάιος 2008 18:39

Δηλαδή αν χρησιμοποιήσεις κάποιο software που θα σου φτιάξει ένα CMS θα το παρουσιάσεις ως δική σου δουλειά;

Το dreamweaver μπορεί να σε βοηθήσει πάντως γράφοντας μόνο του κάποια κομάτια κώδικα. π.χ. user authentication, crud διαδικασίες σε πίνακες / εγγραφές κλπ. Ψάξε για dreamweaver tutorials στο net ή αγόρασε κανένα καλό βιβλίο.

alexsoft

Δημιουργια CMS

Δημοσίευση από alexsoft » 03 Μάιος 2008 19:03

marina73 έγραψε:Ειμαι Web Designer και σκεφτομαι τι θα επρεπε να κανω ενα CMS System για τους πελατες μου.
1)Αν χργσιμοποιησω τα freeware τοτε δεν μπορω να το παρουσιασω για δικη μου δουλεια.
2)Γνωριζεται αν υπαρχουν Softwares που θα μπορω να χρησιμοποιησω για να φτιαξω τα CMS για τους πελατεσ μου;

Ευχαριστω
Στο (1). ΛΑΘΟΣ. Μπορεί να μη παρουσιάζεις ως δικό σου ένα Δωρεάν CMS, αλλά μπορείς κάλλιστα να παρουσιάσεις στον πελάτη τις επεκτάσεις και τις ειδικές εφαρμογές που θα κάνεις για εκείνον. Αυτές θα κοστολογείς + ένα μικρό κόστος για την παραμετροποίηση του Open Source CMS.

Στο (2). Βασικά χρειάζεσαι ένα PHP ή ASP Editor... Από κει και πέρα θέλει πολύ μα πολύ κώδικα. Εγώ φτιάχνω εδώ και 1,5 χρόνο το ASCOOS CMS και τώρα αρχίζω να κοντεύω προς το τέλος.
Εκ πείρας λοιπόν σου λέω ότι η εξαρχής κατασκευή ενός CMS είναι τόσο περίπλοκη που απαιτεί αρκετό κόσμο με πολύ καλές γνώσεις του αντικειμένου, εάν θέλεις να το τελειώσεις σε εύλογο χρόνο. Και θα πρέπει να είναι κάτι το ιδιαίτερο όπως και φθηνό για να το προτιμήσει κάποιος έναντι του free.

Άβαταρ μέλους
ThyClub
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημιουργια CMS

Δημοσίευση από ThyClub » 03 Μάιος 2008 19:21

Ξεκίνα να γράφεις κώδικα και να δημιουργείς δικά σου libraries. Όταν αποκτήσεις μια καλή βάση δικών σου script τότε θα μπορείς άνετα να φτιάξεις οτιδήποτε θέλεις. Βέβαια ο κώδικας θα πρέπει να είναι όσο το δυνατόν reusable και το API που θα δημιουργήσεις θα πρέπει να το έχεις σκεφτεί και δοκιμάσει αρκετές φορές.

Αν κάνεις τα παραπάνω τότε τα "CMS" θα φυτρώνουν σαν μανιτάρια.

Αυτά. Η γενική ιδέα είναι οτι κανένας πελάτης δεν έχει τις ίδιες ακριβώς ανάγκες με άλλους πελάτες. Άρα το να φτιάξεις ενα CMS που θα το δώσεις σε όλους τους πελάτες σου θα είναι "τζάμπα" κόπος.

Άβαταρ μέλους
cherouvim
Script Master
Επικοινωνία:

Δημιουργια CMS

Δημοσίευση από cherouvim » 03 Μάιος 2008 20:33

Αν φτιάξεις ένα CMS θα ανέβεις πολλά επίπεδα στο προγραμματισμό.

Αν θες να δουλέψεις σύντομα, βρες κάτι έτοιμο που θα σε καλύπτει.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικές ερωτήσεις κατασκευής ιστοσελίδων”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες