Πώς να εγκαταστήσετε το (*)Ubuntu 8,04 μέσα από τα Windows

Είναι δωρεάν, είναι σταθερό, είναι γρήγορο.. ας το γνωρίσουμε και λίγο καλύτερα..

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
mariosal
Honorary Member

Δημοσίευση από mariosal » 01 Μάιος 2008 17:03

Σε αυτό το βοήθημα θα μάθουμε να εγκαταστούμε το (*)Ubuntu 8,04 και πιθανόν και τις επόμενες εκδόσεις του (*)Ubuntu.

Πρώτα απ' όλα ανοίγουμε τα Windows. Καλύτερα να έχουμε XP ή Vista καθώς δεν είναι τεσταρισμένο για παλαιότερες ή νεότερες εκδόσεις των Windows.

Αφού μπούμε στα Windows και φορτώσουν τοποθετούμε σε έναν DVD Driver το CD των (*)Ubuntu. Καλύτερα να μην το δοκιμάσουμε να βάλουμε μία Alpha, Beta ή RC έκδοση. Αφού φορτώσει το CD μας θα ανοίξει ένα παράθυρο που λέγετε (*)Ubuntu CD Menu.

Να και σε φωτογραφία πως είναι.

Εικόνα

Εμείς θα περάσουμε στην εγκατάσταση μέσα από τα Windows, η δεύτερη επιλογή στο (*)Ubuntu CD Menu. Έπετα θα μας βγει ένα παράθυρο το λεγόμενο Wubi. Θα επιλέξετε σε ποιον δίσκο θέλετε να γίνει εγκατάσταση, μετά θα δώσετε ένα μέγεθος το οποίο θα χρησιμοποιεί το (*)Ubuntu. Από κάτω θα επιλέξετε την εμφάνιση της επιφάνειας εργασίας σας. Δηλαδή εάν θέλετε να είναι όπως του Ubuntu ή του Kubuntu και ούτο καθ' εξής.

Δίπλα επιλέγουμε την γλώσσα που θέλουμε από κάτω το username και μετά δύο φορές τον κωδικό που θέλουμε να έχει το (*)Ubuntu που βάζουμε.

Τέλος πατάμε εγκατάσταση το δεύτερο κάτω κάτω. Να και η εικόνα για να καταλάβαιτε πως είναι το Wubi.

Εικόνα

Πηγή: MarioStuff.gr
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος mariosal την 01 Μάιος 2008 17:54, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Aflex

Δημοσίευση από Aflex » 01 Μάιος 2008 17:20

Ωραίος. Από ότι βλέπω είναι η ίδια διαδικασία με την εγκατάσταση του Ubuntu 7.10 που έχω στο desktop μου.
Αν θυμάμαι καλά όμως η εγκατάσταση με το wubi δεν έχει κάποια ακόμα σκέλη (πχ. εκεί που ορίζεις accounts, passwords κτλπ.) Η δεν υπάρχει πια στις καινούργιες εκδόσεις αυτό το option?

mariosal
Honorary Member

Δημοσίευση από mariosal » 01 Μάιος 2008 17:27

Η δήλωση του λογαριασμού γίνεται εκεί που λέει username. Και του κωδικού εκεί που λέει Password.

Άβαταρ μέλους
Aflex

Δημοσίευση από Aflex » 01 Μάιος 2008 17:49

Έχεις δίκιο. Ευχαριστώ για την παρατήρηση ;) Απλά είχα την εντύπωση ότι γινόταν πιο μετά.
Ευχαριστω :)

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 01 Μάιος 2008 23:01

.::MarioTheBest::. έγραψε: Καλύτερα να έχουμε XP ή Vista καθώς δεν είναι τεσταρισμένο για παλαιότερες ή νεότερες εκδόσεις των Windows.
το παλαιοτερες το καταλαβαινω
αλλα το νεοτερες απο vista που κολαει ??? :o :o

Άβαταρ μέλους
Aflex

Δημοσίευση από Aflex » 01 Μάιος 2008 23:17

Και εγώ την ίδια απορία είχα και έλεγα να ρωτήσω να μην ρωτήσω... Μάλλον το έγραψε διότι το βοηθηματάκι αυτό θα υπάρχει και όταν βγουν καινούργιες εκδόσεις windows(i guess :P )

Άβαταρ μέλους
topmail

Δημοσίευση από topmail » 02 Μάιος 2008 17:49

Η εγκατάσταση μέσα από τα Windows Xp ολοκληρώθηκε επιτυχώς!

Στην επανεκκίνηση του Η/Υ μου έφτιαξε Dual –Boot με τα Windows Xp και το Ubuntu.

Επέλεξα τo Ubuntu φόρτωσε για μερικά δευτερόλεπτα το logo "Ubuntu" και μετά μου πέταξε σε μια μαύρη οθόνη τους Dos η οποία γράφει στο περίπου τα παρακάτω:

"Busy Box V1.1.3….
"Enter ‘Help"..

(Initramfs) _

Tώρα τι πρέπει να γίνει για να φορτώσει κανονικά το Λ.Σ του Ubuntu ??

Ευχαριστώ Πολύ

Άβαταρ μέλους
mechpanos
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mechpanos » 02 Μάιος 2008 17:53

εγώ το έκανα με VmWare. Μάλιστα, πάει αρκετά γρήγορα με ένα μόνο μειονέκτημα, ότι ακόμα δεν έχω ρυθμίσει να "βλέπει" τους σκληρούς των windows (mp3, divx κλπ βρίσκονται εκεί!) και η κάρτα γραφικών έχει πολύ περιορισμένες δυνατότητες (το VmWare δεν υποστηρίζει open GL αλλά και τα visual effects είναι όλα απενεργοποιημένα και δεν ενεργοποιούνται).

Μιας και τώρα ξεκινάω να το "σκαλίζω", για προτείνετε τίποτα καλό να του περάσω!
Πύργος θεός Πανηλειακός!!

Άβαταρ μέλους
topmail

Δημοσίευση από topmail » 02 Μάιος 2008 17:57

Εμένα γιατι δεν μου φορτώνει την οθόνη κανονικά σε παραθυρικό περιβάλον αλλα ειναι σε dos ??

καμιά βοήθεια ??? :hammer:

Απάντηση

Επιστροφή στο “Linux Guide”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες