Έφτασε επίσημα η νέα έκδοση του (*)Ubuntu 8,04!

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
mariosal
Honorary Member

Δημοσίευση από mariosal » 01 Μάιος 2008 17:20

Η νέα έκδοση της διανομής Ubuntu έφτασε για desktops και servers! Η υποστήριξη της διανομής έχει ήδη αρχίσει καθώς όπως πολλοί είπαν είναι LTS, δηλαδή θα υποστηρίζεται για πολύ καιρό.

Η έκδοση για desktops θα υποστηρίζεται μέχρι το 2011, ενώ η έκδοση για servers μέχρι το 2013!

Για να πάρετε ή να κατεβάσετε την έκδοση αυτή μπορείτε να πάτε στην επίσημη ιστοσελίδα της διανομής, η οποία είναι η http://www.ubuntu.com/ και η ιστοσελίδα για να το πάρετε/κατεβάσετε http://www.ubuntu.com/getubuntu/.

Το Edubuntu 8.04 έρχεται ανακατασκευασμένο. Τώρα πλέον οι εκπαιδευτικές εφαρμογές εγκαθίστανται ως πρόσθετα σε μια τυπική εγκατάσταση desktop.

Τα υπόλοιπα μέλη του κύκλου του Ubuntu, Xubuntu, UbuntuStudio, και Mythbuntu κυκλοφορούν επίσης.

Για να εγκαταστήσετε την εφαρμογή, εκτός από το να πάτε στην ιστοσελίδα κάποιας από τις διανομές του Ubuntu μπορείται να αναβαθμίσετε την έκδοση σας εάν τρέχετε την έκδοση 7,10 μέσα από τη Διαχείριση Ενημερώσεων.

Δείτε τι νέο προσφέρει η έκδοση 8.04 με εικόνες!

http://www.ubuntu.com/getubuntu/release ... 04overview

Πηγή: Ubuntu.gr

Άβαταρ μέλους
Aflex

Δημοσίευση από Aflex » 01 Μάιος 2008 17:23

Έχω ακούσει πολύ καλά λόγια.
Θα το εγκαταστήσω μόλις λύσω το πρόβλημα της σύνδεσης του ίντερνετ στην προηγούμενη έκδοση που έχω.

mariosal
Honorary Member

Δημοσίευση από mariosal » 01 Μάιος 2008 17:29

Τα ελληνικά δεν έχουν ολοκληρωθεί, το λέω επειδή είμαι στην ομάδα μετάφρασης του Ubuntu. Σιγά σιγά θα τελειώσει και η μετάφραση. Κολλήματα δεν έχω προσέξει. Εάν θέλεις να το έχεις ποιο πριν από την λύση του προβλήματός σου μιας και δεν ξέρω εάν λύνεται σύντομα, μπορείς να την παραγγείλεις δωρεάν.

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 01 Μάιος 2008 19:51

εγω τελικα ποτε δεν καταλαβα τον λογο για τον οποιο να χρησιμοποιει καποιος τετοια λειτουργικα ανοικτου κωδικα και οχι κατι αλλο ??? ( windows )

απλα για να λες οτι ειμαι εξω απο το μαντρι ??

Άβαταρ μέλους
Aflex

Δημοσίευση από Aflex » 01 Μάιος 2008 20:09

απλα για να λες οτι ειμαι εξω απο το μαντρι ??
Δεν ξέρω για τους άλλους, πάντως σε προσωπικό βαθμό εμένα τα Linux μου αρέσουν πολύ. Ειδικά το Ubuntu που έχω σπίτι και το fedora που χρησιμοποιούσε πιο παλιά ο αδερφός μου τα θεωρώ πολύ καλά λογισμικά.
Δε κολλάνε (σε σύγκριση με τα windows) αν τα έχεις σε ένα παλιό pc. Είναι εξίσου καλά όσο τα windows, δηλαδή καλύπτουν τα βασικά + πολλά ακόμα. Είναι... δωρεαν :idea:
Τι άλλο θες? :P

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 01 Μάιος 2008 20:12

ολα αυτα τελικα τα ελευθερα λογισμικα και ολο αυτο το κινημα απλα δεν λεει τιποτα το ιδιετερο απο αποψη ασφαλιας σε συγκριση με τα windows η τα λειτουργικα της aplle

ακομα και η aplle εβγαλε windows συμβατα με τα μηχανηματα της

ολη αυτη η ιστορια με αυτα ειναι καπως απλα για το ξεχωρισμα απο το μαντρι

αλλα αν βγεις εξω απο το μαντρι μπορει να σε φαει ο κακος ο λυκος και μετα τι ????

Άβαταρ μέλους
Aflex

Δημοσίευση από Aflex » 01 Μάιος 2008 20:19

Έχεις τα δίκια σου φίλε Fiskili, όμως επέτρεψε μου να διαφωνώ.

Και για του λόγου το αληθές, ένας ακόμη από τους λόγους που μου αρέσει το ελεύθερο λογισμικό είναι επειδή ξεφεύγω λίγο από το συνηθησμένο, το μαζικό, το εμπορικό. Και έχω εξίσου τα ίδια καλά αποτελέσματα! :D

Δεν βλέπω να σε πείθω. Απλά σκέψου όμως πως καταρχάς είναι δωρεάν και καταδεύτερον είναι πιο ευμετάβλητο.

smiley

Δημοσίευση από smiley » 01 Μάιος 2008 20:24

για ποιο λόγο να μην είναι εξ ίσου καλό και γιατί όχι καλύτερο... αυτό εξαρτάτε από τον χρήστη που ξέρει τον λόγο που επιλέγει και το τι θέλει να εκμεταλευτεί που ίσως στο άλλο για τον ένα ή άλλο λόγο δεν μπορεί... καλά είναι να υπάρχουν δεν ξέρεις το μέλλον για να προκρίνεις καταστάσεις...

mariosal
Honorary Member

Δημοσίευση από mariosal » 01 Μάιος 2008 20:32

Το ότι είναι ελεύθερα λογισμικά δε σημαίνει ότι γι' αυτό τα βάζουμε. Ούτε θέλουμε να δείξουμε ότι εμείς έχουμε Linux και ότι οι άλλοι είναι "χαζοί" που έχουν Windows ή κάτι άλλο.

Όπως εσένα σου αρέσουν τα Windows εμάς μας αρέσει το Linux. Εάν μπορείς να κάνεις τη δουλειά σου με κάτι και το ξέρεις εντάξει. Δεν είναι μόνο τα Windows λογισμικό. Υπάρχει το Mac OS, το FreeBSD, το Solaris, το Linux και πολλά άλλα. Επειδή κάποιοι δεν έχουν Windows σημαίνει ότι παίζουν μαγκιά και ότι νομίζουν ότι είναι καλύτεροι από τους Windowsάκιδες;

Ο καθένας επιλέγει αυτό που τον εξυπηρετεί και του αρέσει.

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 01 Μάιος 2008 21:00

μα αυτο ακριβως δεν εχω καταλαβει

ποια η διαφορα απο τα windows οπου εχουν φαει μια ζωη οι προγραμματιστες να τα κανουν ολο και καλυτερα και θα εμπιστευθω ενα λειτουργικο που εκτος οτι ειναι δυσχρηστο απο οτι καταλαβαινω δεν εχει και σοβαρες επιστημονικες υποδομες πισω του παρα την καλη θεληση μιας ομαδας ατομων με ( ανιδιοτελεις ? ) σκοπους

και ποιος μου λεει οτι καθε τετοιο λειτουργικο δεν ειναι και μια πισω πορτα για καθε κακοβουλο που θελει να εχει προσβαση στους υπολογιστες των χρηστων που το εχουν εγκατεστημενο ???

Άβαταρ μέλους
GeoStuff
Honorary Member

Δημοσίευση από GeoStuff » 01 Μάιος 2008 21:08

Και ποιός σου λέει εσένα ότι τα Windows δεν έχουν ένα back door και ότι η MS κατακλέβει την επεξεργαστική ισχύ σου για δικούς της λόγους, όπως η παγκόσμια κυριαρχία...

Fiskilis, μην κυνηγάμε φαντάσματα... Και όχι θεωρείες συνομωσίας...
Κούκλα Μου Φρεγάτα Σκίζεις Τον Ωκεανό... Μοιάζεις Στον Τιτανικό!!!

Άβαταρ μέλους
Aflex

Δημοσίευση από Aflex » 01 Μάιος 2008 21:17

Πώπώ πεδίο μάχης γινήκαμε :P
Να σου πω και κάτι άλλο όμως. Εγώ δεν είμαι ευχαριστήμενος με τα windows. Ειδικά με τα vista μόνο απογοητευμένος έμεινα.
Aντίθετα, έχω εκπλαγεί με τα opensource λογισμικά που κάνουν σημαντική πρόοδο και μου ταιριάζουν γάντι.

Άβαταρ μέλους
Stathis
Photography Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Stathis » 01 Μάιος 2008 21:18

Γινεται να μην γινει flame λειτουργικών εδω μέσα; Γιατί έτσι θα καταλήξει.

Υλικο για ενημερωση : 1 , 2

Εγω παρήγγειλα 3 cdακια...και το κατεβαζω κι είμαι οκ ;)
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Stathis την 01 Μάιος 2008 21:38, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

mariosal
Honorary Member

Δημοσίευση από mariosal » 01 Μάιος 2008 21:37

Από την επίσημη έκδοση του (*)Ubuntu 8,04 φτάσαμε στο γιατί να επιλέγουμε το Linux και όχι τα Windows. Πιστεύω ότι έχουμε φύγει από το θέμα. Όποιος θέλει να μάθει τους λόγους για τους οποίους μερικοί επιλέγουν Linux αντί για Windows ας φτιάξει ένα θέμα διαφορετικό. Εδώ συζητάμε και σχολιάζουμε το (*)Ubuntu 8,04.

Άβαταρ μέλους
Stathis
Photography Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Stathis » 01 Μάιος 2008 21:40

Και αμα θέλετε λόγια και απο δικό μας παιδί τον Knorcedger : Γιατί Λινουξ;

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες