[Solved] Katerelos.gr - Τί λέει σαν μαγαζί;

Ένας χώρος για την θεωρία της φωτογραφίας και για τις φωτογραφικές μηχανές

Συντονιστές: Super-Moderators, Graphics Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 06 Μάιος 2008 19:06

μαγαζί με καλές τιμές είναι και το adorama. και αυτό χρόνια στο κουρμπέτι.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

stonecityboys

Δημοσίευση από stonecityboys » 07 Μάιος 2008 09:36

stonecityboys ανέφερε:
deninho ανέφερε:
..... το Σταυρινάκη, στο κέντρο

Χωρις παρεξηγηση.....σοβαρο μαγαζι διαλεξες.....

Πολλές φορές δεν παίζει ρόλο το μέγεθος και η φήμη του μαγαζιού, αλλά και η εξυπηρέτηση. "Το μαγαζάκι της γειτονιάς" ξέρεις. ToolTimes at work

Αλλά ο καθένας έχει τη γνώμη του. Δεν ξέρω, φυσικά, ποιος είναι κι ο Σταυρινάκης, αλλά... για να το λέει ο "deninho"... Απ' ότι έχω δει έχει αρκετές γνώσεις και καλές επιλογές...

Μη τυχόν το πάρεις σαν αντίθεση/εναντίωση, επισήμανση έκανα - δε θέλω έριδες

Καλημερα,

Βρηκες ατομο να πεις για εριδες...Οχι βρε φιλε δεν ειμαι τετοιο ατομο και δεν ειναι στο μυαλο μου να γινω.Απλα ισως επειδη δουλευα καποια στιγμη εκει και τα ξερω απο πρωτο χερι , να μου εχει "φτιαξει" την διαθεση.
Δεν ειναι μαγαζακι της γειτονιας οπως λες.Εχει 2 μαγαζια 1 στην πατησιων και ενα (απο εκει ξεκινησε) πισω απο το Μινιον(τι θυμηθηκα τωρα ε???)
Απο τιμες σιγουρα εχει καλες.Απλα το "ξερολας" απο θεμα μαγαζιου ειναι αυτο που σε βγαζει απο τα ρουχα σου.

Το να προσπαθουν να σου αλλαξουν την γνωμη σου για κατι που ξερεις πολυ καλα και το οτι σε βλεπουν μονο σαν χρημα....αυτο παει πολυ.
Ειναι πολλα πραγματα που ο πελατης δεν τα ξερει.Ειναι πολλες φορες που το κερδος ειναι σε τρελλα νουμερα.

Δεν ξερω.

Άβαταρ μέλους
PanosIlio
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από PanosIlio » 07 Μάιος 2008 09:44

Ο Κατερέλος είναι μπορεί και το πιο φθηνό μαγαζί.

Εγώ μια Sony DSC H-50 που θέλω να πάρω στο scroutz.gr τον βγάζει τον πιο φθηνό.

Όμως ο Κατερέλος δεν παρέχει εγγύηση του κατασκευαστή, αν πάθει κάτι η μηχανή την πας σε αυτόν και όχι στη Sony, αυτό το θεωρώ μεγάλο μείον.

Άλλο καλό μαγαζί είναι και ο Pastras που βρίσκεται στο Μοναστηράκι.
Εικόνα

Friendship often ends in love; but love in friendship - never.

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 07 Μάιος 2008 13:32

όσοι έχουν φτηνά είναι με παράλληλη εισαγωγή. αν όμως είναι από ευρωπαϊκή χώρα η εγγύηση είναι πανευρωπαϊκή. Το σίγουρο είναι ότι η αντιπροσωπεία θα προσπαθήσει να σε σκίσει αν μάθεις κάτι, αλλά αν τους απειλήσεις ότι θα πας σε σύλλογο καταναλωτών ή ότι θα μιλήσεις στα κεντρικά θα κάνουν μόκο και θα σε εξυπηρετήσουν έτσι όπως είναι υποχρεωμένοι να κάνουν.

εγώ για αυτόν τον λόγω, ποτέ δεν αγοράζω ποτέ canon αντιπροσωπείας. Γουστάρω να τους την σπάω. :P
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
PanosIlio
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από PanosIlio » 07 Μάιος 2008 13:40

Δηλαδή cordis έχεις όρεξη για μανούρα :lol: :lol:

Εγώ για 20 ευρώ διαφορά, γιατί την έχω βρει σε άλλο μαγαζί με 20 ευρώ παραπάνω που είναι το επόμενο πιο φθηνό, τα δίνω γιατί δεν έχω όρεξη για μανούρες και μα, μου, σου, του κτλ :P

Τώρα από την άλλη θα μου πεις με τα 20 ευρώ πας και αγοράζεις μια μνήμη ή μια έξτρα μπαταρία. :lol:
Εικόνα

Friendship often ends in love; but love in friendship - never.

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από deninho » 07 Μάιος 2008 14:57

cordis έγραψε:όσοι έχουν φτηνά είναι με παράλληλη εισαγωγή. αν όμως είναι από ευρωπαϊκή χώρα η εγγύηση είναι πανευρωπαϊκή. Το σίγουρο είναι ότι η αντιπροσωπεία θα προσπαθήσει να σε σκίσει αν μάθεις κάτι, αλλά αν τους απειλήσεις ότι θα πας σε σύλλογο καταναλωτών ή ότι θα μιλήσεις στα κεντρικά θα κάνουν μόκο και θα σε εξυπηρετήσουν έτσι όπως είναι υποχρεωμένοι να κάνουν.

εγώ για αυτόν τον λόγω, ποτέ δεν αγοράζω ποτέ canon αντιπροσωπείας. Γουστάρω να τους την σπάω. :P
Σίγουρο αυτό; :roll:

Tasos-21

Δημοσίευση από Tasos-21 » 07 Μάιος 2008 15:40

cordis, είχες πει ότι έχεις μια Canon D400. Αξίζει καθόλου; Γιατί zoom μιλάμε (περίπου σε πόσες x φορές αντιστοιχούν τα mm);

Υπάρζει κάποια DSLR με ικανοποιητικό zoom, ποιότητα 8MP, υποστήριξη RAW (αν και όλες πρέπει νά 'χουν, αλλά για σιγουριά) σε πολύ συμνφέρουσα τιμή; Φυσικά μάρκας κι όχι κάτι Vivitar, AgFa και τα σχετικά... :question: :question: :question: :question: :question:

Άβαταρ μέλους
hik-hok
Reporter
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hik-hok » 07 Μάιος 2008 17:06

A Point & Shoot with x3 Optical Zoom is roughly equivalent to 100mm in SLR Lens terms.

A Point & Shoot with x10 Optical Zoom is roughly equivalent to 300mm in SLR Lens terms.

A Point & Shoot with x12 Optical Zoom is roughly equivalent to 430mm in SLR Lens terms.

So far so good ?

When you shove a 300mm SLR Lens onto an SLR camera, it gives you 300mm (like the x10 Optical Zoom of the Point & Shoot).
ok ?

Πάντως στις DSLR τα χαρακτηριστικά των φακών ειναι η εστιακή απόσταση σε mm π.χ. 17-55 και το μέγιστο διάφραγμα αυτού του φακού (πόσο φωτεινός "γρήγορος" είναι)

Αν ειναι ν ασχοληθείς με DSLR πρέπει να ρίξεις αρκετό διάβασμα για τα χαρακτηριστικά τους αλοιώς δεν θα καταλαβαίνεις τι κάνεις όταν τραβάς φωτογραφίες

για κάτι πιο απλό πάρε μια Point & Shoot
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από deninho » 07 Μάιος 2008 18:42

για ζουμ, Βαγγέλη, μιλάμε 800χ (από υπερευρυγώνιο 10-22mm, σε υπερτηλεφακό 8000mm - δε συζητάμε την χρήση μηχανής με τηλεσκόπιο :P ) :wink:

Tasos-21

Δημοσίευση από Tasos-21 » 07 Μάιος 2008 19:10

deninho έγραψε:για ζουμ, Βαγγέλη, μιλάμε 800χ (από υπερευρυγώνιο 10-22mm, σε υπερτηλεφακό 8000mm - δε συζητάμε την χρήση μηχανής με τηλεσκόπιο :P ) :wink:
Όπως επίσης δε μιλάμε και για ευρουλάκια... :lol:

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 07 Μάιος 2008 21:26

deninho έγραψε: Σίγουρο αυτό; :roll:
ναι.
tasos-21 έγραψε:cordis, είχες πει ότι έχεις μια Canon D400. Αξίζει καθόλου;
η D400 αξίζει όσο αξίζουν οι επενδύσεις που θα κάνεις σε φακούς, κάτι που συμβαίνει σε όλες τις DSLR.
αν δώσεις 1000ευρώ για έναν φακό θα αξίζει πολύ, αν κρατήσεις αυτούς που δίνει σαν κιτ μαζί με σώμα, τότε αξίζει όσο αυτοί.
- follow me @twitter

Tasos-21

Δημοσίευση από Tasos-21 » 07 Μάιος 2008 23:50

Κατάλαβα... :( Δλδ Compact και πάλι Compact... 8)

Αλλά δεν ξέρω ποια θα ήταν καλή...

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 08 Μάιος 2008 01:28

tasos-21 έγραψε:Κατάλαβα... :( Δλδ Compact και πάλι Compact... 8)
ανάλογα με το που θες να φτάσεις. η compact θα φτάσει κάπου, η DSLR κάπου πιο μακριά.
- follow me @twitter

Tasos-21

Δημοσίευση από Tasos-21 » 08 Μάιος 2008 15:37

Κοίταξε τώρα, εγώ, στην ηλικία που βρίσκομαι δε θα μπορούσα να δίνω 1000€+ για μια φωτογραφική, την ώρα που έχουμε φροντιστήρια κ.λπ. - καταλαβαίνεις :-? , αλλά κι από την άλλη, θέλω μια μηχανή που ουσιαστικά να χωράει στην τσέπη ή έστω να έχει διαστάσεις μιας Sony DSC H9, Panasonic Lumix FZ18 ή Olympus SP-570 UZ, διότι θέλω Super Zoom.

Τώρα, όσον αφορά στο μοντέλο που πρόκειται να καταλήξω, δεν έχω ιδέα. Αρχικά ήθελα την H9, αλλά, διότι έχουμε και κάποιες ψιλογνώσεις Photoshop, είπα να μην τις αφήσουμε να πάνε χαμένες και γι' αυτό μια μηχανή με υποστήριξη RAW θα ήταν ό,τι καλύτερο. Απ' την άλλη, η Olympus είναι λιγάκι ακριβές (αν και η SP-560 UZ κυμαίνεται πάνω-κάτω στις ίδιες τιμές).

Αν μπορείτε, προτείνετέ μου μία από τις παραπάνω ή και καμια άλλη, που να υποστηρίζει RAW συμπίεση. :idea:

Απάντηση

Επιστροφή στο “Φωτογραφία και Φωτογραφικές μηχανές”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες