Πως λειτουργεί το robots;

Ερωτήσεις και απαντήσεις σχετικές με την HTML, XHTML και την κατασκευή σελίδων για το Web.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
aloha

Δημοσίευση από aloha » 05 Μάιος 2008 16:47

Διάβασα οτι βάζοντας τον παρακάτω κώδικα στο site μου

Κώδικας: Επιλογή όλων

<META NAME="robots" CONTENT="index,nofollow">
και φτιάχνοντας ένα αρχείο robots.txt οι μηχανές αναζήτησης κάνουν καλύτερη αναζήτηση στο site σου. Ισχύει; Αυτό όμως που δεν κατάλαβα είναι με ποιο τρόπο θα βάλω τα meta-tags μέσα στο robots.txt για να το διαβάζουν οι μηχανές αναζήτησης;

Άβαταρ μέλους
aloha

Δημοσίευση από aloha » 05 Μάιος 2008 19:55

ευχαριστώ αλλά αυτό δεν απάντησε στο ερώτημα μου. Το λινκ που μου έδωσες λέει τι κώδικα να βάλεις ωστε να βλέπει η μηχανή αναζήτησης ή να μην βλέπει κάποιους τομείς του site σου. Εγω αυτό που θέλω να μάθω είναι πως θα βάλω τα meta - tags μέσα στο robots.txt πως πρέπει να το γράψω

Άβαταρ μέλους
ksarm

Δημοσίευση από ksarm » 05 Μάιος 2008 21:09

το ερώτημά σου απαντήθηκε ήδη. Μέσα στο λινκ που σου έδωσα λέει ξεκάθαρα πως δουλεύει το robots.txt αλλά εσύ μάλλον δεν έκανες καν τον κόπο να διαβάσεις τις σειρές που δεν είναι με έντονα γράμματα.....

Κάνω copy από την wikipedia:
"The information specifying the parts that should not be accessed is specified in a file called robots.txt in the top-level directory of the website."

Δηλαδή: δεν γράφεις κώδικα. Φτιάχνεις ένα αρχείο κειμένου με όνομα robots.txt και το βάζεις στον ίδιο φάκελο με το index σου και εκεί μέσα καθορίζεις ποιες σελίδες να διαβάσει ή να αγνοήσει το robot-crawler.

To πως καθορίζεις το τι θα διαβάσει ή όχι ο crawler το λέει επίσης μέσα στο κείμενο της wikipedia. Διάβασέ το. Καλά. Όλο.

Απάντηση

Επιστροφή στο “HTML και XHTML”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης