ιστοσελιδα με php

Από που να ξεκινήσω; Που θα βρω; κ.α. γενικές ερωτήσεις για την δημιουργία μιας ιστοσελίδας.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
nikoskourtis

ιστοσελιδα με php

Δημοσίευση από nikoskourtis » 07 Μάιος 2008 00:25

Θελω να φτιαξω μια ιστοσελιδα με php. Ομως απ οτι εχω καταλαβει (αρχαριος ειμαι) ο βασικος σκελετος της ιστοσελιδας γινεται με html και τα δυναμικα στοιχεια με php. Η ερωτησεις μου ειναι:
1) υπαρχει τροπος να γινει η ιστοσελιδα μονο με php και να αποφυγω εντελως την html;
2) Καποιο εργαλειο που να φτιαχνει την ιστοσελιδα με το ποντικι και μετα να γινονται οι διορθωσεις του κωδικα υπαρχει για php; (κατι αντιστοιχο του frontpage στην html.)

dimis283

ιστοσελιδα με php

Δημοσίευση από dimis283 » 07 Μάιος 2008 01:35

Την html δεν μπορεις μάλλον να την αποφύγεις, και η php html γράφει.
Αν εννοείς κάτι σαν το visual studio της microsoft δεν ξέρω, αλλά μπορείς να χρησιμοπoιήσεις τα γνωστά προγραμματα για την html

nikoskourtis

ιστοσελιδα με php

Δημοσίευση από nikoskourtis » 07 Μάιος 2008 02:17

dimis283 έγραψε:Την html δεν μπορεις μάλλον να την αποφύγεις, και η php html γράφει.
OK ο κωδικας θα μεταφραστει σε html κατα την εκτελεση αλλα λεω μηπως υπαρχει τροπος να γινει ολοκληρος ο κωδικας σε php, να ειναι δηλαδη ολη η ιστοσελιδα δυναμικη και να μην υπαρχει κατι standard σε αυτη.

Άβαταρ μέλους
soteres2002
S. & H. Moderator

ιστοσελιδα με php

Δημοσίευση από soteres2002 » 07 Μάιος 2008 02:32

an kai einai geniko auto pou rotas, ginetai (px me templating engines): esi grafeis kwdika PHP mesa apo ton opoion orizeis ta styles kai to structure tis selidas.

mariosal
Honorary Member

ιστοσελιδα με php

Δημοσίευση από mariosal » 07 Μάιος 2008 19:13

Αν γιατί να κάτσεις να πεδευτείς για να το φτιάξεις από PHP. Άλλωστε καλύτερα το καθένα με αυτό που κάνει.

PHP: Δυναμική ιστοσελίδα

CSS: Γραφικά

HTML: Συνδιασμός γραφικών και ιστοσελίδας.

Αφού είσαι γενικά αρχάριος όσο λες. Αν και δεν ξέρω πόσο δηλαδή εάν ξέρεις από web programming και αυτά. Πάντως η PHP είναι δύσκολη. Καλύτερα ότι είναι να φτιάξεις να το φτιάξεις σε HTML και εάν θες λίγα πρόσθετα PHP scripts.

Βέβαια δε θέλω να σε αποθαρύνω να το κάνεις όλο σε PHP. Εάν μπορείς κάντο.

Άβαταρ μέλους
The Razor
Επικοινωνία:

ιστοσελιδα με php

Δημοσίευση από The Razor » 07 Μάιος 2008 21:58

Tι εννοείται δηλαδή όλοι όταν λέτε δυναμική? Πολύ θελώ να ακούσω. :-?

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

ιστοσελιδα με php

Δημοσίευση από Basilakis » 07 Μάιος 2008 22:11

ΔΥναμική = Dynamic loading of content

Δηλαδή παραγωγή του περιεχομένου μέσα απο κάποια βάση.

ή

σελίδα της μορφής index.php?page=eleos

όπου η index ¨εχει το βασικό deisgn, Που δεν αλάζει και ι eleos ένα extended page Που γίνεται Include Μέσα

nikoskourtis

ιστοσελιδα με php

Δημοσίευση από nikoskourtis » 07 Μάιος 2008 22:19

βασικα κανω τη διπλωματικη μου και γενικα οι καθηγητες προτιμουν να χρησιμοποιουμε opensource λογισμικο. Μου ειπε μαλιστα ο καθηγητης να χρησιμοποιησω php για την ιστοσελιδα. Οσα βιβλια εχω βρει για php χρησιμοποιουν html σε οτιδηποτε δε χρειαζεται να ειναι δυναμικο στην ιστοσελιδα, γι' αυτο ρωταω. Δε βρηκα οδηγο που να κατασκευαζει ιστοσελιδες αποκλειστικα με php χωρις html.

mariosal
Honorary Member

ιστοσελιδα με php

Δημοσίευση από mariosal » 07 Μάιος 2008 22:40

Μα έτσι απλά σας είπε PHP; Δε σας έκανε κατα μάθημα PHP; Είναι δύσκολη γλώσσα απ' ότι ξέρω. Δε μαθαίνεται από τη μία μέρα στην άλλη. Πρέπει να κάτσεις να τη δουλέψεις πολύ. Αν και η PHP πολλές φορές πάει με MySQL καλύτερα πέσμας τι ακριβώς θες να φτιάξεις να σου πούμε.

Για μία απλή ιστοσελίδα δε θα χρησιμοποιήσεις PHP.

Για μία μεγάλη ιστοσελίδα με forum, posts και διάφορα τέτοια θα χρειαστείς PHP.

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

ιστοσελιδα με php

Δημοσίευση από Basilakis » 08 Μάιος 2008 02:29

nikoskourtis έγραψε:βασικα κανω τη διπλωματικη μου και γενικα οι καθηγητες προτιμουν να χρησιμοποιουμε opensource λογισμικο. Μου ειπε μαλιστα ο καθηγητης να χρησιμοποιησω php για την ιστοσελιδα. Οσα βιβλια εχω βρει για php χρησιμοποιουν html σε οτιδηποτε δε χρειαζεται να ειναι δυναμικο στην ιστοσελιδα, γι' αυτο ρωταω. Δε βρηκα οδηγο που να κατασκευαζει ιστοσελιδες αποκλειστικα με php χωρις html.
Και ούε θα βρείς. :kaloe:

nikoskourtis

ιστοσελιδα με php

Δημοσίευση από nikoskourtis » 08 Μάιος 2008 04:53

E-shop πρεπει να φτιαξω. Θα εχει κλασσικα λιστα με προϊοντα, εγγραφη χρηστη, καλαθι αγορας κτλ. Οσο πιο καλη δουλεια τοσο καλυτερος ο βαθμος που θα παρω.
php και mysql θα χρησιμοποιησω.
Απ οτι καταλαβαινω ο βασικος κορμος θα ειναι Html και τις "βαριες δουλειες" μονο θα τις εχω με php.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικές ερωτήσεις κατασκευής ιστοσελίδων”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες