επαγγελματικη αποκατασταση

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 11 Μάιος 2008 14:06

( αστρονομια, θεωρ.μηχανικης,ηλεκτονικης,υπολογιστικης, περιβαλλοντος,στερεας,..)
:lol: :lol:

offtopic

φανταζεσαι τον Διονίση Αστροφισικό?????
Μονο που το σκευτομε..
Μπα, εγω τον εχω για πχιο προσγιομενο.κατι με τεχνολογικη κατεφθινση τον κοβο περισοτερο.

/offtopic.
Meizu MX5(5.5"/8Core/3GB/32GB/Sony IMX220 20.7MP)
PC 27'' (3770@3.4/16GB/560SE/500GB SATA3/650W S12G)
Mac mini (2.5GHz/8GB/6630/90GB GorsairGT)

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από deninho » 11 Μάιος 2008 14:59

@Connor: Μην πάω να αλλάξω κατεύθυνση και δηλώσω Αστροφυσική, τη Δευτέρα :P Το μάθημα, Εισαγωγή στην Αστροφυσική το πέρασα αέρα :P

@evaP: δήλωσα ηλεκτρονική, γιατί είναι η μόνη κατεύθυνση που με ενδιαφέρει από το φυσικό Αθήνας (στο οποίο μπήκα κατά τύχη :P) Πάντως:

α. Στο Φυσικό Αθήνας, ότι κατεύθυνση και να έχεις πάρει, δε φαίνεται στο πτυχίο. Έχεις το ίδιο πτυχίο με το παιδί που τελείωσε πυρηνική, και με εκείνον που τελείωσε εκπαίδευση. Άρα πιθανώς να μην έχει καμία σημασία το τι κατεύθυνση θα πάρεις (ο Γενικός Κύκλος μπορεί να σε βολεύει καλύτερα)

β. Θεωρώ ότι χωρίς μεταπτυχιακό δεν μπορείς να κάνεις πολλά πράγματα σήμερα.. Αυτό, βέβαια, θα μπορέσουν να στο απαντήσουν τα παιδιά που βρίσκονται ήδη στην αγορά εργασίας. Εγώ θα κάνω μεταπτυχιακό, πάντως

evaP

Δημοσίευση από evaP » 11 Μάιος 2008 19:32

διανυουμε την εποχη της αποπνιξης της καλλιτεχνικης δημιουργιας ...αυτο εχω καταλαβει! για να επιβιωσεις και να αναπτυχθεις σκοτωνεις τα ονειρα σου και συνεχιζεις! το 90% των συναδελφων μπηκαν στη σχολη κατα τυχη και τωρα δε ξερουν τι να κανουν...και αυτοι που ξερουν τι θελουν να κανουν, δε μπορουν γιατι τα πεντοχιλιαρα δυστυχωσ δε πεφτουν στη γη σαν μαννα εξ ουρανου ;)

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 11 Μάιος 2008 20:51

cordis έγραψε:
cdhyper έγραψε:Βγάζει φραγκόπουλα ο μπαμπάς; Έχεις προίκα;
χθες μου πήρε ένα range rover 4.6 hse, γουστάρεις; :P :lol:
Δηλαδή εκείνο το παπόρι που είχες το έδωσες; Ή το έστειλες στο Πέραμα για ανακατασκευή;
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 11 Μάιος 2008 21:51

το κράτησα για "πόλης", είναι βλέπεις μόνο 3.9 και πολύ πιο μικρό από το range... ;) :lol:
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
Sheena
Honorary Member

Δημοσίευση από Sheena » 13 Μάιος 2008 12:17

@cordis: Καλορίζικο!
Εικόνα

id12856 Οι άγγελοι πάνε κοντά με τους αγγέλους...

Άβαταρ μέλους
Garakatsamol
Honorary Member

Δημοσίευση από Garakatsamol » 13 Μάιος 2008 16:25

Προσωπικά τέλειωσα το πολυτεχνείο και αφού δε με ικανοποιούσαν οι σπουδές μου προσπάθησα κάτι πάνω στο χόμπι που είχα (web design) Μετά από ένα χρονικό διάστημα 3 χρονών και με πάρα πολύ κόπο και διάβασμα (πολύ περισότερο απ'οσο έριξα στη σχολή) μπορώ να πω ότι κάτι γίνεται. Η γνώμη μου είναι να κάνεις κάποιο μεταπτυχιακό πάνω στο αντικείμενο που σ'ενδιαφέρει (κι εγώ το σκέφτομαι από Σεπτέμβριο αν βολέψει) αλλά σαν ημι-αυτοδίδακτος/η θα πρέπει να αφιερώσεις πάρα πολύ χρόνο σε διάβασμα και να κ΄πανεις και κάποιες οικομικές-προσωπικές θυσίες.
Κι επίσης θα πρέπει να κάνεις σαφές στον εαυτό σου τί ακριβώς θέλεις να κάνεις και να επικεντρωθείς σ'αυτό.
Προσωπική άποψη: κυνήγα αυτό που θέλεις, εγώ δεν το μετάνοιωσα.
Καλή τύχη!

Άβαταρ μέλους
Sheena
Honorary Member

Δημοσίευση από Sheena » 13 Μάιος 2008 16:32

Έχει δίκιο ο garakatsamol σε αυτό. Άμα δεν κάνεις αυτό που θέλεις, τότε μια ζωή θα έχεις παράπονα. Από την άλλη, αν επέλεξες κάτι, τότε χρειάζεται να δωθείς σε αυτό και μάλιστα να το κάνεις όσο καλύτερα μπορείς. :)
Εικόνα

id12856 Οι άγγελοι πάνε κοντά με τους αγγέλους...

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης