Νέος και άσχετος...Κατασκευή ανανεώσημου site...

Από που να ξεκινήσω; Που θα βρω; κ.α. γενικές ερωτήσεις για την δημιουργία μιας ιστοσελίδας.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Panagiotis Kazasidis

Δημοσίευση από Panagiotis Kazasidis » 09 Μάιος 2008 11:51

Καλημέρα και...καλώς σας βρήκα!!!
Είμαι ερασιτέχνης αστρονόμος και θέλω να φτιάξω ένα site που να αναιβάζω τις φωτογραφίες μου και άλλα και να μπορώ όποτε έχω κάτι καινούργιο να τα ανανεώνω.Έχω το dreamweaver. Έκανα αναζήτηση εδώ αλλά έχει πολλά θέματα και ανοίγω αυτό. Τι μου προτείνεται λοιπόν;γίνεται αυτό μέσω αυτού του προγράμματος.Έχω δει το πολύ ωραίο μάθημα για το πρόγραμμα αυτό στη σελίδα σας από τον lunarmedia αλλά θέλω και πιο προσωπική βοήθεια καθότι τελείως άσχετος...
Ευχαριστώ,
Καζασιδης Παναγιώτης

ALR
Honorary Member

Δημοσίευση από ALR » 09 Μάιος 2008 12:09

Παναγιώτη καλησπέρα,
Αυτό που χρειάζεσαι είναι ένα απλό στη χρήση σύστημα διαχείρισης περιεχομένου το οποίο εγκαθίσταται εύκολα σε κάποιον server κ μπορείς εξίσου εύκολα να το ανανεώσεις αλλά κ να το παράμετροποιήσεις σύμφωνα με τις ανάγκες σου.
Χρειάζεσαι λοιπόν και μια μεγάλη κοινότητα που το υποστηρίζει με επιπρόσθετα λογισμικά κ συμβουλές.
Το dreamweaver δεν θα βοηθήσει.
Εγώ προτείνω να αρχίσεις να μαθαίνεις πράγματα γύρω από το wordpress.
Δεν αναφέρω τα Joomla drupal καθότι πιο σύνθετα.
Γίνονται πραγματάκια

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Basilakis » 09 Μάιος 2008 14:44

Απο την άλλη δες το Wordpress. Αυτό που θέλεις να κάνεις είναι πολύ απλά κάτι σαν blog και να δλιχνεις τις φωτογραφίες σου και να μιλάς για την αστρονιμία όσο θέλεις.

Panagiotis Kazasidis

Δημοσίευση από Panagiotis Kazasidis » 09 Μάιος 2008 17:29

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον.Τι είναι το wordpress;Να σας δώσω ένα παράδειγμα, θέλω να κάνω κάτι σαν αυτό http://www.perseus.gr/ & αυτό http://www.robgendlerastropics.com/ .Τι να κάνω;Ποιο πρόγραμμα θέλω;Παρακαλώ πείτε μου όσο πιο απλά γίνεται...Δεν ξέρω τίποτα...

Panagiotis Kazasidis

Δημοσίευση από Panagiotis Kazasidis » 09 Μάιος 2008 17:47

Και ένα δίγμα της δουλειάς μου!!!Ελπίζω να σας αρέσει... :D
Συνημμένα
M81-82.jpg

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Basilakis » 09 Μάιος 2008 19:00

ΑΥτή δεν έχουνε CMS. WOrpdress είναι αυτό που κάνουνε αυτοί, μόνο με την διευκόλυνση πως γίνεται η ανανέωση δυναμικά και δεν πιράζεις σελίδες συνέχεια. more εδώ

wordpress.org

Panagiotis Kazasidis

Δημοσίευση από Panagiotis Kazasidis » 09 Μάιος 2008 19:59

Μα... τελείως άχρηστος...Πως εγκαθήσταται το wordpress; Δεν παλεύεται...Στο πεδίο αυτό είμαι σκράπας..., μη με παρεξηγήτε, άλωστε οι υπολογιστές και ο προγραμματισμός δεν είναι και το πιο εύκολο...Ο καθένας στον τομέα του, σορι λοιπον αν σας κουράζω και είναι χαζές οι απορείες μου... :( Όποιος μπορεί να βοηθήσει ας μου στείλει το τηλ του με πμ ή να του στείλω το δικό μου.

Ευχαριστώ...

Άβαταρ μέλους
vassilism
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από vassilism » 09 Μάιος 2008 22:28

Φίλε Παναγιώτη, όπως σου είπαν και τα παιδιά μπορείς να φτιάξεις το site σου με το wordpress.
Επειδή όμως στην συνέχεια μπορεί να χρειαστείς περισσότερα πράγματα, εγώ θα σου πρότεινα να ασχοληθείς με το joomla.
Το joomla είναι ένα σύστημα διαχείρισης περιεχομένου.
Με απλά λόγια, με αυτό μπορείς να φτιάξεις το site σου online όπως το θέλεις, χωρίς να έχεις γνώσεις προγραμματισμού, μέσα από ένα παραθυρικό περιβάλλον.
Για να μπορέσεις να κάνεις εγκαταστάτη το joomla, έτσι ώστε να μπορείς να ξεκινήσεις, ο server σου πρέπει να υποστηρίζει την php και μια βάση δεδομένων mysql. Αν υπάρχει και το fantastico ακόμα καλύτερα γιατί όλα γίνονται αυτόματα.
Σου δίνω αυτά τα link να πάρεις μια ιδέα και για ότι απορία έχεις, εδώ είμαστε :D
http://www.joomla.org/content/view/12/26/
http://www.joomla.gr/

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Basilakis » 09 Μάιος 2008 23:33

Παιδία, θέλει να κάνει απλό site, όχι site μεγάλου περιεχομένου όπως είναι το Joomla. και δεν τα βγάζει πέρα με το wordpress θα τα βγάλει με joomla? :P:P

Άβαταρ μέλους
mechpanos
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mechpanos » 10 Μάιος 2008 00:53

σιγά το δύσκολο!τον χαλάει δλδ,να περάσει μια gallery για φωτογραφίες και ένα docman για αστρονομικά screensavers και να είναι άρχοντας?σε δε ευκολία, και το joomla μια χαρά είναι!ψηφίζω ανεπιφύλακτα και για εγκατάσταση+χρήση ό,τι θέλεις φίλε, ρώτα άφοβα!
Πύργος θεός Πανηλειακός!!

Άβαταρ μέλους
vassilism
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από vassilism » 10 Μάιος 2008 01:23

Basilakisweb έγραψε:Παιδία, θέλει να κάνει απλό site, όχι site μεγάλου περιεχομένου όπως είναι το Joomla.
Το πόσο μεγάλο θα είναι το site αυτός θα το καθορίσει.
Αν και για αυτό που θέλει να φτιάξει, αν έχει το fantastico στον server είναι δουλειά μισής ώρας να ολοκληρώσει το site του.
Basilakisweb έγραψε:και δεν τα βγάζει πέρα με το wordpress θα τα βγάλει με joomla? :P:P
Δεν τα βγάζει πέρα με το wordpress, επειδή το ακούει για πρώτη φορά στην ζωή του.
Είναι σαν να πει ένας μάστορης σε μια γυναίκα ¨πιάσε το γερμανικό κλειδί¨ και η γυναίκα να ψάχνει για κλειδιά που ανοίγουν πόρτες :lol:

Panagiotis Kazasidis

Δημοσίευση από Panagiotis Kazasidis » 10 Μάιος 2008 01:55

Ευχαριστώ πολύ παιδιά!!!Βασικά με το wordpress δεν μπόρεσα να κάνω εγκατάσταση...Δεν κατάλαβα πως...Ένα zip είναι που το έκανα extract και έχει αρχεία, δεν έχει κανένα exe...

Άβαταρ μέλους
MichalisS
Honorary Member

Δημοσίευση από MichalisS » 10 Μάιος 2008 02:09

Εγώ πάντως προσεφέρθηκα να σε βοηθήσω προσωπικά! :)

Panagiotis Kazasidis

Δημοσίευση από Panagiotis Kazasidis » 10 Μάιος 2008 02:14

Ναι Μιχάλη και σε ευχαριστώ.Θα περιμένω.Όποτε μπορέσεις στείλε μου πμ.Καλή επιτυχία, εγώ ξεκινάω τέλη Ιουνίου...

Άβαταρ μέλους
mechpanos
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mechpanos » 10 Μάιος 2008 09:02

Τα συστήματα αυτά τρέχουν σε σέρβερ, ο οποίος εκτελεί τις php εντολές που περιέχει ο κώδικας. Οπότε, λογικό είναι να μην μπορείς να τα τρέξεις, καθώς δεν κατεβάζεις κάποιο εκτελέσιμο αρχείο,αλλά κώδικα που ΘΑ εκτελεστεί από τον σέρβερ,όπου θα τα ανεβάσεις. Μετά,εισάγοντας την διεύθυνση που τα ανέβασες,ξεκινά η εγκατάσταση όταν μπεις για 1η φορά. Αν όμως το hosting σου έχει cpanel έχει το βοήθημα fantastico που τα κάνει αυτόματα,χωρίς να χρειάζετα
Πύργος θεός Πανηλειακός!!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικές ερωτήσεις κατασκευής ιστοσελίδων”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες