3Ds Max 2009 - Reveal Rendering

Δημιουργία τρισδιάστατων γραφικών με Cinema 4D, Max 3Ds, Maya, ...

Συντονιστές: Super-Moderators, Graphics Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
De_Profundis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από De_Profundis » 17 Μάιος 2008 16:35

μέχρι τώρα χρησιμοποιούσα το max6, έκανα φορματ και έβαλα το 8. Για ποιό λόγο να βάλω καινούρια έκδοση όταν μπορώ να κάνω τη δουλειά μου με μία παλιά, και απο τη στιγμή που δεν υπάρχει κάτι το εντελώς καινούριο; Φαντάζομαι έτσι θα σκέφτονται πολλοί!

Επίσης τίθεται και το θέμα των plug-ins. Όταν για παράδειγμα βγεί η έκδοση 2010, τότε θα βγούν και τα plug-ins με συμβατότητα στο max 2009. Αυτό συμβαίνει και στις παλαιότερες εκδόσεις. Ο λόγος είναι οτι βγαίνει νέα έκδοση κάθε 6 μήνες, και έτσι οι εταιρίες έκδοσης plug-ins δεν προλαβαίνουν σε αυτό το χρονικό περιθώριο να βγάλουν τα προιόντα τους για την τρέχουσα έκδοση, με αποτέλεσμα να μένουν πίσω κατα μία έκδοση...! Απαράδεκτο κατα τη γνώμη μου, ειδικά για όσους χρειάζονται κάποια ειδικά "πρόσθετα" για εξειδικευμένη εργασία. Και εκεί τίθεται το θέμα "γιατί να χρησιμοποιήσω τελευταία έκδοση και όχι μία προηγούμενη". Τα σχόλια δικά σας.
Εικόνα

/ - { Render Your Dreams } - /

My Deviant Art

Frruger

Δημοσίευση από Frruger » 17 Μάιος 2008 17:10

Το 6 είναι του 2003 μέσα σε πέντε χρονιά το software έχει προχωρήσει.
Το 8 δεν έχει x64 support το οποίο αρχίζει να γίνεται ολο και ποιο σημαντικό .
Βέβαια συνεχίζει να ακούει τα plugging του 6 που είναι ένα συν, αλλά τα περισοτερα θα τα βρεις για 9 οποτε και για 2008 (είναι συμβατά ) τα x64 plugins ακόμα σπανίζουν αλλά που θα πάει θα δούμε φως και εκεί (η ελπίδα πεθαίνει τελευταία, αλλά κάποτε πεθαίνει. Τάδε εφη Φοίβος ένας παλιός μαθητής μου)
Το ποιο γ@μ@το καινούριο στο 8 ήταν το Asset Tracking (αν αλλάξεις όνομα η σε κάνα δυο maps η αν κανείς καμιά μ@λ@κια με τα directories μπορείς από εκεί εύκολα να τα ξαναβρείς ενώ παλιά έβγαζε η π0υτσ@ μας νύχια μέχρι να βρούμε τα missing maps)
Το sweep ήταν κάλλο καινούριο πράγμα στο 8
Νομίζω ότι γενικά αξίζει να πας 8 σε 2008 , το 2009 δεν έχει και τίποτα που να σε αφήσει εμβρόντητο

Άβαταρ μέλους
De_Profundis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από De_Profundis » 17 Μάιος 2008 17:35

Δεν λέω πως δεν έχει προχωρήσει το software. Απλώς εμένα δεν μου χρειάζεται η κάθε τελευταία έκδοση, καθότι δεν είμαι επαγγελματίας, αλλά ασχολούμαι με το max για χόμπυ, και για εκμάθηση. Η γνώμη που εκφράζω εδώ αναφέρεται στο πώς θα σκεφτόμουν εάν ήμουν επαγγελματίας, χωρίς να σημαίνει πως η μία έκδοση δεν έχει (έστω και μία μικρή) διαφορά με την άλλη, ανάλογα βέβαια και με τις απαιτήσεις της δουλειάς μου.

Υ.Γ: Sorry για το διπλό ποστ, αλλά πάτησα καταλάθος 2 φορές την "Αποστολή".
Εικόνα

My Deviant Art

Frruger

Δημοσίευση από Frruger » 17 Μάιος 2008 18:37

Επικροτώ και επαυξάνω. Άμα ψάξεις ρίχνω ένα κράξιμο στο 2009 κάπου εδώ μέσα.

Άβαταρ μέλους
paink1ller

Δημοσίευση από paink1ller » 18 Μάιος 2008 12:21

De_Profundis έγραψε:άστα αυτά...μου τα είπε εμένα ο Μάκης...Μετά τα σκάνδαλα με τη Siemens, επόμενα είναι τα σκάνδαλα μεταξύ της Autodesk και του paink1ller...φτού σου...! ;)
χεχε μας πιασανε ! :whistle: :whistle:

De_Profundis αν και το max 6 ειναι λιγο παλιο συμφωνω μαζι σου οτι εφοσον καλυπτει τις αναγκες σου δεν υπαρχει λογος για αναβαθμιση.
Βεβαια τα 64bits ειναι ενα μεγαλο βημα ειδικα αμα χρησιμοποιεις NURBS οπου τα μαθηματικα τους κρασαρουν ανετα οποιοδηποτε PC.
mkpk έγραψε:..παντως να τα παιρνουν θελουν...αλλαξαμε ετος ας κανουμε και ενα compile να το γιορτασουμε και να τα οικονομισουμε....
:lol: :lol:

Άβαταρ μέλους
De_Profundis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από De_Profundis » 18 Μάιος 2008 13:48

Απ'όσα διάβασα, το συμπερασμα είναι ένα...Η Autodesk βγάζει 2 εκδόσεις το χρόνο, ουσιαστικά με μικρές διαφορές μεταξύ τους, και αγοράζει ο καθένας ανάλογα με τις απαιτήσεις της δουλειάς του. Οπότε απο το να αναμασάμε τα όσα ειπώθηκαν σε προηγούμενα post, γιατί δεν σταματάμε εδώ το "κράξιμο", και να αρχίσουμε να φτιάχνουμε τίποτα;;; Έτσι, για αλλαγή κλίματος ;) ;) ;) ;) ;) Λέω τώρα εγώ...!
Εικόνα

My Deviant Art

Άβαταρ μέλους
paink1ller

Δημοσίευση από paink1ller » 12 Ιούλ 2008 19:43

Λοιπον ειχα κατι προβληματα με το Max9 και ειπα να κατεβασω το 2009trial να δοκιμασω.

Απογοητευτηκα λιγο..

Καμια διαφορα στην ταχυτητα. Περιμενα καλυτερη υποστηριξη για multicore κατα το Modeling αλλα παλι μονο ενας πυρηνας χρησιμοποιειται.

Ο reactor δειχνει λιγο πιο στιβαρος και προβλεψιμος και γενικα εχει αλλο feeling αλλα παλι 1core μονο.

Μου αρεσε ο καινουργιος maxscript editor. KΑΙΡΟΣ ηταν !
Μου αρεσαν και τα καινουργια ProMaterials.

Περιμενα multicore simulation στο Cloth αλλα @@.
Βελτιωσαν ομως την multicore υποστηριξη στο rendering του "Hair and fur" ! Κατι ειναι και αυτο...
Παλι 1core στο ParticleFlow :-? ... WHYYYYYYYYYY ???????

Crashare κανα δυο φορες..

To αστειο ειναι τα "φαντασματακια" που βγαινουν σε καθε viewport για να αλλαζεις γρηγορα οπτικη. Χαχαχα δλδ πρεπει να εισαι "ακυρος" τελειως για να απασχολησεις τους προγραμματιστες σου να κανουν κατι τετοιο. Ποιος θα το χρησιμοποιησει εκτως απο τον ανηψιο μου που ειναι 10χρονων ?
Εστω να εβαζε μια μικρη μπαρα πανω σε καθε viewport με κουμπακια shortcuts για να αλλαζεις οπτικες οπως εχουν τα αλλα προγραμματα.
Ηobby: Shooting photons

kostakis7

Δημοσίευση από kostakis7 » 11 Φεβ 2009 11:21

Παιδιά θα φανεί λίγο ξεκάρφωτο αυτό που θα πω, αλλά πως ανοίγεις ένα αρχείο απο max9 σε μια πιο παλιά έκδοση max? γίνετε αυτό? όταν δουλεύω ένα αρχείο max απο την αρχή σπίτι μου μπορώ να το ανοίξω στη δουλειά που έχω το max9. το αντίθετο όμως δε γίνετε. :(

Άβαταρ μέλους
ne3go

Δημοσίευση από ne3go » 11 Φεβ 2009 12:55

kostakis7 έγραψε:Παιδιά θα φανεί λίγο ξεκάρφωτο αυτό που θα πω, αλλά πως ανοίγεις ένα αρχείο απο max9 σε μια πιο παλιά έκδοση max? γίνετε αυτό?
Απλά δε γίνεται.

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από EneMe » 11 Φεβ 2009 13:06

kostakis7, μία λύση είναι να κάνεις export σε κάποιο άλλο είδος αρχείου που διαβάζεται κι από παλιότερες εκδόσεις, αλλά έτσι σίγουρα θα χάσεις πολύτιμη πληροφορία.

Η εναλλακτική είναι να βάλεις το 9 και στο σπίτι.
Είτε θα το αγοράσεις, είτε θα το αποκτήσεις με κάποιον παράνομο τρόπο τον οποίο δεν μπορούμε να συζητήσουμε στο freestuff!
:cop:

:D

kostakis7

Δημοσίευση από kostakis7 » 18 Φεβ 2009 14:31

euxaristw paidia. eimouna sigouros oti de ginete alliws alla ithela na eksantlisw oles tis pithanotites. :o :o

Απάντηση

Επιστροφή στο “3D Graphics design”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες