[Solved] κατασκευη site με web page maker

Από που να ξεκινήσω; Που θα βρω; κ.α. γενικές ερωτήσεις για την δημιουργία μιας ιστοσελίδας.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
devilfw

Δημοσίευση από devilfw » 12 Μάιος 2008 16:50

εχω το προγραμμα web page maker και θελω να φτιαξω site με αυτο. γνωριζω οτι δεν εχει πολλες επιλογες αλλα θελω να κανω κατι απλο. τα ερωτηματα μου ειναι τα εξης: 1ον:μπορω με αυτο το προγραμμα να κανω site και να το δωσω σε εταιρεια να το ''ανεβασει'' στο ιντερνετ; 2ον:αν τελικα μπορει να γινει αυτο, ποσο ασφαλες θα ειναι το site?επειδη θα εχει δημιουργηθει απο προγραμμα χαμηλου επιπεδου μηπως θα ειναι και αναξιοπιστο? 3ον:θα μπορω οποτε θελω να το ανανεωνω? θα ηθελα απαντησεις σιγουρες και οχι υποθετικες.επειδη σε παρομοιο θεμα μου ειχα πολλες προσφορες απο παιδια που θελαν να μου φτιαξουν site ,ενημερωνω οτι αυτο θα το κανω εντελως για χαβαλε και δεν μπορω να διαθεσω ουτε το πιο εξευτελιστικο ποσο για να μου κανουν σελιδα. συνεπως αν μπορει καποιος να με βοηθησει σε αυτα τα ερωτηματα και μονο.... ευχαριστω
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος devilfw την 26 Οκτ 2008 02:06, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

ALR
Honorary Member

Δημοσίευση από ALR » 13 Μάιος 2008 12:05

Μπορείς να κανείς κ μπορείς να το δώσεις να στο ανεβάσει εταιρία.
πόσο αξιόπιστο θέλεις να είναι;θα έχει αγορές;θα έχει εισαγωγή δεδομένων από χρήστη;
Αν είναι τελείως στατικό δεν τίθεται θέμα αξιοπιστίας.
Αν έχεις πρόθεση να προσφέρεις υπηρεσίες, τότε τίθεται.
Θα μπορείς να το ανανεώνεις στον υπολογιστή σου κ μετά να το ξαναδίνεις στην εταιρία να το ανεβάσει.
Δεν θα το ανανεώνεις online.
Γίνονται πραγματάκια

mandiom

Δημοσίευση από mandiom » 13 Μάιος 2008 18:55

Δε νομίζω πως υπάρχει λόγος να το δίνεις σε "εταιρεία" να στο ανεβάζει. God bless Filezilla!

;-)

Άβαταρ μέλους
cherouvim
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cherouvim » 13 Μάιος 2008 20:04

Φτιάξε τις σελίδες σου με το KompoZer:
http://portableapps.com/apps/development/nvu_portable

Testαρέτες με Firefox:
http://portableapps.com/apps/internet/firefox_portable

Ανέβασε τες με Filezilla ή FireFTP:
http://portableapps.com/apps/internet/f ... a_portable
http://portableapps.com/apps/internet/fireftp_extension

Όλα αυτά δωρεάν και χωρίς να χρειαστεί να εγκαταστήσεις τίποτα στο PC σου. Δοκιμάζεις και αν δε σου κάνουν απλά τα σβήνεις.

Άβαταρ μέλους
devilfw

Δημοσίευση από devilfw » 14 Μάιος 2008 22:59

φιλε ALR οχι δεν εχω να κανω τιποτα απο ολα αυτα. θα κανω η μαλλον θελω να κανω ενα site που το μονο που θα εχει θα ειναι μερικες φωτογραφιες και κειμενα και οποτε θελω να τα αλλαζω. το οτι θα πρεπει καθε φορα που θα το ανανεωνω να το ξανανεβαζει η εταιρεια αυτο σημαινει και περισσοτερο κοστος;;;;; αυτο σε περιπτωση που δε καταφερω να βγαλω ακρη με τα τζαμπα που μου στειλαν οι φιλοι mandiom και cherouvim. σας ευχαριστω

mandiom

Δημοσίευση από mandiom » 15 Μάιος 2008 02:22

Σόρυ τώρα αλλά το βρίσκω αστείο να ξοδέψεις λεφτά για κάτι που:

- Δε σου είναι απαραίτητο
- Το κάνεις για χόμπυ
- Είσαι νέος στο χώρο (φαντάζομαι)
- Το βασικό είναι να ΜΑΘΕΙΣ =)

Οπότε νομίζω πως είναι καλύτερο να το παλέψεις μόνος.

Ο cherouvim ανέφερε εξαιρετικά εργαλεία τα οποία κι εγώ σου προτείνω για να κάνεις μια όμορφη και ήρεμη αρχή.

Φιλικά

Άβαταρ μέλους
devilfw

Δημοσίευση από devilfw » 15 Μάιος 2008 03:25

ακριβως οπως τα ειπες mandiom

Άβαταρ μέλους
devilfw

Δημοσίευση από devilfw » 30 Μάιος 2008 12:42

παιδια δε μπορω να τα καταλαβω..... καταρχην με αυτα που μου εδωσες φιλε cherouvim θα μπορω να εχω δικια μου σελιδα η θα εχω μια σελιδα μεσα σε ενα αλλο site; και αν ναι , θα εχω δικη μου κανονικη σελιδα τοτε τι ακριβως διαδικασια θα κανω με αυτα που μου εστειλες; ευχαριστω

Άβαταρ μέλους
devilfw

Δημοσίευση από devilfw » 31 Μάιος 2008 22:49

vrika allo tropo ok

Άβαταρ μέλους
devilfw

Δημοσίευση από devilfw » 10 Ιουν 2008 01:14

απορια...... εφτιαξα τελικα ενα πολυ καλο site κατα την γνωμη μου και μαλιστα για πρωτη μου φορα. τι διαφορά θα ειχε αν το εφτιαχνε καποιος επαγγελματιας η καποια εταιρεια ;;;;;;;;;;;; να υποθεσω οτι επειδη απλα δεν ξερει ο καθενας να φτιαχνει site ,αυτοματος θα πρεπει να τα ''χωνει'' σε εταιρειες; προσφερουν κατι παραπανω;; και αν ναι , τι ειναι αυτο;; ακομα κι αν υποθεσουμε οτι εγω τωρα θελω ενα site οχι απλα για το ψωνιο μου αλλα για να διαφημισω την δουλεια μου και για να βγαλω και λεφτα και εχω φτιαξει μονος μου κατι και μου αρεσει , τι μειονεκτηματα μπορει να εχω;;;; δεν ξερω αν γινομαι κατανοητος. προσπαθω να δω αν εχω σε κατι μειον που εφτιαξα ενα site με ενα πολυ απλο μικρο προγραμματακι. ευχαριστω.

Άβαταρ μέλους
Alice_Cooper
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Alice_Cooper » 10 Ιουν 2008 03:07

site mporeis na ftiakseis akome kai me to notepad .....
apo kei kai pera ta panta einai sto xeri sou ....
kai sthn fantasia sou .... sta ergalia pou xrisimopiountai den yparxei diafora ...

ALR
Honorary Member

Δημοσίευση από ALR » 10 Ιουν 2008 04:24

Δώσε το link του site που έφτιαξες να σου εξηγήσω τη διαφορά.
Γίνονται πραγματάκια

Άβαταρ μέλους
devilfw

Δημοσίευση από devilfw » 10 Ιουν 2008 16:59

ακομα δε το ανεβασα. γι αυτο ρωταω... αν υπαρχει ασ πουμε καποιο ελατωμα , για παραδειγμα αν μπορει καποιος να μπει και να παρει οτι εχω μεσα στο site η να το αλλαξει η γενικα να παθει κατι το site.

ALR
Honorary Member

Δημοσίευση από ALR » 10 Ιουν 2008 22:13

Αν η σελίδα σου είναι στατική δεν έχεις να φοβηθείς πολλά.γενικότερα μπορούν να γίνουν πολλά σε θέματα ασφαλείας αλλά ποιος θα ασχοληθεί; αυτό που θα πρέπει να σε απασχολεί περισσότερο είναι η εύχρηστια, η πρόσβαση από όλα τα μέσα κ φύλομετρητές.η οπτική επικοινωνία με τους επισκέπτες σου..μην ξεχνάς ότι για αυτούς κανείς την σελίδα.Λάβανε το μήνυμα σωστά;
Αυτα είναι μερικά από τα θέματα που πρέπει να λάβεις υπόψιν σου.
Για αυτό ανέβασε τη σελίδα σου κ δώσε το λινκ να σου πούνε όσοι έχουν εμπειρία, τις ενδεχόμενες διάφορες με μια επαγγελματική δουλειά.
Γίνονται πραγματάκια

Άβαταρ μέλους
devilfw

Δημοσίευση από devilfw » 10 Ιουν 2008 22:24

εχεις απολυτο δικιο σε οτι λες. θα γινει και αυτο. θα την ανεβασω και θα δωσω και το link. θα μου δινες μεγαλη βοηθεια αν μπορεις να μου εξηγησεις τι ειναι η στατικη σελιδα. μπορει να φτιαχνω site αλλα ειμαι τοσο ασχετος που δεν ξερω τι φτιαχνω.... αν θες να σε βοηθησω να μου πεις, το μονο που θα εχει το site θα ειναι φωτογραφιες και βιντεο που θα ανεβαζω εγω. δε θα εχει forum δε θα εχει μηνυματα ουτε θα εχει προσβαση κανενας. δε θα στελνει κανεις τιποτα.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικές ερωτήσεις κατασκευής ιστοσελίδων”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες