[Solved] κατασκευη site με web page maker

Από που να ξεκινήσω; Που θα βρω; κ.α. γενικές ερωτήσεις για την δημιουργία μιας ιστοσελίδας.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
ALR
Honorary Member

Δημοσίευση από ALR » 11 Ιουν 2008 00:41

Η στατική σελίδα δεν κάνει καμία αίτηση προς τον server και δεν απεικονίζει κανένα αποτέλεσμα πίσω. Πιο απλά, είναι η καθαρή απλή html και τα γραφικά, χωρίς κάποιο php script και βάσεις δεδομένων που απαιτούν την επικοινωνία με τον server.
Αν βάζεις τα video και τις φωτογραφίες σου offline και ύστερα αντικαθιστάς με FTP τα αρχεία της σελίδας και προσθέτεις τους φάκελους με τα βίντεο και εικόνες στον server, τότε έχεις στατική σελίδα.

Αν χρησιμοποιείς κάποιο πίνακα ελέγχου online για ανεβάσεις τις φωτογραφίες σου κτλ, έχεις δυναμική.

Μια ουσιαστική διαφορά δηλαδή των 2, είναι η ευκολία διαχείρισης. Αν δώσεις σε έναν φίλο σου μια στατική σελίδα και θέλει να προσθέσει κάτι άλλο αργότερα, θα σε ενοχλήσει να το κάνεις εσύ. Αν του δώσεις ένα εύχρηστο περιβάλλον πίνακα ελέγχου, θα το κάνει μόνος του.

Άλλες διαφορές είναι ενδεχόμενες εφαρμογές βάσεων δεδομένων. Αυτόματες κρατήσεις ξενοδοχείων, εμφάνιση εικόνων σύμφωνα με προτιμήσεις χρηστών , εγγραφή χρηστών και δυνατότητα εισαγωγής στοιχείων κτλ κτλ κτλ.

Μην ξεγελιέσαι από τα προγράμματα και τα μηχανήματα. Αυτά είναι εργαλεία. Άλλα είναι καλά και άλλα κακά.
Το web page maker σου επιτρέπει να κάνεις μια σελίδα σε 10 λεπτά. Δεν υπάρχει σύγκριση με μια δουλειά επαγγελματία που ίσως έχει κάνει τη δομή της σελίδας σε notepad.

Υπάρχει ολόκληρη φιλοσοφία πίσω από μια απλή δομή μιας xhtml στατικής ιστοσελίδας που το web page maker αγνοεί και η οποία εμπεριέχεται σε websites μόνο χειροκίνητα.

Τα θέματα χρηστικότητας και προσβασιμότητας δεν στα βγάζει κανένα πρόγραμμα αυτόματα. Θα πρέπει να τα γνωρίζεις, καταλαβαίνεις και εφαρμόζεις μόνος σου.

Τις βασικές αρχές συνδυασμών χρωμάτων και παλετών , την τυπογραφία και την σημασία του "κενού" , πάλι είναι στοιχεία που πρέπει μόνος σου να εφαρμόσεις χειροκίνητα, ανάλογα με κάθε project.

Χωρίς να μιλήσουμε για προγραμματισμό, για βελτιστοποίηση του κώδικα για μηχανές αναζήτησης, που είναι πολύ σημαντικά στοιχεία επίσης, σου έδωσα ακόμα λίγα στοιχεία που το πρόγραμμα που χρησιμοποιείς δεν μπορεί να εξάγει αυτόματα και χρειάζεται την δική σου συμβολή.

Εκεί έρχεται ο επαγγελματίας και εφαρμόζει ότι έχει σπουδάσει / μάθει εμπειρικά και για αυτό ακόμη υπάρχει η δουλειά του web designer, και θα υπάρχει, μέχρι να περάσουμε στην 3d διάσταση και να μείνουν μόνο οι web animators :p
Γίνονται πραγματάκια

Άβαταρ μέλους
devilfw

Δημοσίευση από devilfw » 11 Ιουν 2008 03:33

σε ευχαριστω που ειχες την υπομονη να με βοηθησεις. νομιζω εκανα στατικη...... ψιλομπερδευτικα λιγακι ..... ακομα και με ftp να ανεβαζω τα δεδομενα,παλι ονλινε δεν υποτιθεται οτι γινεται;;;;

Άβαταρ μέλους
devilfw

Δημοσίευση από devilfw » 11 Ιουν 2008 18:22

εχω προβλημα με γραματοσειρες. ενω στο προγραμμα μεσα μπορω και περναω κανονικα οτι γραμματοσειρα θελω στα ελληνικα και τις διαβαζει κανονικα, οταν κανω export to html και το ανοιγω σαν σελιδα απο τον ie μου τα βγαζει ινδιανοκινεζοκορεατικα!!!!! τι κανω λαθος;;;;;

ALR
Honorary Member

Δημοσίευση από ALR » 11 Ιουν 2008 20:56

Καταρχήν δεν είναι δυναμικό γιατί το επεξεργάζεσαι οφλαιν στον υπολογιστή σου κ μετά το ανεβάζεις,
Κοίταξε το encode στο header της σελίδας σου.βεβαιώσου ότι σώζεις τη σελίδα με utf 8.Ίσως αυτό το πρόγραμμα χρησιμοποιεί από προεπιλογή κωδικοποίηση δυτικής ευρώπης. Ποιες γράμματοσειρές χρησιμοποιείς;
Γίνονται πραγματάκια

Άβαταρ μέλους
devilfw

Δημοσίευση από devilfw » 14 Ιουν 2008 01:15

βασικα χρησιμοποιω οτι γραμματοσειρα εχω....... σε ολες μου το κανει αυτο. και δεν ξερω αυτο το utf8 πως θα το βρω μεσα στο προγραμμα.....

ALR
Honorary Member

Δημοσίευση από ALR » 14 Ιουν 2008 02:34

Φτάνει να προσθέσεις αυτή τη γραμμή κώδικα στο header της σελίδας σου.

<meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=UTF-8">
Γίνονται πραγματάκια

Άβαταρ μέλους
devilfw

Δημοσίευση από devilfw » 14 Ιουν 2008 19:00

μπα τιποτα..... ισως κανω κατι λαθος... κανω paste στο page properties/header/custom header αλλα τιποτα...... το κακο ειναι οτι οποια γραμματοσειρα και να βαλω αυτο το προβλημα εχω

Άβαταρ μέλους
devilfw

Δημοσίευση από devilfw » 14 Ιουν 2008 19:10

φιλε ΑLR τελικα ειχα λαθος αλλα το βρηκα. η βοηθεια σου ηταν πολυ μεγαλη. ακομα μια ερωτηση και θα ειμαι κορυφη...... πριν παρω τηλ στην εταιρεια για να το ανεβασω... πως θα το σωσω το ολο πραμα? κανω export to html και μου σωζει (σε φακελο που δημιουργω)ολες τις σελιδες που εχω φτιαξει μαζι με εναν φακελο που περιεχει μεσα οτι φωτογραφια, οτι κουμπια και γενικα οτι φοντο εχω φτιαξει..τα παντα δηλαδη. οταν παω και ανοιγω οποιαδιποτε σελιδα μου ανοιγουν κανονικα στον ie και ειναι σαν να βλεπω το site online. αν ομος ολο αυτο το μεταφερω σε αλλο υπολογιστη δε μου ανοιγει κανονικα. λειπουν καποια πραγματα. τι κανω και παλι λαθος;;;;;;

ALR
Honorary Member

Δημοσίευση από ALR » 14 Ιουν 2008 22:42

Χαίρομαι που βοήθησα,

δυστυχώς δεν μπορώ να σου απαντήσω στην τελευταία ερώτηση γιατί δεν έχω δουλέψει ποτέ το πρόγραμμα που αναφέρεις.Υποθέτω όμως ότι σώζει τις εικόνες σου και τα γραφικά γενικότερα και links με ολόκληρα paths px: c://defilfw/blabla/fakelos mou/images/background.jpg

Πρέπει να αλλάξεις χειροκίνητα όλα τα links και να γράψεις
images/photo.jpg

Έτσι θα παίξει, αν είναι αυτό το πρόβλημα σου.
Γίνονται πραγματάκια

Άβαταρ μέλους
devilfw

Δημοσίευση από devilfw » 14 Ιουν 2008 23:37

οπως και να χει με βοηθησες πολυ και σε ευχαριστω φιλε μου

djvangelis55

Δημοσίευση από djvangelis55 » 03 Ιούλ 2008 13:17

το προγραμμα αυτο το χρησιμοποιω φυσικα μαζι με αλλα !
εχω να κανω τις εξης παρατηρησεις :

1. ανεβαζεις το site με το ενσωματωμενο ftp(κουμπι publish f4)
2. το help του προγραμματος ειναι εξαιρετικα ευχρηστο !
3. πηγαινε στην ιστοσελιδα του web page maker για περαιτερω βοηθεια
4. στο format-page properties βαλε UTF-8

για οτι αλλο θελεις ειμαι διαθεσιμος

βαγγελης
dj since 1972 !

Άβαταρ μέλους
devilfw

Δημοσίευση από devilfw » 03 Ιούλ 2008 21:03

καταρχην να πες μου εισαι απο χαλκιδικη;

Άβαταρ μέλους
devilfw

Δημοσίευση από devilfw » 17 Ιούλ 2008 01:21

ακομα μια βοηθεια please..... εχω δημιουργησει μια gallery με φωτο με το acd see και θελω να την βαλω μεσα στο προγραμμα. το acd see το σωζει κανονικα html album. εχει μια σελιδα με ονομα index και φακελους image ,logo,css κτλ κτλ. πως μπορω ολα αυτα να τα προσθεσω μεσα στο προγραμμα?? εχει ενα εργαλειο το iframe με το οποιο βαζω μεσα την gallery και την βλεπω και κανονικα ,αλλα οταν στο τελος κανω εξαγωγη απο το προγραμμα οτι εχω κανει ,σε μορφη html και κανω ενα preview στον ie ,το σημειο οπου κανονικα θα επρεπε να βγει η gallery δεν εχει τιποτα. αν καταλαβε κανεις τι ειπα...... και ξερει τι παιζει.....

Άβαταρ μέλους
devilfw

Δημοσίευση από devilfw » 17 Ιούλ 2008 02:58

να γινω πιο κατανοητος....... θελω να μου πει καποιος να δοκιμασω μια αλλη ετοιμη gallery η πως μπορω να προσθεσω γενικα στο site μια ετοιμη. τωρα δε ξερω αν εγινα και πολυ κατανοητος.......

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικές ερωτήσεις κατασκευής ιστοσελίδων”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης