Αν θες να μιλήσουμε για το άγχος και την πίεση της δουλειάς

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Άβαταρ μέλους
Sheena
Honorary Member

Δημοσίευση από Sheena » 13 Μάιος 2008 16:26

Garakatsamol έγραψε:
Υπομονή και προσπαθώ να μή γκρινιάζω και να σκέφτομαι θετικά. Εξ'αλλου μ'αρέσει η λογική "don't think problems, think solutions"...
Αυτή η λογική μ' αρέσει και μένα, αρκεί να έχεις δει το πρόβλημα και να μην γρηγορείς σε λύσεις που δεν φέρνουν αποτέλεσμα.... ;)

@Connor: Έχω username εδώ. Χρησιμοποίησέ το!

Από την άλλη, το επάγγελμα εσύ το επέλεξες. Εσύ ξέρεις πως να το μεταχειριστείς. ;)
Εικόνα

id12856 Οι άγγελοι πάνε κοντά με τους αγγέλους...

intelcore2
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από intelcore2 » 13 Μάιος 2008 16:59

το πρόβλημα δεν είναι γιατί παίρνει κάποιος 42.000 το πρόβλημα είναι γιατί δεν τα παίρνουμε και εμείς αυτά.....

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 13 Μάιος 2008 17:07

για να παρεις αυτα τα χρηματα απο τον εργοδοτη σου με καποιο τροπο πρεπει να φερεις στο ταμειο του τα 4πλασια

ποια δουλεια θα κανεις για να εχεις αυτα τα αποτελεσματα ?

για να ξερουμε και καμια φορα τι ζηταμε σε αυτον τον κοσμο !!!

Άβαταρ μέλους
Sheena
Honorary Member

Δημοσίευση από Sheena » 13 Μάιος 2008 17:09

Σωστή η παρατήρηση του fiskilis! :)
Εικόνα

id12856 Οι άγγελοι πάνε κοντά με τους αγγέλους...

intelcore2
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από intelcore2 » 13 Μάιος 2008 17:21

μήπως να το πέρναμε απο την ανάποδη? δηλαδή πόσος θα πρέπει να είναι ο μισθός για να ζήσει κάποιος αξιοπρεπώς , και να μπορεί να φροντίσει την οικογένεια του χωρίς να είναι υποχρεωμένος να δουλεύει όλο το 24 ωρο. Παλιά (δεκαετία 70) δούλευε ένα άτομο η μάνα φρόντιζε τα παιδιά και την βγάζανε και μια χαρά. Τώρα τα παιδιά βλέπουνε την μάνα τους όταν γίνουνε 18 (καλά υπερβάλω αλλά έχει ξεφτιλιστεί το ζήτημα). Η κατάσταση είναι εξοργιστική. Γίνανε τόσοι αγώνες για να αποκτήσουμε κάποια εργασιακά δικαιώματα και τώρα στο ντούκου έχουνε γίνει όλα στράφι. Ωράριο δεν υπάρχει, Σαββατοκύριακο δεν υπάρχει, οι κάτω των τριάντα βολεύονται σε κάτι δουλειές τετράωρες χωρίς μέλλον δηλαδή χ$#@@σε μέσα

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 13 Μάιος 2008 21:17

Συμφωνώ και εγώ με τον intelcore2 αλλά και με τον fiskilis σε αυτό που τονίζει. Δυστυχώς από τη στιγμή που δεν υπάρχει κράτος να στηρίξει την επιχειρηματικότητα λογικό είναι και ο επιχειρηματίας να απαιτεί περισσότερα από τους εργαζόμενους και να κοιτάει πως θα μειώσει τα έξοδα του. Από την άλλη έτσι όπως έχει ξεφύγει η Ελλάδα σε ακρίβεια, εγκληματικότητα, κατασπατάληση δημόσιου χρήματος και ασέβεια δημοσίου προς τον πολίτη που τον κοιτάει μόνο ως πηγή εσόδων για να πληρώνει και να συντηρεί τους δημόσιους υπαλλήλους της χωρίς να του παρέχει σχεδόν τίποτε και με τους σημερινούς μισθούς της γενιάς των 700 ευρώ, είναι φυσικό και άγχος να υπάρχει και ανασφάλεια και να ανθίζει και η παρανομία και η καταπίεση από τους εργοδότες...

Επί της ευκαιρίας δείτε και αυτό:
Τέλος από την ΕΡΤ ο Κούλογλου
Χθες ανακοινώθηκε επίσημα η λύση της συνεργασίας του Στέλιου Κούλογλου με την ΕΡΤ. Ιδού και το δελτίο τύπου:

«Έπειτα από συνάντηση του Προέδρου και Διευθύνοντος Συμβούλου της ΕΡΤ κ. Χρήστου Παναγόπουλου και του Γενικού Διευθυντή Τηλεόρασης, κ. Δημητρίου Γόντικα με τον δημοσιογράφο κ. Στέλιο Κούλογλου, ανακοινώθηκε στον κ. Κούλογλου ότι δεν θα συνεχιστούν στην επόμενη τηλεοπτική σεζόν οι εκπομπές ‘Θεματική Βραδιά’ και ‘Ρεπορτάζ χωρίς Σύνορα’. Η ΕΡΤ ευχαριστεί τον κ. Κούλογλου για τη συνεργασία του.»

Ο Σ. Κούλογλου αυτές τις μέρες ετοίμαζε ένα νέο ντοκυμαντέρ με θέμα την Κίνα και τους Ολυμπιακούς Αγώνες «Από τον Μάο στους Ολυμπιακούς Αγώνες». Όπως λέει ο ίδιος, ενώ προσπαθούσε να εξασφαλίσει δημοσιογραφική βίζα για το ταξίδι του, πληροφορήθηκε τις προθέσεις της ΕΡΤ. Ορίστε και η επιστολή του:
Εικόνα

Σύνδεσμοι - Πηγές:
http://www.rwf.gr/newanak-new.php?anakinosis_id=75
http://www.rwf.gr/newanak-new.php?anakinosis_id=76

log.gr

Η "δημοκρατία" των κρατικών καναλιών, καλά κρατεί...

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 13 Μάιος 2008 21:41

@Connor: Έχω username εδώ. Χρησιμοποίησέ το!
Εντάξι, sheena. Συγνώμη. δν θα επαναλιφθεί.
Meizu MX5(5.5"/8Core/3GB/32GB/Sony IMX220 20.7MP)
PC 27'' (3770@3.4/16GB/560SE/500GB SATA3/650W S12G)
Mac mini (2.5GHz/8GB/6630/90GB GorsairGT)

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 13 Μάιος 2008 21:48

για να παρεις αυτα τα χρηματα απο τον εργοδοτη σου με καποιο τροπο πρεπει να φερεις στο ταμειο του τα 4πλασια
Γιατι. θες να πείς ότι ο μπαμπάς μου φέρνει 4φορές πάνω τον μισθότου στα ταμεια της ΔΕΗς?!

Καλα αν σκευτείς ότι έχουν τερματίσει ότι πεχνίδι υπάρχει για PS1 και PS2, τότε επρεπε και Bonus Να περνουν!

eleoc ρε συς.
είναι δυνατών αφτο? Ο μπαμπας μου όσα πέρνει τον Δεκεμβριο Αγγελε, πέρνω εγώ σε 1χρόνο.

και για να απαντίσω και στην sheena,

εγω sheena δν θα μπορουσα ποτε να δουλέψω στο δημοσιο. ακομα και 5000 το μινα να με εδιναν. Και ξερεις γιατι?
Γιατι μαρεσει να δουλευω. Ξερω να κανω κατι σιγγεκριμενο στην ζωη μου και το ξέρω πολυ καλα. Και το έχω όχι μονο χομπι αλλα και επάγγελμα. και μαρεσει.

απλα δν μαρέσει η κοροιδία των "επιχιριματιών"(επιχιριματιας).

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 13 Μάιος 2008 22:06

Connor MacLeod έγραψε:
Γιατι. θες να πείς ότι ο μπαμπάς μου φέρνει 4φορές πάνω τον μισθότου στα ταμεια της ΔΕΗς?!
Mπορει το ποστο του να ειναι υπευθυνο και τοσο να εχει αξιολογηθει η θεση του !
δεν εχει σημασια αν φερνεις υλικο κερδος στον εργοδοτη σου αλλα παιζει ρολο και η θεση και η υπευθυνοτητα που μπορει να εχει καποιος και να βγαζει αυτα τα χρηματα !!

αν μας πεις τι δουλεια κανει θα αξιολογησουμε καταλληλα και τον μισθο του !!!

Άβαταρ μέλους
GeoStuff
Honorary Member

Δημοσίευση από GeoStuff » 13 Μάιος 2008 22:21

Αρχικά είπα να μην συμμετάσχω σε αυτό το θέμα αλλά δεν μαμιέται ας πω και εγώ κάτι...

01) 42000 ευρώ το χρόνο... Καλά κάνει και μαγκιά του και αυτά να τα βλέπουν όσοι έχουν το ρουσφέτι, δεν αναφέρομαι στον πατέρα σου Κόννορα σε καμία περίπτωση, έτοιμο για χαβαλέ... Όταν πριν μερικά χρόνια γινόταν κουβέντα για λήξη της μονιμότητας των δημοσίων υπαλλήλων είχε ξεσηκωθεί ο κόσμος για να μην γίνει... Για να μην ξηλωθούν κάτι καρεκλοκένταυροι που έχουν βγάλει ρίζες...

Άρα για αυτό φταίμε εμείς και ΚΑΛΑ ΝΑ ΠΑΘΟΥΜΕ!!!!

02) Όταν η κάθε επιχείρηση ζει και προσπαθεί να δημιουργηθεί και να ευδοκιμήσει σε ένα περιβάλλον περιορισμένο, όπως είναι η Ελλάδα, είναι απόλυτα λογικό ο επιχειρηματίας να κόβει από όπου βρει...

Καλά κάνει... Επιχείρηση έχει όχι ταμείο εξυπηρέτησης πολιτών...

03) Κόννορα, πριν μερικούς μήνες, αν θυμάμαι καλά, σε ένα τόπικ μας είπες, λίγο πολύ, ότι δεν γνωρίζεις τα βασικά σου εργασιακά δικαιώματα... Αν ακόμα ΔΕΝ τα έχεις μάθει και αν ακόμα το αφεντικό σου σε πηδάει, μισθολογικά, είναι και δικό σου θέμα... Με την προϋπηρεσία που έχεις πάενε αλλού και ψάξε για δουλειά...

04) Η γενιά των 700 ευρώ... Ναι ρε παίδες μαζί σας, συμφωνώ και να το αλλάξουμε!!! Πως σκατά να αλλαχτεί αυτό όταν ΜΟΝΙΜΩΣ σε αυτή την χώρα υπάρχει μια γκρίνια χωρίς να υπάρχει αλλαγή??? Έχουμε δυκομματισμό τα τελευταία 30 χρόνια... Δεν θέλω να το γυρίσω σε πολιτικό το θέμα, όσοι με έχετε γνωρίσει και από κοντά γνωρίζεται την αντιπάθεια μου προς τους πολιτικούς... Αλλά ρε γμτ όταν κάτι δεν σου αρέσει το αλλάζεις...

05) Έχω φίλους που γαργαλήθηκαν στο διάβασμα, λιώσανε στην προσπάθεια και τώρα δουλεύουν σε πολυεθνικές με 800 καθαρά... ΔΕΝ γκρινιάζουν όμως... Κάνουν υπομονή και δουλεύουν και θα ανέβουν κάποια στιγμή... Με την γκρίνια δεν βγαίνει κάτι... Και όποιος είναι εντάξει στην δουλεία του θα ανέβει. Όλα τα άλλα είναι πίπες...

06) Οι περισσότεροι εδώ μέσα είστε ελεύθεροι επαγγελματίες, web developers, designers, hosters, απλώστρες κτλ... Μερικοί δεν από εσάς είστε και νόμιμοι και κόβεται και απόδειξη... Έχετε οργανωθεί ποτέ να προστατέψετε τον κλάδο σας? Δεν ειρωνεύομαι... Ρωτάω... Οι μηχανικοί δλδ είμαστε πιό αλάνια που έχουμε ένα ταμείο? Ή οι δικηγόροι?

Σίγουρα αυτά που λέω είναι μια γενίκευση και σίγουρα μερικοί από εδώ μέσα όντως παλεύουν για να την περάσουν καθαρή και δεν έχω σκοπό να τους μειώσω ούτε να τους θίξω...

Μια διαφορετική προσέγγιση απλά... Τροφή για το μυαλό και για κουβεντούλα...
Κούκλα Μου Φρεγάτα Σκίζεις Τον Ωκεανό... Μοιάζεις Στον Τιτανικό!!!

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 13 Μάιος 2008 22:32

Λοιπον κανω 3 δουλειες για να μπορω να ζησω την οικογενεια μου με αξιοπρεπεια
το ποσα βγαζω δεν εχει σημασια
για το κρατος ειμαι ρετιρε και αντι να προσπαθει να φερει και αλλους εκει που ειμαι εγω θελει να με παει και εμενα στο μουχλιασμενο υπογειο με ολους τους αλλους

πριν απο μερικες μερες εκανα μια καλη γνωριμια που ισως αποδειχθει πολυ κερδοφορα στο αμεσο μελλον και θα πω αντιο ισως σε ολες τις δουλιες μου ( εκτος ιντερνετ ) και θα βγαζω τα διπλασια απο τωρα !!

εχει σχεση με την παραγωγη ενεργειας σε ενα εργοστασιο ηλεκτρισμου καπου στην κεντρικη ελλαδα

αλλα απο την στιγμη που θα γινει συγκεκριμενη η προταση θα το σκεφθω 3 και 4 φορες πρωτου παρατησω τις δουλιες που εχω τωρα καθως στην ηλικια που ειμαι δεν μας παιρνει για περιεργα παιχνιδια !!

ALR
Honorary Member

Δημοσίευση από ALR » 13 Μάιος 2008 22:38

Δεν θέλει άγχος.θέλει υπευθυνότητα,προσωπική δουλειά, κ η δουλειά που ψάχνεις θα έρθει μόνη της και οι ευκαιρίες για καλύτερη δουλειά επίσης.
Ο κόσμος που ζούμε είναι αυτός.
Για να είσαι κάτι καλό στα 40, μέχρι τότε πρέπει να δουλεύεις (με λεφτά κ χωρίς)12 ώρες τη μέρα.
Deal with it or climb a mountain.
Γίνονται πραγματάκια

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 13 Μάιος 2008 23:01

Μλκιες κάνει.
Στο κοντρολ ειναι. εκει που ελενχουν τα μιχανιματε(και καλα) αν χτιπίσει κανας σιναγερμος ή αναπσει κανα κοκινο λαμπάκι, πανε να δούνε μπας και εχει γίνει τπτ.
(αν και τα περσοτερα ειναι false alarms)

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 13 Μάιος 2008 23:10

Connor MacLeod έγραψε:
Μλκιες κάνει.
Στο κοντρολ ειναι. εκει που ελενχουν τα μιχανιματε(και καλα) αν χτιπίσει κανας σιναγερμος ή αναπσει κανα κοκινο λαμπάκι, πανε να δούνε μπας και εχει γίνει τπτ.
(αν και τα περσοτερα ειναι false alarms)

Mπα μην το λες !!
Φανταζεσε να μην εδειναν σημασια και να αφηναν τα παντα στην τυχη τους ?
εκει ειναι για την ΜΙΑ και ΜΟΝΑΔΙΚΗ φορα που πραγματι κατι δεν θα παει καλα και θα το φτιαξουν
αλλιως θα γινει το Συνδρομο της Κινας και ολοι θα δουμε τα ραδικια αναποδα !!

Για να εχουν μια τετοια θεση κατι ξερουν οσοι εφτιαξαν το οργανοδιαγραμα της ΔΕΗ εκει !!!

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 13 Μάιος 2008 23:40

Με αφτα που βλεπω, πως να πάω για ύπνο?
Καλά κάνει... Επιχείρηση έχει όχι ταμείο εξυπηρέτησης πολιτών...
Μισο βρε συ.Γιατι καλα κανει? δν υπαμε να δικεουσε 860 € και να ζιτας να σε δώσει 1200.

Αλλα όταν εμενα με εχει στην κατάσταση ότι περνω μινιεα 860 και πέρνω 650, ειναι ενα θέμα.
Αν ακόμα ΔΕΝ τα έχεις μάθει και αν ακόμα το αφεντικό σου σε πηδάει, μισθολογικά, είναι και δικό σου θέμα...
Νομιζα ότι ειναι και θεμα της πολιτίας/του κρατους.
Ιρθε κανας να με πέι για τα δικεόματά μου? για την φορολογική δίλοση, ξερουν να στέλονου ιδοποιήσει ότι λίγη τελη Μαιου. για να με πουν εμενα τα δικεόματάμου?πχιος ειναι υπέφθινος?

Και να σιμπλιρώσω και κατι.
Ο παπους μου, είχε πάει Γερμανια, δουλεψε στην VW 7 χρόνια και τόρα πέρνει την ανάλογη σίνταξη.(νομιζω περίπου 300-350 αν δν κάνω λάθος)
οταν εδω θες 35 χρόνια για να πάρει 400-450...??....??......?....?.....?

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης