movie trailer σε php σελιδα

Σε αυτή την περιοχή μπορείτε να βρείτε ή να αναζητήσετε πληροφορίες σχετικές με την PHP

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, PHP Moderators

Απάντηση
apurimac

Δημοσίευση από apurimac » 13 Μάιος 2008 20:04

Γεια σας παιδιά του Forum!! Όσες φορές χρειάστηκα βοήθεια το έχω βρει εδώ μέσα και να συνεχίσετε έτσι τόσο δυναμικά!! Θα ήθελα και τώρα τη βοήθεια σας, σε ένα πρόβλημα που τη τελευταία μέρα μου έχει κάψει το μυαλό! Κάνω μια πτυχιακή σε php και mysql και παρόλο που γνωρίζω ελάχιστα τα καταφέρνω κάπως (με σώζει το forum)! Το ξεκινάω από το μηδέν χωρίς να βασίζομαι σε καμιά πλατφόρμα και μου είναι κάπως δύσκολο. Θα ήθελα να ρωτήσω μήπως γνωρίζει κανείς πώς να κάνω στη σελίδα να μου εμφανίζονται και trailer διαφόρων ταινιών που θα έχω στη βάση μου... Παρουσίαση video club κάνω στο διαδίκτυο... Θα ήμουν υπέρ ευγνώμον αν μου ρίχνατε καμιά ιδέα!!!

Ευχαριστώ!!

fantse
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fantse » 13 Μάιος 2008 21:55

εγω αυτο που μπορω να σε βοηθησω ειναι να σου δωσω το domain μου movietrailer.gr να το κανεις

Άβαταρ μέλους
vassilism
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από vassilism » 14 Μάιος 2008 02:55

Για μένα αυτό που ζητάς είναι το τελευταίο πράγμα.
Το πρώτο που έχεις να κάνεις είναι να καθορήσεις τους πίνακες και τις συσχετίσεις που θα χρειαστείς για τη βάση σου.

Τώρα όσο για τα trailer, θα πρέπει για κάθε εγγραφή ταινίας που κάνεις να ανεβάσεις και ένα αρχείο video το οποίο θα περιέχει το trailer της ταινίας. Μια ταινία θα έχει ένα trailer.
Οπότε ή θα ανεβάζεις το αρχείο video και στην συνέχεια θα το κάνεις σύνδεση (συσχέτιση ένα προς ένα) με την ταινία ή θα ανεβάζεις το αρχείο ταυτόχρονα με την ταινία.
Τώρα τελευταία παίζουν τα flv (δηλαδή συμπιεσμένα video που δουλεύουν με flashplayer) αλλά αφού είναι για πτυχιακή θα σου πρότεινα να μην προχωρήσεις τόσο.
Από εκεί και πέρα μπορείς να εμφανίσεις τα trailer όπως και σε όποια σελίδα θέλεις.

Πιστεύω πως τα παρακάτω θα σου φανούν χρήσιμα για να ξεκινήσεις:
http://www.freestuff.gr/forums/viewtopi ... 543#346543
Συνημμένα
Untitled.jpg

Άβαταρ μέλους
Banavas
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Banavas » 14 Μάιος 2008 10:59

Σωστά το ψάχνει από τώρα. Εφόσον τελικά ενσωματώσει την λειτουργία θα πρέπει να γίνει ανάλογη πρόβλεψη στα πεδία της βάσης και να γραφτεί ο αντίστοιχος κώδικας στον βασικό κορμό της εφαρμογής. Αν πρόκειται για τυχαία trailer μόνο για βελτίωση της αισθητικής της αρχικής σελίδας τότε μπορεί να προστεθεί αργότερα.

Δεν είναι απαραίτητο κάθε ταινία να έχει και trailer. Καθώς διαβάζεις από την βάση τα στοιχεία μιας ταινίας για να τα παρουσιάσεις με ένα if ελέγχεις αν το πεδίο που κρατάει το όνομα του trailer αρχείου δεν είναι άδειο και εμφανίζεις ένα πλήκτρο σύνδεσμο προς το trailer ή δεν το εμφανίζεις. :kaloe:

<of topik>
Βασίλη με ποιο πρόγραμμα έκανες την εικόνα με τους πίνακες?
</of topik>
Happy coding....
Μάρκος
http://lasernet.gr

Άβαταρ μέλους
vassilism
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από vassilism » 14 Μάιος 2008 11:34

Μάρκο καλημέρα, αυτή η εικόνα είναι από συσχετίσεις πινάκων της MSAccess.
Ήταν μια παλιά εργασία για videoclub που είχα κάνει στο ΤΕΙ.
Banavas έγραψε: Δεν είναι απαραίτητο κάθε ταινία να έχει και trailer. Καθώς διαβάζεις από την βάση τα στοιχεία μιας ταινίας για να τα παρουσιάσεις με ένα if ελέγχεις αν το πεδίο που κρατάει το όνομα του trailer αρχείου δεν είναι άδειο και εμφανίζεις ένα πλήκτρο σύνδεσμο προς το trailer ή δεν το εμφανίζεις. :kaloe:
Αυτό πιστεύω είναι θέμα λειτουργικότητας.
Δεν είναι απαραίτητο να καταχωρείς και trailer μαζί με την ταινία.
Αλλά θα πρέπει να σχεδιάσεις το σύστημα έτσι ώστε να υποστηρίζει αυτή τη δυνατότητα και να δουλεύει σωστά.

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Basilakis » 14 Μάιος 2008 14:34

vassilism έγραψε:Μάρκο καλημέρα, αυτή η εικόνα είναι από συσχετίσεις πινάκων της MSAccess.
Ήταν μια παλιά εργασία για videoclub που είχα κάνει στο ΤΕΙ.
Ονομάζετε, UML diagrmas κατα μία ένοια, αφού είναι η σχεδιαστική δομή της σελίδας.

P.S.
Natonail Rose κάνει αυτή τη δουλεία
:kaloe:

Άβαταρ μέλους
vassilism
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από vassilism » 14 Μάιος 2008 14:42

Βασίλη η UML είναι κάτι γενικό, περιλαμβάνει πολλά διαγράμματα.
State diagrams
Sequence diagrams κ.τ.λ.
Αυτό είναι διάγραμμα οντοτήτων συσχετίσεων.
Αλλά να μην μπαίνουμε σε λεπτομέρειες που δεν έχουν σχέση με το θέμα και του χαλάμε το post :D

apurimac

Δημοσίευση από apurimac » 14 Μάιος 2008 17:05

Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας! Να είστε όλοι καλά! Τη βάση την έχω ήδη έτοιμη απλά δεν ξέρω πώς να ενσωματώσω τα αρχειάκια των trailer στην html ώστε να παίζουν σωστά.. πάντως για τα flv αρχεία θα το ψάξω. Και ναι δεν θέλω σε όλες τις ταινίες να έχω και από ένα video. Και στη βάση μου τις φωτογραφίες από τις ταινίες μόνο τη διεύθυνση των φωτο κρατάω και έτσι θέλω να κάνω και στα trailer. Βασικά ο καθηγητής μου θέλησε να ενσωματώσω αυτή τη λειτουργία. Και πάλι ευχαριστώ πολύ που κάτσατε να ασχοληθείτε!

Άβαταρ μέλους
vassilism
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από vassilism » 15 Μάιος 2008 01:00

Όπως κρατάς το path για την φωτογραφία, έτσι θα κρατάς και το path του video.
Από εκεί και πέρα μπορείς να το εμφανίζεις με πολλούς τρόπους.

apurimac

Δημοσίευση από apurimac » 15 Μάιος 2008 21:57

Ναι το βρήκαα!! Μέσα απο το Dreamweaver ενσωμάτωσα αυτή τη λειτουργία τελικά και απο τη βάση μου πλεον μπορώ να προβάλω οποιοδηποτε flv αρχειο. Ευχαριστω παιδια!

Άβαταρ μέλους
Banavas
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Banavas » 15 Μάιος 2008 22:01

Δεν γράφεις και πως το έκανες μπας και βοηθηθεί και κανένας άλλος;
Happy coding....
Μάρκος
http://lasernet.gr

Απάντηση

Επιστροφή στο “PHP Προγραμματισμός”