Ο φόνος δεν είναι πάντα Εγκλημα

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
ArchangelX
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ArchangelX » 13 Μάιος 2008 22:58

Στις ειδήσεις ακούμε διάφορα στραβά καθημερινά. Κατα γενική ομολογία, αυτό που μας εξοργίζει περισσότερο είναι όταν ακούμε για κάποιον φόνο. Ο τάδε σκότωσε τον τάδε για ξεκαθάρισμα λογαριασμών ή για οτιδήποτε αλλο και λέμε, α τον μούλο, που να καεί στο πύρ το εξώτερο και αλλα τέτοια χαριτωμένα. Ε μα ναι, εκείνη τη στιγμή μας κατακλύζει μία απίστευτη δόση ηθικής. Πώς παίρνεις την ζωή κάποιου κύριε εφόσον δεν σου ανήκει? Δηλαδή τόσο ζώο είσαι και δεν καταλαβαίνεις οτι δεν ζείς στο φάρ ουέστ και οτι οι διαφορές πλέον δεν λύνονται με τα 9άρια? Εν τέλει, απογοητευόμαστε απο την ανθρωπότητα, την καθημερινότητα, απο τα πάντα γύρω μας, και μας πιάνει η ξαφνική επιθυμία να πάρουμε τα βουνά. Ωραία και καλά όλα αυτα.

Και εσύ που με διαβάζεις, θα μου πείς "πού το είδες το ωραία ρε κουμπάρε" νομίζοντας ότι λές κάτι πολύ λογικό και έχεις το δίκιο σου. Το ωραία το λέω γιατι η παραπάνω κατάσταση είναι μικρή. Η παραπάνω κατάσταση υπάγετε στους ψυχρούς νόμους της δράσης και τις αντίδρασης. Και σας βάζω στο μυαλό την εξής κατάσταση: Αν στο παραπάνω σκηνικό, ο μούλος δεν είχε σκοτώσει 1 άτομο αλλα 14, τί θα λέγατε? Τί θα σκεφτόσασταν? Και ακόμα περισσότερο, τι θα κάνατε αν σας έλεγα οτι θα την γλύτωνε και θα έβγαινε καθαρός σαν αθώα περιστέρα? Οχι δεν είμαι ούτε μεθυσμένος, ούτε παιχνίδια παίζω ούτε τίποτα. Αν κάποιος έπαιρνε 14 ζωές και δεν είχε κανένα επακόλουθο τί θα σκεφτόσασταν?

Ε κάποιο ηθικοφανές δίποδο ζώο, απο αυτούς που αγανακτούν όταν βλέπουν ψευτομαφίες να αλληλοσκοτώνονται και αγανακτούν, διέπραξε τέτοιο έγκλημα και φυσικά ξέφυγε. Σίγουρα θα μπορούσα να κατεβάζω καντήλια για την πάρτη του για καμιά βδομάδα μέχρι τα χέρια μου να βγάλουν φουσκάλες απο το πληκτρολόγιο αλλα το θέμα αυτή τη στιγμή είναι άλλο. Δράση και αντίδραση είπαμε. Αναφέρομαι στα κουταβάκια της φωτογραφίας στα νότια του άρθρου. Πήγε να πάρει 14 ζωές και θα το είχε πετύχει αν μία κοπελίτσα που ακούει στο όνομα Εφη δεν είχε βρεθεί να τις σώσει. Η κοπέλα τα βρήκε και τα κουτάβια ήταν αρκετά τυχερά ώστε να πέσουν σε κάποιο άτομο που νοιάζεται. Το θέμα είναι οτι δεν μπορεί να τα κρατήσει όλα μια και είναι πολλά, ζωή να έχουν, οπότε βάλτε ένα χεράκι και υιοθετήστε ένα. Για εσάς που ξέρετε τί σημαίνει να έχεις ένα σκύλο, δεν χρειάζεται να πώ πολλά. Την γνωρίζετε την γλύκα. Για αυτούς που δεν ξέρουν, νά μία καλή ευκαιρία να μάθουν. Υπόσχομαι οτι θα βρεθείτε προ εκπλήξεως. ;-)

Δεν ανησυχώ αν αυτό το άρθρο σας αγγίξει ή όχι. Αν δεν το κάνει τώρα, σίγουρα θα το κάνει όταν ξαναδείτε ειδήσεις και μιλάνε για φόνο. Η διαφορά θα είναι οτι σε αυτή την περίπτωση, μπορείτε να κάνετε κάτι για αυτό. Και αυτό είναι το μόνο που μετράει.

Εικόνα2 ημίαιμα λυκοσκυλάκια και τα υπόλοιπα μοιάζουν με corgis. Αν θέλετε να συμβάλετε στην σωτηρία αυτών των κουταβιών, στείλτε ένα mail εδώ: adoptastraydog@hotmail.com

Απο το journal μου Sorry boss αλλα με τσίνισε τόσο πολύ το θέμα όταν το καλοσκέφτηκα, που απλά έπρεπε να το αναδημοσιεύσω εδω που πραγματικά θα μετρήσει.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 14 Μάιος 2008 07:41

καλημερα και ΜΠΡΑΒΟ για την αντιδραση σου και εγω μαζι σου
υπαρχουν μερικες ιστοσελιδες που ασχολουνται με το θεμα υιοθεσιας ζωων κανε τον κοπο και θα βρεις αρκετες
κανε και μια αγγελια δωρεαν στην χρυση ευκαιρια και ισως κατι θα γινει
στην αναγκη αν εισαι απο αθηνα φερετα πανω στο βουνο στον Υμηττο εκει η φιλοζωικη τα στειρωνει τα ταιζει καθε μερα και τα φροντιζει

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 14 Μάιος 2008 08:41

Καλημερα.

Εχω μια απιρια/ερωτηση.

Στην photo, αφτα τα Α, Ο, Θ που έχει, τι ειναι?
Meizu MX5(5.5"/8Core/3GB/32GB/Sony IMX220 20.7MP)
PC 27'' (3770@3.4/16GB/560SE/500GB SATA3/650W S12G)
Mac mini (2.5GHz/8GB/6630/90GB GorsairGT)

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 14 Μάιος 2008 09:25

Connor MacLeod έγραψε:Καλημερα.

Εχω μια απιρια/ερωτηση.

Στην photo, αφτα τα Α, Ο, Θ που έχει, τι ειναι?
A= Aρσενικο
Ο= Ουδετερο ( μαλλον δεν εχει εκδηλωθει ακομα )
Θ= Θυλικο

Άβαταρ μέλους
ArchangelX
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ArchangelX » 14 Μάιος 2008 10:48

Τις καλημέρες μου. Φισκιλή σε ευχαριστώ :) Δεν υπάρχει O ρε κόνορα :lol: Τα ροζάκια είναι όλα Θ. Απλά η φωτογραφία πέρασε μέσα απο optimizer και το παράκανα στην μείωση :P Πίνω καφέ και προσπαθώ να ανοίξω και το αριστερό μάτι και κόλησα πόση ώρα. Ποιό Ο? ΟΕΟ? :lol:

Fiskilis τα κουταβάκια είναι στο Κιλκίς. Δεν ξέρω κάτι ανάλογο εκεί πάνω.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Sheena
Honorary Member

Δημοσίευση από Sheena » 14 Μάιος 2008 13:14

Καλή η πρωτοβουλία σου, ArchangelX. Ελπίζω να μην τα υιοθετήσουν τώρα και μόλις μεγαλώσουν λίγο τα εγκαταλείψουν και έχουμε αδέσποτα μετά. Ένα κατοικίδιο έχει ευθύνη. Και όποιος τα αναλαμβάνει, να έχει και το κουράγιο να τα έχει κοντά του.
Εικόνα

id12856 Οι άγγελοι πάνε κοντά με τους αγγέλους...

Άβαταρ μέλους
ArchangelX
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ArchangelX » 14 Μάιος 2008 13:41

Ευχαριστώ Παναγιώτα. Οσο για την εγκατάλειψη, αυτό ειναι ένα άλλο θέμα. Δύσκολα εγκαταλείπεις τον σκύλο σου οπότε οι πιθανότητες για κάτι τέτοιο είναι μικρές. Φαντάσου οτι εγώ έχω γάτο, μου έχει κάνει τα χέρια ριγέ και καρώ απο τις δαγκωνιές του και τις γρατσουνιές του (παίζουμε :D ) και δεν τον έχω σουτάρει ακόμα :P
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Sheena
Honorary Member

Δημοσίευση από Sheena » 14 Μάιος 2008 14:51

ArchangelX έγραψε:Ευχαριστώ Παναγιώτα. Οσο για την εγκατάλειψη, αυτό ειναι ένα άλλο θέμα. Δύσκολα εγκαταλείπεις τον σκύλο σου οπότε οι πιθανότητες για κάτι τέτοιο είναι μικρές. Φαντάσου οτι εγώ έχω γάτο, μου έχει κάνει τα χέρια ριγέ και καρώ απο τις δαγκωνιές του και τις γρατσουνιές του (παίζουμε :D ) και δεν τον έχω σουτάρει ακόμα :P
Παναγιώτη, ξέρω γιατί στο λέω. Και εγώ είχα σκύλο και τον φρόντιζα. Όταν βλέπω όμως γύρω μου να τρέχουν όλοι να πάρουν ένα κατοικίδιο και καθόσον το μεγαλώνουν να το εγκαταλείπουν, γιατί έχει ανάγκες, νευριάζω. Να μην πω, ότι ξεπερνάνε τα όρια και αρχίζουν και φέρονται στα ζώα λες και είναι άνθρωποι..... Γιατί τα ταλαιπωρούν έτσι; Ή το αναλαμβάνεις ή όχι. Έτσι πάει.
Εικόνα

id12856 Οι άγγελοι πάνε κοντά με τους αγγέλους...

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 15 Μάιος 2008 10:48

Δεν υπάρχει O ρε κόνορα
Το κατω κατω αριστερα εγώ το βλέπω οσαν Ο!

Εχω και δισχροματοψία.μπορει να φτεει αφτο.
:cry:
Meizu MX5(5.5"/8Core/3GB/32GB/Sony IMX220 20.7MP)
PC 27'' (3770@3.4/16GB/560SE/500GB SATA3/650W S12G)
Mac mini (2.5GHz/8GB/6630/90GB GorsairGT)

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες