ΜΠΟΥΚΟΤΑΖ κατά της ακρίβειας και σε είδη Πληροφορικής

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
21century

Δημοσίευση από 21century » 15 Μάιος 2008 11:53

Freegr: ΜΠΟΥΚΟΤΑΖ κατά της ακρίβειας και σε είδη Πληροφορικής
Σε ομαδική αντίδραση απέναντι στο συνεχιζόμενο κύμα ακρίβειας καλεί η Γενική Ομοσπονδία Καταναλωτών Ελλάδος. Συγκεκριμένα ζητεί από τους καταναλωτές να προχωρήσουν σε μποϊκοτάζ την προσεχή Πέμπτη (15/5) και να μη διαθέσουν «ούτε ευρώ στην αγορά για να δείξουν την αντίθεσή τους στην ακρίβεια».
Μπουκοτάζ εξαγγέλει το Freegr.blogspot.com με δεκάδες συνεργαζόμενα blogs και στα Είδη Πληροφορικής κάνουμε τα τεχνολογικά site για την αβάσταχτη φορολογία του 19% ΦΠΑ σε αγορές προιόντων και υπηρεσίων. Το τρένο της τεχνολογίας παρά τις βαρύγδουπες εξαγγελίες δεν φτάνει ποτέ στον προορισμό του αφού από προιόντα και υπηρεσίες από ένα απλό ποντίκι ως την αγορά ενός υπολογιστή ή σέρβερ ακόμα και λογισμικού ο βραχνάς του 19% επιβαρύνει τον ιδίωτη και επιχειρηματία, την ώρα που κάποιοι καυχιόνται ότι δίνουν επιδότηση σε φορητούς με την ίδια φορολογία για τους φοιτητές. Αναλογίστηκαν πόσο Φ.Π.Α. πληρώνουν στη Γερμανία, Σουηδία, Αγγλία, Ολλανδία και αλλού για είδη Πληροφορικής ή θέλουν να δημοσιοποιήσουμε τους πίνακες της Ε.Ε.; Το αίτημα για μείωση του Φ.Π.Α. ξεκίνησε απο πέρσι τον Ιανουάριο απο το blog μας και προς τιμήν τους το υιοθέτησαν περιοδικά Πληροφορικής.

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 15 Μάιος 2008 12:11

Αντε και καναμε μπουκοταζ αντε και δεν αγορασαμε σημερα κατι !!
Αυριο δεν θα το αγορασεις απο την στιγμη που το θες ?
Με απλα ημιμετρα δεν γινεται δουλεια !
Με πορδες δεν βαφονται αυγα
Ειναι πολυ βαθυτερο το προβλημα και πρεπει να το δουμε τελειως διαφορετικα
Ειναι κατι που πρεπει απλα να το παρεις και οχι επειδη σου ειναι χρησιμο ? ( παραδειγμα ??)

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Basilakis » 15 Μάιος 2008 12:26

fiskilis έγραψε: Με πορδες δεν βαφονται αυγα
Θα διαφωνίσω εδώ, έχει γίνει αποδεδιγμένο test, πως γίνεται. :kaloe: :kaloe:

Στα υπόλοιπα συμφωνώ, παρόλα αυτά θα απέχω απο τις αγορές μου :)

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 15 Μάιος 2008 12:34

Εσυ που εκανες το ποστ ποσο παλιος ειναι ο υπολογιστης σου ?
ποσο παλιο ειναι το αμαξι σου ?
ποσο παλια ειναι τα ρουχα σου ?
ποσο παλια ειναι τα παπουτσια σου ?
ποτε βγηκες τελευταια φορα να πας σε ταβερνα ?
εβαλες βενζινη με 1,7 ευρω ?

και δεν το λεω σε εσενα συγκεκριμενα αλλα σε καθε ενα που συμετασχει σε καθε ξεκουδουνο τροπο διαμαρτυριας αλλα ΟΛΟ τον επομενο χρονο κανει αυτα που καταδικαζει μονο μια μερα !!!!

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Basilakis » 15 Μάιος 2008 12:40

Απο το 2001
Δεν έχω αμάξι, χρησιμοποιώ το ίδιο με την μητέρα μου, λόγο ακρίβειας
Δεν έχω ψωνίζει, απο τον δεκέμβριο καινούργιο ρουχισμό
Απο τον Σεμτέμβριο
Απο τις 1ιανουαρίου, στα γεννέθλεια μου
Όχι. Συχαίνομαι την αιχροκέρδεια, απλώς δεν κινούμε το αμάξι.

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 15 Μάιος 2008 14:41

Ίσως δείχνω ώρες-ώρες να "γυφτίζω"....
Σε θέσεις όπου η ανάγκη ΥΠΕΡΚΑΛΥΠΤΕΤΑΙ από pentium3 χρησιμοποιώ pentium3 με Win98SE και Office2000 (και 97 όπου δεν υπάρχει πρόβλημα συμβατότητας).
Την ίδια φιλοσοφία ακολουθώ και στην υπόλοιπη ζωή μου! Δεν έχω αυτοκίνητο, χρησιμοποιώ κατά κόρο τα ΜΜΜ (με τη μεγάλη κάρτα, που φτήνηνε κατά 3Ε 38Ε->35Ε). Εξάλλου μένοντας στην Καλλιθέα, (ο κάθε "γείτονας" με καταλαβαίνει) η λέξη "parking" είναι καλό ανέκδοτο.
Απο κεί και πέρα, η ομορφιά στη ζωή δεν κρύβεται πάντα στην αγορά κάτι πρόσθετου, ή σε κάποια πρόσθετη δαπάνη... Εμφανίζεται πολύ πιο έντονα στο χαμόγελο κάποιου που του έλυσες το πρόβλημα δουλειάς του, κάνοντας το Εργαλείο-PC του -ξανά- ΜΑΧΙΜΟ, ή παρακάμπτοντας -με κάποια "μαϊμουδιά"- την αιτία του προβλήματος!
Έτσι, και σε μένα όταν χρειάστηκε, βρήκα την ΠΑΡΕΑ σας!
Από κάποια περίοδο της ζωής μου, και μετά, έμαθα ότι όσο ΧΑΡΙΖΕΙΣ (χωρίς να περιμένεις το ΠΑΡΑΜΙΚΡΟ αντάλλαγμα) τόσο η ΖΩΗ θα σου χαρίσει... Σε στιγμές που δεν το περιμένεις, και που το χρειάζεσαι ΑΜΕΣΑ!!!
Γι'αυτό 'ΚΟΛΛΗΣΑ' εδωπέρα!!! Έχω τη δυνατότητα -όπου και όσο μπορώ- να χαρίσω κάτι από την ΕΛΑΧΙΣΤΗ γνώση και πείρα μου. ......ΑΑΑΑΑΑΨΟΓΑ!!!!!! :hammer: :hammer: :hammer:
Οι "κακές" παρέες με παρέσυραν μαμμά... :P Κάτι Mods, κάτι SuperExtraMods, κάτι Admins!! 'Κακά παραδείγματα' :P Να λύνουν του κόσμου τα προβλήματα, και ώρες-ώρες να τ'ακούν κι από πάνω! ......ΑΑΑΑΑΑΨΟΓΑ!!!!!! :hammer: :hammer: :hammer:

Ωστόσο, το θέμα της ακρίβειας, δείτε το κι από τη Θετική πλευρά του. Είναι ΣΟΒΑΡΗ αφορμή για ώριμες σκέψεις αντίδρασης, για ώριμες σκέψεις διαχείρισης των όποιων πόρων έχει ο καθένας μας. Κάποτε διοργανωνόντουσαν πάρτυ-ρεφενέ... Οι παρέες δενόντουσαν πολύ περισσότερο απ'ό,τι αν έβγαιναν σε κάποια Ταβέρνα! Στην Ταβέρνα θα ερχόταν κι ο ξόμπαρκος, που -απλώς- είχε να πληρώσει. Αυτός όμως ήταν ΤΕΛΕΙΩΣ ξένο σώμα ως προς την παρέα! Η απόδειξη ερχόταν περίτρανα, όταν εκαλήτο να συνεισφέρει στο Πάρτυ-ρεφενέ!! Εκεί-τότε είχε 'μια βιαστική δουλειά', και ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΙΚΑ σε ΚΑΘΕ Πάρτυ-ρεφενέ.
Αραίωνε-ξεκόλλαγε μόνος του σιγά-σιγά μέχρι που ξέκοβε τελείως.
Οι υπόλοιποι, από απλή Παρέα-Γνωστών εξελισσόντουσαν σε Παρέα-Φίλων και φτιάχνανε από το τίποτα κάτι γλέντια τρικούβερτα!!!! :pint: :pint:
Ο Τόπος μας, έχει δει σε -σχετικά- πρόσφατο παρελθόν περιόδους φτώχειας, και ανέχειας. Αντεπεξήλθε παλληκαρίσια δείχνοντας ότι όποτε χρειαστεί θα τα καταφέρει το ίδιο καλά, αν όχι καλύτερα.
Παιδιά, οι περίοδοι των 'ισχνών αγελάδων' έχουν ΠΟΛΛΑ να διδάξουν. Και μόνο που το συζητάμε το θέμα, και δεν κατεβάζουμε μοιρολατρικά το κεφάλι, είναι το πρώτο βήμα κατανόησης των διδαγμάτων.
Το ΜΠΟΫΚΟΤΑΖ καλό μου ακούγεται, έστω και για μια μέρα. Μην ξεχνάτε ότι κάποιων η απληστία έχει χτυπήσει 'κόκκινο', οπότε και μιας ημέρας 'χαλάστρα' στα κέρδη~υπερκέρδη και στον προγραμματισμό τους θα τους αγγίξει ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ. Αν δε επαναληφθεί σχετικά σύντομα το σενάριο;!... Τότε ίσως να τους 'σηκώσει' κι από το γραφειάκι τους :wink: .
Φτάνει όμως... Να μη σας ζαλίζω άλλο! :pint:
PC-Ponemenos
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 15 Μάιος 2008 15:02

Δηλαδή μου χάλασε λέμε τώρα το ποντίκι ή η οθόνη, θα μείνω χωρίς υπολογιστή για να μποϋκοτάρω την αγορά πληροφορικής;
Λίγο χλωμό το βλέπω ... άντε για κάτι που μπορώ να το πάρω και αργότερα πες να συμβάλω, αλλά αν χρειάζεσαι άμεσα κάτι που χάλασε δεν νομίζω να σκεφτεί κανείς το μποϋκοτάζ...

Θα'θελα να δω αυτή τη λίστα με τα ΦΠΑ στις άλλες χώρες της ΕΕ πάντως και μερικές συγκριτικές τιμές ειδών πληροφορικής... αν έχει κάποια ας ποστάρει να δούμε τι παίζει.
Αυτό που πρόσεξα εγώ είναι διαφορές $ με € ... π.χ. ενώ μια κάρτα ανανέωσης για το Wow την πληρώνεις 28 $, την πληρώνεις και 29 € στην Ελλάδα... το ίδιο το έχω πετύχει για διάφορα είδη λες και έχει ίση αξία το Ευρώ με το Δολάριο...

Άβαταρ μέλους
hik-hok
Reporter
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hik-hok » 15 Μάιος 2008 15:27

εγω για συμπαράσταση στο μποικοτάζ θα κρατήσω 5 δευτερόλεπτα την αναπνοή μου και θα ανοιγοκλείσω 3 φορές το φώς στην κουζίνα.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Stathis
Photography Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Stathis » 15 Μάιος 2008 15:34

Και εγώ δε θα δώσω φράγκο!
Σημερά απλά θα πάω να σκάσω στο Πλαίσιο κανά χιλιάρικο...

εγω για συμπαρασταση , δε θα πιω νερό για μιση ώρα...

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 16 Μάιος 2008 23:49

όπως καταλαβαίνεις το μποϊκοτάζ δεν υπάρχει στην κουλτούρα του έλληνα.. :)
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
GeoStuff
Honorary Member

Δημοσίευση από GeoStuff » 17 Μάιος 2008 00:10

Γιατί γενικά το μποΐκοτάζ έχει νόημα???

Θα πάμε πίσω στην εποχή της αυτονομίας???
Κούκλα Μου Φρεγάτα Σκίζεις Τον Ωκεανό... Μοιάζεις Στον Τιτανικό!!!

smiley

Δημοσίευση από smiley » 17 Μάιος 2008 00:17

πολλά μπουκοτάζ θα αρχίζουν να γίνονται από δω και πέρα θα τους πάρει όλους τους καημένους η μπάλα να μπουκοτάρουν και να ξεχνιούνται χαλαρόνοντας από τα προβλήματα τους... νάχαμε να λέγαμε

Άβαταρ μέλους
Stathis
Photography Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Stathis » 17 Μάιος 2008 00:25

Μπουκοτάζ είναι δύσκολο να γίνει...ειδικά στους κομπιουτεράδες....που το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να το πάρεις απο εξωτερικό αν θες να γλυτώσεις κανα φραγκο αλλα και πάλι με τους δασμους και τα μεταφορικά στα ίδια λεφτά θα φτάσεις.

Οι τιμές μπορούν να πέσουν μόνο μεσα απο τον ανταγωνισμό κατά τη γνώμη μου.

Άβαταρ μέλους
GeoStuff
Honorary Member

Δημοσίευση από GeoStuff » 17 Μάιος 2008 00:32

Αγρότη πάρε στα χέρια σου τις τσάπες...

Καλά μυαλά...

Μπουκοτάζ και πέσιμο τιμών... Φρύδια καπαμά...

Αφού δεν είμαστε οργανωμένοι ως αγοραστικό κοινό να πάμε να τους ξεσκίσουμε στις μηνύσεις και στις καταγγελίες τα @@ μας θα πάρουμε...

Με 30% ΦΠΑ γιατί τα δικά μου είναι είδος πολυτελείας...

:D :D :D :D :D
Κούκλα Μου Φρεγάτα Σκίζεις Τον Ωκεανό... Μοιάζεις Στον Τιτανικό!!!

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 17 Μάιος 2008 13:47

GeoStuff έγραψε:Γιατί γενικά το μποΐκοτάζ έχει νόημα???
Σαφώς κι έχει νόημα, αν γίνει οργανωμένο!!!!
Σε κάποιο παλιότερο, όπου είχε συμμετάσχει ακόμα κι η Ομογένεια, υπήρξε ΦΟΒΕΡΗ επιτυχία!
PC-Ponemenos
Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες