Μύγα τους τσίμπησε όλους και θέλουν να βγαίνουν στο Google;

Η μηχανή αναζήτησης Google.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, SEM Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 17 Μάιος 2008 09:42

Με τους 3 τελευταίους πελάτες που μίλησα και τους φτιάξαμε τα sites τους, και οι 3 μέσα σε όλα αυτά που συζητούσαμε, με ρωτούσαν πότε θα δείχνει στο google το site τους.
Ο ένας ενώ ακόμα δεν έχουμε ανεβάσει το site τους στην κανονική του διεύθυνση και το έβλεπε από το server όπου γίνετε η ανάπτυξη (development server), μου πετάει ένα "ναι αλλά στο google γιατί δεν μας δείχνει;" στο τηλέφωνο....

Η άλλη 3 φορές με ρώτησε πότε θα τους δείχνει στο google και μάλιστα με ρωτούσε επίμονα αν χρειάζεται να πληρώσουν κάποια άλλα χρήματα για να τους καταχωρήσουμε και να εμφανίζονται στο google. Από όσα μου έλεγε ψιλιάστηκα πως κάποιος προσπαθούσε να της πουλήσει SEO υπηρεσίες και όταν την ρώτησα σχετικώς, αφού της είχα εξηγήσει πέντε πραγματάκια για το τι ακριβώς μπορεί να αγοράσει μου το πέταξε πως κάποιοι της ζητούσαν χρήματα (και μάλιστα αρκετά) για να τους εμφανίζει είπε στο google και για να τους βγάζει και πιο ψηλά στα αποτελέσματα ...

Το συμπέρασμα; Τι σήμερον ημέρα αν δεν σε βγάζει ο γκούγκλης στα αποτελέσματα, δεν έχεις site... το μάθαν και οι πελάτες :p

Άβαταρ μέλους
Banavas
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Banavas » 17 Μάιος 2008 11:22

+++++

Έχω πολλές παρόμοιες περιπτώσεις.... 8)
Happy coding....
Μάρκος
http://lasernet.gr

Άβαταρ μέλους
cherouvim
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cherouvim » 17 Μάιος 2008 12:35

dimsis έγραψε:Ο ένας ενώ ακόμα δεν έχουμε ανεβάσει το site τους στην κανονική του διεύθυνση και το έβλεπε από το server όπου γίνετε η ανάπτυξη (development server), μου πετάει ένα "ναι αλλά στο google γιατί δεν μας δείχνει;" στο τηλέφωνο....
LOL.

Έπρεπε να του φτιάξεις ένα static html που να τον δείχνει πρώτο και να το βάλεις στο dev server. Θα τον ικανοποιούσε πιστεύω.

Άβαταρ μέλους
scoobby
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από scoobby » 17 Μάιος 2008 14:01

Εγω σε παλιοτερα ποστ μου σας το ειπα οτι καποτε θα ξυπνουσαν και οι πελατες και θα θελαν να κανεις μια υποτυπωδη seo δουλεια πανω στο site ακομα και εαν εισαι developer αλλα δεν μου ακουγατε :)
Οπως ολα τα πραγματα,αργουνε να ερθουν στην ελλαδα και οταν ερθουν γινεται χαμος και ολοι τα θελουν.Τωρα θα δειτε ποσοι επιτηδειοι θα μαζευτουν να φανε τα λεφτα των αφελων χωρις να τους προσφερουν τιποτα.

Άβαταρ μέλους
chchrist
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από chchrist » 20 Μάιος 2008 12:47

Το χειρότερο είναι όταν θέλουν αν είναι πρώτοι σε λέξεις όπως email, pc, e-shop και ειδικά με domain www.trexagyreve.gr

Και τι κάνετε όταν έχετε δύο πελάτες που ασχολούνται με την ίδια εργασία και θέλουν να είναι πρώτοι στην ίδια λέξη;

Άβαταρ μέλους
Sheena
Honorary Member

Δημοσίευση από Sheena » 20 Μάιος 2008 12:58

@scooby: Εσύ καλά τα λες. Στους πελάτες όμως τι λέτε; :question:

@chchrist: Χμ, εκεί κάνεις παιχνίδι εσύ. Αφού εσύ τους το πουλάς...... ;)
Εικόνα

id12856 Οι άγγελοι πάνε κοντά με τους αγγέλους...

Άβαταρ μέλους
scoobby
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από scoobby » 20 Μάιος 2008 13:44

chchrist
τους εξηγεις οτι δεν γινεται χωρις παρα πολυ δουλεια και πολλα χρηματα και χωρις να υπαρχει εγγυηση οτι θα φτασουν η οτι θα παραμεινουν πρωτη σελιδα και το ξεχνανε :)
προσπαθεις να τους φτασεις πρωτη σελιδα και τους 2.

Sheena
Δεν εχω πελατες τετοιου ειδους.

starfish

Δημοσίευση από starfish » 20 Μάιος 2008 13:55

Το ότι θέλουν να βγούνε στο google δεν είναι παράλογο. Το αντίθετο θα ήτανε.
Δεν φτιάχνεις ποτέ ένα site για να μπαίνουν μόνο όσοι θυμούνται την διεύθυνση.
Εάν η σελίδα σου δεν φαίνεται στο google σε κάποια αξιόλογη θέση, για κάποια συγκεκριμένα keywords τότε καλό είναι να δαπανήσεις χρόνο ή χρήμα για να το καταφέρεις, εκτός κάποιον περιπτώσεων που η κίνηση δεν έρχεται απο οργανικά αποτελέσματα εξαιτίας συγκεκριμένων λόγων αλλά αυτό είναι άλλη ιστορία.

Γενικά το να μην δίνεις σημασία στο google είναι λίγο παράλογο.

Καλά κάνουν και σου ζητάνε αυτό που σου ζητάνε αλλά απο την άλλη όπως είπανε και πολλοί εδώ επειδή δυστυχώς ο κόσμος εδώ δεν ξέρει ακόμα πως γίνεται αυτό και τι προϋποθέτει με αποτέλεσμα να πέφτουν εύκολα θύματα επίδοξων SEO master.

Το σωστό είναι να εξηγείς στον πελάτη σου πόσο σημαντικό είναι να βγαίνει στο google.
Απο εκεί και πέρα να του λες και την αλήθεια για το πόσο εφικτό είναι αυτό σε κάθε περίπτωση.

από απατεώνες όπως αυτοί που επικοινώνησαν με τον πελάτη σου άλλο τίποτα...
Δείτε και εδώ... http://www.starfish.gr/node/61

starfish

Δημοσίευση από starfish » 20 Μάιος 2008 15:54

Πριν λίγο επικοινώνησαν μαζί μου από την εταιρία η οποία στέλνει τα spam για SEO που αναφέρω στο Link, και με βρίσανε. Επαγγελματικότητα όχι αστεία.

Απλά το αναφέρω γιατί δεν είμαι σίγουρος ότι θα σταματήσουν εκεί. Είμαι περίεργος να δω εάν θα αναφέρουν τίποτα εδώ στο forum

Sorry για το άσχετο στο θέμα, και που σας τρώω τον χρόνο σας.

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 20 Μάιος 2008 16:28

Σήμερα είχα και άλλο τηλεφώνημα από άλλη πελάτισσα που ρωτούσε το ίδιο πράγμα "γιατί δεν μας βγάζει το google". Το δικό τους site είναι online καμιά 10αριά μέρες πλάκα πλάκα αλλά φαίνεται ο γκούγκλης δεν βρήκε link να ακολουθήσει και να το κασάρει ακόμα, οπότε το έκανα μια χειροκίνητη καταχώρηση μπας και πάρει μπρος...

Για να μη παρεξηγηθώ, δεν κατηγορώ τον οποιοδήποτε "ιδιοκτήτη" web site, απλά 1) τονίζω την αλλαγή των επιθυμιών των πελατών, που πλέον θεωρούν εξαιρετικά σημαντική την εμφάνιση του site τους στα αποτελέσματα αναζήτησης του google και 2) το πόσο ισχυρό έχει γίνει το brand name και γενικότερα η google παγκοσμίως, όταν έχουμε φτάσει το μεγαλύτερο ποσοστό των απλών χρηστών / web surfer να τη γνωρίζει και τις περισσότερες φορές να χρησιμοποιεί ΜΟΝΟ τη δική της μηχανή αναζήτησης, όταν υπάρχουν και χιλιάδες άλλες.

Προσωπικά παραμένω της άποψης ότι το περιεχόμενο φέρνει και τα επιθυμητά αποτελέσματα. Από τη στιγμή που ένα web site έχει ενδιαφέρον και πλούσιο περιεχόμενο που ανανεώνεται τακτικά και αρχίσουν και κάποια link back προς αυτό, θα αρχίσει να εμφανίζεται και ψηλά στο google χωρίς να χρειάζεται να πληρώσει σε καμία εταιρεία SEO υπηρεσίες. Δέχομαι πως υπάρχουν τεχνικές SEO που μπορούν να επιταχύνουν την διαδικασία εμφάνισης αποτελεσμάτων στις μηχανές αναζήτησης και πιθανών να ανεβάσουν και κάποιες θέσεις την σειρά εμφάνισης του site στα αποτελέσματα αναζήτησης, αλλά προσωπικά δεν θα έδινα ποτέ χρήματα για να πετύχω κάτι τέτοιο από τη στιγμή που μπορώ να το καταφέρω από το περιεχόμενο μου.

starfish, πρόσεχε μόνο να μην αναφέρεις ονόματα εταιρειών γιατί καμιά φορά όχι μόνο χάνεις το δίκιο σου, αλλά βρίσκεσαι και ενώπιον δικαστηρίων να απολόγησε κιόλας και να πληρώνεις αποζημιώσεις και πρόστιμα .... Με τη μια κάνε forward το email ως συνημμένο στην αντίστοιχη φόρμα στη αρχή προστασίας προσωπικών δεδομένων dpa.gr

Άβαταρ μέλους
scoobby
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από scoobby » 20 Μάιος 2008 16:36

εν περιμενεις απο την χειροκινητη καταχωρυση να παρει μπρος σωθηκες!

τωρα εαν εχεις φτιαξει ενα σαιτ για ενα ξενοδοχειο στην αλεξανδρουπολη και περιμενεις με το περιεχομενο να βγεις ψηλα στον γκουγκλ θα περιμενεις πολλα χρονια ενω του διπλανου σου το σαιτ θα κανει κρατησεις.

starfish

Δημοσίευση από starfish » 20 Μάιος 2008 16:40

Κοίτα γενικά τα πράγματα είναι τόσο απλά όσο τα λες.
Το περιεχόμενο είναι πολύ σημαντικό σίγουρα αλλά δεν βρίσκει εφαρμογή πάντοτε. Επίσης λίγα καλά link (και ένα ακόμα μερικές φορές) φτάνουν για να σε βρει το google. To που θα σε βγάλει τώρα είναι το ζητούμενο.

Την χειροκίνητη καταχώρηση μην την χρησιμοποιείς δεν έχει νόημα. Φτιάξε Link κατευθείαν είναι σίγουρο και άμεσο.

Τέσπα, μεγάλη συζήτηση και τα έχουμε όλοι ξαναγράψει χιλιάδες φορές.

Α επίσης, δεν θεώρησα ότι κατηγορείς τους πελάτες σου. Προσπάθησα να απαντήσω λίγο πιο γενικά.

Όσο για το άρθρο τώρα, δεν αναφέρω πουθενά ονόματα. Δυστυχώς τα ξέρω καλά αυτά. Πολύ ασχολήθηκα.

Άβαταρ μέλους
Sheena
Honorary Member

Δημοσίευση από Sheena » 20 Μάιος 2008 16:42

@scooby: Δεν έχεις και άδικο....
Εικόνα

id12856 Οι άγγελοι πάνε κοντά με τους αγγέλους...

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 20 Μάιος 2008 17:51

@ starfish
αυτοί που κάνουν αρπαχτές, λίγο μένουν στην αγορά, γι' αυτό και βιάζονται να μαζέψουν ότι μπορούν στον ελάχιστο χρόνο που τους απομένει.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 20 Μάιος 2008 18:25

scoobby έγραψε:εν περιμενεις απο την χειροκινητη καταχωρυση να παρει μπρος σωθηκες!

τωρα εαν εχεις φτιαξει ενα σαιτ για ενα ξενοδοχειο στην αλεξανδρουπολη και περιμενεις με το περιεχομενο να βγεις ψηλα στον γκουγκλ θα περιμενεις πολλα χρονια ενω του διπλανου σου το σαιτ θα κανει κρατησεις.
http://www.google.gr/search?num=100&hl= ... E%B7&meta=

Δες τι είδους sites είναι τα πρώτα που βγάζει στο google...

Απάντηση

Επιστροφή στο “Google”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης