myFeed.gr

Θέλετε την γνώμη των άλλων για την σελίδα σας; Τότε βρίσκεστε στο σωστό μέρος.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

myFeed.gr

Δημοσίευση από Basilakis » 17 Μάιος 2008 14:21

Καλησπέρα,

Χτές μετά από αρκετή δουλεία τελειώσαμε με έναν φίλο, τον Skull, μία καινούργια υπηρεσία το myFeed.gr

http://www.myfeed.gr

Τι είναι το myFeed.gr

Είναι μία υπηρεσία, η οποία έχει την δυνατότητα να διαβάζει τα προσωπικά σας RSS Σε sites όπως το myspace.com, deviant, hi5, facebook,freestuff.gr και γενικά στις μεγαλύτερες ιστοσελίδες που δίνουνε UserBased RSS.

Φυσικά το Site προσαρμόζεται και στα personal Blog RSS του χρήστη τα οποία μπορεί να προσθέσει στην σελίδα.

Η υπηρεσία άνοιξε και περιμένουμε να μας πείτε την γνώμη σας, και τις προτάσεις σας.

Κάθε σχόλιο είναι ευπρόσδεκτο :)

P.S.
Εάν κάποιος Web Master, θέλει να προσθέσουμε το User Based RSS του δεν έχει παρά να επικοινωνήσεις μάζι μας, στο admin@myfeed.gr και εμείς θα το προσθέσουμε ασφαλώς :)

Edit: Thank u eneme :D
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Basilakis την 17 Μάιος 2008 14:32, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

myFeed.gr

Δημοσίευση από EneMe » 17 Μάιος 2008 14:35

Στα γρήγορα:

Τα ροζ links πάνω στο μπλε φόντο είναι κουραστικά και δυσανάγνωστα...

Σε 1024x768 το site "τελειώνει" σχεδόν στην γκρι γραμμή...

Θεωρώ αφύσικο και αισθητικά ανεπίτρεπτο η "ενότητα header" να καταλαμβάνει εξ'ολοκλήρου το πρώτο screen και να χρειάζεται scrolling απλά και μόνο για να διαβάσω τον τίτλο του κυρίου μέρους...

Με απλά λόγια... Συμμαζέψτε το πάνω κομμάτι, είναι πολύ ψηλό και προσέξτε τους συνδυασμούς των δύσκολων αλλά πραγματικά ωραίων χρωμάτων που διαλέξατε...

Άβαταρ μέλους
skull
Επικοινωνία:

myFeed.gr

Δημοσίευση από skull » 17 Μάιος 2008 15:42

EneMe έγραψε:Στα γρήγορα:

Τα ροζ links πάνω στο μπλε φόντο είναι κουραστικά και δυσανάγνωστα...

Σε 1024x768 το site "τελειώνει" σχεδόν στην γκρι γραμμή...

Θεωρώ αφύσικο και αισθητικά ανεπίτρεπτο η "ενότητα header" να καταλαμβάνει εξ'ολοκλήρου το πρώτο screen και να χρειάζεται scrolling απλά και μόνο για να διαβάσω τον τίτλο του κυρίου μέρους...

Με απλά λόγια... Συμμαζέψτε το πάνω κομμάτι, είναι πολύ ψηλό και προσέξτε τους συνδυασμούς των δύσκολων αλλά πραγματικά ωραίων χρωμάτων που διαλέξατε...
φίλε μάλλον δεν πρόσεξες οτι τα προφίλ έχουν διαφορετικό template απο την αρχική σελίδα και σε κάθε profile το header δεν ξεπερνάει τα 800x80 px .
(Κάθε φορά κάποιος απρόσεκτος 8α στου την πει.... :/)

Τα profiles ανήκουν αποκλειστικά στους χρήστες και για αυτό τα πολλά γραφικά και τα κείμενα λείπουν απο τις σελίδες τους. Η αρχική σελίδα και το blog της σελίδας ανήκει στην σελίδα. Με πιάνεις?

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

myFeed.gr

Δημοσίευση από EneMe » 17 Μάιος 2008 16:43

Aυτό που ξέρω είναι ότι στην αρχική σελίδα, όποια από τις επιλογές...
* Terms
* Privacy
* About
* Help
* Contact
...κι αν πατήσω, βλέπω το ίδιο πράγμα στην οθόνη μου.

Εγώ που είμαι τυχαίος επισκέπτης δεν μπορώ να ξέρω τί έχει σκεφτεί ο καθένας για την σελίδα του...
Γιατί να μην σκεφτώ απλά και βιαστικά ότι τα links δεν λειτουργούν, οπότε να κλείσω το παράθυρο του browser;
Τόσο ψηλό "στατικό" μέρος στην κεντρική σελίδα είναι λάθος, όπως κι αν το δεις, όσο κι αν θέλεις να το δικαιολογήσεις...

Eπίσης ανέφερα και για τα χρώματα κάτι, το οποίο άφησες ασχολίαστο...

Μίλησε πρώτα με τον Basilaki και θα δεις πως ότι λέω είναι καλοπροαίρετο...

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

myFeed.gr

Δημοσίευση από Basilakis » 17 Μάιος 2008 16:49

EneMe έγραψε:Aυτό που ξέρω είναι ότι στην αρχική σελίδα, όποια από τις επιλογές...
* Terms
* Privacy
* About
* Help
* Contact
Ενωείς στο κείμενο ή στον τρόπο που παράγεται το concept?

Άβαταρ μέλους
skull
Επικοινωνία:

myFeed.gr

Δημοσίευση από skull » 17 Μάιος 2008 17:01

EneMe έγραψε:Aυτό που ξέρω είναι ότι στην αρχική σελίδα, όποια από τις επιλογές...
* Terms
* Privacy
* About
* Help
* Contact

Εγώ που είμαι τυχαίος επισκέπτης δεν μπορώ να ξέρω τί έχει σκεφτεί ο καθένας για την σελίδα του...
Γιατί να μην σκεφτώ απλά και βιαστικά ότι τα links δεν λειτουργούν, οπότε να κλείσω το παράθυρο του browser;
Τόσο ψηλό "στατικό" μέρος στην κεντρική σελίδα είναι λάθος, όπως κι αν το δεις, όσο κι αν θέλεις να το δικαιολογήσεις...

Eπίσης ανέφερα και για τα χρώματα κάτι, το οποίο άφησες ασχολίαστο...

Μίλησε πρώτα με τον Basilaki και θα δεις πως ότι λέω είναι καλοπροαίρετο...

Δεν είναι τίποτα τυχαίο,απο τα χρώματα των links μέχρι και το στατικό μέρος της σελίδας, δεν μπορώ να κάτσω να σου εξηγήσω την στρατηγική και τεχνική που έχω σκεφτεί και εφαρμόσει σε αυτό το site,απλά δεν είναι τυχαίο...

Είσαι ο πρώτος άνθρωπος στον πλανήτη που όταν μπαίνει σε ένα site διαβάζει συνεχόμενα τα privacy policy,τα terms of use και την contact form χωρίς να στείλει email. Και το λέω αυτό γιατί μου κάνει εντύπωση ένας "έμπειρος" επισκέπτης να το λέει. Οι 3 σελίδες αυτές πολύ απλά δεν ανοίγονται απο κανέναν σε κανένα site του κόσμου απο επισκέπτες που μόλις επισκέφτηκαν ενα καινούργιο site! Δεν θα συνεχίσω... ο καθένας, ο καθένας έχει προσωπικό στυλ σκέψεως.

Σε ευχαριστούμε που επισκέφτηκες την σελίδα μας και μπήκες στον κόπο να την σχολιάσεις χωρίς καν να δοκιμάσεις μια πολύ καλή υπηρεσία.

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

myFeed.gr

Δημοσίευση από EneMe » 17 Μάιος 2008 17:06

Oρίστε screenshots από 5 διαφορετικές σελίδες σας...

Το θεωρείτε λογικό αυτό;
Συνημμένα
Image5.jpg
Image4.jpg
Image3.jpg
Image2.jpg

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

myFeed.gr

Δημοσίευση από EneMe » 17 Μάιος 2008 17:07

και το 1 που δεν χώρεσε πριν...

Απλοϊκά: Πατάω 5 διαφορετικά links και βλέπω το ίδιο πράγμα στην οθόνη μου!
Αυτό δεν εναι σωστό!
Συνημμένα
Image1.jpg
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος EneMe την 17 Μάιος 2008 17:18, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

myFeed.gr

Δημοσίευση από EneMe » 17 Μάιος 2008 17:13

skull έγραψε:Δεν είναι τίποτα τυχαίο,απο τα χρώματα των links μέχρι και το στατικό μέρος της σελίδας, δεν μπορώ να κάτσω να σου εξηγήσω την στρατηγική και τεχνική που έχω σκεφτεί και εφαρμόσει σε αυτό το site,απλά δεν είναι τυχαίο...
Το ότι το έχεις σκεφτεί, σίγουρα σε βάζει παραπάνω από κάποιον που τα άφησε όλα στο default και του βγήκε ένα μπάχαλο...
Το ότι είναι δυσανάγνωστα όμως τα links είναι θέμα αντικειμενικότητας...
Υπάρχουν σωστοί και λάθος συνδιασμοί, θέματα αισθητικής και συνδιασμών χρωμάτων...
Υπάρχει αυτό που λέμε web usability και δεν γίνεται να το αγνοούμε όταν (θέλουμε να) απευθυνόμαστε σε μαζικό κοινό...
skull έγραψε:Είσαι ο πρώτος άνθρωπος στον πλανήτη που όταν μπαίνει σε ένα site διαβάζει συνεχόμενα τα privacy policy,τα terms of use και την contact form χωρίς να στείλει email. Και το λέω αυτό γιατί μου κάνει εντύπωση ένας "έμπειρος" επισκέπτης να το λέει. Οι 3 σελίδες αυτές πολύ απλά δεν ανοίγονται απο κανέναν σε κανένα site του κόσμου απο επισκέπτες που μόλις επισκέφτηκαν ενα καινούργιο site! Δεν θα συνεχίσω... ο καθένας, ο καθένας έχει προσωπικό στυλ σκέψεως.
Αν νομίζεις ότι ένας "έμπειρος" επισκέπτης πάει εκεί που πάει και η πλειοψηφία, κάνεις λάθος...
Κι αν είναι άχρηστα, γιατί τα έβαλες τότε και μάλιστα σε τόσο περίοπτη θέση;
skull έγραψε:Σε ευχαριστούμε που επισκέφτηκες την σελίδα μας και μπήκες στον κόπο να την σχολιάσεις χωρίς καν να δοκιμάσεις μια πολύ καλή υπηρεσία.
Η υπηρεσία δεν με ενδιαφέρει, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν μπορώ να πω 5 πράγματα για το design...

edit: Για να μην αφήσω κενά, μπορεί η ιδέα να είναι τέλεια και το προγραμματιστικό κομμάτι άψογο, αλλά το πλασάρισμα -αν εξαιρέσουμε τα trendy/νεανικά/ευχάριστα/κλπ χρώματα- πάσχει...

Καλή επιτυχία, αλλά με την νοοτροπία που έχετε, δεν το πολυβλέπω...

Λυπάμαι που το λέω και το θέμα μένει εδώ από μένα...

Άβαταρ μέλους
skull
Επικοινωνία:

myFeed.gr

Δημοσίευση από skull » 17 Μάιος 2008 17:42

Θέλεις να μιλήσουμε για μεγαλο headers Και Web usability? https://www.blogger.com/start τελικά, μάλλον το Bloger που χρησιμοποιεί μπλέ γράμματα στην γραμματοσειρά του header (με μπλέ background απο πισω) είναι ένα στοιχείο, του ποίος γνωρίζει τους όρος, και δεν τους χρησιμοποιεί, απλώς σκορπισμένους, έτσι όπως τους έχει διαβάσει.
Ξεκίνα τα feedback έχεις πολύ δουλειά γιατί αν ανοίξεις την λίστα του alexa και επισκεφτείς τα πρώτα 100 sites και τα σχολιάσεις έτσι όπως σχολίασες το δικό μας,έχεις πολλά email να στείλεις.

Δεν μπορώ να σου απαντήσω στα ερωτήματα σου γιατί μόχθησα πολύ για να τα απαντήσω πρώτα στον εαυτό μου και δεν έκανα απλά posts...

Και για να μιλήσω με στατιστικά και όχι με "αερολογίες", μέχρι τώρα 75 διαφορετικές ελληνικές IP επισκέφτηκαν το site και είσαι ο μοναδικός επισκέπτης που επισκέφτηκε και τις 5 αυτές σελίδες. Καμία απο αυτές τις IP δεν επισκέφτηκε έστω 2 απο τις σελίδες που έβγαλες screenshots.

Ο έμπειρος επισκέπτης είναι αυτός που ξέρει που πάει η μάζα, όχι αυτός που ψάχνει τρύπες, και αυτός που ξέρει πως να δει και να χρησιμοποιήσει μια υπηρεσία που του προσφέρετε. Μην το συνεχίσεις, καλή επιτυχία και σε εσένα σε ότι κάνεις (χωρίς να γράψω το αβάσιμο και προσωπικό μου συμπέρασμα όπως έκανες εσύ).

emphasy
Honorary Member

myFeed.gr

Δημοσίευση από emphasy » 17 Μάιος 2008 18:39

Πολυ όμορφο παιδιά, σαν concept! :)

Τώρα για το design, είναι κάτι κλασσικό web2.0, όμορφο μεν αλλά εκείνα τα ζορ Links πάνω στο μπλε κάντε τα γκρι-μάυρο Px. #363636 :)

Καλή επιτυχία πάντως! :)

Edit:

Όσο για τα Links, εμένα μου βγάζουν διαφορετικό content! Δν πολυκτλαβα την απο πάνω αντιπαράθεση!

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

myFeed.gr

Δημοσίευση από cordis » 17 Μάιος 2008 18:51

αν έχεις οθόνη 1024χ768 το μόνο που βλέπεις είναι ο header και είσαι αναγκασμένος να κάνεις scroll σε κάθε σελίδα για να δεις έστω και την κορυφή του content.
Ο ένας λέει ο header είναι μεγάλος, πρέπει να βλέπεις και content. Ο άλλος λέει όχι είναι καλός πρέπει να βλέπεις header. Εκεί είναι η "αντιπαράθεση". Απλά σχεδιαστική επιλογή, ο κάθε ένας κάνει ότι νομίζει καλύτερο για το προϊόν του. ;)
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

emphasy
Honorary Member

myFeed.gr

Δημοσίευση από emphasy » 17 Μάιος 2008 20:46

Έχω πολύ μεγαλύτερη ανάλυση γι αυτό δν το έπιασα :)

Anyway, thnx Γιάννη!

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

myFeed.gr

Δημοσίευση από cordis » 17 Μάιος 2008 20:49

αυτό είναι και το λάθος που κάνουν κάποιοι designers, νομίζουν ότι όλοι οι χρήστες έχουν δύο 22άρες οθόνες στην σειρά όπως αυτοί.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Απάντηση

Επιστροφή στο “Θέλω την γνώμη σας για την Σελίδα μου...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες