[Solved] Sagem F@st 800 σε Ubuntu...

Είναι δωρεάν, είναι σταθερό, είναι γρήγορο.. ας το γνωρίσουμε και λίγο καλύτερα..

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Tasos-21

Δημοσίευση από Tasos-21 » 17 Μάιος 2008 21:03

Έχω μια εντελώς χαζή απορία για πολλούς από δω μέσα, αλλά δεν είμαστε όλοι εξπέρια λινοξάδες, όπως και να το κάνεις...

Λοιπόν, έχω το εξής tutorial: http://wiki.ubuntu-gr.org/Wiki/Tutorials/Sagem_Fast_800, αλλά αντιμετωπίζω ένα μικρό χαζούλικο προβληματάκι... Δεν ξέρω πως να εισάγω τις παραπάνω εντολές στο τερματικό, οι οποίες είναι πάνω από μία σειρές... :-? Λίγη βοήθεια, please, και γρήγορα, γιατί βιαζόμαστε με τις εξετάσεις...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Tasos-21 την 26 Ιούλ 2009 02:41, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
MaZz
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από MaZz » 17 Μάιος 2008 23:28

σε X-Windows πάτα alt+F2 και γράψε gnome-terminal αν έχεις gnome ή αλλιώς πάτα ctrl+alt+F1 και πληκτρολόγησε μία μία τις εντολές. Για να επιστρέψεις πάλι σε γραφικό περιβάλλον πάτα ctrl+alt+F7.

Ένας άλλος πιο κομψός τρόπος είναι να δημιουργήσεις ένα αρχείο που να εκτελεί όλες τις εντολές που θες.

Δημιούργησε ένα αρχείο με ένα όνομα π.χ. commands με το gedit.
Στην πρώτη γραμμή γράψε #!/bin/sh και στις υπόλοιπες γράψε τις εντολές που θέλεις να εκτελεστούν (μια σε κάθε γραμμή).
Έτσι το τελικό αρχείο θα έχει μια μορφή όπως την ακόλουθη

Κώδικας: Επιλογή όλων

#!/bin/sh
echo "Entolh 1";
echo "Entolh 2";
Στη συνέχεια άνοιξε το terminal και πήγαινε στον φάκελο που έσωσες το αρχείο:

cd /path/to/folder
...και δώσε δικαίωμα εκτέλεσης

chmod a+x όνομα_αρχείου
Τέλος τρέξε το αρχείο πληκτρολογόντας

./όνομα_αρχείου

Άβαταρ μέλους
theminio

Δημοσίευση από theminio » 18 Μάιος 2008 01:40

Πέρα από τις εντολές, μιας και είδα ότι πρόκειται για το sagem το tutorial, για κοίτα εδώ http://ubudsl.com/ θα σε βοηθήσει αρκετά πιστεύω..

Tasos-21

Δημοσίευση από Tasos-21 » 18 Μάιος 2008 18:43

Λοιπόν, το πρώτο δεν το πολυκατάφερα, αλλά το δεύτερο κάτι πήγε να μου κάνει στην αρχή, αλλά και Connect που πατούσα ήταν σα να μην κάνω τίποτα. Τώρα, μου λέει "UbuDSL Deamon is not running", αλλά δεν ξέρω πώς να το τρέξω. Τώρα, προσπαθώ να το απεγκαταστήσω, μπας και άμα το ξαναβάλω κάνει κάτι, αλλά δεν το έχει στο Add/Remove... Από πού θα πάω για uninstall;

Tasos-21

Δημοσίευση από Tasos-21 » 18 Μάιος 2008 21:52

Τελικά, ok!, τα κατάφερα με τον 1ο τρόπο, αλλά έχω μία τελευταία μικροεμπλοκή... Εάν ακολουθήσετε το link που δίνω για το tutorial, θα δείτε ότι κάπου λέει αυτό:

user "<όνομα χρήστη>"
--> plugin pppoatm.so 8.35 <-- ΕΔΩ
noipdefault
usepeerdns
defaultroute
persist
noauth
Εκεί που κολλάω είναι στη δεύτερη σειρά, όπου μου λέει ότι σ' αυτό το 8.35 δεν υπάρχει συσκευή. Άρα, μάλλον, θα διαφέρει από υπολογιστή σε υπολογιστή. Και εδώ σας ερωτώ: "Τί είναι αυτό και πού μπορώ να βρω τι αριθμός ταιριάζει στο δικό μου; Έχει καμιά διαφορά το γεγονός ότι είναι laptop; (αν και δε νομίζω, αφού, ούτως ή άλλως, USB Modem είναι, όπου όλες οι θύρες παντού είναι ίδιες.)"

Άβαταρ μέλους
theminio

Δημοσίευση από theminio » 18 Μάιος 2008 23:33

Τα 8.35 είναι οι τιμές για τα VPI/VCI(τίμές για το atm κύκλωμα) τα αφήνεις όπως έχουν.
πάει καιρός που είχα ασχοληθεί με το sagem σε linux.πάντως από ότι θυμάμαι ακολουθώντας τις οδηγίες για το ubudsl μέσα σε λίγα λεπτά είχα Internet στο ubuntu.
Μήπως έχει στο μενου κάποια επιλογή για να ξεκινήσει το ubudsl?

Πάντως εάν μπορείς σου προτείνω να πάρεις ένα modem/router να ησυχάσεις, είναι ότι καλύτερο είδικά εάν είσαι σε unix συστήματα.

Tasos-21

Δημοσίευση από Tasos-21 » 19 Μάιος 2008 00:27

Μπορώ να έχω ένα ενσύρματο modem/router που λες και να έχω δύο καλώδια, στο οποίο να συνδέω δύο Η/Υ (laptop/PC) και να μπαίνω στο internet με ένα πακέτο ADSL, π.χ. ConnX ή OnDSL Kit ή θα χρειαστώ και δύο πακέτα;

Άβαταρ μέλους
theminio

Δημοσίευση από theminio » 19 Μάιος 2008 00:34

Όχι, για πιο λόγο να θές δύο πακέτα? μία σύνδεση adsl θες και μπορείς να συνδέσεις όσα pc όσες είναι και οι ethernet πόρτες του router ή ακόμα και ασύρματα σε περίπτωση που πάρεις modem/router που έχει και ασύρματη διεπαφή.

Tasos-21

Δημοσίευση από Tasos-21 » 19 Μάιος 2008 00:48

Αυτό μας κάνει: http://www.dlink.com/products/?sec=0&pid=562 :question: :question:

Δεν πιστεύω, όμως, να έχω πρόβλημα με drivers κ.λπ. και τσάμπα να παίρνουμε άλλο; :-?

Άβαταρ μέλους
Alice_Cooper
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Alice_Cooper » 19 Μάιος 2008 01:00

nai afto sou kanei.....

an to psakseis tha vgaleis akrh me to sagem ... alla einai kaliterh h ethernet syndesmologia apo thn usb gia diktio

ego protino na to pareis
esy apofasizeis vevea :p

Άβαταρ μέλους
theminio

Δημοσίευση από theminio » 19 Μάιος 2008 01:02

Από την στιγμή που μιλάμε για router δεν υπάρχει η έννοια των drivers,απλά συνδέεις το router με τον υπολογιστή μέσω δικτύου, μπαίνεις στο router μέσω web και του ρυθμίζεις τις παραμέτρους της ADSL σύνδεσής σου, το ρύθμίζεις ώστε να είναι always connected και πλέον με το που ανήγεις το router εκείνο θα συνδέετε στην ADSL σου ανεξάρτητα με το εάν υπάρχει ανοιχτός υπολογιστής στο δίκτυο σου. Στον υπολογιστή σου τώρα απλά τον συνδέεις ενσύρματα/ασύρματα και είτε απ'ευθείας με dhcp είτε δίνοντας του στατική ip συνδέεται στο internet.
Δηλαδή δεν χρειάζονται ούτε drivers όυτε κάποιου άλλου είδους λογισμικό απλά δημιουργείς ένα τοπικό δίκτυο το οποίο θα αποκτά πρόσβαση στο διαδίκτυο μέσω του router.
Εγώ για παράδειγμα χρησιμοποιώ το παρακάτω
http://www.oteshop.gr/product_details.a ... 56&gcid=22
και είμαι ευχαριστημένος. μιας και έχεις και laptop θα σε βολέψει και το ασύρματο..
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος theminio την 19 Μάιος 2008 01:04, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Tasos-21

Δημοσίευση από Tasos-21 » 19 Μάιος 2008 01:03

Το μόνο κακό με το ήδη υπάρχον είναι ότι θα πρέπει να βγάζω το καλώδιο από το σταθερό και να το βάζω στο λάπτοπ και να έχω μόνο μία συσκευή συνδεδεμένη (αμήν και πότε, βέβαια, να μπει στο λάπτοπ!).

Tasos-21

Δημοσίευση από Tasos-21 » 19 Μάιος 2008 01:06

Δεν θέλω ασύρματό, εκτός κι αν βρω μια φθηνή κάρτα δικτύου για τον σταθερό (έχεις να προτείνεις καμία;), γιατί δεν έχω... Το λάπτοπ με το lan απλά θα συνδεθεί ή θέλει και άλλα περιφερειακά (express cards κ.λπ.); - Έχω Sony VAIO VGN-AR51J - Πρέπει να έχει συνδεσιμότητα...

Άβαταρ μέλους
theminio

Δημοσίευση από theminio » 19 Μάιος 2008 01:12

tasos-21 έγραψε:Το μόνο κακό με το ήδη υπάρχον είναι ότι θα πρέπει να βγάζω το καλώδιο από το σταθερό και να το βάζω στο λάπτοπ και να έχω μόνο μία συσκευή συνδεδεμένη (αμήν και πότε, βέβαια, να μπει στο λάπτοπ!).
Μπορείς να έχεις και στους δύο, συνδέοντας τους με ένα cross over utp καλώδίο,δηλαδή παίρνει ο ένας Internet και το μοιράζει στον άλλο.
Στην περίπτωση που ο υπολογιστής που μοιράζει το Internet είναι σε windows τότε κάνεις κοινόχρηστη την σύνδεση σε περίπτωσή που είναι linux θα πρέπει να παίξεις με NAT πρωτόλλο και iptables δίνοντας εάν δεν κάνω λάθος την εντολή

iptables -t nat -A POSTROUTING -o eth0 -j MASQUERADE
όπου eth0 είναι η ethernet διεπαφή που συνδέεις το συγκεκριμένο υπολογιστή με τον άλλο.μπορείς να δεις πληροφορίες με την εντολή ifconfig

Άβαταρ μέλους
theminio

Δημοσίευση από theminio » 19 Μάιος 2008 01:14

tasos-21 έγραψε:Δεν θέλω ασύρματό, εκτός κι αν βρω μια φθηνή κάρτα δικτύου για τον σταθερό (έχεις να προτείνεις καμία;), γιατί δεν έχω... Το λάπτοπ με το lan απλά θα συνδεθεί ή θέλει και άλλα περιφερειακά (express cards κ.λπ.); - Έχω Sony VAIO VGN-AR51J - Πρέπει να έχει συνδεσιμότητα...
Δεν το έχω ψάξει ώστε να σου πρωτείνω καμία,ναι όλα μεσω του lan γίνονται δεν χρειάζεται κάτι παραπάνω..

Απάντηση

Επιστροφή στο “Linux Guide”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες