ΒΟΗΘΕΙΑ! Δεν αναγνωρίζει πληκτρολόγιο η μητρική

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
krigas7

Δημοσίευση από krigas7 » 18 Μάιος 2008 10:54

Παρακαλώ τα φώτα σας. Έχω πρόβλημα με την μητρική μου. Έκανα reset στο BIOS βγάζοντας την μπαταρία και το ρεύμα. Στην επανεκκίνηση ο PC σταματάει στο σημείο που μου ζητάει να πατήσω F1 για συνέχεια επειδή αναγνώρισε Default BIOSή DEL για Enter setup BIOS.
Δεν βρίσκει όμως πληκτρολόγιο. Τι να κάνω. Του έχω αλλάξει πολλά πληκτρολόγιο PS2 αλλά τίποτα.

Παρακαλώ κάποιος αν μπορεί...

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 18 Μάιος 2008 11:08

Καλωσώρισες στην παρέα μας.
Δες -αν έχεις τη δυνατότητα- με κάποιο USB πληκτρολόγιο, μήπως παρακαμφθεί το πρόβλημα!
PC-Ponemenos
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 18 Μάιος 2008 11:22

ευκαιρια για σφυροκαλεμο μπας και φοβηθει λιγο !!

περα απο την πλακα μεσα απο τις ρυμθισεις του bios πρεπει να διαλεξεις την επιλογη usb
αν ειναι ετσι και εχεις τετοιου τυπου πληκτρολογιο η ποντικα !!για να το διαβασει
( νομιζω οτι εξορισμου βλεπει ps2 η καπως ετσι εισοδους ) !!

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 18 Μάιος 2008 11:48

@fiskilis μιλάμε για κάπως ανώμαλη κατάσταση, όπου δεν 'βλέπει' η MoBo τα όποια πληκτρολόγια PS2 της έχει συνδέσει. Δεν ξέρω βέβαια αν του δίνεται πρόσβαση σε BIOS SETUP...! Φαντάζομαι ωστόσο ότι θα πρέπει πρώτα να έχει αναγνωριστεί το όποιο πληκτρολόγιο, ώστε να γίνει κατανοητό το "DEL" (ή όποιο άλλο πλήκτρο χρειάζεται) για την είσοδο σε BIOS SETUP mode.
Γι'αυτό πρότεινα USB πληκτρολόγιο... Μπας και μέσα σ'όλη την ανωμαλία μπορέσει και το αναγνωρίσει! 8) 8)
Βέβαια 'παίζει' και οποιαδήποτε ηλεκτρική διακοπή μεταξύ MoBo και PS2-Keyboard Socket.
Καλό θα ήταν να ελεγχθεί το καλώδιο από το PS2-Keyboard Socket μέχρι τη MoBo γισ κσνένα βγαλμένο κονέκτορα, κανένα κομμένο καλώδιο.
Μην ξεχνάμε ότι ο PCς ΑΝΟΙΧΤΗΚΕ, προκειμένου να γίνει RESET στο BIOS!!!!! Αυτό σημαίνει ότι ΚΑΤΑ ΤΟ ΑΝΟΙΓΜΑ μπορεί να έχει συμβεί το ο,τιδήποτε (με λίγη ΒΙΑ). :wink:
PC-Ponemenos
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Alice_Cooper
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Alice_Cooper » 19 Μάιος 2008 01:23

episis se ligo paliotera mobo thimame mia antistasoula
pou ta eftine kai tote den evlepe ta pliktologia ... me ena kalodiaki mporouses na gefiroseis thn antistash kai epeze thimame

look an piso apo thn isodo fenetai san na kaike kati mikrouli pou grafei nomizo kai ps2

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες