Oφείλουν να γνωρίζουν λέξεις όπως "ψεγάδι" και "παρωχημένος"

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Άβαταρ μέλους
Stathis
Photography Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Stathis » 21 Μάιος 2008 16:58

Εγώ πάλι νομιζω...αλλο τι εκαναν οι ελληνες παλια και άλλο τώρα.ΔΕΝ είναι αυτο το θεμα μας.
Το οτι ηταν έλληνας δε το είπα επειδη και καλά ήταν πιο μάγκας...ελεος.

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 21 Μάιος 2008 17:10

Stathis έγραψε:Εγώ πάλι νομιζω...αλλο τι εκαναν οι ελληνες παλια και άλλο τώρα.ΔΕΝ είναι αυτο το θεμα μας.
Το οτι ηταν έλληνας δε το είπα επειδη και καλά ήταν πιο μάγκας...ελεος.
Εξαρτάται σε ποιόν Έλληνα(-ες) αναφέρεσαι.
PC-Ponemenos
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
manolism
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από manolism » 21 Μάιος 2008 17:23

Connor MacLeod έγραψε:δν νομιζω.
Εχουμε σινιθισει εμεις οι ελινες να νομιζουμε ότι είμαστε το κέντρο του κόσμου και ότι μονο εμεις έχουμε κανει σιμαντικα πραματα -ή τα περσότερα σιμαντικά πράματα.
δν είναι ετσι όμως.
Ξενοφών Ζολώτας έγραψε:...Kyrie,
It is Zeus' anathema on our epoch and the heresy of our economic method and policies that we should agonize the Skylla of nomismatic plethora and the Charybdis of economic anaemia.It is not my idiosyncracy to be ironic or sarcastic but my diagnosis would be that politicians are rather cryptoplethorists. Although they emphatically stigmatize nomismatic plethora, they energize it through their tactics and practices. Our policies should be based more on economic and less on political criteria. Our gnomon has to be a metron between economic strategic and philanthropic scopes.
In an epoch characterized by monopolies, oligopolies, monopolistic antagonism and polymorphous inelasticities, our policies have to be more orthological, but this should not be metamorphosed into plethorophobia, which is endemic among academic economists.
Nomismatic symmetry should not antagonize economic acme. A greater harmonization between the practices of the economic and nomismatic archons is basic.Parallel to this we have to synchronize and harmonize more and more our economic and nomismatic policies panethnically. These scopes are more practicable now, when the prognostics of the political end economic barometer are halcyonic.
The history of our didimus organization on this sphere has been didactic and their gnostic practices will always be a tonic to the polyonymous and idiomorphous ethnical economies. The genesis of the programmed organization will dynamize these policies.
Therefore, I sympathize, although not without criticism one or two themes with the apostles and the hierarchy of our organs in their zeal to program orthodox economic and nomismatic policies.
I apologize for having tyranized you with my Hellenic phraseology. In my epilogue I emphasize my eulogy to the philoxenous aytochtons of this cosmopolitan metropolis and my encomium to you Kyrie, the stenographers.
Διάβασε και αν εντοπίσεις καμμία Ελληνική λέξη γράψτην από κάτω

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 21 Μάιος 2008 17:27

Lunarmedia έγραψε:
Ξενοφών Ζολώτας έγραψε:...Kyrie,
It is Zeus' anathema on our epoch and the heresy of our economic method and policies that we should agonize the Skylla of nomismatic plethora and the Charybdis of economic anaemia.It is not my idiosyncracy to be ironic or sarcastic but my diagnosis would be that politicians are rather cryptoplethorists. Although they emphatically stigmatize nomismatic plethora, they energize it through their tactics and practices. Our policies should be based more on economic and less on political criteria. Our gnomon has to be a metron between economic strategic and philanthropic scopes.
In an epoch characterized by monopolies, oligopolies, monopolistic antagonism and polymorphous inelasticities, our policies have to be more orthological, but this should not be metamorphosed into plethorophobia, which is endemic among academic economists.
Nomismatic symmetry should not antagonize economic acme. A greater harmonization between the practices of the economic and nomismatic archons is basic.Parallel to this we have to synchronize and harmonize more and more our economic and nomismatic policies panethnically. These scopes are more practicable now, when the prognostics of the political end economic barometer are halcyonic.
The history of our didimus organization on this sphere has been didactic and their gnostic practices will always be a tonic to the polyonymous and idiomorphous ethnical economies. The genesis of the programmed organization will dynamize these policies.
Therefore, I sympathize, although not without criticism one or two themes with the apostles and the hierarchy of our organs in their zeal to program orthodox economic and nomismatic policies.
I apologize for having tyranized you with my Hellenic phraseology. In my epilogue I emphasize my eulogy to the philoxenous aytochtons of this cosmopolitan metropolis and my encomium to you Kyrie, the stenographers.
Διάβασε και αν εντοπίσεις καμμία Ελληνική λέξη γράψτην από κάτω
:lol: :lol: :lol: :lol: :clap: :clap: :clap: :clap: :respect: :respect: :respect: :respect:

Άπαιχτος! Πολύ γνωστή ομιλία του εν λόγω κυρίου. Πού την βρήκες-ξέθαψες ορε SuperLunar;
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος DGeorge την 21 Μάιος 2008 17:34, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
PC-Ponemenos
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Sheena
Honorary Member

Δημοσίευση από Sheena » 21 Μάιος 2008 17:29

Και δεν είναι μόνο ο Ζολώτας που έχει μιλήσει έτσι στο παρελθόν..... ;)

Ωστόσο, :respect: και από μένα, που το θυμήθηκες και το δημοσίευσες εδώ. :D
Εικόνα

id12856 Οι άγγελοι πάνε κοντά με τους αγγέλους...

Άβαταρ μέλους
manolism
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από manolism » 21 Μάιος 2008 17:33

Ξενοφών Ζολώτας έγραψε:Kyrie,

I eulogize the archons of the Panethnic Numismatic
Thesaurus and the Ecumenical Trapeza for the orthodoxy of
their axioms methods and policies, although there is an
episode of cacophony of the Trapeza with Hellas.

With enthusiasm we dialogue and synagonize at the
synods of our didymous Organizations in which polymorphous
economic ideas and dogmas are analyzed and synthesized.

Our critical problems such as the numismatic plethora
generate some agony and melancholy. This phenomenon is
characteristic of our epoch. But, to my thesis we have the
dynamism to program therapeutic practices as a prophylaxis
from chaos and catastrophe.

In parallel a panethnic unhypocritical economic
synergy and harmonization in a democratic climate is basic.

I apologize for my eccentric monologue. I emphasize my
eucharistiria to you Kyrie, to the eugenic and generous
American Ethnos and to the organizers and protagonists of the
Amphictyony and the gastronomic symposia.
Κι άλλο

Αντε γιατί το ξεφτύλισαν κάποιοι με την γλώσσα και τσαντίστηκα :D

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 21 Μάιος 2008 20:06

Εαβαλα και το σχετικό βοντεάκι.
Οπχιος θέλει μπορει να το δεί.

(στο τελος εχει 1δετερόλεπτο κατι ψιλο άσχετο!ιθελε επεξεργασια και βαριόμουνα! :P .Σε βιντεοκασετα το ίχα.)

http://www.youtube.com/watch?v=GYY-jmtd4IQ
Meizu MX5(5.5"/8Core/3GB/32GB/Sony IMX220 20.7MP)
PC 27'' (3770@3.4/16GB/560SE/500GB SATA3/650W S12G)
Mac mini (2.5GHz/8GB/6630/90GB GorsairGT)

Άβαταρ μέλους
viktoras
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από viktoras » 22 Μάιος 2008 02:19

Σοβαρά τώρα... απορώ γιατί ασχολείστε. Χωρίς να θέλω να επιτεθώ στον Connor.

Σου παραθέσανε τους 2 υπέροχους λόγους του Ζολώτα για να καταλάβεις την προέλευση των λατινικών.

Σου ανέφεραν τον υπολογιστή των αντικυθήρων. Σου ανέφεραν την σχέση των μαθηματικών [οπού οι αρχαίοι Έλληνες μεγαλούργησαν] με τους υπολογιστές.

Και δεν αναφέρομαι σε προγραμματισμό αλλά στον πυρήνα των υπολογιστών και γενικά σε διάφορα τεχνολογικά επιτεύγματα.

Να προσθέσω κι εγω: Γνωρίζεις ότι έχει συζητηθεί κατά καιρούς στο παρελθόν να γίνουν τα αρχαία Ελληνικά "βάση" -πες το όπως θες, είμαι και κουρασμένος- για τον προγραμματισμό;

Στο θέμα μας: Είναι ανεπίτρεπτο για μένα 17χρονών γομάρια να μην ξέρουν όχι μόνο την σημασία αυτών των λέξεων αλλά έστω να μπορέσουν να την βγάλουν οι ίδιοι απ'τα συμφραζόμενα! Βέβαια, είναι και το άγχος του γελοίου συστήματος που τα τροφοδοτεί με βλακεία.

Το Video του Σεφερλή το θεωρώ γελοίο. Όχι καθαυτό ως clip, αλλά την παράθεση του ως επιχείρημα. Χωρίς την γνώση και κατανόηση της Ελληνικής γλώσσας ως ένα βαθμό δεν μπορείς να θεωρείς τον εαυτό σου περίφανο για trendy λέξεις που αντικαθιστούν φράσεις για λόγους συντομίας ή μόδας. Πόσο μάλλον όταν αυτές αλλάζουν συνέχεια.

just my $0.02
<?="Hello Freestuff";?>
Quality hosting by Cityhost

Άβαταρ μέλους
patriot
Honorary Member

Δημοσίευση από patriot » 22 Μάιος 2008 11:34

deninho + Connor
Αν διαβάσει κάποιος ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ έχει σχέση με pc τότε θα δει ότι όλα είναι κάποιο κομμάτι που έχουν σχέση με τα ελληνικά. Με κάλυψε ο lunarmedia σχετικά. Τα κείμενα που έβαλε αντιπροσωπεύουν την αλήθεια. ΠΑΝΤΟΥ υπάρχουν ελληνικά.

Λέω μια μέρα -μιας και το έφερε η κουβέντα δηλ- να καθήσω να βρω ή να γράψω τους ελληνικούς όρους που έχουν τα pc για να τις δώσω παράδειγμα στο Connor. Θα πέσεις ξερός Παναγιώτη! Θα είναι τόσοι πολλοί που δεν θα το πιστεύεις!!! :P

ΥΓ: Η sheena το βρήκε! Δεν υπήρχε περίπτωση το "patriot" να ήταν κάτι άλλο εκτός από το "πατριώτης" αγαπητέ Connor. :wink:
1) Για όποιον γράφει με πολυτονικά....
2) Καλά ακόμα να συνηθίσετε την ιδέα ότι δεν γράφουμε ούτε με greeklish ούτε με κεφαλαία;

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 22 Μάιος 2008 11:40

@viktorα δεν φταίει ούτε ο Connor, ούτε τα "17χρονα γομάρια"!
Σε μία κοινωνία-φυλή όπου η Γενική Αδιαφορία βασιλεύει-κυριαρχεί, και η (εισαγόμενη) φιλοσοφία του 'Εύκολου και Γρήγορου Κέρδους' βρήκε γονιμώτατο έδαφος, τι είδους δάσκαλοι (φιλόλογοι κλπ) περιμένεις να υπάρχουν;
Πες μου έναν καλό λόγο, γιατί μια φυλή αδιάφορων να βγάλει δασκάλους που ενδιαφέρονται!
Πες μου έναν καλό λόγο, γιατί μια φυλή αδιάφορων να βγάλει μαθητές που ενδιαφέρονται!
Όταν ο @@@@ρας ο "ειδικός" του skai.gr (ενήλικο "γομάρι" -επαγγελματίας της γλώσσας ΤΡΟΜΑΡΑ ΤΟΥ) αναλαμβάνει να μεταφράσει τις λέξεις, και τις κάνει σαν τα μούτρα μου, τα 17χρονα μας πείραξαν;
Ενδιαφέρθηκε κανείς για την άδεια άσκησης επαγγέλματος του εν λόγω κυρίου; ΟΧΙ!.... Η δουλειά να βγαίνει! Στο κάτω-κάτω δεν φαντάζομαι να παίρνει και κανέναν αξιόλογο μισθό.
Στα χρόνια μου (προ 25ετίας) ο επιγραφοποιός, όταν του ζητούσες μια ταμπελίτσα "Κατειλημμένο", άνοιγε λεξικό (όταν δεν θυμόταν την ορθογραφία)! Διότι ήταν ΑΤΙΜΩΣΗ να βγει ανορθόγραφη ταμπέλα από το μαγαζί!..... Είπες κάτι;!;
Αυτή η διαδικασία -τώρα- θεωρείται άσκοπη σπατάλη εργατώρας-χρήματος-κέρδους. Ως εκτούτου ΚΑΤΑΡΓΗΘΗΚΕ.
Κάποτε -όταν ξεκινούσαν τα ΑΘΗΝΑΪΚΑ ΝΕΑ, η ΒΡΑΔΥΝΗ, η ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ κλπ- για να γίνεις δημοσιογράφος, έπρεπε πρώτα να γίνεις ο 'μαθητευόμενος' του δημοσιογράφου (χωρίς ΚΑΜΜΙΑ εγγύηση επιτυχίας-επαγγελματικής αποκατάστασης).
Ο 'μαθητευόμενος' ήταν το παιδί για ΟΛΑ. Ωστόσο, δίπλα σ'έναν Καψή, σε μία Βλάχου, σ'έναν Μπακογιάννη -εκτός από Δημοσιογραφία- μάθαινε ΕΛΛΗΝΙΚΑ!
Υπ'όψιν... Σε κάτι τέτοιες άγνωστες φυλλαδούλες έγραψε -μεταξύ άλλων- κάποιος Ψαθάς, κάποιος Τσιφόρος, κάποιος Κυρ(ιακόπουλος) και σχεδόν όλοι οι υπόλοιποι Έλληνες Λογοτέχνες (ποιητές και πεζογράφοι).
Τώρα, στις Σχολές Δημοσιογραφίας του Χ, του Ψ και του Ζ βγαίνεις ακριβώς σαν τα κινούμενα σχέδια, στο φιλμάκι των PINK FLOYD, με τίτλο "THE WALL".
Ποιός έκανε ποιοτικό έλεγχο στην 'παραγωγή προϊόντος' τους; ΚΑΝΕΙΣ! (Κι ο έλεγχος ακόμα θεωρείται άσκοπη σπατάλη εργατώρας-χρήματος-κέρδους, κι ως εκτούτου ΚΑΤΑΡΓΗΘΗΚΕ). Απ'όταν "άνοιξε" το επάγγελμα, βγάλανε και τα Super Market δημοσιογράφους. Ποιός θα τους κρίνει, με τι κριτήρια (ISO :P ), με ποιές διαδικασίες;
Όλα στον Βωμό του "Εύκολου και Γρήγορου Κέρδους"..... Με λίγα λόγια: ΠΑΡΑΚΜΗ!
Για να λειτουργήσει σωστά ένα σύστημα ΠΑΙΔΕΙΑΣ, πρέπει να ξεκινήσει από την αρχή:
"Παιδιά, ενδιαφέρεται κανείς να φτιάξουμε την Παιδεία μας; ...Κανένας δάσκαλος, κανένας μαθητής, κανένας γονιός; ...Δεν βλέπω χεράκια..." (Άκρα του τάφου σιωπή στον κόσμο βασιλεύει.)
"Αααα! Να κι ένα χεράκι. Ο κύριος εκεί με το γκρι πουλόβερ. Ναι. Πείτε μας!"
"Βασικά, εγώ χρωστάω σε κανα-δυό τράπεζες. Αν φτιάξουμε -όπως λες- την Παιδεία μας, θα βγάλω τα χρέη από πάνω μου;"
"Εεεεεεεεεεε.... Κοιτάξτε να δείτε... Εεεε... Μάλλον όχι. Τουλάχιστον όχι όσο γρήγορα θα θέλατε."
"Ε, τότε άστο να μένει! Απ'ό,τι κατάλαβες έχουμε και σοβαρότερα πράγματα ν'ασχοληθούμε!"
Αν ως ΦΥΛΗ δεν ιεραρχήσουμε κάποια θέματα ως ΒΑΣΙΚΑ, ματαιότης ματαιοτήτων τα πάντα ματαιότης.
Πείτε μου, όποιος θέλει και μπορεί, γιατί να ενδιαφερθεί ο δείνα Πολιτικός να λύσει το οποιοδήποτε πρόβλημα, αν δεν ενδιαφέρεται το ίδιο το έθνος, και αν δεν πρόκειται να 'βγάλει' κάτι από αυτό;
Όταν δε βρίσκονται κάτι "τρελλοί" (τύπου ιδρυτική ομάδα Freestuff) και δημιουργούν κάτι σωστό.... Χαλάνε την πιάτσα της Αδιαφορίας, το κατεστημένο της Αισχροκέρδειας. Κάτι πρέπει να γίνει για να τους σταματήσουμε. (Μακάρι να το έχει σκεφτεί ΜΟΝΟ ένας)
Αυτά τα ολίγα, ως αρχή μόνο, από τη θεωρία μου περί Παρακμής της Φυλής μας.
Βλέπετε πόσο απλά εξηγούνται σχεδόν ΟΛΑ, όσα μας ενοχλούν, όσα μας φαίνονται περίεργα που συμβαίνουν (ενώ δεν έπρεπε)!..... Και μη χειρότερα!
PC-Ponemenos
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
patriot
Honorary Member

Δημοσίευση από patriot » 22 Μάιος 2008 11:56

DGeorge
:clap: :clap:
Είναι κρίμα που αναγκάζομαι να σου δώσω συγχαρητήρια επειδή έχεις δίκιο σε αυτό το θέμα.... :(
DGeorge έγραψε:Όταν δε βρίσκονται κάτι "τρελλοί" (τύπου ιδρυτική ομάδα Freestuff) και δημιουργούν κάτι σωστό....
Πληροφοριακά να πω ότι μόνο ο cordis είναι ο τρελός :P που ξεκίνησε αυτήν την ιδέα. ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ! Οι υπόλοιποι, moderators, τύποι σαν και μένα (Sheena, Cdhyper, lunar e.t.c) που έχουμε αγάπη για την γλώσσα και την μάθηση) μαζευτήκαμε αργότερα.
1) Για όποιον γράφει με πολυτονικά....
2) Καλά ακόμα να συνηθίσετε την ιδέα ότι δεν γράφουμε ούτε με greeklish ούτε με κεφαλαία;

Άβαταρ μέλους
Sheena
Honorary Member

Δημοσίευση από Sheena » 22 Μάιος 2008 11:57

viktora, δεν φταίνε μόνο τα παλικάρια των 17. Φταίμε όλοι μας. Αυτό παραδώσαμε στους επόμενους...

Εξάλλου, αν νομίζουν πως χωρίς γνώση θα καταφέρουν και πολλά στην ζωή τους, σφάλλουν! 'Ετσι μας τα παίρνουν όλα οι ξένοι και τους λέμε και ευχαριστώ από πάνω οι ηλίθιοι...... Όπως η γνωστή παροιμία......

Φυσικά τα συγχαρητήρια μου στον DGeorge, που έστω κι αν φωνάζει, λέει σωστά πράγματα....

@ patriot: Ευχαριστώ! :D
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 22 Μάιος 2008 12:48

off topic
@patriot: Όταν σε άλλο θέμα, σε post μου, σας είχα χαρακτηρίσει 'γλυκύτατους', έγινε ελαφρώς "της Λαΐδας" :lol: :lol: , από το πείραγμα. Είναι γεγονός ότι ο cordis πρέπει νά'ναι "επιεικώς για δέσιμο". Ωστόσο, κι οι λοιποί που τον ακολουθήσατε, δεν δείχνετε να υστερείτε στη μούρλια. Κι ευτυχώς που ακόμα δεν έχουν εκλείψει μέλισσες, σαν εσάς, να κολλήσουν στο μέλι του cordis. Ανυπομονώ να σας γνωρίσω όλους, κι εννοείται πλέον, ότι στα πλαίσια των δυνατοτήτων μου είμαι σταθερά στη διάθεση του 'μουρλοκομείου'.
@Sheena: Ζητώ ξανά και ξανά συγγνώμη για το ύφος της γραφής μου. Πρέπει να φαίνεται πολύ η απόγνωσή μου σε κάποια θέματα, και ειλικρινά δεν το θέλω. Anyway (<-- :kaloe: )δείχνεις άξιο μέλλος του 'μουρλοκομείου'. Βαστάτε παιδιά! Συνεχίστε την καλή δουλειά, γιατί έρχονται καιροί χαλεποί.
off topic

Και κάτι επιπλέον σχετικά με τον Ζολώτα: Κατείχε τόσο εκτεταμένη και τόσο σφαιρική γνώση, όχι μόνο στα Οικονομικά, ώστε μπορούσε να "βάλει στη θέση του" οποιονδήποτε Kyrio που του έλεγε @@@κίες. Γι'αυτό και δεν τόλμησε καμμία κυβέρνηση να τον αλλάξει-κουνήσει από τη θέση του! Ήταν το "αστέρι" της Τράπεζας Της Ελλάδος.
......Καμμία σχέση με το παρόν.
PC-Ponemenos
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Garakatsamol
Honorary Member

Δημοσίευση από Garakatsamol » 22 Μάιος 2008 12:55

Επειδή άνοιξε πολύ η κουβέντα από το αρχικό ποστ να πω κι εγώ κάτι αυτονόητο. Προφανώς η γλώσσα που μιλά ο καθένας (οχι μόνο οι Έλληνες) είναι η έκφραση της σκέψης και επαγωγικά προκύπτει ότι όσο πιο αρτια είναι η γνώση της γλώσσας τόσο πιο άρτια είναι και η σκέψη αλλά και η έκφραση. Για παράδειγμα εγώ όταν προσπαθώ να εκφραστώ στα αγγλικά τα οποία γνωρίζω ως ένα βαθμό αλλά σε καμιά περίπτωση σαν τη μητρική μου γλώσσα, αισθάνομαι ότι εκφράζομαι και σκέφτομαι πολύ πιο απλοϊκά απ'ότι στα ελληνικά.
Επομένως κάποια άτομα που θέλουν να γίνουν επιστήμονες θα πρέπει να έχουν καλή σχέση με τη γλώσσα. Εδώ κολλάει και αυτό που είπε κάποιος για το τι χρειάζεται η γνώση της γλώσσας σε κάποιον που πάει να σπουδάσει μαθηματικά.

Από την άλλη η γλώσσα είναι φορέας πολιτισμού. Ποιόν πολιτισμό διαθέτουμε σήμερα ώστε να τον φέρει η γλώσσα μας? Ιστορικός δεν είμαι για να γνωρίζω την προέλευση του αλφάβητου αλλά από όποιον κι αν ευεβρέθηκε είναι πιο σημαντικό το πώς διαχειρίστηκε από τους αρχαίους Έλληνες. Αποτύπωσαν με τον καλύτερο τρόπο την κουλτούρα τους και σαν πολύτιμο εργαλείο που είναι εξέφρασαν με αυτή περίπλοκες ιδέες.
Είναι λοιπόν λίγο αφελές, κατά τη γνώμη μου, να υποβαθμίζεται με αυτό τον τρόπο η αξία της γλώσσας και να μην απαιτείται από τους υποτιθέμενους ανθρώπους που θα κατευθύνουν την πορεία της χώρας μας στο μέλλον, να έχουν μια εξοικείωση με αυτήν

Άβαταρ μέλους
Sheena
Honorary Member

Δημοσίευση από Sheena » 22 Μάιος 2008 13:25

Garakatsamol έγραψε:
Από την άλλη η γλώσσα είναι φορέας πολιτισμού. Ποιόν πολιτισμό διαθέτουμε σήμερα ώστε να τον φέρει η γλώσσα μας? Ιστορικός δεν είμαι για να γνωρίζω την προέλευση του αλφάβητου αλλά από όποιον κι αν ευεβρέθηκε είναι πιο σημαντικό το πώς διαχειρίστηκε από τους αρχαίους Έλληνες. Αποτύπωσαν με τον καλύτερο τρόπο την κουλτούρα τους και σαν πολύτιμο εργαλείο που είναι εξέφρασαν με αυτή περίπλοκες ιδέες.
Είναι λοιπόν λίγο αφελές, κατά τη γνώμη μου, να υποβαθμίζεται με αυτό τον τρόπο η αξία της γλώσσας και να μην απαιτείται από τους υποτιθέμενους ανθρώπους που θα κατευθύνουν την πορεία της χώρας μας στο μέλλον, να έχουν μια εξοικείωση με αυτήν
:clap:

Και μια παράθεση, για όσους ενδιαφέρονται να μάθουν κάποια πράγματα για την ελληνική γλώσσα: Το ελληνικό σύστημα γραφής

@DGeorge: Όντως η έπαρσή σου σε κάνει να γράφεις έτσι, ώστε είναι δύσκολο για τον άλλον να σε διαβάσει, έστω κι αν γράφεις χρήσιμα πράγματα. Δεκτή η συγγνώμη. Ελπίζω να μην επαναληφθεί.... Φιλικά.
Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες