Η γνώμη σας βάση εμπειρίας

Σε αυτή την περιοχή μπορείτε να βρείτε ή να αναζητήσετε πληροφορίες σχετικές με την PHP

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, PHP Moderators

Απάντηση
Apostolis_38

Δημοσίευση από Apostolis_38 » 22 Μάιος 2008 18:07

:roll: :roll: :roll: :roll:
Θα το ψάξω :)

pegasusdesigns

Δημοσίευση από pegasusdesigns » 03 Ιουν 2008 18:54

Με βάση τη δική μου εμπειρία και τις γνώσεις που κατέχω μέχρι σήμερα,το σωστό είναι να "κόβεις" τον κώδικα που δουλεύεις σε αρχεία,τα οποία στη συνέχεια θα μπορείς να δουλεύεις μαζί τους σε διάφορα μέρη μίας εφαρμογής.Αυτό σώζει χρόνο,είναι πιο οργανωμένο και είναι και το ζουμί του ορισμού του δυναμικής έννοιας που έχουν οι γλώσσες προγραμματισμού.Δηλαδή,να είναι όσο πιο ευέλικτες γίνεται.

Apostolis_38

Δημοσίευση από Apostolis_38 » 05 Ιουν 2008 11:15

Αυτό που αναρωτιέμαι είναι αν "πρέπει" να δουλεύω με αυτόν τον τρόπο επειδή έτσι δημιουργούνται πολλά αρχεία.
Για παράδειγμα, μήπως είναι καλύτερα να βάλεις σε μία σελίδα ένα select, ένα update και ένα delete query απο το να φτιάχνεις μία σελίδα για το κάθε ένα ξεχωριστά;

Άβαταρ μέλους
cpulse
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cpulse » 05 Ιουν 2008 11:20

Υπερβολή είναι αυτό.
Το λογικό για μένα είναι να έχεις ένα βοηθητικό αρχείο με μαζεμένες τις λειτουργίες για βάσεις δεδομένων. Και μάλιστα αν αυτό το κάνεις και ένα class όλο μαζί θα ήταν το ιδανικό.

Apostolis_38

Δημοσίευση από Apostolis_38 » 05 Ιουν 2008 16:04

Εται πιστεύω κι εγώ και έχω αρχίσει να υιοθετώ το σύστημα που λές.
Αλλά σε απλά files όχι σαν class γιατί δεν τις ξέρω καλά, ακόμα :oops: :oops: :oops:
Τα var και τα this με ψιλομπερδεύουν.
Μόλις τα μάθω όμως θα τους δείξω εγώ :D

pegasusdesigns

Δημοσίευση από pegasusdesigns » 06 Ιουν 2008 02:28

Σε κάποιο cms project που πήρα μέρος με μία ομάδα προγραμματισμών,το οποίο και δεν ολοκληρώθηκε λόγω ασυμφωνίας για το τρόπο που θα το παρουσιάσουμε και ποιος θα έχει τα πρωτεία,έχω να πώ το εξής..
Η απάντηση μου για τα πολλα μικρά και καλά ταξινομιμένα αρχεία μεταβλητών κλπ,προέρχεται έπειτα απο την εμπειρία του ανωτέρω cms που δούλεψα,στο οποίο η διαχείρηση ήταν ΕΝΑ και μόνο αρχείο,το administrator.php το οποίο είχε μέσα τα πάντα και δούλευε με τη χρήση ajax tabs.Δηλαδή όλα γινόντουσταν on the fly μόνο μέσω ενός αρχείου,και μιλάμε τώρα για ολόκληρη διαχείρηση..οπότε φαντάζεστε το μπλέξιμο καθώς και τη σημασία του να είναι στην εντέλεια ένα αρχείο με τόσο πολύ κώδικα.
Οπότε τα μικρά αρχεία στους εξειδικευμένους και καλά ταξινομημένους φακέλους βοηθάνε σε κάτι επίσης πολύ σημαντικό,το debuging.Όποιος είναι έστω καλός στη δουλειά του,θα πρέπει να φροντίζει να δομεί κώδικα που θα του επιτρέπει πιο εύκολο debug.

Άποψις μου... :hammer: :pint:

Απάντηση

Επιστροφή στο “PHP Προγραμματισμός”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες