Πρόβλημα με τροφοδοτικό;;;;

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
angelos79

Δημοσίευση από angelos79 » 21 Μάιος 2008 21:13

Γεια χαρά σε όλους…
Έχω ένα PC και παρουσιάζει το εξής πρόβλημα: Καταρχήν με το που ανοίγω το τροφοδοτικό ξεκινάνε τα ανεμιστηράκια όλα χωρίς να πατήσω το κουμπί εκκίνησης αλλά δεν ανοίγει η οθόνη και γενικά δεν υπακούει τίποτα, ούτε το reset ούτε κλείνει με παρατεταμένο πάτημα του power. Την κάρτα γραφικών τη τσέκαρα σε άλλο PC και λειτουργεί κανονικά, το περίεργο είναι πως ενώ αποσυνδέω π.χ. μια ram δε μου βγάζει κανένα ηχητικό σφάλμα η μητρική. Άλλαξα τη μητρική με καινούρια και δεν άλλαξε τίποτα. Ακόμα και όταν τα βγάζω όλα πάνω από τη μητρική δεν βγάζει κανένα ηχητικό σφάλμα. Υποθέτω πως είναι τροφοδοτικό αλλά θα ήθελα και τη δική σας γνώμη γιατί έχω αγοράσει ήδη μια μητρική τσάμπα, μη κάνω το ίδιο και με τροφοδοτικό.

Ευχαριστώ

Άβαταρ μέλους
Hermeia
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Hermeia » 23 Μάιος 2008 07:04

μπορεί να φταίνε επίσης τα καλώδια σύνδεσης - ιδ. του τροφοδοτικού με τη μητρική, ή και τα καλώδια κι οι διακόπτες εναρξης κλπ.

πρώτα κοιτά αν έχουν φανερά σημάδια φθοράς, τσακίσματα, γδαρσίματα κλπ, κι αν είναι καλά κουμπομένα στη θέση τους τα βύσματα,

μετά (αν είναι εντάξει τα παραπάνω), πιάνεις και μετράς το τροφοδοτικό αν δίνει το σωστό ρεύμα σε κάθε χρώμα καλωδίου .. κι αν χρειαστεί το αλλάζεις.

Αν δεν βγάζουμε άκρη το πάμε σερβις..

δεν εχω ακουσει ποτε να αγοράζουμε μητρική χωρίς να τσεκάρουμε πρώτα το τροφοδοτικό.. Μητρική αφοράζουμε όταν θέλουμε επέκταση στο σύστημα παραπάνω από ότι υποστηρίζει η παλιά.. και στις απάνιες πια περιπτώσεις που ξεχάσαμε το surge-protector κι εγινε καμιά στραβή απο τη δεη και μας την έκαψε..

α, κι επειδή λες στν πληθυντικό ανεμιστηράκια κι έχω ένα hunch ότι μπορεί να έχει γενικά πολλές ενεργοβόρες συσκευές ο υπολογιστής σου, στην περίπτωση που "μετράει" σωστά το τροφοδοτικό, δες επίσης αν σηκώνει όλες τις συσκευές σου, αλλα και μήπως κάποια από αυτές που δεν χρειάζεσαι κανει κανενα βραχυκύκλωμα (στην οποία περίπτωση μπορεί άνετα να σου κάψει και το επόμενο τροφοδοτικό)

καλη τυχη
Hermeia the InfoSharer
Η Γνώση είναι Δύναμη
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
angelos79

Δημοσίευση από angelos79 » 01 Ιουν 2008 12:42

Καλημέρα…
Το πρόβλημα αυτή τη στιγμή που μιλάμε έχει λυθεί με παραδοσιακό τρόπο (έκανα μια γενική αναβάθμιση και τέλος) αλλά η απορία μου παραμένει, άλλαξα και τροφοδοτικό τελικά αλλά το πρόβλημα παρέμενε. Δοκίμασα την και τις δυο μητρικές και με τα δυο τροφοδοτικά έχοντας επάνω μόνο τον επεξεργαστή με το ανεμηστιράκι του και έκανε το ίδιο πράγμα ακριβώς, άνοιγα δηλαδή το τροφοδοτικό και ξεκινούσε αυτόματα το ανεμηστιράκι του επεξεργαστή και δεν υπάκουε ούτε στο power ούτε έβγαζε ηχητικό σφάλμα. Τέλος πάντων, ήταν μια ευκαιρία να κάνω αναβάθμιση.

Ευχαριστώ για το χρόνο σου.

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 16 Δεκ 2008 10:13

Καλημέρα σε όλους,
Τελικά δεν κατάλαβα, απ'όσα έγραψε ο φίλος @angelos79 τι έφταιγε... Το τροφοδοτικό, η μητρική, και τα δύο, ή κάτι άλλο; :think: :think:
Παρ'όλα αυτά, μιας και το θέμα είναι σχετικό, θέλω να μοιραστώ μαζί σας εμπειρία μου της περασμένης Παρασκευής, 12/12/08:
PC από 'ΠΛΑΙΣΙΟ'. 'Υπηρετεί' στο Λογιστήριο της Εταιρείας, βγάζει μισθοδοσίες. Καταλαβαίνετε -μέρες πού'ναι- ότι έχει να βγάλει 'ΔΩΡΑ' μιας εταιρείας! (Hardware δεν περιγράφω-Μάλλον δεν χρειάζεται. Γενικά Pentium (Celeron-D), με λειτουργικό Windows2000 pro)
Με καλούν, καθώς το 'μηχανάκι' "μουλάρωσε" και δεν ανάβει καθόλου. Πόσο την αγαπάω αυτή την λέξη "καθόλου"! :D Μέσ'στην καρδιά μου την έχω! :D
Καθότι φίλε μου, μεταφράζοντάς την σε απλή Ελληνική γλώσσα σημαίνει: Από "Δεν έβαλα το PC στην πρίζα" (Μην γελάς - Τό'χω δει κι αυτό!! :hammer: ), μέχρι "Τά'φτυσε το τροφοδοτικό παίρνοντας μαζί του ποιός ξέρει τι και πόσα!;"
Anyway, παίρνω το PCδάκι αγκαλίτσα (δεν έφταιγε η πρίζα :P ) και το φέρνω στον χώρο μου για 'προανάκριση'. Κι εδώ κυρίες και κύριοι 'αρχίζουνε τα όργανα'..:
1) Πιέζοντας το 'power button' ο ανεμιστήρας του Pentium έκανε μιάν αμυδρή προσπάθεια να γυρίσει. Πλην όμως ούτε καν μία στροφή δεν έπαιρνε! Το ίδιο συνέβαινε και με τα υπόλοιπα ανεμιστήρια (συμπεριλαμβανομένου και του ανεμιστηριού του τροφοδοτικού). Φυσικά δεν συζητάμε για δίσκους! Αυτοί μάλλον δεν έπαιρναν είδηση σχετικά με οτιδήποτε.
2) Ωστόσο... Χεχεχεχε :hammer: :hammer: Ωστόσο, το 'power LED' άναβε κανονικότατα ειδοποιώντας ότι η μητρική τροφοδοτείται :roll: :think: :question:
Κι εδώ τίθεται το κεφαλαιώδες ερώτημα: "Τίς πταίει;;; :lol: Το πρόβλημα είναι στη μητρική; Το πρόβλημα είναι στο τροφοδοτικό; Μήπως 'προβληματίζονται' παρέα; Ή μήπως -το πιο ωραίο- φταίει κάτι άλλο;"
Το τροφοδοτικάκι ήταν ο πρώτος ύποπτος (420W max. output), μιας και στο παρελθόν είχε κάψει και την εσωτερική του ασφάλεια!! (Κι εσύ αυτό δεν θα σκεφτόσουνα, αν ήξερες το 'αμαρτωλό' παρελθόν του; :P ) Το ανοίγω λοιπόν, και πάω να δω την ασφάλεια.. Αλλά όμως ΟΧΙ :naughty: :naughty: Όπως ήταν αναμενόμενο, η ασφάλεια λειτουργούσε άψογα, (όπως εξάλλου -σαφέστατα- δήλωνε και το αναμμένο 'power LED' της μητρικής)!!
Και μέσα σ'όλα η Πίεση χρόνου... "Τι θα γίνει; Θα ζήσει;" κι άλλα τέτοια.
Ευτυχώς βρίσκεται 'δότης οργάνου' ένα PC χλωμών-θολών καθηκόντων με τροφοδοτικάκι (650W max. output), το οποίο ευτυχώς με σχετικά απλές διαδικασίες εφάρμοσε στον 'άρρωστο'. "Και εγένετο ΦΩΣ!!!"
Το άρρωστο PCδάκι πήρε μπρος, κάνοντας πανηγυρικά εκκίνηση με μια σπίθα, λίγο καπνό, μυρωδιά καμμένου...και ΑΨΟΓΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ!! Σαν να κάηκε κάτι στον αέρα, πάνω στη μητρική όλα ήταν ΟΚ, στον επεξεργαστή επίσης. Κανένα ίχνος δεν έμεινε από το 'κάψιμο'!
Παρασκευή (μισή), χθες Δευτέρα, και σήμερα Τρίτη το PCδάκι είναι στη θέση του και παράγει έργο κάνοντας αρκετό κόσμο 'ευτυχισμένο'. Φυσικά, εξακολουθώ να το έχω 'υπό στενή παρακολούθηση'.

Εδώ θάθελα να κάνω και κάποιες ερωτήσεις, προς όποιον γνωρίζει: Αν το προηγούμενο τροφοδοτικό -τελικά- δεν έφταιγε 1) Μπορώ να το βάλω σε λειτουργία, χωρίς σύνδεση σε κάποια μητρική; 2) Αν ΝΑΙ, πώς μπορώ να του δώσω το σήμα 'Start' που παίρνει από το 'start button' μέσω της μητρικής;
ΑΥΤΑ!! Ευχαριστώ όλους εκ των προτέρων, κι ελπίζω η εμπειρία μου να φανεί χρήσιμη σε κάποιον :D
PC-Ponemenos
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Hermeia
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Hermeia » 16 Δεκ 2008 20:14

Από ότι έχω διαβάσει (στο διαδίκτυο Και στις οδηγίες του τελευταίου τροφοδοτικού που πήρα),
το τροφοδοτικό λειτουργεί κανονικά όταν παίρνει ρρεύμα, αρκεί να έχει επάνω μιά τουλάχιτον συσκευή που τραβάει ρεύμα, όπως για παράδειγμα ένα δίσκο.
Ετσι κάνουμε για να μετρήσουμε τις εξόδους του.

Παρακαλώ διορθώστε με όσοι γνωρίζετε περισσότερα.

(υποθέτω ότι το start button δεν αφορά καθόλου το τροφοδοτικό.. μόνο ο υπολογιστής "ξυπνάει" με αυτό)

καλή επιτυχία
Hermeia the InfoSharer
Η Γνώση είναι Δύναμη
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
hik-hok
Reporter
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hik-hok » 17 Δεκ 2008 15:07

μπορείς να ξεκινήσεις το τροφοδοτικό εκτός κουτιού άν βραχυκυκλώσεις το πράσινο καλώδιο με ένα απο τα μαύρα

http://www.overclock.net/faqs/96712-how ... y-psu.html
http://freespace.virgin.net/matt.waite/ ... atxpsu.htm

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 18 Δεκ 2008 09:30

Ευχαριστώ και τους δυο σας, για την ανταπόκριση :D Όπως έχω ξαναγράψει και για άλλους φίλους-αδελφούς FSίτες "Είσαστε γλυκύτατοι! :P "
@Hermeia: Αυτή η 'λειτουργική αυτονομία' των τροφοδοτικών ίσχυε για τα παλιάς τεχνολογίας, όπου ο διακόπτης ON/OFF -στο PC- ήταν ηλεκτρολογικός διακόπτης για 220V. Στα επόμενα τροφοδοτικά, ο διακόπτης ON/OFF για 220V πήγε στο τροφοδοτικό. Ο διακόπτης ON/OFF του PCιού απλά βραχυκύκλωνε κάποια pins της 20άρας (ή 24άρας) κλέμμας του τροφοδοτικού, μέσω της μητρικής. Το ότι δεν 'ξυπνάει μόνο τον υπολογιστή' φαίνεται εξάλλου κι από το γεγονός, ότι ενεργο/απενεργοποιείται και το ανεμιστηράκι του τροφοδοτικού με τον διακόπτη αυτόν.
@hik-hok: Ήσουν σαφέστατος κι επεξηγηματικότατος μέσω των links. Ωστόσο, μένοντας στο πνεύμα του FS, Googleισα, εντωμεταξύ, λίγο παραπάνω, και επιβεβαιώνοντας τα όσα μου γράφεις, φέρνω τα αποτελέσματα από εδώ: modtown.co.uk/mt/article2.php?id=psumod
όπου βρήκα αυτό
Εικόνα και αυτό
Εικόνα
Επίσης, ενώ τόσο στα links του @hik-hok, όσο και στο δικό μου, φαίνεται το βραχυκύκλωμα πάνω σε 20άρα κλέμμα, το δοκίμασα και σε 24άρα -στα ίδια ακριβώς σημεία- και λειτούργησε!

Ας σημειωθεί εδώ, ότι το τροφοδοτικό, που προαναφέρω, και που 'μισολειτουργούσε', δοκιμάστηκε πρώτα με αυτό το βραχυκύκλωμα/γέφυρα μόνο του και ΛΕΙΤΟΥΡΓΗΣΕ!! Κατόπιν, φυσικά, δοκιμάστηκε πάνω σε δίσκο -χύμα- και λειτούργησε πάλι!!!!
Όποιος μπορεί να φανταστεί, ΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΗΤΑΝ το 'φάντασμα' που κάηκε από το ισχυρότερο τροφοδοτικό χωρίς άλλα ίχνη κι από τότε το PC λειτουργεί άψογα, ας γράψει καμμιάν ιδέα... Έτσι για την περιέργεια του ζητήματος!! :o :o :D
Αυτά. Και πάλι ευχαριστώντας και τους δυό σας, για το ενδιαφέρον και τον χρόνο σας, ελπίζω να πρόσφερα κάτι-το ελάχιστο με τα νέα που έφερα. Καλή σας μέρα :D :D
PC-Ponemenos
Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες