Πάρτε μέρος στην e-διαδήλωση! Πείτε ΟΧΙ στις πλαστικές σακ.

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Άβαταρ μέλους
Sheena
Honorary Member

Δημοσίευση από Sheena » 23 Μάιος 2008 11:27

fiskilis έγραψε:
αγαπητη μου εδω εχεις λαθος !!
ΟΛΕΣ οι λαμπες φθωρισμου ειναι οικονομικοτερες κατα πολυ στην καταναλωση τους απο τις λαμπες πυρκατωσης ! ( και οχι οικολογικες )

οσο για τα βιολογικα συμφωνω απολυτα οτι ειναι απλα μια μοδα αρκετα επικυνδινη θα ελεγα ( αλλο θεμα για συζητηση )
Μπορεί να είναι οικονομικότερες, αλλά δεν είναι οικολογικότερες,. Για να μην πω τα προβλήματα υγείας που προκαλούν........ Δεν το λέω έτσι αυτό.
Εικόνα

id12856 Οι άγγελοι πάνε κοντά με τους αγγέλους...

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 23 Μάιος 2008 12:56

Sheena έγραψε:Μπορεί να είναι οικονομικότερες, αλλά δεν είναι οικολογικότερες,. Για να μην πω τα προβλήματα υγείας που προκαλούν........ Δεν το λέω έτσι αυτό.
δεν υπαρχει οικολογικη λαμπα η οχι
υπαρχει λαμπα οικονομικη η οχι

που το ειδες αυτο οτι κανουν ζημια οι λαμπες φθορισμου ?
εδω το φθοριο το δινουν μεσα στις οδοντοκρεμες και στα στοματικα δυαλιματα και θα μας πειραξει στον φωτισμο ?

το μονο ισως που μπορει να προκαλουν ειναι η μικρη ζημια στο συνημιτονο του ρευματος (cos/φ ) αλλα οι λαμπες τελευταιας τεχνολογιας φθωρισμου το διωρθωνουν με τα ειδικα ηλεκτρονικα κυκλωματα που περιεχουν

Άβαταρ μέλους
Stathis
Photography Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Stathis » 23 Μάιος 2008 17:43

ΖΑντουπ! ΑΛΛΟ τι κανει στα δοντια σου και ΑΛΛΟ στα μάττια σου...εχει παρατηρηθει οτι προκαλουν προβλήματα.

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 23 Μάιος 2008 17:46

προβληματα μονο σε οσους εχουν φωτοευαισθησια οπως εγω που με κανει να πονανε

και εχει σχεση με την ταση του ρευματος εκεινη την ωρα και το χρωμα του δωματιου και του φωτιστικου σωματος

κανα κειμενο που να το λεει αυτο θα βρουμε να το δουμε ??

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από EneMe » 23 Μάιος 2008 18:36

Οι λάμπες είναι οικολογικότερες με την εξής έννοια:
Χρειάζονται λιγότερο ρεύμα, απαιτείται λιγότερη ενέργεια, μικρότερη κατανάλωση φυσικών πόρων στην ηλεκτροπαραγωγική διαδικασία.

Βέβαια αυτό θα ίσχυε αν αλλάζαμε όλες τις λάμπες σε όλη την γη...

Δηλαδή θεωρητικά στέκει, αλλά στην πράξη μπααα...

Τώρα για την διαδήλωση από τον καναπέ...

Δεν θα πάρω, ευχαριστώ!

Άβαταρ μέλους
patriot
Honorary Member

Δημοσίευση από patriot » 25 Μάιος 2008 19:19

Παιδιά νομίζω πως πρέπει να ξεκαθαρίσουμε ορισμένα πραγματάκια. Έχουν γίνει κάποια μπερδέματα στις πληροφορίες του τι είναι τι.

Σχετικά με τις σακούλες:
1) Από το marketzoom.gr. (Τυχαίο site που βρήκα ότι το έλεγε. Το έχω δει σε πολλές άλλες σελίδες επίσης, και επίσης το έμαθα και στο σχολείο μου προ -τουλάχιστον- 10ετίας!! :o
Οι χάρτινες σακούλες προκαλούν 70% περισσότερη ατμοσφαιρική ρύπανση από τις πλαστικές: για να παραχθούν οι χάρτινες σακούλες απαιτείται 300% περισσότερη ενέργεια ενώ καταναλώνονται τεράστιες ποσότητες οργανικών αποβλήτων, τα οποία διασπώμενα παράγουν μεθάνιο και διοξείδιο του άνθρακος.
2) Οι νέες οικολογικές σακούλες είναι ΠΑΝ-ευρωπαϊκώς (α)-γνωστές (άγνωστες στο κοινό [ανάλογα με την χώρα], γνωστές στα ίδια τα σούπερ μάρκετ καταστήματα) από το 1990 παρακαλώ!! Το ότι τώρα ήρθαν στην Ελλάδα είναι άλλο θέμα! (Έχουμε βλέπετε στην Ελλάδα το "πλεονέκτημα" να είμαστε πρώτοι σε όλα!! :( :x ).
Ενδεικτικά να πω ότι η καθηγήτρια μου πριν περίπου 8-9 χρόνια μας έλεγε ότι 3-4 χρόνια πριν, όταν είχε πάει για σπουδές ή κάτι τέτοιο κάπου στο Βέλγιο, έκανε πολύ καιρό να συνηθίσει την ιδέα ότι έπρεπε να παίρνει από το σπίτι της μια κάποια συσκευασία, ένα δίχτυ ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων, για να βάζει τα ψώνια της, και ότι τα σούπερ μάρκετ ΔΕΝ παρείχαν σακούλες. Ακόμα -λέει- θυμόταν ότι την πρώτη φορά που πήγε να ψωνίσει, όλοι την κοιτάζανε σαν χάνοι που έπαιρνε τόσα πράγματα, γιατί που θα τα έβαζε; Μόνο όταν έφτασε στο ταμείο το κατάλαβε!!!!

3) Οι πλαστικές σακούλες ΔΕΝ ειναι δωρεάν όπως εμείς νομίζουμε. Η τιμή τους συμπεριλαμβάνετα μέσα στην τιμή των προϊόντων που αγοράζουμε. Το ότι ο κόσμος τις παίρνει δωρεάν είναι ψέμμα. Αν τις παίρναμε δωρεάν το κατάστημα θα έχανε 0,3% του κέρδους του. Κατά μέσω όρο τα καταστήματα τύπου Βασιλόπουλος θα έχαναν γύρω στις 50.000ΕΥΡΩ/χρόνο μόνο από τις σακούλες!! Εξάλλου κάθε πράγμα κοστίζει έτσι δεν είναι; Γιατί τις σακούλες να τις παίρνουμε δωρεάν; Αφού λοιπόν τις πληρώνουμε, ας πληρώνουμε τις οικολογικές.

Σχετικά με τις λάμπες
1) Οι λάμπες που χρησιμοποιούμε όλα αυτά τα προηγούμενα χρόνια -οι γνωστές πυρακτώμενες- είναι αντι-οικολογικές για πολλούς λόγους. Ένας από αυτούς είναι η τρομερή αύξηση ζέστης το καλοκαίρι. Μπορεί να φαίνεται κουφό μια τόσο μικρή λάμπα να ζεσταίνει τόσο πολύ αλλά είναι αλήθεια. (Το διαπίστωσα και προσωπικά)

2) Το ότι οι λάμπες φθορισμού είναι ποιο φτηνές από τις πυρακτώμενες δεν σημαίνει ότι εγώ μιλάω γι' αυτές. ΔΕΝ μίλησα ΠΟΤΕ για τις ΚΟΙΝΕΣ λάμπες φθορισμού. Λέω για τις ΝΕΕΣ οικολογικές λάμπες. Είναι οι γνωστές "λάμπες εξοικονόμησης ενέργειας". Χάρι σε αυτές αποφεύγεται η έκλυση 920.000 τόνων διοξειδίου του άνθρακα ετησίως, που με σημερινές τιμές στο «χρηματιστήριο ρύπων» υπερβαίνουν σε αξία τα 20 εκατομμύρια ευρώ. (Από το amarysia.gr)

Αυτές οι νέες λάμπες ( Sheena γι' αυτές λες; ) είναι νέες ΜΟΝΟ σε αυτούς που δεν ασχολούνται με την οικολογία. Στο σπίτι μου τις χρησιμοποιούμε εδώ και περίπου 8 χρόνια!!!!!!!!!!! Και για να καταλάβετε πόσο πίσω μιλάω σκεφτετε το εξής: η πρώτη λάμπα που αγοράσαμε έκανε 4.500 ΔΡΑΧΜΕΣ!! (Σήμερα κάνουν 3/3+ ευρώ περίπου = 1000/1000+ δραχμές)

Σχετικά με τα βιοκαύσιμα
1) Τα βιοκαύσιμα είναι από ένα φυτό που το λένε "ελαιοκράμβη"
2) Η ελαιοκράμβη βγαίνει από ένα είδος καλαμποκιού.
3) "Κράμβη" σημαίνει "κεφάλι". Είναι αυτό το στρογγυλό που βλέπουμε στο κέντρο των λαχανικών τύπου κουνουπίδια, λάχανα, μαρούλια. Αυτό που αλλιώς το λέμε -και έχει μείνει ως φράση αντιπροσωπεύοντας και τα 3 αυτά είδη λαχανανικών- "η καρδιά ενός μαρουλιού". (Αυτό που δεν κατάλαβα είναι: τι σχέση έχει το καλαμπόκι με τα κουνουπίδια / λάχανα; )
4) Τα βιοκαύσιμα μπορεί να κάνουν καλό στο περιβάλλον λόγο καυσαεριών αλλά προκαλούν άλλες αλυσιδωτές αντιδράσεις, όπως π.χ πείνα κυρίως στις χώρες του τρίτου κόσμου...
1) Για όποιον γράφει με πολυτονικά....
2) Καλά ακόμα να συνηθίσετε την ιδέα ότι δεν γράφουμε ούτε με greeklish ούτε με κεφαλαία;

Άβαταρ μέλους
patriot
Honorary Member

Δημοσίευση από patriot » 25 Μάιος 2008 19:23

EneMe έγραψε:Τώρα για την διαδήλωση από τον καναπέ...

Δεν θα πάρω, ευχαριστώ!
Αν δεν θες εντάξει αλλά.... γιατί; Ο τρόπος που το λες είναι κάτι σαν ένα είδος αντιπάθειας... Εδώ τόσα url αλλάζουμε κάθε τρεις και λίγο στις υπογραφές μας και εσύ δεν θες να βάλεις κάτι το οικολογικό που στο κάτω-κάτω είναι και για καλό σκοπό; Γιατί; Έχεις κάποιον προσωπικό λόγο, απλά δεν θες (π.χ βαριέσαι :P ) ή ξέρεις κάτι που εμείς όχι;
2) Καλά ακόμα να συνηθίσετε την ιδέα ότι δεν γράφουμε ούτε με greeklish ούτε με κεφαλαία;

Άβαταρ μέλους
GeoStuff
Honorary Member

Δημοσίευση από GeoStuff » 25 Μάιος 2008 21:26

patriot έγραψε:

Δεν θα πάρω, ευχαριστώ!
Αν δεν θες εντάξει αλλά.... γιατί; Ο τρόπος που το λες είναι κάτι σαν ένα είδος αντιπάθειας... Εδώ τόσα url αλλάζουμε κάθε τρεις και λίγο στις υπογραφές μας και εσύ δεν θες να βάλεις κάτι το οικολογικό που στο κάτω-κάτω είναι και για καλό σκοπό; Γιατί; Έχεις κάποιον προσωπικό λόγο, απλά δεν θες (π.χ βαριέσαι :P ) ή ξέρεις κάτι που εμείς όχι;
Χωρίς διάθεση να κάνω τον δικηγόρο του EneMe μπορώ να σκεφτώ κάνα δυο λόγους γιατί όχι...

Σίγουρα δεν είναι βαρεμάρα... Είναι απογοήτευση... Πια άλλαγη θα γίνει με μάζεμα e-πογραφών και URL παραπόνων???

Απλά δεν ασχολήσε και αυτό για μερικούς, και εμένα μαζί, είναι τρόπος διαμαρτυρίας... Οι "επαναστάσεις" του καναπέ για μένα, και για άλλους σίγουρα, είναι χαμένος τρόπος...

Άν θέλω να κάνω κάτι θα το κάνω μόνος μου. Και οικονομία ρεύματος και όλα...

Δεν μιλάω εκ μέρους του EneMe αλλά νομίζω θα συμφωνήσει...

:wink: :wink: :wink: :wink:
Κούκλα Μου Φρεγάτα Σκίζεις Τον Ωκεανό... Μοιάζεις Στον Τιτανικό!!!

Άβαταρ μέλους
ksarm

Δημοσίευση από ksarm » 25 Μάιος 2008 23:32

ναι, αλλά όλες οι λάμπες χαμηλής κατανάλωσης περιέχουν υδράργυρο και όταν καούν πρέπει να τις δίνουμε για ανακύκλωση, και όχι να τις πετάμε στην χωματέρη. Αλλά ως γνωστόν στο ελλάντα ανακύκλωση βαρέων μετάλλων γιοκ, άρα τι κάνουμε? Μολύνουμε με υδράργυρο τις χωματερές μας, άρα καλύτερα τις πυρακτώσεως και τις φθορισμού, άρα η sheena έχει δίκιο!
Και ομως αμα το δεις ποιο βαθια αυτο δεν ειναι η απολυτη λυση
μπορουμε να κανουμε και αλλα για το περιβαλον

να αγοραζουμε μονο ανακυκλωσημες συσκευασιες ( γυαλινες που επιστρεφονται )
να πεταμε οτι υλικο μπορουμε στους ειδικους καδους
και πολλα αλλα
+1, αλλά δυστυχώς δεν τα κάνουμε

Άβαταρ μέλους
patriot
Honorary Member

Δημοσίευση από patriot » 26 Μάιος 2008 01:44

ksarm έγραψε:δυστυχώς δεν τα κάνουμε
Είναι απογοήτευση... Πια άλλαγη θα γίνει με μάζεμα e-πογραφών και URL παραπόνων???
είναι χαμένος τρόπος
Βλέπω τόση απαισιοδοξία που εκπλήσομαι. Εγώ ανακυκλώνω συστηματικά εδώ και 3 χρόνια περίπου (από τότε που βάλανε δηλ κάδους στην περιοχή μας) (ακούς Razor!;?;!) τα χαρτιά στα χαρτιά, τις λάμπες στις λάμπες, τα μπουκάλια στα μπουκάλια κ.τ.λ... μάλιστα θα το είχα ξεκινήσει και νωρίτερα αν είχαν βάλει κάδους, γιατί είχα οικολογική συνείδηση από πολύ παλιότερα χάρη στα οικολογικά μαθήματα του σχολείου μου. Είναι αλήθεια ότι η προσπάθεια πρέπει να είναι κάτι κοινό αλλιώς δεν βλέπουμε πρόοδο, αλλά η απαισιοδοξία "πάει χαθήκαμε" δεν μου αρέσει.

Εξάλλου ότι είμαστε πίσω (πίσω σε όλα στο Ελλάντα) αυτό πρέπει να μας κάνει να θέλουμε να πάμε μπροστά, όχι ακόμα.... ποιο πίσω!!!!

Π.χ οι λάμπες που λέω εγώ θα μπουν υποχρεωτικά σε όλα τα σπίτια θέλουμε-δεν-θέλουμε μέχρι το 2012 μιας και τότε θα καταργηθούν οριστικά οι λάμπες πυρακτώσεως σύμφωνα με την ευρωπαϊκή ένωση. Ο λόγος που θα καταργηθούν τότε και όχι νωρίτερα είναι εκπληκτικά βλακώδης (οικονομικός δηλ.... εδω κοντεύουμε να ψοφήσουμε όλοι μας και αυτοί σκέφτονται τα φράγκα!!!) αλλιώς θα είχαν καταργηθεί ήδη. Μέχρι τότε όμως είναι ηλίθιο να χάσουμε τόσα χρόνια. Στο κάτω-κάτω μιλάμε για την υγεία μας. Και αν δεν θέλετε να το κάνετε για σας κάντε το για τους υπολοίπους που δεν φταίνε σε τίποτα.... Θα βγει καλό σε όλους

Άβαταρ μέλους
dik_

Δημοσίευση από dik_ » 26 Μάιος 2008 06:07

patriot έγραψε:Εγώ ανακυκλώνω συστηματικά εδώ και 3 χρόνια περίπου (από τότε που βάλανε δηλ κάδους στην περιοχή μας) (ακούς Razor!;?;!) τα χαρτιά στα χαρτιά, τις λάμπες στις λάμπες, τα μπουκάλια στα μπουκάλια κ.τ.λ...
Μέχρι σχετικά πρόσφατα πετύχαινα σκουπιδιάρικα που μάζευαν τα πάντα: κι από μπλε ανακύκλωσης, κι από τους άλλους κάδους, όλα μέσα (Αθήνα αυτό). Μάλιστα είχα ακούσει και στο ράδιο σε πρωινή ενημερωτική εκπομπή σχετικά παράπονα ακροατών. Ελπίζω να έχει αλλάξει η κατάσταση...

Άβαταρ μέλους
The Razor
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από The Razor » 26 Μάιος 2008 12:14

patriot έγραψε:(ακούς Razor!;?;!)
Εγώ αυτό που ξέρω είναι οτι κοντά μου (στην Αρετσου αν ξέρεις) δεν υπήρχαν κάδοι (τους μπλε κάδους ανακύκλωσης συσκευασιών)
Εικόνα
μέχρι το προηγούμενο καλοκαιρι (?) ή μπορεί και αργότερα...

Τότε μας μοίρασαν και αυτές τις σακούλες
Εικόνα

Του λογου το αληθές : http://anakyklono.blogspot.com/2007/09/ ... st_08.html δες πότε είναι το ποστ

Και αν θες να ξέρεις εγώ δεν είμαι κανενας αντι-οικολόγος. Εγώ έχω πει στους γονείς μου να κάνουμε ανακύκλωση και κάνω και ο ιδιος και καθαρίζω κιολας οτι βάζω στον κάδο (κάτι που δεν κάνουν και πολλοι...)

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από EneMe » 26 Μάιος 2008 20:06

GeoStuff έγραψε:
patriot έγραψε:

Δεν θα πάρω, ευχαριστώ!
Χωρίς διάθεση να κάνω τον δικηγόρο του EneMe μπορώ να σκεφτώ κάνα δυο λόγους γιατί όχι...

Σίγουρα δεν είναι βαρεμάρα... Είναι απογοήτευση... Πια άλλαγη θα γίνει με μάζεμα e-πογραφών και URL παραπόνων???

Απλά δεν ασχολήσε και αυτό για μερικούς, και εμένα μαζί, είναι τρόπος διαμαρτυρίας... Οι "επαναστάσεις" του καναπέ για μένα, και για άλλους σίγουρα, είναι χαμένος τρόπος...

Άν θέλω να κάνω κάτι θα το κάνω μόνος μου. Και οικονομία ρεύματος και όλα...

Δεν μιλάω εκ μέρους του EneMe αλλά νομίζω θα συμφωνήσει...

:wink: :wink: :wink: :wink:
Συμφωνώ! ;-)

patriot έγραψε:
ksarm έγραψε:δυστυχώς δεν τα κάνουμε
Είναι απογοήτευση... Πια άλλαγη θα γίνει με μάζεμα e-πογραφών και URL παραπόνων???
είναι χαμένος τρόπος
Βλέπω τόση απαισιοδοξία που εκπλήσομαι. Εγώ ανακυκλώνω συστηματικά εδώ και 3 χρόνια περίπου (από τότε που βάλανε δηλ κάδους στην περιοχή μας) (ακούς Razor!;?;!) τα χαρτιά στα χαρτιά, τις λάμπες στις λάμπες, τα μπουκάλια στα μπουκάλια κ.τ.λ... μάλιστα θα το είχα ξεκινήσει και νωρίτερα αν είχαν βάλει κάδους, γιατί είχα οικολογική συνείδηση από πολύ παλιότερα χάρη στα οικολογικά μαθήματα του σχολείου μου. Είναι αλήθεια ότι η προσπάθεια πρέπει να είναι κάτι κοινό αλλιώς δεν βλέπουμε πρόοδο, αλλά η απαισιοδοξία "πάει χαθήκαμε" δεν μου αρέσει.

Εξάλλου ότι είμαστε πίσω (πίσω σε όλα στο Ελλάντα) αυτό πρέπει να μας κάνει να θέλουμε να πάμε μπροστά, όχι ακόμα.... ποιο πίσω!!!!
Δεν "αντιδρώ" για το θέμα, αντιδρώ για τον τρόπο αντίδρασης, από τον καναπέ κυριολεκτικά!

-------------------------------

Δεν μ'αρέσει αυτή η κατάντια!

Για ψύλλου πήδημα ο καθένας κάνει μια "e-πανάσταση" για οποιοδήποτε θέμα τον καίει. Από το "μακεδονικό ζήτημα" μέχρι το "ψηφίστε να γυρίσει σε μένα η Κούλα και να αφήσει το κwλόπαιδο τον Κυριάκο"!
Με ένα πρόχειρο blog, ένα λογαριασμό στο petitiononline, ένα spam mail, κλπ...

Όλα στο ίδιο τσουβάλι, e-πανάσταση για το παραμικρό, σε ένα σύνολο πολλών e-παναστάσεων διαφορετικής πραγματικής βαρύτητας αλλά πανομοιότυπης αντιδραστικότητας, από τον κάθε πικραμένο και μη, από τον κάθε πιτσιρικά που δεν ξέρει καλά καλά να γράφει το όνομά του, μέχρι τον "νεοblogger", τον 30άρη (και άνω) που νομίζει ότι το internet ήρθε στην Ελλάδα μαζί με το dsl.

Γι'αυτό λοιπόν, δεν με αφορούν οι κινητοποιήσεις αυτές!
Το αν με ενδιαφέρει το θέμα κι αν κάνω κάτι γι'αυτό, το ξέρω μόνο εγώ! ;-)

smiley

Δημοσίευση από smiley » 27 Μάιος 2008 15:56

χρησιμοποιήστε τις οικολογικές και οικονομικές σακούλες από ύφασμα... τις πληρώνεις μια φορά κανά ευρώ και τις κάνεις χρήση χρόνια... δεν σας φταίει τίποτα το περιβάλλον να πληρώνει τις καταχρήσεις σας... πρέπει απο εκεί που κάνετε τα ψώνια σας να σας τις χρεώνουν τις σακούλες αλλιώς δεν πρόκειται να αλλάξετε συνήθειες... υπάρχουν βέβαια αρκετές περιπτώσεις όπου οι πλαστικές σακούλες είναι αναντικατάστατες αλλά όχι οπωσδήποτε όταν κάνεται τα ψώνια σας...

Άβαταρ μέλους
patriot
Honorary Member

Δημοσίευση από patriot » 27 Μάιος 2008 16:20

Razor, μην το παίρνεις προσωπικά βρε :P Περισσότερο για πλάκα το είπα. Λες και θα έφταιγες εσύ επειδή δεν έβαλε ο..... δήμαρχος κάδους!!:P :lol: !! Βασικά αυτό ακριβώς περίμενα να μου πεις ως απάντηση!! Και βέβαια δεν είπα ότι είσαι αντι-οικολογός. Και ότι ΕΣΥ είσαι αυτός που είπε στους γονείς σου και όχι το αντίθετο δείχνει ευαισθητοποίηση!

Πάντως εδώ να σου πω κάτι να το ξέρεις. Η οικολογία είναι διαφορετικό πράγμα από ότι νομίζεις. Μπορεί μεν να είναι για όλων μας το καλό, μπορεί να φέρνει ισοροπία μεταξύ των πλασμάτων της φύσης, μπορεί, μπορεί, μπορεί.... ΑΛΛΑ αν τα μεγάλα κεφάλια δεν ήθελαν να υπάρχει οικολογία, πίστεψε με δε θα υπήρχε. Υπάρχουν άνθρωποι ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ την καταστροφή τους πλανήτη (π.χ αυτοί που πουλάνε κλιματιστικά... γιατί αν η θερμοκρασία της γης ήταν φυσιολογική δεν θα πουλάγανε κλιματιστικά βέβαια ε; ....και ένα σωρό άλλοι με ΠΟΛΥ μεγαλύτερα συμφέροντα των κλιματιστικών). Πρόσεξε λοιπόν να μη παρασυρθείς "από την μόδα" της οικολογίας ( γιατί μόδα είναι σήμερα.... αύριο; ) αλλά να διατηρήσεις την ευαισθητοποίηση σου για το γενικότερο καλό.

Σε ότι αφορά το Url που έδωσες έριξα μια ματιά για να δω τι είναι, αλλά επειδή δεν προλαβαίνω τώρα να το δω με την ησυχία μου, θα ξανάρθω αργότερα. (Αν δεν με προδώσει πάλι η σύνδεση μου όπως έκανε τις τελευταίες 2 μέρες τώρα.... μην παραξενευτείς/τείτε αν αργήσω)

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες