Πάρτε μέρος στην e-διαδήλωση! Πείτε ΟΧΙ στις πλαστικές σακ.

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
patriot
Honorary Member

Δημοσίευση από patriot » 27 Μάιος 2008 16:24

Eneme, επειδή βιάζομαι τώρα θα απαντήσω αργότερα. Δεν σε ξέχασα! :wink:

Smiley -----> :clap: :clap: Άσε δε που όλα θέμα συνήθειας είναι.... Αν συνηθίσεις να παίρνεις την σακούλα από το σπίτι (και έχεις και 1-2 στα αυτοκίνητο για ώρα "αμνησιακής ανάγκης") που είναι το πρόβλημα; Και πάλι ---->>> :clap:
1) Για όποιον γράφει με πολυτονικά....
2) Καλά ακόμα να συνηθίσετε την ιδέα ότι δεν γράφουμε ούτε με greeklish ούτε με κεφαλαία;

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 28 Μάιος 2008 10:45

Στην Θεσσαλονίκη για κάθε κάδο απλο έχει και έναν ανακύκλωσης!... αλλα τώρα έγινε αυτό!
Στο πανοραμα μενεις?!
Εγω γιατι δε τις βλεπω και πάω τρεις στασεις πχιο κατο?(Απο αγ.σοφια οι κοντινοτεροι ειναι Ναβαρίνου)Που βεβεα καμια φορα τους μεταφέρουν λίγο πχιο πανω,...λόγο πχιο κάτω...
Meizu MX5(5.5"/8Core/3GB/32GB/Sony IMX220 20.7MP)
PC 27'' (3770@3.4/16GB/560SE/500GB SATA3/650W S12G)
Mac mini (2.5GHz/8GB/6630/90GB GorsairGT)

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 29 Μάιος 2008 13:34

fiskilis έγραψε:
Sheena έγραψε:Αυτό για τις οικολογικές λάμπες είναι μούφα... Όπως τα βιολογικά προϊόντα.
Δεν έχω χρόνο τώρα να σας παραθέσω άρθρα, αλλά να μου το θυμηθείτε πως έχω δίκιο.....
αγαπητη μου εδω εχεις λαθος !!
ΟΛΕΣ οι λαμπες φθωρισμου ειναι οικονομικοτερες κατα πολυ στην καταναλωση τους απο τις λαμπες πυρκατωσης ! ( και οχι οικολογικες )
οσο για τα βιολογικα συμφωνω απολυτα οτι ειναι απλα μια μοδα αρκετα επικυνδινη θα ελεγα ( αλλο θεμα για συζητηση )
@fiskilis η sheena, μπορεί να μην θυμόταν, ή βιαζόταν εκείνη την ώρα, πλην όμως στο ΘΕΜΑ:«Ξυπνάει» η οικολογική συνείδηση του Έλληνα, που είχε ανοίξει η ίδια, της είχα απαντήσει:
@Sheena συγχαρητήρια για ένα ακόμα πολύ καλό Θέμα!
Η Οικολογική Συνείδηση χρειάζεται και σωστή Ενημέρωση-Γνώση εκτός από την Καλή Πρόθεση, για να εκφραστεί. Η Ιδέα "Οικολογία" δεν βάλλεται μόνο από τους υστερόβουλους "Οικολόγους", αλλά και από τους Φανατισμένους-Υστερικούς. Αυτοί οι τελευταίοι κάνους -ίσως- εξίσου αρκετή ζημιά με τους πρώτους.
Ο λόγος για τον οποίο διέκοψα (πριν από χρόνια πολλά) σχέσεις με την GREENPEACE-ΕΛΛΑΣ ήταν η στάση τους σχετικά με τις "οικονομικές λάμπες".
Οι πολυδιαφημισμένες "οικονομικές λάμπες" δεν είναι τίποτε άλλο από λάμπες φθορισμού (Φωτισμός Γραφείων) με ηλεκτρονική (αντί για ηλεκτρική) εκκίνηση και με άλλη συσκευασία-μορφή.
Ωστόσο, οι λάμπες φθορισμού είχαν κατηγορηθεί, στο παρελθόν, από υπηρεσίες σαν τον FDA, και από μερίδα του Ιατρικού Τύπου παγκόσμια, ως ύποπτες για βλάβες στο δέρμα (και όχι μόνο) λόγω διαρροής -από αυτές- υπεριώδους ακτινοβολίας (UV). Τόσο οι λάμπες φθορισμού, όσο -προφανώς- και οι "οικονομικές" λειτουργούν με UV, που δημιουργείται στο εσωτερικό τους.
Κάποιο ποσοστό αυτής της UV δραπετεύει και σκορπίζεται στο περιβάλλον... Κι όποιον πάρει ο Χάρος!!!
Γι'αυτό, προσωπικά τουλάχιστον, δεν θα συνιστούσα τη χρήση τους σε Κρεβατοκάμαρες και γενικότερα σε χώρους όπου τα Γεννητικά Όργανα έρχονται σε περισσότερο άμεση έκθεση στο Τεχνητό Φως.
...Για την Ιστορία, ενώ είχα ταχτικότατη και πυκνή αλληλογραφία με τους ειδικούς της GREENPEACE-ΕΛΛΑΣ για διάφορα θέματα, όταν έβαλα "στο τραπέζι" τον προβληματισμό μου για τις "οικονομικές" λάμπες, έπεσε ξάφνου ΝΕΚΡΙΚΗ ΣΙΓΗ!!! Δεν πήρα ούτε ένα αντεπιχείρημα ως απάντηση! Κι έτσι διακόπηκαν οι "θερμές διπλωματικές σχέσεις" μας.
Όσο για τις πλαστικές σακούλες... Χρησιμοποιώ ΜΙΑ επί πολλές φορές (πάνω από είκοσι). Οπότε -αυτομάτως- 20 πλαστικές σακούλες βγαίνουν από την κυκλοφορία.
Κατόπιν καταλήγει ως σκουπιδοσακούλα ξερών απορριμάτων. Στη "μίζερη ζωή" της έβγαλε 20 Off από το είδος της, συν μία -επίσης πλαστική- σκουπιδοσακούλα... Με κόστος σχεδόν μηδενικό!
Ναι, φυσικά και το κόστος της, τα super market το βάζουν στα προϊόντα τους!
Πιστεύεις ότι τα 'γνωστά' super market, που τις πουλάνε έξτρα, δεν τις χρεώνουν και στα προϊόντα τους; Διότι σε αυτά τα super market μπορείς να μην αγοράσεις τη σακούλα τους, και να χρησιμοποιήσεις δική σου.
Πιστεύω ότι το εφεύρημα της 'οικολογικής' σακούλας, είναι απλώς άλλος ένας τρόπος "ΝΑ μας τα πάρουν".
Υπόψιν δε, ο αριθμός 20, που ανέφερα πριν, είναι ενδεικτικός. Στην πράξη, μπορείς να χρησιμοποιήσεις την ίδια πλαστική σακούλα ΠΟΛΥ περισσότερες φορές, βγάζοντας πολύ περισσότερες από την κυκλοφορία. Φαντάσου λοιπόν, μόνο τα μέλη του FS να υιοθετήσουν αυτό το σύστημα, από πόσες πλαστικές σακούλες θα απαλλαγεί το περιβάλλον.
Ας είμαστε, ως Έλληνες, και ως καταναλωτές αρκετά καχύποπτοι απέναντι σε διάφορους που προσφέρονται να εξυπηρετήσουν την οικολογική μας συνείδηση, ΠΟΥΛΩΝΤΑΣ μας καινούργια προϊόντα.... ΦΤΑΝΕΙ!
Μη ξεχνάμε γνωστή εταιρεία αυτοκινήτων, που βάφτισε την "Απόσυρση" ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗ. Έλεος -κάποτε- με τις πωλήσεις ειδών και υπηρεσιών.
PC-Ponemenos
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 29 Μάιος 2008 14:18

DGeorge έγραψε:Μη ξεχνάμε γνωστή εταιρεία αυτοκινήτων, που βάφτισε την "Απόσυρση" ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗ. Έλεος -κάποτε- με τις πωλήσεις ειδών και υπηρεσιών.
Ανακυκλωση ναι

Τα υγρα πανε για καταστροφη σε ειδικο χωρο
Τα πλαστικα πανε και μπαινουν με αναλογια σε υλικο επιστρωσης δρομων
Τα μεταλα πανε χαλυβουργικη και ξαναγινωνται μεταλο
Το γυαλι παει στην Γιουλα και γινεται παλι δοχεια απο γιαλι

που ειναι το προβλημα ???

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 29 Μάιος 2008 16:45

Είναι άραγε η μόνη φίρμα, που κάνει ανακύκλωση;
Μήπως τα αποσυρμένα κι από τις άλλες φίρμες ανακυκλώνονται επίσης;
Πρόκειται για πραγματική ανακύκλωση, όπως αναλυτικά τα γράφεις, ή είναι άλλη μια απλή απόσυρση δηλωμένη -απλώς- ως ανακύκλωση;
Μην ξεχνάμε, στον βωμό του εύκολου και γρήγορου κέρδους, πόσα κρύβονται, πόσα "βαφτίζονται" αλλιώς, πόσα λέγονται ψέμματα.
Σήμερα το πρωί, άκουσα, μετά από αρκετόν καιρό, (στην 'Πρώτη Γραμμή' της ΝΕΤ) ότι η ανακύκλωση, λειτουργεί μεν αλλά ΟΧΙ πλήρως ως εργοστάσιο. Τι να εννοεί ο ποιητής άραγε; :question: :question: :question: :question: :question: :question: :question: :question:
PC-Ponemenos
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 29 Μάιος 2008 16:49

παντως οποιος θελει εχω ενα αμαξι για αποσυρση

μια εταιρια τα παραλαμβανει και σου δινει την αποδειξη παραλαβης και με αυτο συνεχιζεις

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 30 Μάιος 2008 10:38

Καλημέρα,
Μάλλον δημιούργησα παρανόηση-παρεξήγηση... Ζητώ ταπεινά συγγνώμη :oops:
Στα προηγούμενα γραφόμενά μου εννοούσα "Γνωστή Φίρμα Αυτοκινήτων" (Βλέπε ανάλογη διαφήμιση Nissan).
Γνωρίζω από παλιότερα, ότι υπάρχει -τουλάχιστον μια- σοβαρότατη εταιρεία (Ανακύκλωσης) που αναλαμβάνει πραγματικά πλήρη ανακύκλωση αυτοκινήτων. Πιθανόν @fiskilis να εννοούμε την ίδια... (Δεν θυμάμαι τ' όνομά της.)
Ναι!! Πρέπει να πούμε, ότι -πέρα από τους κάθε λογής εκμεταλλευτές, απατεώνες, άσχετους κλπ. κλπ.- υπάρχουν και σοβαρότατες εταιρείες, με σοβαρότατους επαγγελματίες, που διαφημίζουν τον κλάδο και τον χώρο τους, απλώς και μόνο με την ύπαρξή τους.
Και μάλιστα θα έλεγα, ότι τουλάχιστον εδώ, στο Forum αυτό, καλά θα ήταν όποιος από εμάς έχει εμπειρία από Σωστόν Επαγγελματία, να την αναφέρει! Αν μη τι άλλο, στους Σωστούς χρειάζεται και το ανάλογο 'σπρώξιμο', ώστε να έχουν τα κουράγια να συνεχίζουν. :pint:
PC-Ponemenos
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
patriot
Honorary Member

Δημοσίευση από patriot » 30 Μάιος 2008 19:52

Επειδή χρωστάω και μια εξήγηση στον Eneme ας δούμε τι γίνεται με την δικιά του ιδέα.

Αγαπητέ Eneme όπως σου είπα και πριν, αν δεν θες να βάλεις το link και να υποστηρίξεις την διαδήλωση μην το κάνεις. Όμως αν δεν το κάνεις ΠΟΙΟΣ θα έχει τις συνέπειες; Εσύ που δεν το έκανες η ΕΓΩ (ο όποιος "εγώ") που μπορεί να έβλεπα την διαφήμηση, να έριχνα μια ματιά και στο τέλος να αποφάσιζα και εγώ υπέρ;

Ξέρεις, σε αυτον τον κόσμο μιλάμε συνέχεια για "ελευθερία" αλλά έχει κανείς ιδέα τι στο καλό είναι αυτή η ελευθερία τελικά; Από την στιγμή που δεν μου δίνεις το δικαίωμα να αποφασίσω ελεύθερα για ένα θέμα που χρήζει προσοχής (πιστεύω ότι χρήζει προσοχής ένα πρόβλημα τύπου ασφυξίας από τα πολλά σκουπίδια) κατά ένα τουλάχιστον πρόσωπο, χάνουμε κατά ένα βήμα στο συγκεκριμένο ζήτημα (που τυχαίνει να είναι το οικολογικό). Αν το θέμα είναι για κακό σκοπό τότε έχεις δίκιο. Αν είναι για καλό... τότε; Σε παρακαλώ ξανασκέψου το. Είναι άδικο να μου λες "διαδήλωση του καναπέ" πρώτον όταν ξέρεις ότι αυτού του είδους η διαδήλωση γίνεται μόνο από κει, και δεύτερον το καλό που μπορεί να κάνει.

Δεν θα πω τίποτα άλλο γιατί όπως εγώ θέλω την ελευθερία μου έτσι πρέπει να έχεις και εσύ την δική σου χωρίς πιέσεις.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος patriot την 30 Μάιος 2008 20:09, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
2) Καλά ακόμα να συνηθίσετε την ιδέα ότι δεν γράφουμε ούτε με greeklish ούτε με κεφαλαία;

Άβαταρ μέλους
patriot
Honorary Member

Δημοσίευση από patriot » 30 Μάιος 2008 20:09

fiskilis έγραψε:
DGeorge έγραψε:Μη ξεχνάμε γνωστή εταιρεία αυτοκινήτων, που βάφτισε την "Απόσυρση" ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗ. Έλεος -κάποτε- με τις πωλήσεις ειδών και υπηρεσιών.
Ανακυκλωση ναι

Τα υγρα πανε για καταστροφη σε ειδικο χωρο
Τα πλαστικα πανε και μπαινουν με αναλογια σε υλικο επιστρωσης δρομων
Τα μεταλα πανε χαλυβουργικη και ξαναγινωνται μεταλο
Το γυαλι παει στην Γιουλα και γινεται παλι δοχεια απο γιαλι

που ειναι το προβλημα ???
Το πρόβλημα είναι ο λόγος που γίνεται. Έλεγα πριν στον Razor να προσέχει τις ιδέες του. ΓΙΑΤΙ; Γιατί άλλο οικολογία άλλο μόδα! Κάθε φορά που κάνεις κάτι πρέπει να σκέφτεσαι τις συνέπειες. Ας δούμε τι γίνεται στο εδώ πρόβλημα:

Ας πούμε ότι κάποια "Χ" εταιρία πάει σύμφωνα με την μόδα. Κάνει ότι οικολογικό πρέπει λόγο μόδας. Όταν η εταιρία αλλάξει μυαλά σύμφωνα με τα κέρδη της και διαπιστώσει ότι η οικολογία δεν την συμφέρει ποια, πρέπει να την παρατήσουμε και ΕΜΕΙΣ επειδή δεν θα την βλέπουμε στις διαφημήσεις πια; ΑΝ θυμάμαι καλά, τα καυσαέρια δηλητηριάζουν ΕΜΑΣ! Τα ψάρια πεθαίνουν από τα απόβλητα και τα ψάρια τα τρώμε ΕΜΕΙΣ δηλ δηλητηριαζόμαστε ΕΜΕΙΣ! Το χαρτί για να γίνει χρειάζεται 1 τόνο περισσότερο νερό για να επεξεργαστεί άμα δεν είναι ανακυκλώσιμο. Και εξ' αιτίας αυτής της έλειψης θα διψάσουμε ΕΜΕΙΣ! Το πόσα άλλα "ΕΜΕΙΣ" υπάρχουν τα ξέρεις καλύτερα από μένα! Άρα αντιλαμβάνεσαι ότι αν η εταιρεία αποφασίσει να βάλει στοπ στις διαφημήσεις εμείς.... κούκου!

ΆΛΛΟ οικολογία ΑΛΛΟ μόδα! ΜΠΡΑΒΟ στην εταιρεία που κάνει ανακύκλωση αλλά όποιος συνεχίζει την οικολογία, το κάνει για να έχουμε ένα κατάλληλο περιβάλλον να ζήσουμε ΕΜΕΙΣ! Αλλοίμονο αν δηλητηριαζόμασταν με την συγκατάθεση μας για..... χατήρι κάποιας εταιρείας!!

ΥΓ: Δεν μιλάω για κάποια συγκεκριμένη εταιρεία. Απλά ο DGeorge έφερε στην επιφάνεια ένα πρόβλημα και προσπάθησα να το ξεκαθαρίσω.

Άβαταρ μέλους
dik_

Δημοσίευση από dik_ » 30 Μάιος 2008 21:55

Αυτό που νομίζω λέει ο nme και συμφωνώ είναι ότι το site και οι πρακτικές του είδους έχουν τον χαρακτήρα περισσότερο της ενημέρωσης παρά οτιδήποτε άλλο.

Ο όρος "διαδήλωση" είναι κάπως πιο βαρύς κι απαιτεί περισσότερη ενέργεια από 2 κλικς και την αποστολή email σε φίλους.

Βαφτίζοντας τέτοιες ενέργειες σε e-diadilosi, απαξιώνεις και μειώνεις κατά κάποιο τρόπο τις διαδηλώσεις των συνταξιούχων, των μαθητών, των κατοίκων των περιοχών με χωματερές και όλους αυτούς που κατά καιρούς παράτησαν τις δουλειές τους, κατέβηκαν στους δρόμους κι έφαγαν ξύλο και δακρυγόνο με το τσουβάλι. Το επόμενο βήμα ποιο είναι δηλαδή; Η e-epanastasi κάποιων καταπιεσμένων; Ο επόμενος e-Μάης του '68;

Άβαταρ μέλους
patriot
Honorary Member

Δημοσίευση από patriot » 30 Μάιος 2008 22:11

dik_ έγραψε:Το επόμενο βήμα ποιο είναι δηλαδή; Η e-epanastasi κάποιων καταπιεσμένων; Ο επόμενος e-Μάης του '68;
:lol: :lol: :lol: :lol: Πολύ ωραία το είπες. Και επειδή το ξέρω ότι έχεις δίκιο το παραδέχομαι. Απλά υπάρχουν κάποιες περιπτώσεις που το δίκιο δεν οφελεί. :x Οι συνέπειες που είπα πριν εξακολουθούν να υπάρχουν. Δεν πρόκειται να πάθουν τίποτα οι συνταξιούχοι και οι μαθητές αν ευαισθητοποιήσουμε κάπως τον κόσμο. Έτσι δεν είναι; Δεν θα χρειάζεται να τρώνε και ξύλο με το τσουβάλι....

Εξάλλου αυτή η άρνηση ότι όλα θα πάνε χάλια γιατί τότε "αυτό" και τότε "εκείνο" έχει αρχίσει να μου την σπάει λίγο. Λίγη αισιοδοξία βρε παιδιά. Τι κατάθλιψη είναι αυτή;

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης