Χρησιμοποιείς συγκοινωνίες ? διάβασε και αυτό !!!

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
soteres2002
S. & H. Moderator

Δημοσίευση από soteres2002 » 26 Μάιος 2008 16:54

deninho έγραψε:25 θέλω εγώ για το νησί, μαζί με τα ακτοπλοϊκά... :-? σας τον πιάνουν ελαφρώς, με φαίνεται :P
Σωστά σε φαίνεται! Πάντως, αν σκεφτείς ότι οι φοιτητές έχουμε 2{3,2},30 Ευρώ εισητήριο ΚΤΕΛ τότε σαφώς καταλαβαίνεις ότι νιώθουμε κάτι λιγότερο στο κωλόπιασμα. :D Και μη φανταστείτε ότι φουσκώνω εγώ τίποτα, ρωτήστε και άλλους για τις τιμές να σας πουν. Σκέψου, αν ένα από τα δεκάδες δρομολόγια έχει 40 πελάτες με μέσο όρο 25,00 Ευρώ μεραφορικά είναι 40*25,00 = 1000 Ευρώ η διαδρομή. Μπορείς να φανταστείς τι καθαρά κέρδη κάνει σε όλα τα δρομολόγια καθημερινά και για ένα μήνα διαδρομών!!?!?! Και επίσης σκέψου τι παίρνουν οι οδηγοί!

Άβαταρ μέλους
mechpanos
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mechpanos » 26 Μάιος 2008 18:21

Το εισιτήριο στην Ελλάδα ΔΕΝ είναι ακριβό σε σχέση με το εξωτερικό, ΑΛΛΑ:
-δεν ξέρεις πότε και αν θα έρθει το λεωφορείο που περιμένεις
-στριμώγνεσαι σαν τον ποντικό
-έχεις να αντιμετωπίσεις την αγενή συμπεριφορά οδηγών, συνεπιβατών κλπ (ελληνική παιδεία αθάνατη)
-έχεις τις απανωτές πορείες στο κέντρο, στάσεις, απεργίες οδηγών κλπ που χωρίς να το ξέρεις το λεωφορείο που περιμένεις έχει σταματήσει και εσύ περιμένεις σαν τον μαλάκα στην στάση, ψάχνοντας τελευταία στιγμή που θες να πας στην δουλειά σου να βρεις ταξί.
Στο εξωτερικό που είναι σαφώς ακριβότερα τα εισιτήρια, ξέρεις ακριβώς πότε θα περάσει γιατί το πρόγραμμα που γράφει, τηρείται επακριβώς. Μάλιστα, σκηνικό από Αγγλία: πάει ένας φίλος και περιμένει στην στάση, όμως είναι κάποια αργία άγνωστη σε αυτόν και το λεωφορείο δεν έρχεται. Παίρνει στον αντίστοιχο αγγλικό ΟΑΣΑ και τους λέει ότι έχει περάσει η ώρα και δεν έχει φανεί το λεωφορείο, ενώ όταν του εξηγούν τους λέει ότι δεν το ήξερε γιατί δεν το γράφει σε κανένα σημείο ότι είναι αργία και δεν λειτουργεί το δρομολόγιο. Ε, είτε το πιστεύετε είτε όχι του ζήτησαν συγγνώμη για την ταλαιπωρία και σε λίγα λεπτά βάλαν λεωφορείο και το δρομολόγιο εκτελέστηκε κανονικά...
Επιπλέον, πόσες γραμμές του μετρό έχουμε εδώ και πόσες στο εξωτερικό;;; Στο Μόναχο θυμάμαι είχε περίπου 10 γραμμές και δεν είναι από τα μεγάλα μετρό της Ευρώπης...

Τέλος πάντων, οι τεχνοκράτες καλά κάναν και βάλανε τα ακριβότερα εισιτήρια γιατί είδαν ότι μπαίνει μέσα ο ΟΑΣΑ από τα φτηνά εισιτήρια, ενώ αφού τα δρομολόγια γίνονται έτσι κι αλλιώς σου λέει βάλτο ακριβό και δώστου την δυνατότητα να κάνει 2-3 διαδρομές να αισθάνεται ο άλλος ότι τον συμφέρει κιόλας. Για τις μικροδιαδρομές όμως, είναι ανεπίτρεπτο χαράτσι και έπρεπε η κυρία κυβέρνηση που δεν είναι τεχνοκράτης αλλά επιβάλλεται να ασκεί πολιτική με κοινωνικά κριτήρια να θεσπίσει μέτρα. Ειδικά θα έπρεπε να σεβαστεί κάποιες οικονομικά ασθενείς και φυσικά άμεσα πληττόμενες κατηγορίες, όπως οι συνταξιούχοι και οι φοιτητές που κατά κόρον χρησιμοποιούν τις συγκοινωνίες και εκτελούν και διαδρομές μικρές...

Τώρα το να μοιραζόμαστε εισιτήρια δεν νομίζω να γίνει ποτέ γιατί είμαστε και λίγο πονηροί. Σου λέει ο άλλος εγώ το πλήρωσα γιατί να το δώσω σε κάποιον να πάει τζάμπα, να πληρώσει κι αυτός. Αλλά και πάλι και να γινόταν, είναι ημίμετρο, σκοπός είναι να έχουμε καλές και ποιοτικές συγκοινωνίες. Επίσης, σε όσους χρησιμοποιούν συχνά τα λεωφορεία-τραμ-μετρό, πάρτε κάρτα απεριορίστων, συμφέρει!
Πύργος θεός Πανηλειακός!!

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 28 Μάιος 2008 10:18

την Αγγλία μια μελιτζάνα μόνη της έχει 2 λίρες και εμείς εδώ γκρινιάζουμε που μπορούμε να αγοράσουμε κιλό με λιγότερο από 2
Nai και ο θιος μου που μενει στην γερμανια με λεει ότι δν αγοράζουν ολοκλιρο καρπούζι αλλα φέτες!!!!
:o

Τελικα μιπως ίμαστε η πχιο φθινη χώρα στην Ευρώπη και δν το έχουμε πάρι χαμπάρι?
Φθινα ισιτίρια, φαγιτό στο φουλ,ιντερετ εχουμε πλεον ολοι, τα Νικια ειναι πολυ φθινα.....
Γιατι παραπονιόμαστε???????
:-? :roll:

EDIT: ....κινιτα αλάζουμε σαν τα πουκάμισα.....
Meizu MX5(5.5"/8Core/3GB/32GB/Sony IMX220 20.7MP)
PC 27'' (3770@3.4/16GB/560SE/500GB SATA3/650W S12G)
Mac mini (2.5GHz/8GB/6630/90GB GorsairGT)

Άβαταρ μέλους
mechpanos
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mechpanos » 28 Μάιος 2008 10:45

Σε μερικά ναι είμαστε πιο φθηνοί από τους Άγγλους και τους Γερμανούς, αλλά είμαστε η πιο ακριβή χώρα της Ευρώπης αν αναλογιστείς πόσα λεφτά βγάζουμε και πόσα πληρώνουμε.
Δεν ξέρω αν είδατε καθόλου Ευαγγελάτο την περασμένη βδομάδα, που έκανε το εξής. Πήγε σε μερικά καταστήματα πολυεθνικών στην Ελλάδα και πήρε κάποια προϊόντα. Το ίδιο έκανε σε Παρίσι, Βερολίνο, Λονδίνο και Μαδρίτη. Μαντέψτε σε ποια χώρα ήταν πιο ακριβά!
Επίσης, στο θέμα του φαγητού ε δεν είμαστε και φθηνά: στην Ιταλία σε ιταλικό παραδοσιακό μαγαζί πήρα πίτσα με 5 ευρώ. Πόσο είπατε ότι έχει μια πίτσα εδώ, η φθηνότερη???
Έχουμε πέσει ερμαια της εκμετάλλευσης όλων και δεν το καταλαβαίνουμε!
Πύργος θεός Πανηλειακός!!

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 28 Μάιος 2008 10:56

Σαν ιδέα δεν ακούγεται πρώτη φορά, και ασφαλώς είναι κάτι που ισχύει ήδη από όταν μπήκε το όριο της 1,5 ώρας μεταφορών με το ίδιο εισητήριο:
http://www.tanea.gr//Article.aspx?d=200 ... =&spid=876
http://www.tanea.gr//Article.aspx?d=200 ... =&spid=876
http://press-gr.blogspot.com/2008/05/blog-post_04.html
http://www.xblog.gr/?p=1519
http://www.e-pcmag.gr/forum/index.php?s ... =0&start=0

Σχετικά links:
http://epivatis.gr/e/article.php?story= ... 9151138251
http://www.kepka.org/Grk/Info/Consumers/con002_006.htm (υποχρεώσεις ελεγκτών, προσωπικού και επιβατών)
http://www.oasa.gr/pdf/tickets.pdf
http://www.forthnet.gr/templates/newsPo ... x?p=144354

Αν και πιστεύω πως καλύτερα χέρι χέρι με το που κατεβαίνεις να το δώσεις σε κάποιον το εισητήριο παρά να το αφήσεις πάνω στο μηχάνημα που αν γίνει από όλους θα μαζευτούν γύρω από το ακυρωτικό η σάρα και η μάρα για να τα μαζεύει και να τα πουλάει.... (έστω και στη μισή τιμή)
Προσωπικά βλέπω θετικά οποιαδήποτε κίνηση των πολιτών ενάντια στην ακρίβεια. Από τη στιγμή που οι πολιτικοί μας είναι παντελώς άχρηστοι και μόνο στα λόγια μένουν, ας το παλέψουμε οι πολίτες με όποιο τρόπο μπορούμε.
Χλωμό το βλέπω βέβαια να μην λάβει μέτρα ο ΟΑΣΑ, από τη στιγμή που έγινε θέμα και στις εφημερίδες που διαβάζουν τα καρτάλια της βουλής ...

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 28 Μάιος 2008 11:06

στο θέμα του φαγητού ε δεν είμαστε και φθηνά: στην Ιταλία σε ιταλικό παραδοσιακό μαγαζί πήρα πίτσα με 5 ευρώ. Πόσο είπατε ότι έχει μια πίτσα εδώ, η φθηνότερη???
Ενοω φαγητο μαγιρεφτο. Αλο τα εστιατόρια.
Πρεπει να ειναι μεγαλο προνιμιο να έρνουμε ολοκληρο καρπουζ-άκι! και το κρεας σε σχεση με τη Γερμανια πανω κατω ειναι το ίδιο. (Σε τιμη)

Οποροκιπετολαχανικα και κρεας λοιπον ΕΛΛΑΔΑ-ΕΥΡΟΠΗ σιμιοσατε 1
:P
Σε μερικά ναι είμαστε πιο φθηνοί
Ε οχι και λίγα αφτα που ανέφερα!
Οτι ανεφερα ειναι πραματα τις καθημερινοτιτας.
Και ναι, ίμαστε πχιο θφινοι

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από deninho » 28 Μάιος 2008 11:51

mechpanos έγραψε: Επίσης, στο θέμα του φαγητού ε δεν είμαστε και φθηνά: στην Ιταλία σε ιταλικό παραδοσιακό μαγαζί πήρα πίτσα με 5 ευρώ. Πόσο είπατε ότι έχει μια πίτσα εδώ, η φθηνότερη???
2 ευρώ στην Καλογρέζα 8)
Επίσης μπουκαλάκι νερό σε Βαρκελώνη, και Μιλάνο, 2,5 και 3 ευρώ, λιγότερο από 0,5l (στο Μιλάνο που θυμάμαι συγκεκριμένα ήταν 250ml). Όντως είμαστε πανάκριβοι. :roll:

Πληθωρισμός σε Ελλάδα, Ισπανία, Ιταλία και Γερμανία, αν θυμάμαι καλά, ήταν στα ίδια επίπεδα ως τώρα το 2008 (στην Ελευθεροτυπία το είχα δει)

ΥΓ @Connor: Δεν ξέρω για Αγγλία, αλλά στην Ελβετία τα πορτοκάλια, που συν τοις άλλοις είναι αισχρά, με μία επικάλυψη σαν κερί :-?, τα παίρνεις με το κομμάτι, κι όχι με το κιλό. Και το καρπούζι σε σούπερ μάρκετ, πωλείται και σε (συσκευασμένες) φέτες :wink:

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 28 Μάιος 2008 12:17

deninho έγραψε:ΥΓ @Connor: Δεν ξέρω για Αγγλία, αλλά στην Ελβετία τα πορτοκάλια, που συν τοις άλλοις είναι αισχρά, με μία επικάλυψη σαν κερί :-?, τα παίρνεις με το κομμάτι, κι όχι με το κιλό. Και το καρπούζι σε σούπερ μάρκετ, πωλείται και σε (συσκευασμένες) φέτες :wink:
καταραμενη φτωχεια !!

παλιο το κρασι, μουχλιασμενο το τυρι, παλια τα χαλια . . . στα να πανε !!!

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 28 Μάιος 2008 12:22

Δεν ξέρω για Αγγλία, αλλά στην Ελβετία τα πορτοκάλια, που συν τοις άλλοις είναι αισχρά, με μία επικάλυψη σαν κερί , τα παίρνεις με το κομμάτι, κι όχι με το κιλό. Και το καρπούζι σε σούπερ μάρκετ, πωλείται και σε (συσκευασμένες) φέτες
Καλα Αγγλια δεν ίσε ρε? Πως γινετε να μην ξερεις?!
Αφτα λεω κι εγω. Σιμφονουμε
Και παραπονιομαστε παλολα αφτα.Και δν έχω καταλαβε το λόγο!

Άβαταρ μέλους
GeoStuff
Honorary Member

Δημοσίευση από GeoStuff » 28 Μάιος 2008 12:31

Εγώ είμαι Αγγλία...
Κούκλα Μου Φρεγάτα Σκίζεις Τον Ωκεανό... Μοιάζεις Στον Τιτανικό!!!

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 28 Μάιος 2008 12:37

:oops: :oops: :oops: :oops: :oops:

Άβαταρ μέλους
iffor
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από iffor » 03 Ιουν 2008 14:37

Η αύξηση των εισιτηρίων αποσκοπεί στο να καλύψει το κράτος την χασούρα από τους
τσαμπατζίδες των Μέσων Μαζικής Μεταφοράς.

Ας κοιτάξουν να κάνουν συχνότερους ελέγχους από το να αναγκάζουν τον πολίτη να πληρώνει και το εισιτήριο του τσαμπατζή.

Είναι η κλασσική τακτική "ας πληρώσει ο πολίτης την δική μας ανικανότητα".
ΑΝ πληρώναμε ολοι όσοι χρησιμοποιούσαμε τα ΜΜΜ δεν θα υπήρχε λόγος ( αν και αυτοί βρίσκουν λόγο από το οτιδήποτε ) για αύξηση των εισιτηρίων.

Καλά να πάθουμε που τους το επιτρέπουμε.
μια νέα αρχή ξεκίνησε...
ένας καινούριος δρόμος άνοιξε...
redpanda.gr

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης