GMail έλεγχος εκτελέσιμων αρχείων

Γενικές ερωτήσεις και απαντήσεις που έχουν σχέση με το Internet και την καθημερινή του χρήση.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
MaZz
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από MaZz » 26 Μάιος 2008 12:24

Χθες παρατήρησα ότι στέλνοντας ένα attachment σε μορφή exe μέσω gmail μου έβγαζε το μήνυμα "αρχείο.exe is an executable file. For security reasons, Gmail does not allow you to send this type of file". Το πρόβλημα λύνεται πολύ απλά αλλάζοντας την επέκταση του αρχείου από exe se κάτι άλλο π.χ. xexe. Αναρωτιέμαι σε τι θα μπορούσε να εξυπηρετήσει αυτό. Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι για "προστασία" - όσο αυτό θα μπορούσε να θεωρηθεί προστασία - να μη τρέξει απευθείας το εκτελέσιμο στο pc του δέκτη (δηλαδή αν ο παραλήπτης του e-mail πατήσει open αντί για save). Επίσης κάνει έλεγχο και σε compressed archives (zip, rar κτλ.) για την ύπαρξη εκτελέσιμων.

Ερωτήσεις:
0. Πρόκειται για μία ανεπάρκεια όσον αφορά τον έλεγχο των αρχείων?
1. Η εσκεμμένα κάνει τον έλεγχο επέκτασης και όχι τον έλεγχο της επικεφαλίδας του αρχείου?

Περιμένω απόψεις...
If nothing in the world can change our children will inherit nothing.

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 26 Μάιος 2008 13:18

όσο αυτό θα μπορούσε να θεωρηθεί προστασία - να μη τρέξει απευθείας το εκτελέσιμο στο pc του δέκτη (δηλαδή αν ο παραλήπτης του e-mail πατήσει open αντί για save). Επίσης κάνει έλεγχο και σε compressed archives (zip, rar κτλ.) για την ύπαρξη εκτελέσιμων.
Κανονικα δν θα έπρεπε να κανει έλενχο σιμφονα με την κατάληξη.
ΠΧ εγω -οπως ίπες- μπορει να έχω εναν αρχειo xxxx.zip αλλα να έχω κοπσει εντελός την κατάλιξει και να έιναι πλέον xxxx.
Κανονικα θα έπρεπε να κανει έλενχο το αρχειο σαν αρχείο.

ΠΧ ο MPC.
Αν παρεις ενα αρχειο xxx.mp4 και του κόπσεις την κατάλιξη, ανικσεις τον MPC και το πετάκσεις μέσα, αφτο θα πέκσει γιατι παει και διαβάζει το αρχειο και όχι την κατάλικση.

Ετσι θα έπρεπε να ειναι και αφτο.
Meizu MX5(5.5"/8Core/3GB/32GB/Sony IMX220 20.7MP)
PC 27'' (3770@3.4/16GB/560SE/500GB SATA3/650W S12G)
Mac mini (2.5GHz/8GB/6630/90GB GorsairGT)

Άβαταρ μέλους
MaZz
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από MaZz » 26 Μάιος 2008 16:00

Έτσι είναι και το λογικό. Το ερώτημα είναι αν το έκαναν επίτηδες η όχι και γιατί.

Άβαταρ μέλους
Sheena
Honorary Member

Δημοσίευση από Sheena » 26 Μάιος 2008 16:17

@Mazz, καλά κάνει και ελέγχει για εκτελέσιμα αρχεία το GMail και όχι μόνο αυτό. Το κάνουν και άλλα προγράμματα αλληλογραφίας. Για προστασία το κάνουν/ περισσότερη ασφάλεια. Από κει και πέρα, το κόλπο το βρήκες για να ανταλλάξεις εκτελέσιμα αρχεία με κάποιον γνωστό σου, που στο κάτω- κάτω δεν θα πρέπει να σε εμπιστεύεται για ευνόητους λόγους. Θα πρέπει και εκείνος να ελέγξει το αρχείο που λαμβάνει από τον όποιον του το έστειλε. 8)
Εικόνα

id12856 Οι άγγελοι πάνε κοντά με τους αγγέλους...

Άβαταρ μέλους
MaZz
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από MaZz » 26 Μάιος 2008 16:29

0. Δεν είπα ότι δεν κάνει καλά η google... απλός δεν το κάνει σωστά.
1. Αυτό δεν είναι προστασία, είναι κοροϊδία.
2. Σε τέτοιες περιπτώσεις είναι καλύτερα να μην υπάρχει ασφάλεια.

Θα ήταν προτιμότερο να ρωτούσαν τον παραλήπτη για το τι αρχείο πρόκειται να ανοίξουν και όχι να απαγορεύουν την αποστολή του, γιατί έτσι οι χρήστες θα αρχίσουν να την κάνουν σιγά σιγά :P.

Άβαταρ μέλους
Sheena
Honorary Member

Δημοσίευση από Sheena » 26 Μάιος 2008 16:35

Δεν είναι κοροϊδία, γιατί δεν μπορεί να ξέρει όλες τις επεκτάσεις αρχείων που υπάρχουν. Ακόμη και να τα διάβαζε από αυτά που θα είχε μαζεμένα στην βάση της, πάλι κάτι καινούργιο θα μπορούσε να υπάρχει. Πώς το διασφαλίζεις εσύ αυτό; Δεν είναι δυνατόν να πιάσεις όλες τις περιπτώσεις, αλλά όσες περισσότερες μπορείς. Και αν το έκανε, θα παραπονιόσασταν γιατί το κάνει.... ;)
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
MaZz
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από MaZz » 26 Μάιος 2008 17:00

Υπάρχει τρόπος να διαβαστεί η επικεφαλίδα του αρχείου, και ανάλογα με τα περιεχόμενα της να γίνεται ο έλεγχος. Δηλαδή ο έλεγχος γίνεται με βάση το περιεχόμενο του αρχείου και όχι με βάση την κατάληξη. Κάθε τύπος αρχείου ξεκινά με μια συγκεκριμένη επικεφαλίδα.

Άβαταρ μέλους
Sheena
Honorary Member

Δημοσίευση από Sheena » 26 Μάιος 2008 17:05

Το ξέρω πως υπάρχει. Τι θέλεις όμως; Να διαβάζει τα περιεχόμενά του ή την επέκτασή του; Και αν η αρχή του περιεχομένου του δεν έχει κάτι το μεμπό, τότε θεωρείται ασφαλές; :question:
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
MaZz
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από MaZz » 26 Μάιος 2008 17:14

Δεν ξέρω για την ασφάλεια, αλλά θεωρώ ότι ο σωστότερος τρόπος για να διαβάσεις τον τύπο ενός αρχείου είναι αυτός που είπα και όχι με βάση την κατάληξη. Ας μας πουν και άλλοι τη γνώμη τους. :reading:

Άβαταρ μέλους
soteres2002
S. & H. Moderator

Δημοσίευση από soteres2002 » 26 Μάιος 2008 17:54

Πρώτη φορά μου τυχαίνει να το ακούσω αυτό. Πάντως και σε μένα σήμερα μου έβγαλε μήνυμα ότι ο AV scanner του έχει πρόβλημα και να κατεβάσω attachments με δική μου ευθύνη. Φυσικά και η Google δεν είναι χαζή, ούτε και αυτοί που αναπτύσσουν το Gmail. Απλά κάτι μπορεί να παίζει τώρα, μια που ποτέ (τουλαχιστον σε εμένα που χρησιμοποιώ πολύ το Gmail) δεν μου εμφανίστηκε. Όσον αφορά το αν θα ελέγχει επεκτάσεις ή το ψητό δεν είναι κάτι που η Google κάνει την αρχή, είναι κλασσική τακτική. Εγώ πιστεύω πως η Google το κάνει επίτηδες για να μην φάνε φλασιές οι μέσοι χρήστες. Δηλαδή αμα θέλει να στείλει ένας ένα εχε και το κάνει χεχε και του λεει δεν μπορώ να το το στείλω για λόγους ασφαλείας, ε τότε bye bye Gmail. Άσε που πόσοι μέσοι χρήστες θα σκεφτούν να το αλλάξουν σε χεχε; Όλοι θέλουν να κάνουν τη δουλειά τους και όχι να πονοκεφαλιάσουν, και ειδικά με το Gmail που είναι και free και πολύ αξιόλογη υπηρεσία.

Εγώ πάντως εδώ και μήνες λόγω δουλειάς αναγκάζομαι και στέλνω πολλές φορές κώδικα μέσω Gmail και υπάρχουν και .exe αρχεια. Ποτέ δεν είχα πρόβλημα εκτός από σήμερα.

Άβαταρ μέλους
mrpc
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mrpc » 26 Μάιος 2008 23:23

Είναι μέτρο ασφαλείας για πιο αρχάριους χρήστες μάλλον. Κάποιος που θα μπει στη διαδικασία να αλλάξει την κατάληξη exe σε κάτι άλλο λογικά είναι λίγο πιο έμπειρος. Δεν μου φαίνεται παράλογο σαν λογική.

Άβαταρ μέλους
georgemakaronis

Δημοσίευση από georgemakaronis » 27 Μάιος 2008 02:34

εδω και καιρο το κανει αυτο ο γουγλης και οντως το κανει για λογους ασφαλειας.
Those who educate children well are more to be honored than they who produce them; for these only gave them life, those the art of living well.
Aristotle

Άβαταρ μέλους
Sheena
Honorary Member

Δημοσίευση από Sheena » 27 Μάιος 2008 10:05

georgemakaronis έγραψε:εδω και καιρο το κανει αυτο ο γουγλης και οντως το κανει για λογους ασφαλειας.
Συμφωνώ πως το κάνει εδώ και καιρό, μια και τα τελευταία χρόνια που το χρησιμοποιώ όταν θέλω να στείλω κώδικα, αλλάζω τις επεκτάσεις. Καλά κάνει και ελέγχει τις επεκτάσεις. Είναι για λόγους ασφαλείας.

Πόσοι και πόσοι δεν έχουν κολλήσει ιούς, όταν έλαβαν κάποιο e-mail και έτρεξαν το αρχείο που τους είχαν στείλει και κόλλησαν; Θυμάστε πως κυκλοφορούν και κάτι εκτελέσιμα αρχεία ως ευχετήριες κάρτες (χριστουγεννιάτικα και άλλα) και το ανοίγεις και κολλάς...... Ευτυχώς τα ελέγχω....

Γι' αυτό και τα τελευταία χρόνια έχουν γίνει αρκετά αυστηροί οι έλεγχοι σε αυτό το κομμάτι από τα προγράμματα ηλεκτρονικής αλληλογραφίας. :wink: :D
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 27 Μάιος 2008 10:39

καλά κάνει και ελέγχει για εκτελέσιμα αρχεία το GMail και όχι μόνο αυτό
Ναι καλα κανει.
δεν μπορεί να ξέρει όλες τις επεκτάσεις αρχείων που υπάρχουν
Στα windows εκτελεσιμα ειναι exe bat msi.(μαλον με ξεφεβγουν καπχια)
Στο Linux, Sheena, ξερεις ποσα εκτελέσιμα υπάρχουν
Δεν είναι κοροϊδία, γιατί δεν μπορεί να ξέρει όλες τις επεκτάσεις αρχείων που υπάρχουν.
Το θεμα ειναι ΝΑ ΜΗΝ ΕΛΕΝΧΕΙ ΣΙΜΦΟΝΑ ΜΕ ΤΙΣ ΕΠΕΚΤΑΣΕΙΣ, Sheena. Αλλα να ελένχει το αρχείο σαν αρχειο.
Ερωτήσεις:
0. Πρόκειται για μία ανεπάρκεια όσον αφορά τον έλεγχο των αρχείων?
και για να απαντησω, γιατι προφανος κανεις δν θελει να απαντίσει, ναι. Αποτι καταλαβενεις ειναι ανεπάρκια(αν και δν ξερω τον πλιρη ορισμο της λέξης!!!!). Σαφος και θα μπορουσαν να το κάνουν να ελενχει το αρχειο σαν αρχειο.

ΠΧ. παρε ενα xxxxxxx.exe αρχειο που εχι γιο μεσα, και βγαλε την κατάλιξη.
Κανε scan Με το NOD. θα βρει τον γιο.
μια και τα τελευταία χρόνια που το χρησιμοποιώ όταν θέλω να στείλω κώδικα, αλλάζω τις επεκτάσεις. Καλά κάνει και ελέγχει τις επεκτάσεις. Είναι για λόγους ασφαλείας.
Αντε πάλι....
Α,μαλιστα. εσενα σαρεσει να ελενχει τις επεκτασεις και όχι το αρχειο σαν αρχείο.
Παρολα αφτα, μπενεις σε διαδικασια να αλάξεις κατάλιξη όταν στελνεις κατι...
:-?
Κι εγω μαζι σου.
Meizu MX5(5.5"/8Core/3GB/32GB/Sony IMX220 20.7MP)
PC 27'' (3770@3.4/16GB/560SE/500GB SATA3/650W S12G)
Mac mini (2.5GHz/8GB/6630/90GB GorsairGT)

Άβαταρ μέλους
Sheena
Honorary Member

Δημοσίευση από Sheena » 27 Μάιος 2008 10:43

Connor, είναι πιο περίπλοκα τα πράγματα. Ξέρεις πόσο χρόνο θα ήθελε για να κάνει scan ένα ολόκληρο αρχείο; Από την άλλη, όταν δεν ξέρεις λέξεις, ψάξτες λίγο πριν απαντήσεις.
Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Internet Help”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες