Rss σε flash site

Λύσεις προβλημάτων για το δημοφιλές πρόγραμμα κατασκευής παρουσιάσεων στο διαδίκτυο.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
joia
Επικοινωνία:

Rss σε flash site

Δημοσίευση από joia » 26 Μάιος 2008 21:46

Θα ήθελα τα φώτα σας για τον πιο εύκολο τρόπο να εισάγω rss feed από το blog μου στην προσωπική σελίδα . Επίσης να ρωτήσω αν μπορώ να επιλέξω πόσα μηνύματα να εμφανίζει πχ μόνο το πιο πρόσφατο . Διάβασα κάποια πράγματα στο διαδίκτυο αλλά δεν έβγαλα άκρη
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Ζωή

Άβαταρ μέλους
Marinos Stergiou

Rss σε flash site

Δημοσίευση από Marinos Stergiou » 27 Μάιος 2008 22:18

http://www.smartwebby.com/Flash/external_data.asp

Να σου πώ εκ των προτέρων ότι με xml μορφής μπορεί και να μπλέξεις, μια και υπάρχει πρόβλημα με το encoding για unicode χαρακτήρες

Άβαταρ μέλους
joia
Επικοινωνία:

Rss σε flash site

Δημοσίευση από joia » 28 Μάιος 2008 00:28

Έχω βρει ένα comercial component http://www.flashloaded.com/flashcomponents/rssreader/
και ένα free http://www.flash-db.com/services/client ... Client.htm
Στο free Εκανα δοκιμή πληκτρολογώντας το url feed του blog τα βγάζει μια χαρά τα ελληνικά αλλά μόνο τίτλους των posts . Το comercial υποστηρίζει περισσότερα. Το πρόβλημα που μάλλον θα συναντήσω είναι στην εισαγωγή του container στο μέρος που θέλω και το αν θα παίξει external data . Δεν ξεκίνησα προς το παρόν δοκιμές γιατί θέλω να είμαι πρώτα σίγουρη ότι θα βρω την πιο ευκολη λύση για να τα καταφέρω καθώς δεν είμαι και expert

Άβαταρ μέλους
Marinos Stergiou

Rss σε flash site

Δημοσίευση από Marinos Stergiou » 28 Μάιος 2008 16:36

Creating movies with multilanguage text using text variables

You can include Unicode encoded contents in text variables using the syntax \uXXXX, where XXXX is the four-digit hexadecimal code point, or escape character, for the Unicode character. The Macromedia Flash MX authoring tool supports Unicode escape characters up through \uFFFF. To find the code points for Unicode characters, refer to the Unicode Standard at http://www.unicode.org.

Note: You can use Unicode escape characters only in text field variables. You cannot include Unicode escape characters in external text or XML files; the Macromedia Flash Player 6 will not recognize Unicode escape characters in external files.

For example, to set a dynamic text field (with the variable name myTextVar) that contains Japanese, Korean, Chinese, English, Hebrew, and Greek characters and the Euro sign, you can enter the following:

Αντίγραφο από Macromedia Flash Support Center

Άβαταρ μέλους
Marinos Stergiou

Rss σε flash site

Δημοσίευση από Marinos Stergiou » 28 Μάιος 2008 17:50

Θέλει και curl installed on server ?

Και το χειρότερο

The behavior of this function depends (XML) on the fonts available on the user's system, and the operating system running the player.

Άβαταρ μέλους
joia
Επικοινωνία:

Rss σε flash site

Δημοσίευση από joia » 28 Μάιος 2008 19:15

Ευχαριστώ Dimsis και Marino
για του google δεν ξέρω δεν νομίζω να δουλέψει γιατί μαλλον η τροφοδοσία από το blog βασίζεται σε atom feed
Αν έχετε χρόνο δείτε λίγο το component που ανέφερα - επειδή γνωρίζετε καλύτερα το αντικείμενο θέλω τη γνώμη σας αν είναι καλό ώστε να το αγοράσω

Άβαταρ μέλους
Marinos Stergiou

Rss σε flash site

Δημοσίευση από Marinos Stergiou » 28 Μάιος 2008 23:40

Σχετικά με το comercial component :
Αναφέρει ότι "The webserver hosting the form must support PHP 3 or higher" αυτό σημαίνει ότι χρησιμοποιεί και php για την λύση των προβλημάτων που προανέφερα και είναι μία σωστή λύση

Από την άλλη προτείνω http://www.hexamail.com/news2web/?gclid ... 1Qodckkxlg αν και ακριβότερο

Άβαταρ μέλους
joia
Επικοινωνία:

Rss σε flash site

Δημοσίευση από joia » 29 Μάιος 2008 00:02

Το πρώτο είναι flash component αυτό αν και φαίνεται καλό δεν κατάλαβα πως θα μπει στην ταινία

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Rss σε flash site

Δημοσίευση από dimsis » 29 Μάιος 2008 01:03

Από ένα γρήγορο δοκιμαστικό πάντως που μπορείτε να δείτε εδώ:
http://www.avadaz.com/feedtest.cfm
Το παραπάνω βγαίνει με 10 γραμμές κώδικα...

εκτός του ότι "πετάει" στην κυριολεξία σε σχέση με άλλα που έχω δοκιμάσει, έχει και πολλές δυνατότητες και άλλο ένα βασικό είναι ότι δεν έχει πρόβλημα με το encoding... στο παράδειγμα το log.gr feed είναι utf-8 και του freestuff.gr ISO-8859-7
Τώρα με flash αν ζορίζει παραπάνω το πράμα δεν βάζω και το χέρι μου στη φωτιά... θα το δοκιμάσω σε λίγο.

Άβαταρ μέλους
joia
Επικοινωνία:

Rss σε flash site

Δημοσίευση από joia » 29 Μάιος 2008 01:13

Σε κάποιο παράδειγμα είδα ότι έτρωγε γράμματα αλλά αξίζει και να το δοκιμάσω -δες λίγο τη σελιδα μου (έχει σύνδεσμο κάτω από το avatar) .Υποτίθεται ότι θέλω να φορτώνει το πιο πρόσφατο με το link διαβάστε περισσότερα, γιατί χώρος για περισσότεραfeeds δεν υπάρχει. Αυτό με διευκολύνει στο να μην ανοίγω την ταινία κάθε φορά για να γραφω με το χέρι και επιπρόσθετα αφού γράφω στο blog να μην κάνω διπλό κόπο με external txt file. Περιμένω τη συμβουλή σου και σ ευχαριστώ για τη βοήθεια

Άβαταρ μέλους
Marinos Stergiou

Rss σε flash site

Δημοσίευση από Marinos Stergiou » 29 Μάιος 2008 11:00

Joia,
στην ουσία δεν χρειάζεται να ανοίγεις κάθε φορά την Flash και να γράφεις τα νέα.
Απλά με action script (στην flash) δημιουργείς ένα dynamic text window και εκεί φορτώνεις εξωτερικά αρχεία πχ text ή xml
Ο τρόπος που θα δημιουργούνται αυτά τα αρχεία και η τελική εμφάνισή τους αφορά την εφαρμογή που θα διαλέξεις.
To flash component προφανώς σου παρέχει και τον κώδικα (action script) με τον οποίο καλείς τα αρχεία.

Οποιο και να διαλέξεις αυτό μπορεί να συνδεθεί με την flash
Αν βρώ χρόνο θα γράψω τον κώδικα για να κάνεις κάτι τέτοιο.

Άβαταρ μέλους
joia
Επικοινωνία:

Rss σε flash site

Δημοσίευση από joia » 29 Μάιος 2008 18:07

Marino καλησπέρα
έχω κάνει external txt το οποίο το χρησιμοποίησα σε εφαρμογή που έτρεχε από cd. Με άλλες εφαρμογές δεν ξέρω τι παίζει δεν χρειάστηκα ποτέ και δεν το ψαξα. Επίσης άλλη μια εμπειρία που έχω είναι με την εισαγωγή εξωτερικού flash στην ταινία(έτσι έβαλα το guest book ) αλλά με παίδεψε ένα μήνα γιατί δεν έβγαζε ελληνικά αν και έκανα embeed του ελληνικούς χαρακτήρες. Τελικά αφού δοκίμασα σε δυο τρεις σέρβερς και άλλαξα τα φώτα στη DB κι ενώ αποφάσισα να το πετάξω,ι έκανα μια τελευταία προσπάθεια και μου ρθε φαεινή ιδέα να εξάγω to βασικό swf σε ανώτερη έκδοση από (6) αυτή που είχα αρχικά εξάγει την ταινία. Και ως δια μαγείας βγήκαν τα ελληνικα΄-:)) Τα αναφέρω αυτά γιατί ενώ το component είναι καλό η πρώτη ένδειξη δοκιμάζοντας το online μου δειξε τα γνωστά aeeioooiiieeooo . Οπότε είπα μη μπλέξω πάλι. Όταν και αν έχετε κάνει δοκιμή σε κάποιο ίσως θα ήταν χρήσιμο και σε άλλους να γράψετε νεώτερα. Εγώ τουλάχιστον είμαι ερασιτέχνης μόνο με τις δικές μου σελίδες ασχολούμαι , οπότε δεν βιάζομαι :violi:

Άβαταρ μέλους
Marinos Stergiou

Rss σε flash site

Δημοσίευση από Marinos Stergiou » 29 Μάιος 2008 21:01

Για όλους αυτούς τους λόγους αλλά και για κάποια προβλήματα που συνάντησα με εισαγωγή δεδομένων από xml σε flash 7.0+ αποφεύγω την λύση flash component.

Για flash component δεν μπορώ να σου εγγυηθώ εκτός κι αν παρεμβάλεται η χρήση PHP πρίν την εμφάνιση του XML. Αυτή την λύση την έχω δεί από πολλούς (ταλαιπωρημένους)μια και δίνει την δυνατότητα να διαβάσει η php το xml να το μετατρέψει στην κωδικοποίηση που χρειάζεται και τελικά να το εμφανίσει "ΕΛΛΗΝΙΚΑ" μέσα από στην flash

Ωστόσο θα ψάξω κάποια στιγμή και θα σου προτείνω (αν δεν το ξεχάσω)

Άβαταρ μέλους
joia
Επικοινωνία:

Rss σε flash site

Δημοσίευση από joia » 25 Ιούλ 2008 03:15

Τελικά τα κατάφερα . Η μία τροφοδοσία εμφανίζεται σε τίκερ . Τώρα μένει η άλλη που είναι στα ελληνικά. Ελπίζω να πάει καλά -θα ενημερώσω :kaloe:

Απάντηση

Επιστροφή στο “Flash γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες