ExitReality - 3d virtual κόσμος για γνωστά social networks

Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις. Θέματα προς συζήτηση.

Συντονιστές: Super-Moderators, Reporters

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 29 Μάιος 2008 00:38

Η ExitReality είναι μια νέα πλατφόρμα για social media sites που στοχεύει στην βελτίωση της online εμπειρία σας προσφέροντας στους χρήστες ένα εμπλουτισμένο τρισδιάστατο και πολυχρηστικό εικονικό περιβάλλον με δυνατότητα άμεσης ανταλλαγής μηνυμάτων.
ΕικόναΌπως φαίνεται και στο βίντεο που ακολουθεί, ο εικονικός σας χαρακτήρας (avatar) μπορεί να κινείται μέσα σε έναν εικονικό τρισδιάστατο χώρο, όπου στους τοίχους υπάρχουν κρεμασμένες φωτογραφίες, που μπορεί μάλιστα να σχολιαστούν από τους επισκέπτες σας, Video clips που παίζουν σε μια εικονική τρισδιάστατη επίπεδη οθόνη τηλεόρασης και ασφαλώς άμεση ανταλλαγή μηνυμάτων με φίλους που βρίσκετε στον online κόσμο. Κάτι δηλαδή σαν το second life για social network sites.
Στην beta του έκδοση δουλεύει με τα online κοινωνικά δίκτυα Facebook, Myspace, Friendster, Hi5, Orkut και Bebo.
Απαιτεί το κατέβασμα και εγκατάσταση μιας εφαρμογής μεγέθους 3.69 MB και την δημιουργία ενός λογαριασμού στο site.

ExitReality

21century

Δημοσίευση από 21century » 29 Μάιος 2008 13:59

Διαδρασττικό και χρηστικό περιβάλλον για τους χρήστες αλλά περισσότερο για όσους απασχολούνται με τα τρισδιάστατα αντικείμενα..

Άβαταρ μέλους
De_Profundis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από De_Profundis » 30 Μάιος 2008 13:35

Δεν νομίζετε πως πάνε σιγά σιγά να μας περιορίσουν τις κοινωνικές συναναστροφές, με την άμεση επικοινωνία; Φοβάμαι πως στο τέλος μόνο μέσω υπολογιστών θα επικοινωνούμε με τον δίπλα μας.

Αλήθεια, σε πόσα χρόνια θα αρχίσουν οι άνθρωποι να αναπαράγονται με τη βοήθεια Η/Υ; Όσο πιο high-end σύστημα, τόσο πιο έξυπνο θα βγαίνει το παιδί;

αστείο, αλλά δυστυχώς εφιαλτικό. Δεν νομίζετε;
Εικόνα

/ - { Render Your Dreams } - /

My Deviant Art

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 30 Μάιος 2008 15:04

Ποιοι πιστεύεις πως πάνε "να μας περιορίσουν τις κοινωνικές συναναστροφές"; Καμιά μυστική συνωμοσία;
Εμείς οι ίδιοι επιλέγουμε και εμείς οι ίδιοι φτιάχνουμε και αυτές τις εφαρμογές και τις περισσότερες φορές με σκοπό να επικοινωνούμε καλύτερα, όχι το αντίθετο.
Είναι μια εναλλακτική πρόταση επικοινωνίας και αυτή, όπως είναι οι VOIP υλοποιήσεις, όπως είναι οι βιντεοκάμερες και η μεταφορά ήχου που σου επιτρέπουν να συνομιλείς και να βλέπεις τον συνομιλητή σου, όπως είναι στην τελική και το τηλέφωνο. Δεν είμαστε άβουλα πλάσματα. Τα πάντα είναι θέμα επιλογών και κρίσης του καθενός πιστεύω.

Σαφώς και επηρεάζει ο περίγυρος, αλλά ο άνθρωπος στις περισσότερες περιπτώσεις έχει μάθει να προσαρμόζεται αναλόγως τις συνθήκες και στο τέλος να "ξεσκαρτάρει" και να κρατάει ότι πραγματικά αξίζει.
Να δώσω ως απλό παράδειγμα τα reality; Το τι γινόταν και τι ακούσαμε / διαβάσαμε / είδαμε / παρακολουθήσαμε; Από κινδυνολογία άλλο τίποτε. Σήμερα και αφού κάνανε τον κύκλο τους, δεν νομίζω να υπάρχει τόσο μεγάλο ενδιαφέρον από τον πολύ κόσμο όσο στις αρχές.

Το internet είναι εκτός των άλλων και μέσο επικοινωνίας. Αν ξέρεις να το χρησιμοποιείς σωστά πιστεύω πως αυξάνεις τις κοινωνικές σου συναναστροφές και όχι το αντίθετο. Δεν θεωρείται «κοινωνική συναναστροφή» αυτή η ηλεκτρονική συζήτηση που κάνουμε τώρα και τα νέα άτομα που γνωρίζεις μέσα από εδώ που σε διαφορετική περίπτωση είχες ελάχιστες πιθανότητες να γνωρίσεις; Και αν βάλεις μέσα και τα meetings (ή meatings ακόμα καλύτερα :p ) που γίνονται μεταξύ μελών και τις φιλίες που αναπτύσσονται, μόνο ως προσπάθεια κατάργησης των κοινωνικών συναναστροφών δεν μπορώ να το δω προσωπικά.

Όπως και με όλα τα μέσα, η χρήση τους είναι αυτή που μπορεί να κάνει είτε καλό, είτε καλό είτε κακό. Όχι το ίδιο το μέσο.
Όπως δεν σε υποχρεώνει κανείς να ακούς όλη μέρα ραδιόφωνο, ή να βλέπεις όλη μέρα τηλεόραση έτσι και με το διαδίκτυο.
Δεν είναι αγγαρεία ... όποιον του αρέσει το χρησιμοποιεί. Το αν θα το κάνει με μέτρο ή όχι, είναι προσωπική υπόθεση του καθενός (ή οικογενειακή όταν μιλάμε για μικρότερες ηλικίες)

Και να σου πω και κάτι άλλο στην τελική; Για μένα μεγαλύτερο κακό κάνει η τηλεόραση παρά το διαδίκτυο. Τουλάχιστον στο διαδίκτυο επιλέγεις τι θα δεις και τι θα κάνεις και έχεις και εκατοντάδες τρόπους και επιλογές για να επικοινωνήσεις με άλλους.

Διαφορετικά μάλλον θα έπρεπε να τα πετάξουμε όλα και να ξαναγυρνούσαμε σε σπηλιές ή να επικοινωνούσαμε μόνο με σήματα καπνού… γιατί πως θα αλλιώς θα βάλουμε ένα μέτρο και θα επιλέξουμε ποια περίοδος στην ιστορία της ανθρωπότητας ήταν η καλύτερη για κοινωνικές συναναστροφές; (αν και την εποχή των σπηλαίων δεν ήταν και άσχημα… έβλεπες ας πούμε την σούπερ Ουγκ , την κοπανούσες με το ρόπαλο μια και την έπαιρνες στη σπηλιά σου για μπόλικες «κοινωνικές συναναστροφές» :) )

Άβαταρ μέλους
De_Profundis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από De_Profundis » 30 Μάιος 2008 16:03

οχι ρε dimsis δεν εννοώ καμία συνομωσία. Εντάξει, αυτό το έχει αναλάβει ο Λιακόπουλος ;) Ακριβώς αυτά που υποστηρίζεις και εσύ, υποστηρίζω. Όταν λέω "αυτοί" εννοώ τους διάφορους "υποκινητές" π.χ τηλεόραση.

Δεν είναι ψέμα πως πολλοί λαοί είναι πρόβατα, και οι ίδιοι καθορίζουν τις τάσεις. Οπότε εάν το δείς σαν αλυσίδα και με κάποιο βάθος χρόνου (30 -50 χρόνια), εκεί θα καταλήξουμε.

Ήδη εδώ και 10 - 15 χρόνια φωνάζουν για αποξένωση, οτι δεν γνωρίζουμε ποιος μένει στη δίπλα πόρτα και τα σχετικά... Δεν το βλέπεις; Απο τη φωτογραφία σου βλέπω πως έχει ζήσει την "παρέα τη γειτονιάς". Δεν ξέρω για τη δική σου, αλλά στη δική μου δεν μπορώ να σου πώ ακριβώς ποιος είναι ο απέναντί μου ή ο παραδίπλα.

Αυτό θέλω να τονίσω. Δεν είμαι κατά του internet και των υπολογιστών. Είμαι όμως υπέρ και της παραδοσιακής κοινωνικής επαφής, με την καλημέρα, τη χειραψία, το καφέ και το ταβλάκι, τα αστεία, τα σοβαρά, το ενδιαφέρον. Βλέπω όμως πως σιγά σιγά αυτά χάνονται.

Εάν ήμουν εναντίον όλων αυτών, σίγουρα θα βρισκόμουν σε μία σπηλιά (όπως λές) και θα προσευχόμουν να γίνουν όλα όπως τα ζω εγώ, χωρίς να έχω την όρεξη να προχωρήσω σύμφωνα με τον υπόλοιπο κόσμο.

Ευτυχώς όμως δεν ζώ σε καμία σπηλιά ;) ;) know what I mean????
Εικόνα

My Deviant Art

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 30 Μάιος 2008 18:03

Τώρα αντί για ταβλάκι τον καφέ τον πίνουν στα net cafe μαζί με lineage, dota, cod και wow :p
Αλλά η παρέα πάλι μαζεύετε... απλώς αλλάζουν οι εποχές, αλλάζουν και οι μόδες... οπότε αντί για γέλια ακούς τους πιτσιρικάδες να φωνάζουν LOL και ROFLMAO :)
Αλλά δεν νομίζω πως μειώνονται οι κοινωνικές συναναστροφές, ίσα ίσα θα έλεγα πως σήμερα επιλέγουν καλύτερα τις παρέες τους βασισμένοι στα κοινά ενδιαφέροντα που έχουν με όσους συναναστρέφονται, κάτι που πολλές φορές γίνετε μέσω του διαδικτύου ή χάρη σε αυτό.
ΟΝΤΩΣ η γειτονιά με την έννοια που την ξέραμε εσύ και εγώ έχει χαθεί, αλλά δεν πιστεύω πως φταίει το διαδίκτυο για αυτό ... αν το αναλύσουμε παραπάνω νομίζω πως θα χρειαστούμε πολύ γράψιμο και χρόνο :)

Άβαταρ μέλους
De_Profundis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από De_Profundis » 30 Μάιος 2008 18:46

Έχεις δικιο. Ελπίζω να μην σου χάλασα το άρθρο... :) ήθελα απλώς να εκφράσω την άποψή μου περί social networks και face to face γνωριμίες. That's all!
Εικόνα

My Deviant Art

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 30 Μάιος 2008 19:12

Σεβαστή η άποψη σου και καλά έκανες και την έγραψες εννοείται.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες