Προβλημα με το google.gr

Η μηχανή αναζήτησης Google.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, SEM Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
free3yourmind
Honorary Member
Επικοινωνία:

Προβλημα με το google.gr

Δημοσίευση από free3yourmind » 29 Μάιος 2008 01:49

Τα sites μου εδω και 10 μερες δεν εμφανιζονται καθολου στο google.gr ενω εμφανιζεται κανονικα στο .com

www.bratislava.gr
www.foofle.gr
www.europe-hotels.gr

μηπως ξερει καποιος τι μπορει να συμβαινει?

Πριν 10 μερες εμφανιζοταν κανονικα, και μαλιστα σε αρκετα υψηλες θεσεις. Τωρα οταν κανω αναζητηση ακομα και με το domain name δεν τα βγαζει πουθενα.
Twenty years from now you will be more disappointed by the things that you didn't do than by the ones you did do. So throw off the bowlines. Sail away from the safe harbor. Catch the trade winds in your sails. Explore. Dream. Discover.
http://www.traveling.gr

Άβαταρ μέλους
Alice_Cooper
Επικοινωνία:

Προβλημα με το google.gr

Δημοσίευση από Alice_Cooper » 29 Μάιος 2008 02:05

sto bratislava den eida kati pou na kanei bam

alla sta alla dio elpizo na mhn aporeis alithia giati....
(mia antigrafi tous sto ena kai ena katevato lekseis mesa sto
text sto allo .... den einai kai gia bravo)

Άβαταρ μέλους
free3yourmind
Honorary Member
Επικοινωνία:

Προβλημα με το google.gr

Δημοσίευση από free3yourmind » 29 Μάιος 2008 09:41

Το θεμα ειναι οτι δεν ειναι αυτος ο λογος που δεν εμφανιζονται στο google..γιατι δεν ειναι τυχαιο που και τα 3 sites δεν εμφανιζονται ταυτοχρονα..κατι πρεπει να συμβαινει με το google.gr ( γιατι ακουσα και απο αλλους να αναφερουν ακριβως το ιδιο προβλημα ) ή κατι μπορει να συμβαινει με τους servers γιατι ολα ανηνουν στον ιδιο.
Twenty years from now you will be more disappointed by the things that you didn't do than by the ones you did do. So throw off the bowlines. Sail away from the safe harbor. Catch the trade winds in your sails. Explore. Dream. Discover.

Άβαταρ μέλους
scoobby
Επικοινωνία:

Προβλημα με το google.gr

Δημοσίευση από scoobby » 29 Μάιος 2008 12:26

και το bratislava εχει αντιγραμενα κειμενα.
εχεις κανει τα παντα για να μην τα εμφανιζει.
τα κειμενα σου ειναι αντιγραμενα η δεν εχεις κειμενα καθολου.εχεις εφαρμοσει black hat seo με ασχετα και ασυνδετα κειμενα.Αυτα τα σαιτ σου σε λιγο θα βγουν εντελως απο την ιντεξ του google.gr και του .com
το εχασες το παιχνιδι εαν δεν τα αλλαξεις αμμεσως. ο google εχει γινει πολυ εξυπνος πλεον για να τον κοροιδεψεις με τετοια φτηνα κολπα.

Άβαταρ μέλους
free3yourmind
Honorary Member
Επικοινωνία:

Προβλημα με το google.gr

Δημοσίευση από free3yourmind » 29 Μάιος 2008 12:46

Δεν καταλαβα για να εχει καποιος ενα website πρεπει να εχει ολα τα κειμενα μοναδικα??? ξερω πολλα websites που εχουν αντιγραμενα κειμενα απο αλλα officail sites και εχουν PR5 και καταταξη πρωτη στο google.com
Αμα ηταν ετσι θα επρεπε ολα τα εκατομμυρια των websites που υπαρχουν να εχουν και εναν συγραφεα να γραφει...
Ειμαι σιγουρος οτι δεν ειναι αυτο το προβλημα..εχω και ενα αλλο site το οποιο παλι εχω παρει κειμενα απο official site και ειναι μια χαρα στην καταταξη και ειναι και πολυ ποιο παλιο απο αυτα που ανεφερα.

Να προσθεσω οτι:

1) Στο google.com το site εμφανιζετε κανονικα
2) Στο Google webmaster tools μου εμφανιζει ενα HTTP error " domain name not found"

Άβαταρ μέλους
scoobby
Επικοινωνία:

Προβλημα με το google.gr

Δημοσίευση από scoobby » 29 Μάιος 2008 13:03

μπορει να μην ειναι εν τελει αυτος ο λογος αλλα σιγουρα δεν ειναι στα συν των σαιτ σου αυτα τα πραγματα.Δηλαδη εαν κανεις submit reconsideration in webmasters tools και δουν αυτα τα πραγματα θα την αποριψουν.Και κατι αλλο εαν τα παλαια σαιτ που εχεις δεν τα εχει υποβαθμισει και αυτα ο Google και εχεις λινκ σε αυτα απο τα σαιτ σου που υπαρχει περιπτωση να τα εχει υποβαθμιση ο Google και ειναι στον ιδιο σερβερ βγαλε τα λινκ γιατι θα τα υποβαθμισουν και αυτα.

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Προβλημα με το google.gr

Δημοσίευση από cordis » 29 Μάιος 2008 14:26

εγώ τα βλέπω κανονικά στον index. όλα τα άλλα είναι θεωρίες...

http://www.google.gr/search?hl=en&q=sit ... tnG=Search

http://www.google.gr/search?hl=en&q=sit ... arch&meta=

http://www.google.gr/search?hl=en&q=sit ... arch&meta=
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

intelcore2
Επικοινωνία:

Προβλημα με το google.gr

Δημοσίευση από intelcore2 » 29 Μάιος 2008 16:20

πρίν απο μερικές μέρες είχα πάθει ακριβώς το ίδιο. Στο .gr δεν φαινότανε ένα site ενός πελάτη μου στο .com όμως φαινότανε. Επίσης στο webmaster tools δεν έδειχνε κανένα πρόβλημα. Μετά απο 6 μέρες (που με είχανε ζώσει τα φίδια) το site εμφανίστηκε κανονικά πάλι στο gr και μάλιστα είχανε Indexaristei Και οι υπόλοιπες σελίδες.

Άβαταρ μέλους
free3yourmind
Honorary Member
Επικοινωνία:

Προβλημα με το google.gr

Δημοσίευση από free3yourmind » 30 Μάιος 2008 01:11

Για το site bratislava.gr (το οποιο ειναι και το μονο που εχω κανει τοσο εκτεταμενη χρηση περιεχομενου απο αλλο site ) εχω παρει εγκριση απο τους εκδοτες του για την χρηση του κειμενου στο site μου. Τι μπορω να κανω για να το δει αυτο το google????

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Προβλημα με το google.gr

Δημοσίευση από cordis » 30 Μάιος 2008 01:35

αυτά να συμφωνητικά τα έχει γραμμένα το ρομποτάκι του google.

use it wisely είναι η απάντηση.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
free3yourmind
Honorary Member
Επικοινωνία:

Προβλημα με το google.gr

Δημοσίευση από free3yourmind » 30 Μάιος 2008 01:51

Δεν καταλαβα ακριβως τι εννοεις, μπορεις να μου εξηγησεις??

Άβαταρ μέλους
scoobby
Επικοινωνία:

Προβλημα με το google.gr

Δημοσίευση από scoobby » 30 Μάιος 2008 21:20

οτι το μποτ βλεπει ακριβως τα ιδια κειμενα,απο ενα αλλο σαιτ.ειτε τα εχεις παρει με την αδεια τους ειτε οχι δεν το νοιαζει το μονο που το νοιαζει ειναι οτι δεν βλεπει κατι μοναδικο στην σελιδα σου για να καταγραψει και το πιο πιθανο(εαν το σαιτ σου δεν ειναι αρκετα δυνατο) ειναι να μην ξαναπερασει απο εκει.Δεν το καταλαβαινεις οτι αφου βλεπει τα ιδια κειμενα που τα βλεπει και αλλου δεν εχει κανενα λογο να το επισκεπτεται η να το βγαζει καλα στα αποτελεσματα?

Άβαταρ μέλους
free3yourmind
Honorary Member
Επικοινωνία:

Προβλημα με το google.gr

Δημοσίευση από free3yourmind » 31 Μάιος 2008 02:29

Το καταλαβαινω αυτο που λες αλλα ειναι απολυτα λαθος της google..ο κωδικας τους δεν μπορει να ξεχωρισει ποιο ειναι το original κειμενο, και αμα για παραδειγμα γραψω εγω ενα αυθεντικο κειμενο το βαλω στο PR0 site μου και ερθει ενα site με PR5 και το βαλει και αυτο στο site του το google θα δωσει το unique content στο site αυτο...τετοια παραδειγματα εχουν αναφερθει παρα πολλα οποτε ειμαι 100% εναντιον, και επιπλεον δεν μπορει η google να αποκλειει sites χωρις να ειναι σιγουρη ποιος παραβιαζει τους κανονες.

Άβαταρ μέλους
Alice_Cooper
Επικοινωνία:

Προβλημα με το google.gr

Δημοσίευση από Alice_Cooper » 31 Μάιος 2008 02:36

nai ... alla afto pou les einai h ekseresh kai oxi o kanonas ...
synithos to mikro site antigrafh apo to megalo ....

epishs h google einai h dynamh se afto to pexnidi kai afth vazei tous kanones ...

to SEO paei me vash afth ... kai oxi h google me to SEO :p

Άβαταρ μέλους
dik_

Προβλημα με το google.gr

Δημοσίευση από dik_ » 31 Μάιος 2008 04:05

To google και το κάθε google, σαν ιδιωτικός κι εμπορικός οργανισμός μπορεί να κάνει Ο,ΤΙ γουστάρει, μας αρέσει δεν μας αρέσει.

Το γεγονός ότι έχει καταντήσει το internet να περιστρέφεται γύρω από το google κι άλλους 2-3 και όχι το αντίθετο, και ότι πλέον παίζουν 10 παραβιομηχανίες που κρέμονται απ' τ' @@ του google και ζουν απ' αυτό, είναι άλλο καπέλο...

Απάντηση

Επιστροφή στο “Google”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες