Προβλημα με το google.gr

Η μηχανή αναζήτησης Google.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, SEM Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Προβλημα με το google.gr

Δημοσίευση από cordis » 31 Μάιος 2008 13:03

πεστα...
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

smiley

Προβλημα με το google.gr

Δημοσίευση από smiley » 31 Μάιος 2008 13:28

dik_ έγραψε:...που κρέμονται απ' τ' @@ του google...
Θα αλλάξω γνώμη νομίζω... μέχρι εχθές νόμιζα ακόμη πως η google είναι θεία μου... :think: :doh:

vadiaf
Επικοινωνία:

Προβλημα με το google.gr

Δημοσίευση από vadiaf » 02 Ιουν 2008 11:54

Δυστυχώς τώρα τελευταία (2 μήνες περίπου) έχουν εμφανισθεί κάποιες εταιρίες οι οποίες πληρώνουν πολλά λεφτά (δεν ξέρω ακόμα πώς ακριβώς) και τα site τους (τα οποία είναι από άθλια έως επικίνδυνα), εμφανίζονται σε πολλές search engines σχεδόν στην κορυφή ή το πολύ-πολύ στην 2 ή 3 θέση (λέω ξανά, χωρίς να πληρούν τίς προδιαγραφές για κάτι τέτοιο).

Αυτό λοιπόν έχει ως συνέπεια πολλά άλλα sites με παρουσία χρόνων(και πληρώντας πολλά από τα κριτήρια ανόδου ή σταθερότητας) να πέσουν στην κατάταξη ή να εξαφανισθούν για κάποιο χρονικό διάστημα.

Άβαταρ μέλους
scoobby
Επικοινωνία:

Προβλημα με το google.gr

Δημοσίευση από scoobby » 02 Ιουν 2008 13:35

απλως αλλαξε κατι στον αλγορυθμο,εαν δεν ειναι επιτυχημενη η αλλαγη θα το καταλαβουν και θα το διορθωσουν...

smiley

Προβλημα με το google.gr

Δημοσίευση από smiley » 02 Ιουν 2008 21:39

vadiaf έγραψε:Δυστυχώς τώρα τελευταία (2 μήνες περίπου) έχουν εμφανισθεί κάποιες εταιρίες οι οποίες πληρώνουν πολλά λεφτά (δεν ξέρω ακόμα πώς ακριβώς) και τα site τους (τα οποία είναι από άθλια έως επικίνδυνα), εμφανίζονται σε πολλές search engines σχεδόν στην κορυφή ή το πολύ-πολύ στην 2 ή 3 θέση (λέω ξανά, χωρίς να πληρούν τίς προδιαγραφές για κάτι τέτοιο).

Αυτό λοιπόν έχει ως συνέπεια πολλά άλλα sites με παρουσία χρόνων(και πληρώντας πολλά από τα κριτήρια ανόδου ή σταθερότητας) να πέσουν στην κατάταξη ή να εξαφανισθούν για κάποιο χρονικό διάστημα.
αυτό συνήθως παρατηρείται σε περιοχές που είναι (σχεδόν) ανύπαρκτος ο ανταγωνισμός... για πάνε δες εκεί που τρώγονται 1000 για την πρώτη θέση...
αν εννοείς κάτι άλλο δώσε ένα παράδειγμα γιατί έτσι μόνο υποθέσεις μπορούμε να κάνουμε πάνω στις δικές σου υποθέσεις εφόσον δεν έχεις απτά στοιχεία...

xavk78

Προβλημα με το google.gr

Δημοσίευση από xavk78 » 12 Ιούλ 2008 12:39

Καλημέρα! εψαχνα εψαχνα δεν ηξερα απο που να ξεκινησω το πρωτο μου ποστ οποτε σκεφτηκα να αρχισω με softcore :D

Οσον αφορα την αντιγραφη κειμενων απο σελιδα σε σελιδα, τι ακριβως ισχυει με τα directories πχ εχω το patraslife.com εχθες ανεβασα ολα τα σχολεια της πατρας που αναγκαστικά θα ειναι ιδια με καποια αλλη σελιδα. Ο γουγλης τι βλεπει σε αυτη την περιπτωση, οτι τα αντεγραψα?

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Προβλημα με το google.gr

Δημοσίευση από cordis » 12 Ιούλ 2008 14:08

Το "ίδιο" είναι πολύ σχετικό στο web. Αν φτιάξω μια σελίδα με ταινίες δε σημαίνει ότι είναι ίδια με το imdb. Ναι, θα έχει ίδιους τίτλους, αλλά άλλες φωτογραφίες, άλλες κριτικές, και όλα αυτά θα παρουσιάζονται με άλλη δομή. Οπότε έχεις τις ίδιες ταινίες, αλλά σε ένα site που δεν είναι "ίδιο" με κανένα άλλο.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Απάντηση

Επιστροφή στο “Google”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες