Low Level Format & Αποκατάσταση Master Boot Record Από Ιό

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
george_f

Δημοσίευση από george_f » 30 Μάιος 2008 14:47

Είμαι σίγουρος ότι το pc μου (Windows XP Pro) έχει ιό στο mbr. Διάβασα σε μια σελίδα ότι πρέπει να κάνω update στο BIOS από bootable δισκέτα, στην οποία θα έχω περάσει καινούργια έκδοσή του, και μετά να κάνω Low Level Format στον σκληρό δίσκο. Ξέρω να κάνω απλό φορμάτ αλλά με αυτά δεν έχω ασχοληθεί!
Ξέρει κανείς να με καθοδηγήσει; Είναι σωστά αυτά τα βήματα; Πού θα βρώ πρόγραμμα για low level format και πώς το χρησιμοποιώ; Όποιος ξέρει ας απαντήσει παρακαλώ!

:o :o :o :o :pint:

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 30 Μάιος 2008 14:52

Που κολάει το BIOS με τον HDD και το LLF?

για LLF, απλά κατέβασε το seagate tools (ή το αντίστοιχο αν έχεις WD ¨η Maxtor) και από εκεί σου έχει επιλογή για να κάνεις LLF

Τώρα το κατά πόσο έχεις εκεί ιο είναι άλλο, μεγάλο θέμα.
Meizu MX5(5.5"/8Core/3GB/32GB/Sony IMX220 20.7MP)
PC 27'' (3770@3.4/16GB/560SE/500GB SATA3/650W S12G)
Mac mini (2.5GHz/8GB/6630/90GB GorsairGT)

george_f

Δημοσίευση από george_f » 30 Μάιος 2008 15:13

Connor MacLeod έγραψε: Τώρα το κατά πόσο έχεις εκεί ιο είναι άλλο, μεγάλο θέμα.
Αλλάζουν οι επιλογές "1st Boot Device" , "2nd Boot Device" κ.λ.π. από μόνες τους.

Μια ερώτηση ακόμη: Υπάρχει περίπτωση να έχει μολυνθεί και ο δεύτερος σκληρός δίσκος που έχω στο ίδιο pc;

Άβαταρ μέλους
GeoStuff
Honorary Member

Δημοσίευση από GeoStuff » 30 Μάιος 2008 15:15

Connor MacLeod έγραψε:Που κολάει το BIOS με τον HDD και το LLF?
Μερικά παλαιότερα BIOS το είχαν ως default επιλογή...

:wink:
Κούκλα Μου Φρεγάτα Σκίζεις Τον Ωκεανό... Μοιάζεις Στον Τιτανικό!!!

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 30 Μάιος 2008 15:17

Τι είχαν? Να κάνεις LLF από το BIOS?!
:-?
Αλλάζουν οι επιλογές "1st Boot Device" , "2nd Boot Device" κ.λ.π. από μόνες τους.
Μα αυτό που λές δεν έχει να κάνει με το MBR του σκληρού αλλά μόνο με το BIOS!
Meizu MX5(5.5"/8Core/3GB/32GB/Sony IMX220 20.7MP)
PC 27'' (3770@3.4/16GB/560SE/500GB SATA3/650W S12G)
Mac mini (2.5GHz/8GB/6630/90GB GorsairGT)

Άβαταρ μέλους
patriot
Honorary Member

Δημοσίευση από patriot » 30 Μάιος 2008 19:20

george_f έγραψε:μετά να κάνω Low Level Format στον σκληρό δίσκο. Ξέρω να κάνω απλό φορμάτ αλλά με αυτά δεν έχω ασχοληθεί!
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: Σόρρυ που γελάω (σίγουρα το πρόβλημα του καθενός δεν είναι για γέλια) αλλά στο είπαν με τόση σοβαροφάνεια να τα κάνεις έτσι, και έχεις τόσο αθώα άγνοια για το τι είναι το Low level format (LLF) που μου θύμησες τον εαυτό μου γύρω στα δεκαπέντε χρόνια πριν!!

Κοίτα να δεις: το Low Level Format είναι αυτό που σήμερα το λέμε φορμάτ!! Το γνωστό φορμάτ!! Το μοναδικό φορμάτ που ξέρουν όλοι. Με 2 λόγια: το LOW LEVEL FORMAT και το FORMAT είναι το ΙΔΙΟ πράγμα (εκτός αν εσύ νομίζεις ότι ο "Γιάννης" και το "Γιαννάκης" είναι άλλο όνομα!! :kaloe: )

Θα στο εξηγήσω για να καταλάβεις. Ο όρος LLF έχει μείνει από την εποχή (κάπου ανάμεσα στο 1993-97) που είχες επιλογή να διαλέξεις ανάμεσα στο Low level και στο hard level (δεν θυμάμαι αν ο όρος είναι επακριβώς έτσι αλλά το νόημα το έπιασες).

Το low level είναι το γνωστό φορμάτ που απλά σβήνεις το λειτουργικό σύστημα και το αντικαθιστάς με ένα άλλο "φρέσκο" που δεν έχει προβλήματα όπως το παλιό (επειδή το παλιό ΕΙΧΕ προβληματα... για windows μιλάμε βέβαια... δεν υπήρχαν άλλα λειτουργικά τότε). Ενώ το "hard level" σημαίνει ΑΠΟΛΥΤΗ διαγραφή ΤΩΝ ΠΑΝΤΩΝ εκει μέσα. Όχι όμως επειδή κάνουμε φορμάτ (αυτό είναι απλά η συνέπεια) αλλά επειδή το διατάζουμε να εκτελέση την εντολή Write zeros! Δηλ διαγραφή ακόμα και του ιδίου του φορμάτ του δίσκου (επαναλαμβάνω: του δίσκου όχι του λειτουργικού συστήματος). Δηλ μετά το "write zeros" έχουμε έναν δίσκο όπως ακριβώς βγήκε από το εργοστάσιο!

Όταν αγοράζουμε έναν δίσκο πρώτα "τον φορμάρουμε" (του "δίνουμε σχήμα" για να στο πω έτσι) και μετά κάνουμε εγκατάστηση του λειτουργικού συστήματος. Αυτό το "φορμάρουμε, του δίνουμε σχήμα" δυστυχώς το λέμε "φορμάτ" και η διαγραφή του λειτουργικού συστήματος λέγετε επίσης "φορμάτ" με αποτέλεσμα αυτό το μπέρδεμα. Έτσι αναγκάστηκαν να βάλουν αυτόν τον διαχωριστικό όρο Low/Hard.

Αυτοί οι 2 όροι σιγά-σιγα ξεχάστηκαν γιατί το write zeros γίνεται σήμερα αυτόματα από τις εταιρίες ή τα καταστήματα ή ξέρω γω από που αλλού και έτσι έμεινε μόνο το low level ως απλό φορμάτ εν συντομία.....

Με 2 λόγια: ΑΠΛΑ ΚΑΝΕ ΦΟΡΜΑΤ!
1) Για όποιον γράφει με πολυτονικά....
2) Καλά ακόμα να συνηθίσετε την ιδέα ότι δεν γράφουμε ούτε με greeklish ούτε με κεφαλαία;

Άβαταρ μέλους
patriot
Honorary Member

Δημοσίευση από patriot » 30 Μάιος 2008 19:27

george_f έγραψε:
Connor MacLeod έγραψε: Τώρα το κατά πόσο έχεις εκεί ιο είναι άλλο, μεγάλο θέμα.
Αυτό μπορεί να γίνεται by default χάρη στα jumperακια. Στην εποχή μου έβαζες τα jumperάκια όπου ήθελες (ανάλογα με το αν ήθελες τον δίσκο ως πρωτεύοντα ή ως δευτερεύοντα) αλλά την σήμερον ημέρα μπορεί αυτο να γίνεται αυτόματα (μπορεί... δεν ξέρω).

Μια ερώτηση ακόμη: Υπάρχει περίπτωση να έχει μολυνθεί και ο δεύτερος σκληρός δίσκος που έχω στο ίδιο pc;
ΚΑΘΕ δίσκος μπορεί να μολυθεί είτε είναι στο ίδιο pc είτε ακόμα και στο ίδιο δίκτυο (π.χ στο PC του αδελφού σου, στο διπλανό δωμάτιο!!)
2) Καλά ακόμα να συνηθίσετε την ιδέα ότι δεν γράφουμε ούτε με greeklish ούτε με κεφαλαία;

george_f

Δημοσίευση από george_f » 30 Μάιος 2008 23:46

patriot θα παραλείψω το ειρωνικό ύφος σου :pint: Η αλήθεια είναι ότι δεν περίμενα πιο ανούσια απάντηση απο τη δική σου ( :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :kaloe: :kaloe: :kaloe: ). Αν ήθελα να μάθω την ιστορική εξέλιξη του low level format στους αιώνες, θα έψαχνα στο google (ή wikipedia).

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 31 Μάιος 2008 00:09

Ρίξε μια ματιά και εδώ στην fixmbr:
http://www.tech-recipes.com/rx/483/xp_r ... ry_console

Άβαταρ μέλους
patriot
Honorary Member

Δημοσίευση από patriot » 31 Μάιος 2008 06:42

Τελικά δεν κατάλαβα αν σε βοήθησα ή όχι. Ελπίζω πως ναι! :wink:

Άβαταρ μέλους
GeoStuff
Honorary Member

Δημοσίευση από GeoStuff » 31 Μάιος 2008 11:49

george_f έγραψε:patriot θα παραλείψω το ειρωνικό ύφος σου :pint: Η αλήθεια είναι ότι δεν περίμενα πιο ανούσια απάντηση απο τη δική σου ( :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :kaloe: :kaloe: :kaloe: ). Αν ήθελα να μάθω την ιστορική εξέλιξη του low level format στους αιώνες, θα έψαχνα στο google (ή wikipedia).
Έλα ρε... Μάθαμε και κάτι...

Και στο κάτω κάτω τεχνολογικό φόρουμ είμαστε...

Ας γραφτεί και κάτι τεχνολογικό!!!

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Άβαταρ μέλους
Alice_Cooper
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Alice_Cooper » 31 Μάιος 2008 12:50

emena den mou fanike anousia h apantish .. :p
alla exo enstash ... emena o 286 eixe LLF sto BIOS
(etsi to egrafe) alla sigoura meta to LLF den eixa partitions ...
opote kapou ta exoume kanei mantara me aftes tis orologies :p

Άβαταρ μέλους
GeoStuff
Honorary Member

Δημοσίευση από GeoStuff » 31 Μάιος 2008 13:08

Θα συμφωνήσω με Αλίκη...

Εγώ ξέρω ότι το LLF καθαρίζει το MBR...

http://en.wikipedia.org/wiki/Low_level_format

Έχει πολλά επίπεδα τελικά...

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 31 Μάιος 2008 13:34

http://www.seagate.com/ww/v/index.jsp?v ... cale=en-GB
Actually the term "low level" is somewhat of a misnomer. The low level process first used years ago in MFM hard drives bears little resemblance to what we now call a "low level format" for today's ATA (IDE) drives. The only safe method of initialising all the data on a Seagate device is the Zero Fill option in DiscWizard Starter Edition.
Σε παλιούς δίσκους, παλιά λειτουργικά π.χ. επί DOS, windows 95 /98 είχαμε το fdisk /mbr που το καθάριζε... το low level format εμείς το κάναμε μόνο αν είχαμε κανέναν χτυπημένο δίσκο με bad sectors ...

PS: Ο patriot να βοηθήσει ήθελε, δεν νομίζω πως ήθελε να σε κοροιδέψει. Αλλιώς δεν θα καθότανε να γράψει 8 παραγράφους κείμενο, να το μοροφοποιήσει κιόλας, να χάσει δηλαδή ένα τέταρτο - 20λεπτο από τη ζωή του για να σε δουλέψει...

george_f

Δημοσίευση από george_f » 31 Μάιος 2008 14:12

Τέλος πάντων. Ευχαριστώ για τις -μέχρι τώρα- απαντήσεις! Καλό είναι να ακούγονται πολλές απόψεις. Βγαίνει καλύτερο συμπέρασμα...

patriot έγραψε:Τελικά δεν κατάλαβα αν σε βοήθησα ή όχι. Ελπίζω πως ναι! :wink:
Ναι. Δεν ήξερα ότι μπορει να έχει μολυνθεί και ο 2ος σκληρός δίσκος μου! Αυτή ήταν μια χρήσιμη πληροφορία! Ευχαριστώ πάντως.

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες