Όλοι οι registrars έχουν backordering συστήματα!!!

ότι θέλουμε να ρωτήσουμε και να μάθουμε για τα domains στην Ελλάδα και στον κόσμο.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
makis

Δημοσίευση από makis » 31 Μάιος 2008 01:31

Όλοι οι registrars έχουν backordering συστήματα. Αυτό που απομένει είναι να δώσουν πρόσβαση και στον κόσμο ή η ΕΕΤΤ να κάνει κάτι και να τους το απαγορέψει.

Να γίνει πιο ξεκάθαρη η διαδικασία του registration, να μας λένε πόσα ms έκανε ο registrar να καταχωρίσει για πάρτη του ονόματα που λήγουν.

Να μας πουν ποιοι είναι αυτοί που ξέρουν το τι ώρα λήγουν τα domains.

Να μας βγάλουν logs από το whois request του ανυποψίαστου χρήστη, μέχρι την καταχώρηση για πάρτη του καταχωριστή που τόλμησε ο χρήστης να μπει στην σελίδα του να κάνει whois.

Να δώσουν την λίστα με τους registrars που κάνουν αιτήσεις στα domain που λήγουν κάθε κλάσμα του δευτερολέπτου.

Υπάρχει κάποια αρχή και κάποιος νόμος σε αυτή την χώρα; ή ζούμε με νόμους ζούγκλας και μαφίας;

id12586
στις καρδιές μας
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από id12586 » 31 Μάιος 2008 03:53

makis έγραψε:ή ζούμε με νόμους ζούγκλας και μαφίας;
Chris at your Services
ΕικόναSacame de Aqui

makis

Δημοσίευση από makis » 31 Μάιος 2008 12:47

fiskilis έγραψε:εχασες κανα καλο domain ??
Καλό το χαπάκι, αλλά δε θα πάρω.
Αν δεν έχεις χάσει ποτέ domain ίσως είναι γιατί ότι κάνεις whois το αγοράζεις αμέσως, αλλιώς δεν υπάρχει περίπτωση να μη σου έχει αρπάξει η μαφία κάποιο. Εκτός κι αν είσαι μέρος της.

smiley

Δημοσίευση από smiley » 31 Μάιος 2008 13:02

σε βουτήξανε πάλι ελεύθερο domain για κατοχύρωση και το βάλανε στο σέντο για πώληση?

για δες αυτό foot.gr έλληξε 15 Μαιου 2008... περάσανε οι 15 μέρες ας πούμε ασφαλείας για ανανέωση και σήμερα είναι ήδη στο σέντο παρκαρισμένο και για πώληση πριν ακόμα εγκριθεί καλά-καλά από την EETT. (Διαθεσιμότητα: Εκκρεμεί Αλλη Αίτηση.)

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 31 Μάιος 2008 13:26

makis έγραψε:
fiskilis έγραψε:εχασες κανα καλο domain ??
Καλό το χαπάκι, αλλά δε θα πάρω.
Αν δεν έχεις χάσει ποτέ domain ίσως είναι γιατί ότι κάνεις whois το αγοράζεις αμέσως, αλλιώς δεν υπάρχει περίπτωση να μη σου έχει αρπάξει η μαφία κάποιο. Εκτός κι αν είσαι μέρος της.
εχω δικο μου cp domain search and registrand οποτε το Log μενει μεσα σε εμενα για τα διεθνη
οσο για τα ελληνικα εχω ενα καλο συνεργατη που δεν κανει τετοια πραγματα !!

Άβαταρ μέλους
scoobby
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από scoobby » 31 Μάιος 2008 13:26

Στο εξωτερικο ειναι χειροτερα τα πραγματα,σε αυτο η ελλαδα ειναι πιο (εντιμη) ας το πουμε οποτε μην λεμε οτι θελουμε.Και στο κατω-κατω εαν χασεις ενα ντομειν επειδη δεν το ανανεωσες εγκαιρα ειναι δικη σου ευθυνη.Και προς ενημερωση σου υπαρχει εταιρια που πουλαει μπακορντερ σε ελληνικα ντομειν.

smiley

Δημοσίευση από smiley » 31 Μάιος 2008 13:32

δεν μιλάμε για ανανέωση... άλλο πράγμα αυτό και την ευθύνη την έχει αυτός που δεν ενδιαφέρθηκε να αντιδράση εντός της προθεσμίας που του δωρήσανε... 15 μέρες... για τους ενδιαφερόμενους από κει και μετά μας ενδιαφέρει τι παίζεται...

Άβαταρ μέλους
gvard
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από gvard » 31 Μάιος 2008 16:29

Καλησπέρα,
Τα domains λήγουν μετά τις 15 ημέρες σε ώρα UTC (αν δεν με απατάει το μυαλό μου τώρα είναι GMT+3 ενώ τον χειμώνα GMT+2, δηλαδή αν το domain λήγει 31/12 είναι διαθέσιμο προς κατοχύρωση σε ώρα Ελλάδος 16/01 02:00 (με GMT+2 χειμερινή ώρα) ενώ αν λήγει 30/6 είναι διαθέσιμο προς κατοχύρωση σε ώρα Ελλάδος 16/07 03:00 (με GMT+3 θερινή ώρα)).
Με εκτίμηση,
Γιώργος Βαρδίκος
Φιλοξενία ιστοσελίδων - Cloud Servers στην Ελλάδα

Άβαταρ μέλους
Stathis
Photography Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Stathis » 31 Μάιος 2008 16:46

Αν εχουν backordering δε το γνωρίζω , αλλα ευχαριστως θα το χρησιμοποιουσα...
Αν θες να εισαι σιγουρος για τα domain που κοιτας αν είναι ελευθερα και σκεφτεσαι να τα κατοχυρώσεις επέλεξε μια εταιρία που εμπιστευεσαι...εγώ προσωπικά δε τα κοιτάω απο www.gr... τα κοιτάω απο την εταιρία που έχω τα άλλα δυο μου domain και την εμπιστευομαι....

Πάντως επειδή και εγώ έχω τσουξει , που κατοχυρώθηκε το επιθετο μου ένα μήνα νωρίτερα όταν πήγα να το κατοχυρώσω , θα γουσταρα πολύ να είχε η εταιρία μου backordering μπας και το παρω...

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 31 Μάιος 2008 17:12

εγώ προσωπικά δε τα κοιτάω απο www.gr... τα κοιτάω απο την εταιρία που έχω τα άλλα δυο μου domain και την εμπιστευομαι....
Για μισό... είχα την εντύπωση πως και οι registers εκτός του ΙΤΕ (www.gr) την ίδια βάση με το ΙΤΕ χρησιμοποιούν.
Αν ισχύει τότε και πάλι θα μπορούν να "βλέπουν" τι ψάχνουν οι χρήστες που χρησιμοποιούν τρίτους καταχωρητές... τι έχουν φτιάξει κανένα service και σας δίνουν; Είναι δύσκολο να έχουν πετάξει μέσα κώδικα που να κρατάει σε μια βάση όλα τα search strings των χρηστών του service;

(ΥΓ: Εγώ από www.gr ψάχνω και το εμπιστεύομαι περισσότερο από τους registers πάντως... όχι γιατί είναι πιο έντιμοι, αλλά γιατί έχουν δημοσιουπαλληλική συμπεριφορά, οπότε ποιος θα κάτσει να γράψει κώδικα να κρατάει log από τα search :p )

Άβαταρ μέλους
Stathis
Photography Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Stathis » 31 Μάιος 2008 17:28

dimsis έγραψε: Για μισό... είχα την εντύπωση πως και οι registers εκτός του ΙΤΕ (www.gr) την ίδια βάση με το ΙΤΕ χρησιμοποιούν.
Αν ισχύει τότε και πάλι θα μπορούν να "βλέπουν" τι ψάχνουν οι χρήστες που χρησιμοποιούν τρίτους καταχωρητές... τι έχουν φτιάξει κανένα service και σας δίνουν; Είναι δύσκολο να έχουν πετάξει μέσα κώδικα που να κρατάει σε μια βάση όλα τα search strings των χρηστών του service;
Δεν το γνωρίζω αυτο...

Άβαταρ μέλους
KGP
Honorary Member

Δημοσίευση από KGP » 31 Μάιος 2008 17:35

gvard έγραψε:Καλησπέρα,
Τα domains λήγουν μετά τις 15 ημέρες σε ώρα UTC (αν δεν με απατάει το μυαλό μου τώρα είναι GMT+3 ενώ τον χειμώνα GMT+2, δηλαδή αν το domain λήγει 31/12 είναι διαθέσιμο προς κατοχύρωση σε ώρα Ελλάδος 16/01 02:00 (με GMT+2 χειμερινή ώρα) ενώ αν λήγει 30/6 είναι διαθέσιμο προς κατοχύρωση σε ώρα Ελλάδος 16/07 03:00 (με GMT+3 θερινή ώρα)).
den apantas se oles tis erotiseis re si giorgi mpas kai vgalei kamia akri o sinforoumitis/sinellinas...

giati den echei kai poli adiko se auta pou leei... to echo "fonaksei" kai ego auto...
*Στην Ελλάδα δεν χρειάζεται να σκέφτεσαι...χάνεις πολύτιμο χρόνο!
*"The power of accurate observation is frequently called cynicism by those who don't have it." -George Bernard Shaw (1856-1950)
*The purpose of argument should not be victory, but progress.

smiley

Δημοσίευση από smiley » 31 Μάιος 2008 18:08

dimsis έγραψε: (ΥΓ: Εγώ από www.gr ψάχνω και το εμπιστεύομαι περισσότερο από τους registers πάντως... όχι γιατί είναι πιο έντιμοι, αλλά γιατί έχουν δημοσιουπαλληλική συμπεριφορά, οπότε ποιος θα κάτσει να γράψει κώδικα να κρατάει log από τα search :p )
Δεν χρειάζετε να γράψεις κώδικα σου τον δίνουν αν έχεις βάλει σκοπό...

Άσχετα από το πάνω, σίγουρα κάποιοι αρπάζουν τα domain με σύστημα, αλλιώς δεν εξειγήται τουλάχιστον για μένα. Το ερώτημα που τείθετε είναι αν παρανομούν κάτα κάποιο τρόπο. Αν είναι περισσότερο ξύπνιοι από μένα και σένα μεγιά τους και χαρά τους όσο χρησιμοποιούν νόμιμες αλλά και ηθικές διαδρομές.

Άβαταρ μέλους
scoobby
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από scoobby » 31 Μάιος 2008 18:34

Νομιμα το κανουν.Δεν βλεπω που ειναι το παρανομο στο να φτιαξεις ενα σκρπτακι που να στελνει αυτοματοποιημενα εντολες καταχωρησεις απλα οτι κανουν μερικοι χειροκινητα αυτη το κανουν αυτοματα.
Οπωςεχω πει και αλλου ειναι σαν να εχουμε πολεμο και εμεις να ριχνουμε πετρες και αυτη να εχουν πολυβολα.
οποιος θελει να κανει μπακορντερ μπορει,φτανει να πατησει στον g
backorder gr domains
εδω και 3 μηνες την εχω ανακαλυψει την υπηρεσια,σε μενα ηταν επιτυχημενη.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Domains - γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης