νεο μαγαζι

Εκφράστε την επιχειρηματική σας πλευρά. Μοιραστείτε την εμπειρία σας ή/και τα σχόλιά σας σχετικά με την οργάνωση μιας on-line επιχείρησης. Παρακαλώ όχι διαφημίσεις εδώ!

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
rockxk
Επικοινωνία:

νεο μαγαζι

Δημοσίευση από rockxk » 31 Μάιος 2008 09:44

σε κανα μηνα ανοιγω μαγαζι με πωληση και σερβις η/υ.
τι χρειαζεται στην εφορια ετσι ωστε να μπορω να κανω και σερβις μεσα στο μαγαζι και σε επσκεψεις κατοικον?
εχει διαφορα το σερβις στο μαγαζι διοτι δε θα πρεπει να κανω εισαγωγη στα μηχανηματα για να ειμαι νομιμος?
ειμαι τεχνικος η/υ απο ι.ι.ε.κ Δελτα χωρις να εχω παρει πιστοποιηση

Άβαταρ μέλους
MegasmorF
Honorary Member
Επικοινωνία:

νεο μαγαζι

Δημοσίευση από MegasmorF » 01 Ιουν 2008 02:45

rockxk έγραψε:ειμαι τεχνικος η/υ απο ι.ι.ε.κ Δελτα χωρις να εχω παρει πιστοποιηση
Αποτέλεσμα δεν είσαι Μηχανικός. Απλά έμαθες ίσως κάποια πράγματα μόνο σου = Δεν ξέρεις τι να κάνεις σε πολύ δύσκολες καταστάσεις!! Στην θέση σου θα το σκεφτόμουν
Πες μου τη λέξη σ αγαπώ σε σένα να πιστέψω...και γω μια ολοκληρη ζωή μπορώ να καταστρεψω...

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

νεο μαγαζι

Δημοσίευση από dimsis » 01 Ιουν 2008 09:59

Για να είσαι 100% σίγουρος για τέτοια θέματα καλύτερα ρώτησε τον λογιστή σου ή ακόμα καλύτερα μίλα απευθείας με την εφορία.
Γιατί παίζουν και άλλα με βασικότερο το τι μορφής εταιρεία θα φτιάξεις;

MegasmorF: Έχεις την εντύπωση πως οι περισσότεροι ιδιοκτήτες καταστημάτων ειδών πληροφορικής είναι πτυχιούχοι του χώρου; Έμποροι είναι φίλε μου που έχουν το ρευστό και τα κότσια (γιατί χρειάζονται με αυτά που σου κλέβουν εφορία, ασφαλιστικά ταμεία και το κράτος κάθε μήνα) να φτιάξουν ένα μαγαζί να βγάζουν τα προς το ζην.
Βρίσκουν έπειτα μερικά τζιμάνια τεχνικούς και όλα φίνα...
Δεν χρειάζεται να έχεις κάποιο πτυχίο για να ανοίξεις κατάστημα πληροφορικής, ούτε καν για πιστοποιημένη σχολή πληροφορικής ...

id12586
στις καρδιές μας
Επικοινωνία:

νεο μαγαζι

Δημοσίευση από id12586 » 01 Ιουν 2008 17:39

^
Ακριβώς αυτό!
Chris at your Services
ΕικόναSacame de Aqui

Άβαταρ μέλους
MegasmorF
Honorary Member
Επικοινωνία:

νεο μαγαζι

Δημοσίευση από MegasmorF » 02 Ιουν 2008 07:41

Μα δεν έθιξα το κατάστημα αδέλφια!!! Ελάτε στα καλά σας!!! Άλλο πράγμα έθιξα!! Την αναφορά του στο τίτλο Τεχνικός!!! Έναν τίτλο που κατάφερε μέσα σε 10 Χρόνια να ξεφτιλιστεί και φυσικά μπορώ σε όποιον μου ζήτηση να το υποστηρίξω την άποψή μου για κάτι που χρόνια τώρα λιώνω με διαφορετικό τρόπο!!! ΓΚΕΓΚΕ;;;; Και εγώ προσωπικά ντρέπομαι που κουβαλάω την ρετσινιά του τεχνικού γιατί ρετσινιά είναι και όποιος έχει αντίθετη άποψη ας πάρει θέση
Πες μου τη λέξη σ αγαπώ σε σένα να πιστέψω...και γω μια ολοκληρη ζωή μπορώ να καταστρεψω...

Άβαταρ μέλους
Sheena
Honorary Member

νεο μαγαζι

Δημοσίευση από Sheena » 02 Ιουν 2008 10:27

Το κάθε πράγμα είναι όπως το βλέπεις και όπως το εξασκείς. Από κει και πέρα, αν είσαι καλός στην δουλειά σου, αυτό φαίνεται με την πάροδο των χρόνων από το πόσο ικανοποιημένοι έχουν μείνει οι πελάτες σου. Αυτοί είναι και οι κατα τρόπον διαφημιστές της δουλειάς σου.

Εξάλλου, όσο περισσότερο εξασκείσαι σε κάτι, τόσο καλύτερος γίνεσαι. Αν το αγαπάς αυτό που κάνεις, έχεις το μεράκι να το κάνεις καλύτερα. Αν όχι, τότε αυτό φαίνεται.... :wink:
Εικόνα

id12856 Οι άγγελοι πάνε κοντά με τους αγγέλους...

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

νεο μαγαζι

Δημοσίευση από dimsis » 02 Ιουν 2008 10:28

Για ανέλυσε το λίγο σε κανένα άλλο νέο θέμα για να μη βγούμε offtopic, για να δούμε αν έχουμε αντίθετη άποψη ή όχι. ΑΝ θέλεις πραγματικά να ακούσεις διαφορετικές απόψεις εννοείται...

Άβαταρ μέλους
manolism
Super Moderator
Επικοινωνία:

νεο μαγαζι

Δημοσίευση από manolism » 02 Ιουν 2008 14:52

MegasmorF έγραψε:
rockxk έγραψε:ειμαι τεχνικος η/υ απο ι.ι.ε.κ Δελτα χωρις να εχω παρει πιστοποιηση
Αποτέλεσμα δεν είσαι Μηχανικός. Απλά έμαθες ίσως κάποια πράγματα μόνο σου = Δεν ξέρεις τι να κάνεις σε πολύ δύσκολες καταστάσεις!! Στην θέση σου θα το σκεφτόμουν
Δηλαδή εάν είχε πάρει την πιστοποίηση θα ήταν τεχνικός και χωρίς αυτή δεν είναι;

Αφού λέει ότι πήγε σε σχολή πάει να πει ότι δεν τα έμαθε μόνος του. Από που βγήκε αυτό το συμπέρασμα;.

Η πιστοποίηση είναι εξετάσεις πάνω στην ύλη που έχεις διδαχθεί

Άβαταρ μέλους
Alice_Cooper
Επικοινωνία:

νεο μαγαζι

Δημοσίευση από Alice_Cooper » 02 Ιουν 2008 15:17

++ lunarmedia

ki ego pou pira pistopihsh poia h diafora an den thn eixa ....
etc ki allios mexri tote oti iksera monos mou ta ematha ...
sta iek pragmatika den ematha tpt

gia mena einai poly kalyterh sxolh (gia kapoion pou thelei na mathei) na paei gia doulia kapou opou tha exei kai kapoious na voithisoun otan skalosei kapou (idika se texnika themata)

episis symfono me dimsis peri emporon ston xoro allo pou den mou aresei idietera ....
gia mena kalo tha htan na yparxei mia diklida gia na pigenei gia doulia o kathenas ekei pou prepei ....

+ tou oti xalane kai to onoma ton texnikon kapoioi pou apla den exoun idea

Άβαταρ μέλους
MegasmorF
Honorary Member
Επικοινωνία:

νεο μαγαζι

Δημοσίευση από MegasmorF » 03 Ιουν 2008 17:27

Η πιστοποίηση αυτή φίλε lunar υποτίθεται ότι είναι σημαντική γιατί υποτίθεται ότι δείχνει αυτά που έχεις μάθει!!! Γιατί αν το πάμε έτσι και εγώ μπορώ να ανοίξω στα δύο ένα κρανίο οπότε είμαι γιατρός αλλά δεν έχω πιστοποίηση γιατί το έχω μάθει μόνος μου!! Λοιπόν το βρήκα θα ανοίξω ιατρείο και θα ασχοληθώ μόνο με τον τεμαχισμό Αλλά θα βάλω μέσα και 2 τζιμάνια γιατρούς για τα υπόλοιπα * Αλλα το ιατρείο θα είναι δικό μου *(Αχχχχχχ δεν πάμε καλά)

DaveGR

νεο μαγαζι

Δημοσίευση από DaveGR » 05 Ιουν 2008 21:12

Συγκρινεις την ευθυνη που παιρνεις σαν γιατρος με την ευθυνη που παιρνεις σαν τεχνικος ?
Συγκρινεις την πολυπλοκοτητα του υπολογιστη με αυτη ενος σωματος (και μαλιστα ζωντανου)
Ετσι και αλλιως το παιδι ειπε οτι μαγαζι με service και πωλησεις ξεκιναει δεν ειπε παω να γινω Network Engineer για δικτυα 500 + Clients
Οποιαδηποτε σχολη και να τελειωσεις δεν προκειται να σου διδαξει πως να αντιμετωπισεις δυσκολες καταστασεις.Αυτο το αποκτας με την εμπειρια και μονο.

Να θεσω ενα ερωτημα και οποιος θελει απανταει.
Δηλαδη ενα ατομο που δεν εχει τελειωσει καποια σχολη αλλα τυχαινει να ειναι κατοχος CCNA - CCNP - MCSA - MCA και παει λεγοντας θεωρειται κατωτερος απο εναν που εχει τελειωσει ενα ΙΕΚ - ΤΕΕ - ΤΕΙ (δεν θα βαλω τα ΑΕΙ μεσα γιατι υπαρχουν αρκετες αξιολογες σχολες)
Παιδια μην τρελενομαστε σας παρακαλω σε καμια περιπτωση δεν θελω να πω οτι αυτες οι σχολες ειναι ασχημες και μπορεις να παρεις πολλα πραγματα εαν το θελεις αλλα μην τα ισοπεδωνουμε ολα. Στις πραξεις αντικατροπτιζεται ποιος ξερει 5 πραγματα και ποιος οχι , οχι στην πιστοποιηση
Power is The Key

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

νεο μαγαζι

Δημοσίευση από dimsis » 05 Ιουν 2008 22:33

Μη την ψάχνεις φίλε DaveGR, οι κατέχοντες τα πτυχία θα επιμένουν πάντα σε αυτό το θέμα.
Ίσως αν βλέπανε πόσοι πτυχιούχοι πέρασαν από την εταιρεία μας, αλλά και από άλλες εταιρείες που έχω διαβάσει εδώ και αλλού, όπου αυτοί που πήγαιναν για δουλειά με τα ωραία βιογραφικά δεν ήξεραν που πάνε τα τέσσερα από προγραμματισμό, παρόλο που το πτυχίο τους έγραφε άλλα, ίσω να άλλαζαν γνώμη.
Το βλέπουμε και εδώ από τα άτομα που ζητάνε κάθε τρεις και λίγο βοήθεια ή έτοιμες λύσεις για τις πτυχιακές τους...

Ναι μεν μπορεί να δώσει γερές βάσεις οποιαδήποτε σχολή αλλά μόνο από τη στιγμή που ασχολείσαι και μόνος σου και πάνω από όλα γουστάρεις πραγματικά να μάθεις και να ασχοληθείς γίνεσαι καλός. Με το ζόρι τίποτε δεν γίνετε και από ότι φαίνεται οι περισσότεροι φοιτητές πληροφορικής πάνε χωρίς να τους αρέσει το αντικείμενο, όπως άλλωστε γίνετε τις περισσότερες φορές και στις υπόλοιπες σχολές / εκπαιδευτικά ιδρύματα.
Αν μέσα σε όλα αυτά βάλεις και την ποιότητα των μαθημάτων που γίνονται, που όλοι έχουμε ακούσει ή διαβάσει σχετικά, χειροτερεύει η κατάσταση.
Για μένα το χαρτί είναι για το δημόσιο και μόνο... όταν θα πας για δουλειά σε ιδιώτη, τον ενδιαφέρει να αποδίδεις και να γνωρίζεις τη δουλειά σου, όχι πόσα χαρτιά έχεις να δείξεις.
Σαφώς και υπάρχουν και περιπτώσεις που όντως κατέχουν το αντικείμενο και την ψάχνουν τη δουλειά και πραγματικά παίρνουν και μαθαίνουν αυτά που πρέπει από τις σπουδές τους, αλλά μάλλον τελικά είναι η μειοψηφία. Τουλάχιστον έτσι ήταν πριν καμιά 5 με 10 χρόνια, τώρα δεν ξέρω αν άλλαξαν τα πράγματα, κάτι που το εύχομαι και ελπίζω αυτοί που πέρασαν και δεν στέριωσαν από την εταιρεία να ήταν η εξαίρεση του κανόνα.

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

νεο μαγαζι

Δημοσίευση από cordis » 06 Ιουν 2008 01:45

dimsis έγραψε: Το βλέπουμε και εδώ από τα άτομα που ζητάνε κάθε τρεις και λίγο βοήθεια ή έτοιμες λύσεις για τις πτυχιακές τους...
Και τους τις λύνουν άτομα που έχουν τελειώσει ένα τεχνικό λύκειο... η κατάντια της Ελληνική παιδείας..
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
Alice_Cooper
Επικοινωνία:

νεο μαγαζι

Δημοσίευση από Alice_Cooper » 06 Ιουν 2008 01:49

mpa den tous mazeve h etairia sou ...
kapou pou douleva mou ferane enan gia texniko ...
kserei mou eipane kai tha voithish ...
perisotero me argouse me tis erotishs tou ....
me proth erotish (kai xaraktiristiko ton gnoseon tou)
"Pos ginetai to format/seturisma sta XP
... mia fora ekana kai htan apo pano sta eidh proegatestimena win98 pou eixe to pc mou"

DaveGR

νεο μαγαζι

Δημοσίευση από DaveGR » 06 Ιουν 2008 02:59

dimsis cordis kai alice με βρισκεται απολυτα συμφωνο.
Λογω του ειδους της εταιρειας που δουλευω σαν μηχανογραφηση ημαστε υποχρεωμενοι να εχουμε στενη επαφη με μηχανογραφησεις αλλων εταιρειων. Δεν μπορειτε να φανταστειτε τι εχω ακουσει και τι εχω αντιμετωπησει απο ορισμενα ατομα, αλλα αυτο που με εκνευριζει αφανταστα (και μου το εχουν πει καταμουτρα σε μια στιγμη εντασης στο τηλεφωνο) ειναι οι εκφρασεις του style 5 χρονια στην Κρητη Επιστημη των Υπολογιστων σπουδαζα λες να μην ξερω!!!!. Οχι ρε φιλε δεν ξερεις, οχι γιατι το πανεπιστημιο ειναι ασχημο, απλα εσενα δεν σε ενδιαφερει αυτο που κανεις και την εποχη που και καλα σπουδαζες αντι να διαβασεις λιγη θεωρια δικτυων καθοσουν και κυνηγαγες κοπελιτσες στην παραλια.
Power is The Key

Απάντηση

Επιστροφή στο “Η Επιχείρηση”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες