νεο μαγαζι

Εκφράστε την επιχειρηματική σας πλευρά. Μοιραστείτε την εμπειρία σας ή/και τα σχόλιά σας σχετικά με την οργάνωση μιας on-line επιχείρησης. Παρακαλώ όχι διαφημίσεις εδώ!

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Alice_Cooper
Επικοινωνία:

νεο μαγαζι

Δημοσίευση από Alice_Cooper » 06 Ιουν 2008 03:04

xmmm afto me tis kopelitses den einai kako :p
panta evriska xrono gi'aftes ..... :p :p
alla to thema einai kai panta na vriskoume xrono na katalavoume giati den doulevei kati .. h giati doulevei ...
an theloume na proxorisoume se afto to xoro ...

giati an apla poume
"ok doulepse... asto isixo mhn ginei vlakeia"
(pou vlepo diaforous na ta "ftiaxnoun" etc ta mixanimata)
apla KA'I'KAME

rockxk
Επικοινωνία:

νεο μαγαζι

Δημοσίευση από rockxk » 08 Ιουν 2008 18:19

γεια σας βρε παιδια.οπως ειπα κα στην αρχη απλα τεχνικος η/υ ειμαι απο Δελτα με παραστασεις απο δικτυα.
δηλαδη γνωριζω συναρμολογηση+σερβις+workgroup MONO.αυτα για μενα και το τι γνωριζω.καταστημα επαρχιας θα ανοιξω και βλρεπουμε για περαιτερω αργοτερα.
να παρω και εγω θεση σχετικα με το ειδος γνωσεως-χαρτιων:
σε ερωτηση ξαδερφου μου σχετικα τι κατευθυνση να ακολουθηση η απαντηση μου ειναι:
1.αν περασεις σε ΤΕΙ-ΑΕΙ καλο μονο για το δημοσιο+''image'' και χανεις χρονια δουλειας σαν να πας στρατο.
2.ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΙΕΚ = ΤΣΑΜΠΑ ΧΡΟΝΟΣ ΚΑΙ ΔΕ ΜΑΘΑΙΝΕΙς ΤΙΠΟΤΑ.ΚΑΙ ΤΟ ΧΑΡΤΙ ΠΟΥ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΠΕΤΑΜΑ.
3.αν δε περασεις τει-αει τοτε βουρ στο πατσα!!! δηλαδη
κατευθειαν σε μια μικρη εταιρεια που μαθαινεις απο συναρμολογηση + σερβις εως και δικτυα και παραληλα σεμιναρια MICROSOFT+CISCO και εισαι αρχοντας.αν εισαι τυχερος τα σεμιναρια θα τα πληρωσεθι η εταιρεια.εκτος και αν θες να κανεις πρωτα τα σεμιναρια και μετα αφου παρεις πιστοποιησεις πιανεις δουλεια.

ΤΕΛΙΚΑ ΔΕ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΑΤΕ ΤΕΛΙΚΑ ΜΕ ΤΙ ΧΑΡΤΙΑ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ!!!!

Άβαταρ μέλους
hik-hok
Reporter
Επικοινωνία:

νεο μαγαζι

Δημοσίευση από hik-hok » 08 Ιουν 2008 23:03

Παιδιά μήν μπερδεύουμε τα πράγματα

Σχετικά με τις επισκευές στους Η/Υ

Αυτός που ξέρει να διορθώνει υπολογιστές χωρίς σπουδές (όπου θα αποκτούσε θεωρητικό υπόβαθρο) με μόνο κριτήριο την εμπειρία του απο προηγούμενες βλάβες και 5 πράγματα σκόρπια που άρπαξε εδώ κι εκεί δεν είναι τεχνικός αλλά κατσαβιδάκιας , η αλλιώς πρακτικός εφαρμοστής.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
GeoStuff
Honorary Member

νεο μαγαζι

Δημοσίευση από GeoStuff » 09 Ιουν 2008 01:46

rockxk έγραψε:ΤΕΛΙΚΑ ΔΕ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΑΤΕ ΤΕΛΙΚΑ ΜΕ ΤΙ ΧΑΡΤΙΑ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ!!!!
Καταρχήν μην φωνάζεις...

Σου απαντήσαμε... Πάρε τηλέφωνο την εφορία ή ένα Λογιστή...

Ρωτάς άτομα σε φόρουμ για το μέλλον της επιχειρησής σου? Επίφοβο...

Τώρα, όσον αφορά στα περί πτυχίου κτλ εγώ είμαι από αυτούς που ανέφεραν όλοι λίγο πολύ παραπάνω.

Τελείωσα Μηχανικός Πληροφοριακών και Επικοινωνιακών Συστημάτων στην Σάμο, άμα θέλετε μαθήματα δείτε τον οδηγό σπουδών για πλήρη εικόνα, και έχω κάνει από Τεχνητή νοημοσύνη και Prolog και Lisp μέχρι και Java και C++.

Ομολογώ, και είμαι περίφανος για αυτό, ότι δεν έγραψα ποτέ ούτε μια γραμμή κώδικα... Δεν μπορώ δεν μου ταιριάζει... Είναι κάτι το οποίο αντιπαθώ... Αυτό δεν σημαίνει ότι πέρασα την σχολή νύχτα, απλά έκανα τον σχεδιασμό του προγράμματος σε ψευδοκώδικα, και κάποιος άλλος τον έγραφε :D

Τελικά δεν αποφάσισα να ασχοληθώ με κώδικα αλλά με κάτι άλλο και πάντα δηλώνω άσχετος στην συγγραφή κώδικα...

Αυτό με κάνει άσχετο που δεν πρέπει να έχει άποψη σε θέματα ανάπτυξης λογισμικού? Να μια καλή ερώτηση...

Και για να θέσω και μια άλλη οπτική στο θέμα που έθηξε ο DaveGR. Ξέρεις πόσο μου την βαράνε εμένα άτομα που δεν έχουν πάει ούτε σε μια σχολή και το παίζουν θεοί επειδή έχουν κάτσει μόνοι τους και έχουν αυτοδιδαχθεί μια γλώσσα προγραμματισμού?

Και δεν συμμορθώνονται με τα πλάνα και τα deadlines? Και σε περνάνε και για μαλάκα επειδή είσαι από "σχολή"???

Όλες οι πλευρές έχουν αγκάθια, μην τα ισοπεδώνουμε και όλα...
Κούκλα Μου Φρεγάτα Σκίζεις Τον Ωκεανό... Μοιάζεις Στον Τιτανικό!!!

Άβαταρ μέλους
MegasmorF
Honorary Member
Επικοινωνία:

νεο μαγαζι

Δημοσίευση από MegasmorF » 09 Ιουν 2008 07:28

Θα συμφωνήσω με Geostuff kai hik-hok
Πες μου τη λέξη σ αγαπώ σε σένα να πιστέψω...και γω μια ολοκληρη ζωή μπορώ να καταστρεψω...

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

νεο μαγαζι

Δημοσίευση από dimsis » 09 Ιουν 2008 10:55

GeoStuff έγραψε:Αυτό με κάνει άσχετο που δεν πρέπει να έχει άποψη σε θέματα ανάπτυξης λογισμικού?
Δοκίμασε να αντιστρέψεις τώρα τη δική σου οπτική γωνία και σε αντιρωτώ. Αυτός που έμαθε από μόνος του και γνωρίζει, και εργάζεται στο χώρο και έχει αποκτήσει και μια εμπειρία και γράφει και κώδικα, επειδή δεν έχει το πτυχίο "δεν πρέπει να έχει άποψη σε θέματα ανάπτυξης λογισμικού;" και πρέπει να θεωρείται "άσχετος;"

Για το "Όλες οι πλευρές έχουν αγκάθια, μην τα ισοπεδώνουμε και όλα..." συμφωνώ απόλυτα. Για αυτό και έγραψα και πριν ότι υπάρχουν και εξαιρέσεις από άτομα που έχουν περάσει σε σχολές και πραγματικά γουστάρουν να μάθουν και όλα και την ψάχνουν και από μόνοι τους.

Όσο για το "Ξέρεις πόσο μου την βαράνε εμένα άτομα που δεν έχουν πάει ούτε σε μια σχολή και το παίζουν θεοί επειδή έχουν κάτσει μόνοι τους και έχουν αυτοδιδαχθεί μια γλώσσα προγραμματισμού. Και δεν συμμορθώνονται με τα πλάνα και τα deadlines? Και σε περνάνε και για μαλάκα επειδή είσαι από "σχολή"??? "
Ο μ@λάκας είναι μ@λάκας είτε είναι "κατσαβιδάκιας" (a' la hik-hok), είτε τεχνικός, είτε πτυχιούχος, είτε μη... υπάρχουν, υπήρχαν και θα υπάρχουν... είναι διαχρονικό είδος που επιβιώνει πάντα :)

hik-hok μη κολλάς στους τίτλους φίλε μου. Θέλεις να τον λες κατσαβιδάκια πες τον έτσι. Το θέμα ΚΥΡΙΩΣ για τον ιδιοκτήτη του καταστήματος και έπειτα για τους πελάτες είναι: 1) Του βγάζει τη δουλειά; 2) μένουν ευχαριστημένοι οι πελάτες από το αποτέλεσμα; 3) του αποδίδει κέρδος;
Δηλαδή όλα τα εμπορικά καταστήματα που έχουν service θα έπρεπε να τους αποκαλούν αναλόγως αν έχουν πτυχίο ή όχι τεχνικούς και κατσαβιδάκιδες; Τι γνώσεις πιστεύεις πως μπορεί να έχει παραπάνω ο οποιοσδήποτε πτυχιούχος τεχνικός που δεν έχει ένας κατσαβιδάκιας και θα του χρειαστούν σε ένα service σε εμπορικό κατάστημα; Γιατί για εμπορικά καταστήματα συζητάμε εδώ που μαζεύετε και το 90% των τεχνικοκατσαβιδάκιδων.

Άβαταρ μέλους
GeoStuff
Honorary Member

νεο μαγαζι

Δημοσίευση από GeoStuff » 09 Ιουν 2008 11:02

Dimsis, σαφώς και δεν θεωρώ ότι είναι άσχετος...

Οι αυθεντίες παντού κακό κάνουν...
Κούκλα Μου Φρεγάτα Σκίζεις Τον Ωκεανό... Μοιάζεις Στον Τιτανικό!!!

DaveGR

νεο μαγαζι

Δημοσίευση από DaveGR » 14 Ιουν 2008 01:34

Παιδιά μήν μπερδεύουμε τα πράγματα

Σχετικά με τις επισκευές στους Η/Υ

Αυτός που ξέρει να διορθώνει υπολογιστές χωρίς σπουδές (όπου θα αποκτούσε θεωρητικό υπόβαθρο) με μόνο κριτήριο την εμπειρία του απο προηγούμενες βλάβες και 5 πράγματα σκόρπια που άρπαξε εδώ κι εκεί δεν είναι τεχνικός αλλά κατσαβιδάκιας , η αλλιώς πρακτικός εφαρμοστής.
Ρε παλικαρι μου (μην το παρεις στραβα το Ρε παλικαρι μου για να δειξω την αγανακτηση μου το γραφω :) ) Δηλαδη με αυτα που μου λες ανεξαρτητα αν εχει τυχει να εχω στησει εκ του μηδενος μερικες εκατονταδες pc διαφορετικων κατασκευαστων να περασω μερικες εκατονταδες μετρα δομημενης καλωδιωσης να εχω patcharei αρκετες εκατονταδες μπριζακια και να εχω τερματισει και μερικα patch panels , θεωρουμαι ''κατσαβιδακιας '' επειδη δεν εχω πτυχιο ΑΕΙ - ΤΕΙ ? Θες να μου δωσεις ενα παραδειγμα θεωρητικου υποβαθρου που σου δινουν οι σπουδες , το οποιο σε βαπτιζει αυτοματως τεχνικο ??? Δηλαδη εγω που τρωω τις πικρες με το Software - Hardware απο τα 15 μου θεωρουμε κατσαβιδακιας με ποιο κριτιριο θεωρεις τις γνωσεις μου σκορπιες , και οτι τις αρπαξα ????Αν πληρωσω ενα IEK και κανω την πλακα μου τα απογευματα μετα απο 2 χρονια που θα παρω το πτυχιο θα με θεωρησεις συναδελφο τεχνικο και οχι κατσαβιδακια ???
Θες μηπως να αρχισουμε μια συζητηση για τα μαθηματα που σου δινουν θεωρητικο υποβαθρο στις σχολες και κατα ποσο αυτο μπορει να αξιοπηθει απο μονο του στην αγορα εργασιας.
Μια φορα ειχα πιασει μια συζητησει με ενα τεχνικο ''πτυχιουχο" ο οποιος μου εκανε παραπονα πως ορισμενα pc σερνονται στο δικτυο του , απλα ειχε ξεχασει στην αρχη να μου αναφερει οτι θεωρησε καλυτερο αντι για δομημενη καλωδιαση να βαλει καμια 10αρια switch . Εκει που θελω να καταληξω ειναι οτι καλα και χρυσα τα πτυχια αλλα δυστηχως στον τομεα της πληροφορικης αν δεν το εχεις δουλεψεις μονος σου και να "αρπαξεις" εμπειριες καταδικασμενος να εισαι το παιδι που αλλαζει τα tonner στα fax της εταιρειας εισαι και δεν παει να εχεις ολα τα πτυχια του κοσμου.

Φιλικα.
Power is The Key

Άβαταρ μέλους
hik-hok
Reporter
Επικοινωνία:

νεο μαγαζι

Δημοσίευση από hik-hok » 14 Ιουν 2008 12:36

DaveGR έγραψε:Ρε παλικαρι μου (μην το παρεις στραβα το Ρε παλικαρι μου για να δειξω την αγανακτηση μου το γραφω :) ) Δηλαδη με αυτα που μου λες ανεξαρτητα αν εχει τυχει να εχω στησει εκ του μηδενος μερικες εκατονταδες pc διαφορετικων κατασκευαστων να περασω μερικες εκατονταδες μετρα δομημενης καλωδιωσης να εχω patcharei αρκετες εκατονταδες μπριζακια και να εχω τερματισει και μερικα patch panels , θεωρουμαι ''κατσαβιδακιας ''
Ναί
DaveGR έγραψε:επειδη δεν εχω πτυχιο ΑΕΙ - ΤΕΙ ? Θες να μου δωσεις ενα παραδειγμα θεωρητικου υποβαθρου που σου δινουν οι σπουδες , το οποιο σε βαπτιζει αυτοματως τεχνικο ???
Το πτυχίο δεν σε κάνει τεχνικό εγκαταστάσεων (και δεν χρειάζεται έτσι κι αλλιώς αυτό έλειπε να σπουδάζει κάποιος τόσα χρόνια στις σχολές για να καταλήξει να ρίχνει καλώδια)
Το πτυχίο σε βοηθάει να ξέρεις πώς λειτουργεί ένα υλικό εξάρτημα και να σε βοηθήσει να σχεδιάσεις μια εφαρμογή γι αυτό (την οποία θα έρθει να υλοποιήσει ο κατσαβιδάκιας που λέγαμε.)

Ενα χονδροειδές παράδειγμα (που φυσικά μπορεί να μην ισχύει στην περίπτωση σου) θα ήταν ότι όποιος δεν έχει θεωρητικό υπόβαθρο βλέπει τα router σαν μαύρα κουτάκια που συνδέουν 5 υπολογιστές στο Internet
DaveGR έγραψε:Δηλαδη εγω που τρωω τις πικρες με το Software - Hardware απο τα 15 μου θεωρουμε κατσαβιδακιας με ποιο κριτιριο θεωρεις τις γνωσεις μου σκορπιες , και οτι τις αρπαξα ????Αν πληρωσω ενα IEK και κανω την πλακα μου τα απογευματα μετα απο 2 χρονια που θα παρω το πτυχιο θα με θεωρησεις συναδελφο τεχνικο και οχι κατσαβιδακια ???
Θες μηπως να αρχισουμε μια συζητηση για τα μαθηματα που σου δινουν θεωρητικο υποβαθρο στις σχολες και κατα ποσο αυτο μπορει να αξιοπηθει απο μονο του στην αγορα εργασιας.
Μια φορα ειχα πιασει μια συζητησει με ενα τεχνικο ''πτυχιουχο" ο οποιος μου εκανε παραπονα πως ορισμενα pc σερνονται στο δικτυο του , απλα ειχε ξεχασει στην αρχη να μου αναφερει οτι θεωρησε καλυτερο αντι για δομημενη καλωδιαση να βαλει καμια 10αρια switch . Εκει που θελω να καταληξω ειναι οτι καλα και χρυσα τα πτυχια αλλα δυστηχως στον τομεα της πληροφορικης αν δεν το εχεις δουλεψεις μονος σου και να "αρπαξεις" εμπειριες καταδικασμενος να εισαι το παιδι που αλλαζει τα tonner στα fax της εταιρειας εισαι και δεν παει να εχεις ολα τα πτυχια του κοσμου.Φιλικα.
Μην βλέπεις την τεχνολογία μέσα στα στενά όρια της δικής σου πραγματικότητας.

Μπορεί να είσαι ο καλύτερος εγκαταστάτης δικτύου 5 υπολογιστών και μπράβο σου αλλα χωρίς θεωρητικές γνώσεις εκεί θα μείνεις.
Να παρακαλάς να μην πάψει η ανάγκη δικτύου ethernet 5-6 υπολογιστών γιατι εσύ με τις πρακτικές γνώσεις σου θα δυσκολευτείς να κάνεις κάτι παραπάνω.

Ξέρεις π.χ. για τα ISO/OSI Network Models ? θα μπορούσες να σχεδιάσεις ένα δίκτυο ΑΤΜ ? (όχι τα ΑΤΜ ανάλυψης χρημάτων)
Νομίζεις χωρίς θεωρητικές γνώσεις ότι θα μπορούσες να αποκτήσεις μια πιστοποίηση CCNP ? ή μια CCIE ?

Δέν γνωρίζω την ηλικία σου και την επαγγελματική σου κατάσταση αλλα θα σε συμβούλευα άν θέλεις να έχεις ψωμί τα επόμενα χρόνια να προσαρμοστείς στην πραγματικότητα και όχι να προσπαθείς να προσαρμόσεις την τεχνολογία στις δυνατότητές σου.

Φιλικά και sorry για το μεγάλο post

εύχομαι αν δέν κατάφερα να βοηθήσω εσένα να φανεί χρήσιμο σε κάποιον άλλον που ξεγελιέται απο το εύκολο σημερινό μεροκάματο και δέν φροντίζει για το μέλλον του
Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Η Επιχείρηση”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες