χρειαζομαι βοήθεια με τα java epplets.

Συζητήσεις για την Java

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
jane20

Δημοσίευση από jane20 » 01 Ιουν 2008 20:46

Η εκφώνηση της άσκησης είναι η ακόλουθη:
''Δημιουργήστε
σχήμα τρίλιζας με ένα πρόγραμμα Java Applet μεγέθους 500 x 500.
Κάθε φορά που κάνει κλικ ο χρήστης σε λευκή επιφάνεια να σχεδιάζετε ένα Χ ή ένα Ο εναλλάξ
(στο πρώτο κλικ Χ στο δεύτερο Ο στο τρίτο Χ κοκ), εφόσον δεν υπάρχει ήδη στη λευκή επιφάνεια
Χ ή Ο ήδη! Το πρόγραμμα θα πρέπει να αναγνωρίζει πότε τελειώνει ένα παιχνίδι με νικητή (έγινε
μια τριάδα είτε κατακόρυφη είτε οριζόντια είτε διαγώνια) ή χωρίς νικητή (δεν έχει άλλο κουτάκι
διαθέσιμο) και να βγάζει τα αντίστοιχα μηνύματα, καθώς και να ρωτάει με ένα dialog window αν οι
παίκτες θέλουν να παίξουν και άλλο παιχνίδι ή να τερματίσουν την εφαρμογή''

Σας παρακαλώ βοηθείστε!
Ευχαριστώ!!!

Άβαταρ μέλους
soteres2002
S. & H. Moderator

Δημοσίευση από soteres2002 » 02 Ιουν 2008 05:42

Είσαι τυχερή γιατί στα samples του JDK υπάρχει ένα παράδειγμα τρίλιζα με όνομα tic-tac-toe που έχει και ήχους. Αφού πρόκεται για applet... Για τα dialogues απλα θα προσθέσεις εσύ λίγες γραμμές κώδικα. Αν και δεν έχει νόημα να τερματίσεις την εφαρμογή αφού πρόκειται για applet. Δες στα Program Files ή όπου αλλού έχεις εγκαταστήσει τη Java για τον κώδικα.

To μόνο που έχεις να κάνεις είναι να κατανοήσεις την υλοποίηση αφού είναι πολύ high level (εντοπίζει τις καλύτερες κινήσεις του αντιπάλου) με μικρό κώδικα και αν δεν ξέρεις αριθμητική bit / λογικές ολισθήσεις θα σε πάρουν πρέφα σίγουρα ή θα σε προτείνουν για νόμπελ μαθηματικής ιδιοφυϊας 2008... :lol: Επίσης, κινδυνεύεις να πιαστείς για αντιγραφή αφού ο κώδικας είναι γνωστός (υπάρχει στα δείγματα).

Άβαταρ μέλους
dik_

Δημοσίευση από dik_ » 02 Ιουν 2008 07:13

Αν κατάλαβα καλά ψάχνει για υλοποίηση διπλού, όχι ενάντια στο πισί. Και πάλι βέβαια το συγκεκριμένο παράδειγμα είναι κάτι περισσότερο από μια αρχή! ;)

jane20

Δημοσίευση από jane20 » 02 Ιουν 2008 11:12

Παιδια σας ευχαριστώ παρα πολυ,ειλικρινά.
Ωστόσο δεν εχω βγάλει άκρη ακόμα γιατί ως αρχάρια δεν είμαι σε θέση να ''αποκωδικοποιήσω'' τις χρήσιμες πληροφορίες που μου δώσατε.
Το ψάχνω όμως ακόμα και γι' αυτό,αν έχετε την καλοσύνη ακόμα μια φορά,μήπως μπορείτε να μου υποδείξετε κάποιο σχετικό link;
Και πάλι σας ευχαριστω!

Άβαταρ μέλους
soteres2002
S. & H. Moderator

Δημοσίευση από soteres2002 » 02 Ιουν 2008 13:39

jane20 έγραψε:Παιδια σας ευχαριστώ παρα πολυ,ειλικρινά.
Ωστόσο δεν εχω βγάλει άκρη ακόμα γιατί ως αρχάρια δεν είμαι σε θέση να ''αποκωδικοποιήσω'' τις χρήσιμες πληροφορίες που μου δώσατε.
Το ψάχνω όμως ακόμα και γι' αυτό,αν έχετε την καλοσύνη ακόμα μια φορά,μήπως μπορείτε να μου υποδείξετε κάποιο σχετικό link;
Και πάλι σας ευχαριστω!
oriste o kwdikas. an theleis na paizoun diktiaka 2 xristes, tha prepei na xrisimopoioiseis ipodoxes (sockets) http://www.gooogle.com/search?q=java+sockets gia perissotera.
Συνημμένα
TicTacToe.zip
(28.35 KiB) Μεταφορτώθηκε 485 φορές

jane20

Δημοσίευση από jane20 » 02 Ιουν 2008 13:45

Ευχαριστώ πάρα πολύ και πάλι.
:lol: :D

Απάντηση

Επιστροφή στο “Java”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης