Ενωση CSV

Σε αυτή την περιοχή μπορείτε να βρείτε ή να αναζητήσετε πληροφορίες σχετικές με την PHP

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, PHP Moderators

Απάντηση
stefanos4

Ενωση CSV

Δημοσίευση από stefanos4 » 04 Ιουν 2008 11:17

Εχω 2 φυλλα οπου ουσιαστικα ειναι σπασμενη πληροφορια για προιοντα πχ. Δηλαδη στο πρωτο φυλλλο εχω πληροφοριες για το προιον οπως id,description,price, etc. Στο αλλο εχω το id που ειναι το ιδιο με το πρωτο φυλλο και αλλο ενα κελι πχ με ενα path για φωτο.
Πως μπορω να ενωσω τη πληροφορια των προιοντων σε ενα φυλλο με αλλα λογια να μπει το path της φωτο στο τελος της γραμμης του σωστου προιοντος με βαση το id.

Ευχαριστω.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Marinos Stergiou

Ενωση CSV

Δημοσίευση από Marinos Stergiou » 04 Ιουν 2008 19:13

Απλά θα αντιγράψεις ta cells με τα ονόματα φωτογραφιών από το δεύτερο φύλλο εργασίας στο πρώτο (copy - paste)
Αν τώρα η σειρά-αντιστοιχία των εγγραφών δεν είναι ίδια και στα δύο φύλλα, τότε κάνε ένα σορτάρισμα με βάση το id και μετά όσα προανέφερα

**ΜΕ EXCEL

stefanos4

Ενωση CSV

Δημοσίευση από stefanos4 » 06 Ιουν 2008 10:47

Δεν εχουν ολα τα προιοντα φωτογραφιες. και οταν λες σορταρισμα τι εννοεις? (ειμαι ασχετος απο excel αλλα επειγει να το λυσω).αν μιλαμε για χιλιαδες εγγραφες? με vlookup δεν γινεται?
Σε ευχαριστω για τη βοηθεια.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Marinos Stergiou

Ενωση CSV

Δημοσίευση από Marinos Stergiou » 06 Ιουν 2008 11:51

Ανοίγεις το Excel
Επιλογή Data - Get External Data - Import Text File (Επιλογή Αρχείου)
Θα εισαγάγεις τα δεδομένα στα Cells με βάση το "comma "
Αφού εισάγεις το πρώτο, άνοιξε ένα δεύτερο (new) φύλλο εργασίας και κάνε την ίδια διαδικασία.

** Σε περίπτωση που στα cells των δύο φύλλων εργασίας η σειρά που εμφανίζονται οι κωδικοί δεν είναι ο ίδιος (δηλαδή το A1 του ενός είναι διαφορετικό του A1 του άλλου)Αφού επιλέξεις τα δεδομένα (αριστερό click στο mouse) ξανά επιλογή data - sort με βάση το πεδίο που επιθυμείς και για τα δύο αρχεία)

Το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να αντιγράψεις την στήλη που θέλεις από το ένα φύλλο εργασίας στο άλλο.

Να θυμάσαι ότι το excel ακολουθεί του κανόνες των windows (δεξί κλικ - αντιγραφή -επικόληση)

stefanos4

Ενωση CSV

Δημοσίευση από stefanos4 » 06 Ιουν 2008 12:01

Ναι αλλα οπως ειπα πριν εαν καποιος κωδικος προιοντος δεν εχει φωτογραφια τοτε το copy paste χανει κατευθειαν τη ταξινομηση. Σωστα;
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Marinos Stergiou

Ενωση CSV

Δημοσίευση από Marinos Stergiou » 06 Ιουν 2008 12:02

Λάθος.
Την ταξινόμηση την κάνεις και στα δύο πεδία με βάση όμως το ID

Άβαταρ μέλους
Marinos Stergiou

Ενωση CSV

Δημοσίευση από Marinos Stergiou » 06 Ιουν 2008 12:07

Επιλέγεις δηλαδή να σορτάρεις και τα δύο πεδία με βάση όμως τον κωδικό - ID.
Η αντιστοιχεία κωδικού - url/path δεν θα αλλάξει, απλώς θα σορταριστούνε με βάση τον κωδικό.
Τα κενά θα μείνουν κενά. :lol:

stefanos4

Ενωση CSV

Δημοσίευση από stefanos4 » 06 Ιουν 2008 12:14

Πολυ ευκολο για να ενιαι αληθινο. Λοιπον ανοιγω το πρωτο φυλλο κανω τη ταξινομηση, μετα ανοιγω το δευτερο και κανω παλι ταξινομηση και μετα παιρνω απο το δευτερο μονο τη στημε το παθ των φωτο και την κανω επικολληση στο τελος του πρωτου;;; Στο πρωτο φυλλο εχει περισσοτερους κωδικους και διπλοεγγραφες.

(Σε υπερευχαριστω για το χρονο σου)
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Marinos Stergiou

Ενωση CSV

Δημοσίευση από Marinos Stergiou » 06 Ιουν 2008 12:26

Αν δεν κάνω λάθος έγραψες :
stefanos4 έγραψε:Εχω 2 φυλλα οπου ουσιαστικα ειναι σπασμενη πληροφορια για προιοντα πχ. Δηλαδη στο πρωτο φυλλλο εχω πληροφοριες για το προιον οπως id,description,price, etc. Στο αλλο εχω το id που ειναι το ιδιο με το πρωτο φυλλο και αλλο ενα κελι πχ με ενα path για φωτο.
Πως μπορω να ενωσω τη πληροφορια των προιοντων σε ενα φυλλο με αλλα λογια να μπει το path της φωτο στο τελος της γραμμης του σωστου προιοντος με βαση το id.
Αν δεν κάνω λάθος είπες ότι έχεις δύο φύλλα εργασίας ίδια - ουσιαστικά σπασμένη πληροφορία

Δεν νομίζω να μίλησες για διπλοεγγραφές !
Αλλά αφού το θέτεις κι έτσι, απλά να σου πώ ότι δεν παιζει κανένα ρόλο, μια και στα δύο υπάρχουν οι ίδιες ακριβώς διπλοεγγραφές

Κατά τ' 'αλλα... ναι είναι απλό
Εγώ τουλάχιστον για να μεταφέρω χιλιάδες εγγραφές από mysql αυτό κάνω
Αν το δοκιμάσεις και δεν γίνει, τότε ενημέρωσέ με.

stefanos4

Ενωση CSV

Δημοσίευση από stefanos4 » 06 Ιουν 2008 12:34

Λαθος διατυπωση τοτε δικο μου το λαθος. Απλα το ειπα ετσι για να γινω κατανοητος.
Εχω ενα φυλλο οπου εχει id, descriptio, price ktl και ενα αλλο φυλλο οπου εχει ενα id ενα path για φωτο μικρη και ενα path για φωτο μεγαλη. Στο πρωτο φυλλο υπαρχουν διπλοεγγραφεσ και υπαρχουν και προιοντα που δεν εχουν καθολου φωτο αρα δεν εχουν μπει σαν κωδικοι καθολου στο δευτερο φυλλο.

Ελπιζω αυτη τη φορα να καταφερα να γινω κατανοητος.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Marinos Stergiou

Ενωση CSV

Δημοσίευση από Marinos Stergiou » 06 Ιουν 2008 12:40

Η λύση είναι εξίσου απλή.

Στο πρώτο φύλλο εργασίας σορτάρισε όλα τα πεδία με βάση τον κωδικό.
Οι διπλοεγγραφές (του κάθε κωδικού) θα φανούν μαζί (η μία κάτω από την άλλη και έτσι μπορείς να τις σβήσεις.
Με αυτόν τον τρόπο θα έχεις μοναδικό ID και θα μπορεσεις να το αντιστοιχίσεις με το δεύτερο φύλλο εργασίας.

Τώρα αν είσαι γνωστης php - mysql
Υπάρχει και η λύση να φορτώσεις το αρχείο σε MySQL και να σβήσεις τις διπλοεγγραφές

stefanos4

Ενωση CSV

Δημοσίευση από stefanos4 » 06 Ιουν 2008 12:45

Μιλαμε για 7000-8000 εγγραφες οποτε αποκλειεται να γινει αυτο το πραγμα χειροκινητα. Αλλα και οι διπλοεγγραφες να μην υπηρχαν το κανω ετσι οπως μου λες αλλα στους κωδικους που δε νυπαρχουν δεν βαζει κενο στη φωτο αλλα το τα βαζει οπως ακριβως το κανω αντιγραφη.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Marinos Stergiou

Ενωση CSV

Δημοσίευση από Marinos Stergiou » 06 Ιουν 2008 12:55

Δεν μίλησα για χειροκίνητα :o
Data - filter - Advanced filter - Unigue records only

Τώρα για τα υπόλοιπα που λές, δεν καταλαβαίνω τι ακριβώς κάνεις και πώς... αλλά σίγουρα κάτι κάνεις λάθος

Στο excel όταν σορτάρεις δύο πεδία με βάση το ένα από τα δύο δεν θα πειράξει την αντιστοιχία του δεύτερου ως προς το πρώτο

stefanos4

Ενωση CSV

Δημοσίευση από stefanos4 » 06 Ιουν 2008 12:57

Ναι αλλα εγω προσπαθω να κολησω το παθ απο το δευτερο φυλλο που ειναι σορταρισμενο οπως λες στο πρωτο που ειναι και αυτο σορταρισμενο απλα κανει μια επικοληση. Το θεμα ειναι να μπορεσω να κανω ταξινομηση με βαση το id των 2 διαφορετικων φυλλων.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Marinos Stergiou

Ενωση CSV

Δημοσίευση από Marinos Stergiou » 06 Ιουν 2008 13:03

Δεν μπορω να καταλάβω τι τελικά δεν μπορείς να κάνεις.
Αφού σορτάρισες το πρώτο (με βάση το ID) και έσβησες τις διπλοεγγραφές και αφού σορτάρισες και το δεύτερο (με βάση το ID) τότε θα έχεις δύο φύλλα εργασίας με τους ίδιους μοναδικούς κωδικούς και με το ίδιο πλήθος.
Τότε κάνεις και την επικόληση και δημιουργείς ένα νέο αρχείο που έχει αυτό που ζήτησες.

Απάντηση

Επιστροφή στο “PHP Προγραμματισμός”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες