Νεκρός ο Νίκος Σεργιανόπουλος

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Άβαταρ μέλους
GeoStuff
Honorary Member

Δημοσίευση από GeoStuff » 09 Ιουν 2008 22:18

fiskilis έγραψε:
id12586 έγραψε:Επιτέλους κάποιος λέει τα αυτονόητα!
Απο το www.medianews.gr.
Γενικά μιλώντας, να ενημερώσουμε την αγαπητή Espresso και πολλούς ακόμη, ότι οι gay δεν είναι δολοφόνοι. Δεν σκοτώνουν επειδή δεν τα βρήκαν στο κρεβάτι, όπως θα έλεγε και ο κ. Μυλωνάκης.

Δεν είναι ζώα και κάνουν έρωτα, αγαπούν τους συντρόφους τους – όπως και οι «κανονικοί» άνθρωποι –και ενίοτε κάνουν sex μόνο για το sex, όπως και οι «κανονικοί» επίσης άνθρωποι. Γιατί είναι και οι ίδιοι κανονικοί άνθρωποι...!

Aυτο και αν ειναι τελειως απαραδεκτο !!!!
Γιατί?
Κούκλα Μου Φρεγάτα Σκίζεις Τον Ωκεανό... Μοιάζεις Στον Τιτανικό!!!

Άβαταρ μέλους
Stathis
Photography Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Stathis » 09 Ιουν 2008 22:34

Δλδ Φισκίλη εσύ δεν θεωρείς τους ομοφυλόφιλους ανθρώπους; ή απαράδεκτο αυτό που έγραψε η Espresso ; Γιατί μόνο το δεύτερο θα δεχθώ!

Άβαταρ μέλους
patriot
Honorary Member

Δημοσίευση από patriot » 10 Ιουν 2008 02:28

Stathis έγραψε:Δλδ Φισκίλη εσύ δεν θεωρείς τους ομοφυλόφιλους ανθρώπους; ή απαράδεκτο αυτό που έγραψε η Espresso ; Γιατί μόνο το δεύτερο θα δεχθώ!
Άνθρωποι είναι Στάθη. Αλλά πλανεμένοι. Ζούνε μέσα σε ένα ψέμμα που άλλοι έφτιαξαν γι' αυτούς. Και οι ίδιοι δεν το ξέρουν. Η μήπως πιστεύεις ότι μετά από τόσες δεκαετίες, εκατονταετίες, και χιλιετίες που δεν υπήρχαν βγήκαν ξαφνικά στην επιφάνεια επειδή δεν είχαν τι να κάνουν; Όχι βέβαια. Κάποιος το οργάνωσε αυτό. Υπάρχουν συμφέροντα από πίσω και υποθέτω πως τα βλέπεις.

Οι ίδιοι οι gay δεν ενδιαφέρονται γι' αυτά τα συμφέροντα για δύο λόγους. Πρώτον επειδή η κατάσταση τους ευχαριστεί και δεν έχουν λόγο να την αλλάξουν και δεύτερον επειδή έτσι τους έμαθαν. Τους γαλούχησαν με αυτές τις ιδέες. Που να ήξεραν ότι όσοι τους λένε την αλήθεια -βέβαια μιλάω γι' αυτούς που προσπαθούν να τους το εξηγήσουν καλοπροαίρετα, όχι για τους τυχών ρατσιστές- και που οι gay τους κατηγορούν ως "οπισθοδρομικούς" τους το λένε για τους βοηθήσουν; Και πως οι straight να τους εξηγήσουν το τι παιχνίδια παίζονται πίσω από την πλάτη τους όταν δεν θέλουν να ακούσουν; Βλέπεις ακούγεται παράλογο ένας άνθρωπος που έχει μάθει σε μια συνήθεια να την στερηθεί επειδή έτσι του το λέει ο άλλος. Όμως πως θα αισθανόντουσαν όταν μάθαιναν ότι όλα αυτά είναι ένα παιχνίδι; Παιχνίδι από ένα αμερικάνικο στρατηγικό σχέδιο που έχει ξεκινήσει εδώ και μερικές δεκαετίες ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ για να επιτύχει ένα και μόνο σκοπό; Και πως θα αντιδρούσαν αν μάθαινουν ΠΟΙΟΣ είναι αυτός ο σκοπός;

Πρέπει να καταλάβεις ότι το όλο σκηνικό δεν είναι φυσιολογικό. Παίζεται εις βάρος αυτών των ανθρώπων. Και πιστεύω ότι συμφωνείς ότι κανένας άνθρωπος που ενδιαφέρεται για τον συνάνθρωπο του δεν θα άφηνε κάποιος να πάει χαμένος. Εγώ τουλάχιστον δεν έχω τους ανθρώπους για πέταμα. Δεν ξέρω για σένα αλλά εγώ προσωπικά θα σταθώ εναντίων αυτής της ιδέας. Οι gay δεν είναι φυσιολογικό πράγμα. Πάντα θα το λέω. Και ας με βρίσουν. (Γιατί θα με βρίσουν νομίζοντας ότι είμαι "ρατσιστής" και "οπισθοδρομικός"). Από το να πάθουν χειρότερα τουλάχιστον ας έχουν κάποιον να τους λέει. Και αν θελήσουν να τον αγνοήσουν εγώ τουλάχιστον προσπάθησα.

Και αν μερικοί άνθρωποι όπως π.χ εγώ που είμαι "οπισθοδρομικός" (που εγώ προσωπικά είμαι, αλλά στην συγκεκριμένη περίπτωση είναι σύμπτωση) προσπαθώ να μην αφήνω τέτοιου είδους ιδέες να κυκλοφορούν (όπως τώρα π.χ που προσπαθώ να εξηγήσω) αυτό σημαίνει ότι υπάρχει κάποιος λόγος που το πολεμάω. Δεν πάω βέβαια να με βρίσουν τσάμπα, έτσι δεν είναι; Πήγαινε να ψάξεις στο google και θα βρεις πολλά στοιχεία που αποδεικνύουν ότι όλο αυτό έχει μόνο ένα σκοπό όπως είπα και πριν. Συνιστώ να μην σου πω άλλα στοιχεία γιατί θα νομίζεις ότι προσπαθώ να σε επιρεάσσω. Αν ψάξεις όμως θα βρεις.

Να λέμε τα πράγματα με το όνομα τους. Το ομαλό είναι ομαλό, και το ανώμαλο είναι ανώμαλο. Και οι gay ΔΕΝ είναι φυσιολογικοί. Μπορεί να προσπαθούν να περάσουν αυτό το μήνυμα αλλά το ξέρουν ακόμα και οι ίδιοι ότι είναι στραβοί. Απλά τα πράγματα.
1) Για όποιον γράφει με πολυτονικά....
2) Καλά ακόμα να συνηθίσετε την ιδέα ότι δεν γράφουμε ούτε με greeklish ούτε με κεφαλαία;

Άβαταρ μέλους
dik_

Δημοσίευση από dik_ » 10 Ιουν 2008 05:36

patriot έγραψε:Η μήπως πιστεύεις ότι μετά από τόσες δεκαετίες, εκατονταετίες, και χιλιετίες που δεν υπήρχαν...
Αυτό βεβαίως δεν ισχύει...

Άβαταρ μέλους
RADICAL
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από RADICAL » 10 Ιουν 2008 06:09

dik_ έγραψε:
patriot έγραψε:Η μήπως πιστεύεις ότι μετά από τόσες δεκαετίες, εκατονταετίες, και χιλιετίες που δεν υπήρχαν...
Ναί... ενώ όλα τα άλλα που γράφει το post είναι normal...
patriot έγραψε: Όμως πως θα αισθανόντουσαν όταν μάθαιναν ότι όλα αυτά είναι ένα παιχνίδι; Παιχνίδι από ένα αμερικάνικο στρατηγικό σχέδιο που έχει ξεκινήσει εδώ και μερικές δεκαετίες ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ για να επιτύχει ένα και μόνο σκοπό;

"Φονιάδες των αντρών αμερικάνοι"
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
supernet
Honorary Member

Δημοσίευση από supernet » 10 Ιουν 2008 09:32

Ναι, σιγά μην είναι συνομοσία των EL. :kaloe:

Άβαταρ μέλους
dik_

Δημοσίευση από dik_ » 10 Ιουν 2008 10:50

RADICAL έγραψε:
dik_ έγραψε:
Ναί... ενώ όλα τα άλλα που γράφει το post είναι normal...
Τα άλλα είναι η γνώμη του, ενώ αυτό παρουσιάζεται ως γεγονός...

Άβαταρ μέλους
patriot
Honorary Member

Δημοσίευση από patriot » 10 Ιουν 2008 13:29

dik_ έγραψε:
Εννοείτε ότι μιλάμε σε γενικές γραμμές και όχι σαν εξαίρεση του κανόνα. Σαφέστατα ανάμεσα σε ένα καλό παράδειγμα και ένα κακό παράδειγμα παίρνουμε το καλό. Αλλοίμονο αν παίρναμε το κακό...

RADICAL + supernet
Ο καθένας βλέπει και κρίνει. Γιατι δεν πάτε να δείτε; Γιατί κοροιδεύετε; Αν ήθελα να υποστηρίξω την άποψη μου τότε θα έλεγα "αυτό και αυτό" και θα αράδιαζα κάμποσα στοιχεία. Ενώ τώρα αφήνω στους άλλους την κατάσταση. Την κατάσταση που υποτίθετε ότι θα φανερώσει το λάθος μου. Καλά γιατί να κάνω κάτοιο τέτοιο; Γιατί να δυσφημήσω τον εαυτό μου; Βλάκας είμαι να το κάνω αυτό;

Εσείς όμως δεν θέλετε να ασχοληθείτε και να δείτε. Μήπως αυτό αποδεικνύει ότι κάτι υπάρχει και εσείς δεν θέλετε να το δείτε; Ξέρετε ΣΤΑ ΑΛΗΘΕΙΑ ότι δεν υπάρχει αυτό που λέω; Μπορείτε να πείτε, να δείξετε, αποδεικτικά στοιχεία ότι έχω λάθος; Αν ναι τότε κάντε το για να μάθω και εγώ. Γιατί αν έχετε δίκιο τότε αυτός που κάνει λάθος είναι ένας: εγώ. Αν όμως το δίκιο το έχω εγώ θέλετε να αφήσω την προσπάθεια μου να εξηγήσω σε αυτούς τους ανθρώπους το λάθος τους; Παίρνετε στους ώμους σας το βάρος αυτό; Δώστε κάτι που να στηρίζει την θεωρίας σας. Έτσι από "θεωρία" να μετατραπεί σε "αλήθεια". Αλλιώς.....;;

Πάντως παιδιά δεν είναι ανάγκη να το κουράζουμε το θέμα. Ο κάθε άνθρωπος έχει τις απόψεις του....
2) Καλά ακόμα να συνηθίσετε την ιδέα ότι δεν γράφουμε ούτε με greeklish ούτε με κεφαλαία;

Άβαταρ μέλους
gaucho
Honorary Member

Δημοσίευση από gaucho » 10 Ιουν 2008 14:13

fiskilis έγραψε:
id12586 έγραψε:Επιτέλους κάποιος λέει τα αυτονόητα!
Απο το www.medianews.gr.
Γενικά μιλώντας, να ενημερώσουμε την αγαπητή Espresso και πολλούς ακόμη, ότι οι gay δεν είναι δολοφόνοι. Δεν σκοτώνουν επειδή δεν τα βρήκαν στο κρεβάτι, όπως θα έλεγε και ο κ. Μυλωνάκης.

Δεν είναι ζώα και κάνουν έρωτα, αγαπούν τους συντρόφους τους – όπως και οι «κανονικοί» άνθρωποι –και ενίοτε κάνουν sex μόνο για το sex, όπως και οι «κανονικοί» επίσης άνθρωποι. Γιατί είναι και οι ίδιοι κανονικοί άνθρωποι...!

Aυτο και αν ειναι τελειως απαραδεκτο !!!!

Συμφωνώ.

Έχω πάει σε gay bar στο γκάζι. Ό αδερφός απο έναν φίλο μου είναι gay. Μου δείχνει φώτο και μου λέει "Με πλήγωσε...." και οι gay μαλώνουν και θα σκότωναν άν δε τα έβριασκαν στο κρεβάτι ειδικά άν πάρουν poppers ή κόκα

Άβαταρ μέλους
supernet
Honorary Member

Δημοσίευση από supernet » 10 Ιουν 2008 14:35

patriot έγραψε:RADICAL + supernet
Ο καθένας βλέπει και κρίνει. Γιατι δεν πάτε να δείτε; Γιατί κοροιδεύετε; Αν ήθελα να υποστηρίξω την άποψη μου τότε θα έλεγα "αυτό και αυτό" και θα αράδιαζα κάμποσα στοιχεία. Ενώ τώρα αφήνω στους άλλους την κατάσταση. Την κατάσταση που υποτίθετε ότι θα φανερώσει το λάθος μου. Καλά γιατί να κάνω κάτοιο τέτοιο; Γιατί να δυσφημήσω τον εαυτό μου; Βλάκας είμαι να το κάνω αυτό;
Κατ' αρχάς πως κατάλαβες ότι κοροϊδεύω.

Διάβασα και ξαναδιάβασα αυτό που γράφεις πιο πάνω και κάνω quote & πραγματικά δεν κατάλαβα. Χώρια που με κούρασε. Too much & too general.

Άν θέλεις να μιλήσουμε για ομοφυλοφιλία καλώς! Αλλά εκφράσεις του τύπου "Την κατάσταση που υποτίθετε ότι θα φανερώσει το λάθος μου" συγνώμη δεν μου λένε κάτι και δεν τις καταλαβαίνω. Και στην τελική, τι να πάμε να δούμε; Δεν έρχεσε εσύ καμιά βόλτα να δεις;

Γενικά και αόριστα μπορούμε να λέμε ότι θέλουμε. Αν θέλεις μιλάμε με επιχειρήματα... αλλά θα βγούμε και off topic αν δεν έχει γίνει έως τώρα!

:wink:

Άβαταρ μέλους
GeoStuff
Honorary Member

Δημοσίευση από GeoStuff » 10 Ιουν 2008 14:50

Ήρεμαααααααα!!!
Κούκλα Μου Φρεγάτα Σκίζεις Τον Ωκεανό... Μοιάζεις Στον Τιτανικό!!!

mariosal
Honorary Member

Δημοσίευση από mariosal » 10 Ιουν 2008 16:39

Τελικά ο φίλος του τον σκότωσε;

Άβαταρ μέλους
Stathis
Photography Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Stathis » 10 Ιουν 2008 16:45

Δε μπορούμε να το ξερουμε αυτο Μαριαε...
Κι ισως δε μαθουμε...δεν αφηνουμε τον ανθρωπο να αναπαυθει λεω εγω;

Άβαταρ μέλους
patriot
Honorary Member

Δημοσίευση από patriot » 10 Ιουν 2008 17:52

supernet έγραψε:Κατ' αρχάς πως κατάλαβες ότι κοροϊδεύω.
Αυτό δεν κατάλαβα αν το είπες ειρωνικά ή όχι. Κοροϊδία δεν ήταν αυτό που είπες πριν;
Διάβασα και ξαναδιάβασα αυτό που γράφεις πιο πάνω και κάνω quote & πραγματικά δεν κατάλαβα. Χώρια που με κούρασε. Too much & too general.
Υποθέτωντας ότι εννοείς το πρώτο ποστ, εννούσα ότι δεν πρέπει να υποστηρίζουμε τους gay για λάθος λόγο. Το ποιος είναι αυτός ο λόγος αρνήθηκα να πω γιατί ήθελα να αποφασίσετε από μόνοι σας όταν θα βρίσκατε τις αποδείξεις μετά την έρευνα σας στο google. Πίστευα ότι η όποια έρευνα θα έφερνε κάποιες σκέψεις στο μυαλό σας. Εξακολουθώ να το πιστεύω, αρκεί να την κάνετε αυτήν την έρευνα. Αυτό ήταν όλο...
Άν θέλεις να μιλήσουμε για ομοφυλοφιλία καλώς!
Τι να πούμε δηλ; Όπως είπα και πριν ο καθένας έχει τις ιδέες του. Αρκεί οι ιδέες αυτές να μην κάνουν κακό στον άλλο. Και επειδή εγώ πιστεύω ότι κάνουν γι' αυτό δεν τις εγκρίνω... Αυτό...
Αλλά εκφράσεις του τύπου "Την κατάσταση που υποτίθετε ότι θα φανερώσει το λάθος μου" συγνώμη δεν μου λένε κάτι και δεν τις καταλαβαίνω.
Αυτές οι ιδέες μου μπορεί να είναι λάθος σωστά; Δεν έχεις παρά να το διαπιστώσεις με τη έρευνα στο google. Η έρευνα θα αποδείξει ή όχι το λάθος. Τι δεν κατάλαβες;
Και στην τελική, τι να πάμε να δούμε; Δεν έρχεσε εσύ καμιά βόλτα να δεις;
Που; :o Στο google;
Αν θέλεις μιλάμε με επιχειρήματα...
Αυτό δεν γίνεται. Βλέπεις κάθε φορά που τα λέμε τα ρημάδια τα επιχειρήματα μας βγαίνει το άλλο στην φόρα. "Μα έχεις λάθος", "μα είσαι οπισθοδρομικός", "μα αυτό δεν ισχύει" κ.τ.λ.... Γι' αυτό είπα να το ψάξετε μόνοι σας.
αλλά θα βγούμε και off topic αν δεν έχει γίνει έως τώρα!
Μωρέ αυτό έχει γίνει εδώ και πολύ ώρα αλλά προσωπικά δεν το έκανα επίτηδες. Έτσι το έφερε η κουβέντα... Τέσπα η συζήτηση τελείωσε για μένα... (Άσε δε που το μαντρόσκυλο άρχισε να φωνάζει κιόλας :P [και κακώς γιατί για να λέει "ήρεμα" σημαίνει ότι τώρα τα πράγματα είναι "άγρια" κάτι που εμένα τουλάχιστον ούτε που μου πέρασε από το μυαλό])

Άβαταρ μέλους
supernet
Honorary Member

Δημοσίευση από supernet » 10 Ιουν 2008 17:56

Ωραία τότε! Ας μη το συζητήσουμε για να παραμείνουν ήρεμα τα πράγματα. Ας συμμετέχουμε μόνο σε κουβέντες τύπου "τι τραγούδι ακούμε τώρα" κλπ. :roll:

Game over και από μένα.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες