Γιατί Open Source (π.χ. Joomla) και όχι custom εφαρμογή Php;

Βοήθεια λύσεις και νέα από τον χώρο των open source ή έτοιμων εφαρμογών που έχουν φτιαχτεί με την PHP όπως oscommerce, κ.α.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, PHP Moderators

Απάντηση
Akis_gr49

Δημοσίευση από Akis_gr49 » 05 Ιουν 2008 22:49

Φίλοι μου γεια σας,

Είχα καιρό αυτή την απορία..

Παράδειγμα ποια τα πλεονεκτήματα του να φτιάξω ένα Joomla Component, από το να φτιάξω μια custom εφαρμογή σε ένα php website;

Θα ήθελα να ακούσω τις απόψεις σας πάνω στο θέμα..

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 05 Ιουν 2008 23:02

Το custom συνήθως είναι καλύτερο για το γεγονός ακριβώς ότι φτιάχνεις κάτι στα μέτρα κάποιου. Τις έτοιμες λύσεις τις χρησιμοποιούν για εξοικονόμηση χρόνου και κόστους. Ωστόσο υπάρχουν και οι ενδιάμεσες λύσεις όπου παίρνεις ό,τι χρειάζεται από μια έτοιμη εφαρμογή και την εμπλουτίζεις/αλλάζεις με σκοπό να ταιριάξει στα μέτρα κάποιου.

Κανείς από εδώ δεν είπε ότι το έτοιμο είναι και το καλύτερο. Ούτε και το αντίστροφο βέβαια. Εξαρτάται από την περίσταση, το budget και τους σκοπούς του project.
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

pegasusdesigns

Δημοσίευση από pegasusdesigns » 06 Ιουν 2008 02:35

Αναλόγως το industry που απευθύνεται το cms..Τα framework και το στύλ αλλάζουν.Το θέμα είναι τί είδους δεδομένα θέλεις να διαχειρίζεσαι και πώς αυτά συνδέονται μεταξύ τους.
Η καλύτερη περίπτωση για κάτι πιο εμπλουτισμένο είναι ένα υπάρχον cms που προσφέρει εξεικονόμιση χρόνου,και μετά μία τροποποίηση απο τη βάση δεδομένων μέχρι το παρουσιαστικό.
Και πάλι,είναι συνάρτηση κόστους,χρόνου παράδοσης,περιπλοκότητας διαχείρησης δεδομένων και σε τί industry απευθύνεται το project. :hammer: :pint:

Akis_gr49

Δημοσίευση από Akis_gr49 » 09 Ιουν 2008 22:18

ΟΚ. θα το θέσω αλλιώς,

γιατί να φτιάξω ένα joomla site και να μην φτιάξω ένα custom php site;

Φτιάχνοντας το δικό μου δεν θα έχω πρόβλημα στα Updates που έχει το Joomla κτλ..
θα ξέρω το κάθε πράγμα από που μπορώ να το αλλάζω αν είναι δικό μου..

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 10 Ιουν 2008 01:05

Αν δεν έχεις πρόβλημα χρόνου και έχεις και τις δυνατότητες, φτιάξτο.. σαφώς και έχει πολύ καλύτερο έλεγχο στο δικό σου κώδικα, παρά σε ξένο...

Και στην διαφορετική διατύπωση που έκανες πάλι αυτό που σου είπαν και οι άλλοι ισχύει:
Χρησιμοποιείς έτοιμο CMS "για εξοικονόμηση χρόνου, κόστους και εφόσον σε παίρνει να το κάνεις αναλόγως τον τομέα που απευθύνεται το project"
Αν κάνεις μια αναζήτηση εδώ μέσα θα βρεις πολλές φορές να έχουμε κάνει την ίδια e-συζήτηση... κάνε τον κόπο αν θέλεις.
π.χ.:
http://www.freestuff.gr/forums/viewtopic.php?t=28636
http://www.freestuff.gr/forums/viewtopic.php?t=36492
http://www.freestuff.gr/forums/viewtopic.php?t=21492

alexsoft

Δημοσίευση από alexsoft » 10 Ιουν 2008 02:04

Giannhs_gr έγραψε:ΟΚ. θα το θέσω αλλιώς,

Φτιάχνοντας το δικό μου δεν θα έχω πρόβλημα στα Updates που έχει το Joomla κτλ..
Αν και έχω δουλέψει πάρα πολύ στο παρελθόν το Joomla, γενικά είμαι κατά των Open Source CMS για λόγους που δεν είναι του παρόντος θέματος να αναλυθούν.

Έχοντας λοιπόν εμπειρία και από τα δύο (Joomla και το δικό μου CMS), θα σου έλεγα ότι εάν σκοπεύεις να δημιουργήσεις δικό σου CMS που δεν θα απευθύνεται για μαζική πώληση απλώς Ξ Ε Χ Ν Α Τ Ο.
Ο χρόνος και ο κόπος είναι τέτοιος, που για χρήση πάνω σε 1-2 άντε δέκα - είκοσι sites δεν αξίζει να ξοδέψεις χρόνο και φαιά ουσία.
Σε μια τέτοια περίπτωση ή κάνεις μια fork έκδοση του Joomla ή χρησιμοποιείς το ίδιο το Joomla και φτιάχνεις custom components.

Εάν τώρα επιλέξεις το δικό σου εμπορικό CMS, απλώς σου εύχομαι καλό κουράγιο, και πάρα μα πάρα πολύ υπομονή.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος alexsoft την 10 Ιουν 2008 02:06, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

alexsoft

Δημοσίευση από alexsoft » 10 Ιουν 2008 02:05

alexsoft έγραψε:
Giannhs_gr έγραψε:ΟΚ. θα το θέσω αλλιώς,

Αν και έχω δουλέψει πάρα πολύ στο παρελθόν το Joomla, γενικά είμαι κατά των Open Source CMS για λόγους που δεν είναι του παρόντος θέματος να αναλυθούν.

Έχοντας λοιπόν εμπειρία και από τα δύο (Joomla και το δικό μου CMS), θα σου έλεγα ότι εάν σκοπεύεις να δημιουργήσεις δικό σου CMS που δεν θα απευθύνεται για μαζική πώληση απλώς Ξ Ε Χ Ν Α Τ Ο.
Ο χρόνος και ο κόπος είναι τέτοιος, που για χρήση πάνω σε 1-2 άντε δέκα - είκοσι sites δεν αξίζει να ξοδέψεις χρόνο και φαιά ουσία.
Σε μια τέτοια περίπτωση ή κάνεις μια fork έκδοση του Joomla ή χρησιμοποιείς το ίδιο το Joomla και φτιάχνεις custom components.

Εάν τώρα επιλέξεις το δικό σου εμπορικό CMS, απλώς σου εύχομαι καλό κουράγιο, και πάρα μα πάρα πολύ υπομονή.
ΩΠ!!! κατά λάθος απεστάλθη δύο φορές.

Άβαταρ μέλους
geomatical04

Δημοσίευση από geomatical04 » 10 Ιουν 2008 16:49

Και το cms πιστεύω ότι μπορεί να το χειριστεί καλύτερα και ευκολότερα ο τελικός χρήστης. Αφενώς είναι πιο λειτουργικό και αφετέρου αν αυτός θελήσει μπορεί να προσθέσει και κάποιο plug in. Ολα αυτά βέβαια δεν ξέρω αν συμβαδίζουν με τη λογική που πρέπει να έχει κάποιος ως επιχειρηματίας (Δηλαδή ότι αλλαγες θες να τις πληρώνεις).

Άβαταρ μέλους
dik_

Δημοσίευση από dik_ » 10 Ιουν 2008 18:00

alexsoft έγραψε:Αν και έχω δουλέψει πάρα πολύ στο παρελθόν το Joomla, γενικά είμαι κατά των Open Source CMS για λόγους που δεν είναι του παρόντος θέματος να αναλυθούν.
Ε πως δεν είναι! Μολόγα! :P

Προσωπικά πάντως βρίσκω ψιλοκουραστικό το κυνήγι με τα updates και τα bug fixes κάθε φορά που ανακοινώνονται, ειδικά αν έχω εγκαταστήσει μόντες ή έχω κάνει δικές μου αλλαγές, στην οποία περίπτωση αρκετές φορές χρειάζονται όλα πάλι απ' την αρχή... Και δεν είναι να τα αναβάλλεις αυτά τα πράγματα...

Άβαταρ μέλους
Kainourios
Ruby Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Kainourios » 10 Ιουν 2008 18:29

Ωραία όλα αυτά αλλά από θέμα δυνατοτήτων το CMS σου δε θα φτάσει ποτέ το joomla-drupal (είμαι drupalikos και θα μιλήσω για το drupal που το ξέρω). Άσε που θα φας πάρα πολύ χρόνο και χρήμα για να φτιάξεις δικό σου CMS. Καλύτερα μάθε drupal και φτιάξε ότι θες, μάθε να φτιάχνεις modules και φτιάξε τα δικά σου παρά να ξανά ανακαλύψεις τον τροχό (αλλά με πολύ μικρότερες δυνατότητες όπως είπαμε). Πόσο θα σου πάρει για να έχει το CMS σου clean urls, τρομερό σύστημα ταξινόμησης του περιεχομένου (taxonomy), δημιουργία ρόλων όπου θα καθορίζεις τι θα βλέπει ποιος και πως θα το βλέπει, caching σύστημα για να σου γλιτώνει bandwidth και πάρα πολλά άλλα; Στο ένα θα ρωτάς κάτι, θα έχει τύχει σε άλλα 100 άτομα και πιθανόν να έχει βρεθεί λύση, στο δικό σου CMS αν σου βγει πρόβλημα, τρέχα γύρευε τι φταίει. Θα θες να φτιάξεις-προσθέσεις μια λειτουργία θα πρέπει να το φτιάξεις μόνος σου από την αρχή πάντα (και αν δε το έχεις φτιάξει και σωστά ίσως να μη μπορείς να το προσθέσεις), στο άλλο θα κοιτάς αν υπάρχει κάτι αντίστοιχο και αν δεν υπάρχει αναγκαστικά ασχολείσαι να το φτιάξεις (πάλι με community όπου μπορεί να σε βοηθάει όμως από πίσω)... νομίζω τα πλεονεκτήματα των open source δε συγκρίνονται.

alexsoft

Δημοσίευση από alexsoft » 10 Ιουν 2008 19:46

dik_ έγραψε:Προσωπικά πάντως βρίσκω ψιλοκουραστικό το κυνήγι με τα updates και τα bug fixes κάθε φορά που ανακοινώνονται, ειδικά αν έχω εγκαταστήσει μόντες ή έχω κάνει δικές μου αλλαγές, στην οποία περίπτωση αρκετές φορές χρειάζονται όλα πάλι απ' την αρχή... Και δεν είναι να τα αναβάλλεις αυτά τα πράγματα...
"Συ είπας..." :D

άντε να πω λίγα, πέρα από τα παραπάνω που ανέφερες και είναι από τα πιο σημαντικά.

α) Θέματα ασφαλείας: Ανοιχτός κώδικας = Σουρωτήρι = Πάρτι των Hackers

β) Δωρέαν κώδικας: Τα βασικότερα components που μπορούν να μετατρέψουν ένα απλό site (π.χ. το βασικό Joomla) σε επαγγελματικό site, είναι εμπορικά = Μπαρούφες τα περί δωρεάν κώδικα.

γ) Γρήγορη ανάπτυξη: όπου λαλούν πολλοί κοκκόροι αργεί να ξημερώσει = π.χ. Όσο χρόνο έκανε η κοινότητα (ασχολήθηκαν δεκάδες developers) του Joomla για να επεκτείνει το ήδη υπαρκτό Joomla 1.0.x στο νέο 1.5.x τον ίδιο ακριβώς χρόνο πάνω - κάτω έκανα και εγώ (ένα μόνο άτομο) για να φτιάξω το δικό μου.

δ) Υποστήριξη από την κοινότητα: υπάρχουν 10 developers και 10.000 ψευδο-developers = Όταν χρειαστείς πραγματική βοήθεια, λίγοι είναι εκείνοι που θα σε βοηθήσουν, καθώς οι περισσότεροι χρήστες των CMS θεωρούν τους εαυτούς τους developer κανόντας και μόνο κάποιες μικρές αλλαγές σε ήδη υπαρκτά components. Άρα όταν τους χρειαστείς για να βρεις λύσεις σε σοβαρά προβλήματα του κώδικα, απλώς περιμένεις μήπως εμφανιστεί κάποιος..... και περιμένω.... και περιμένω....

ε) Ευκολία διαχείρισης: Μύθος = Π.χ. να φανταστείτε, ακόμη και μετά από τόσα χρόνια, το Joomla δεν έχει ενσωματώσει την δυνατότητα διαχείρισης πολλών template position περα των 50 κάτι που πρέπει να γίνει μέσα από το phpmyadmin. εγώ έδωσα στην κοινότητα το component com_asm_templates που διαχειριζόταν τα position με λίστες, εισαγωγές, επεξεργασία, διαγραφές κλπ. τουλάχιστο ας ενσωμάτωναν αυτό. Για να μη πω για σοβαρότερα, όπως π.χ. την μη δυνατότητα πολλών υποκατηγοριών και sections. Για να έχεις πολλαπλές κατηγορίες πρέπει να αγοράσεις ειδικό component.

......άντε και είπα δεν είναι του αυτού θέματος η σχετική ανάλυση.....

alexsoft

Δημοσίευση από alexsoft » 10 Ιουν 2008 19:58

Kainourios έγραψε:Ωραία όλα αυτά αλλά από θέμα δυνατοτήτων το CMS σου δε θα φτάσει ποτέ το joomla-drupal
Πως είσαι τόσο σίγουρος ότι το CMS του (εφόσον το αποφασίσει) δεν θα είναι αντάξιο ή καλύτερο των Joomla - Drupal;

Ήδη το δικό μου είναι πολύ καλύτερο αυτών (δες λίγα σχετικά πραγματάκια ΕΔΩ) :D :D :D Ωραία μετριοφροσύνη με διακατέχει....

Και μια τελείως προσωπική και υποκειμενικότατη σκέψη:
Πιστεύω ότι οι υπάρχουν υπερβολικά πάρα πολλοί αξιόλογοι Έλληνες προγραμματιστές. Το κακό με εμάς τους Έλληνες είναι ότι προσπαθούμε να βγάλουμε ο ένας το μάτι του άλλου, όταν δούμε κάτι αξιόλογο από κάποιον άλλο.

Άβαταρ μέλους
MaZz
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από MaZz » 10 Ιουν 2008 20:37

@Giannhs_gr
- Αν σου βρίσκεται χρόνος και έχεις την κατάλληλη τεχνογνωσία για να αναπτύξεις ένα ολοκληρωμένο cms τότε δε χρειάζεται καν να ρωτάς...
- Αν όμως δεν έχεις χρόνο ή την κατάλληλη τεχνογνωσία τότε πήγαινε σε κάποιο OpenSource CMS.

Έχε απλός στο νου σου ότι το 90% των CMS που υπάρχουν στον ιστό είναι έτοιμα-τυποποιημένα, και αυτό το καταλαβαίνεις αρκετά εύκολα βλέποντας τη δομή του site (τη θέση που είναι τοποθετημένα τα menus και γενικά το layout). Εμένα προσωπικά θα με συγκινούσε περισσότερο ένα Custom CMS κατασκευασμένο εξ ολοκλήρου από την αρχή.
Φυσικά υπάρχει και η λύση να πάρεις ένα έτοιμο CMS και "να του αλλάξεις τα φώτα" όσον αφορά τον κώδικα. Αλλά όπως ανέφερε και ο dik_ από τη στιγμή που έχουν αλλάξει τα source files, κάθε μελλοντική αναβάθμιση σ' αυτό απαιτεί τροποποιήσεις στα αρχεία από την αρχή, πράγμα που είναι και χρονοβόρο και σε πολλές περιπτώσεις ανέφικτο. Επίσης συμφωνώ απόλυτα με τον alexsoft (++).
If nothing in the world can change our children will inherit nothing.

Άβαταρ μέλους
papageorge

Δημοσίευση από papageorge » 10 Ιουν 2008 20:43

@alexsoft :

χεχε πολύ vista θυμίζει. Πρόσεξε μην σ ζητήσει η microsoft μνευματικά δικαιώματα.
Εικόνα

Δύο πράγματα είναι άπειρα το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία.

Einstein

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Basilakis » 10 Ιουν 2008 21:47

Για εμένα ισχύει και το άλλο.

Να έχεις την τεχνογνωσία να πάρεις κάτι έτοιμο και να το αλάξεις έτσι ώστε να παράγεις κάτι, ΒΑΣΙΣΜΕΝΟ στο έτοιμο αλλα εξηπηρετεί τις ανάγκες σου. Ο dik_ ανέφερε τα προβλήματα που προκείπτουνε με κάτι τέτοιο. Εγώ θα προσθέσω πως εάν το κάνεις αυτό, μην το χρέωσεις σαν κάτι costum.

Απάντηση

Επιστροφή στο “PHP έτοιμες εφαρμογές”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης