Γιατί Open Source (π.χ. Joomla) και όχι custom εφαρμογή Php;

Βοήθεια λύσεις και νέα από τον χώρο των open source ή έτοιμων εφαρμογών που έχουν φτιαχτεί με την PHP όπως oscommerce, κ.α.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, PHP Moderators

alexsoft

Δημοσίευση από alexsoft » 10 Ιουν 2008 21:55

papageorge έγραψε:@alexsoft :

χεχε πολύ vista θυμίζει. Πρόσεξε μην σ ζητήσει η microsoft μνευματικά δικαιώματα.
:D :D

οπτικά μοιάζει αρκετά, όπως και με linux. Βασικά προσπάθησα να φέρω την ευκολία διαχείρισης ενός OS μέσα σε ένα CMS. Αυτή ήταν η λογική μου. Έτσι το τμήμα διαχείρισης έχει την λογική GUI: Desktop - Wallpaper - Taskbar - Εικονίδια - πολλαπλά παράθυρα - Tabbed action menu (ASCOOS Class TActionsBarHandler) ... κλπ... κλπ... κλπ...

alexsoft

Δημοσίευση από alexsoft » 10 Ιουν 2008 21:59

Basilakisweb έγραψε:Για εμένα ισχύει και το άλλο.

Να έχεις την τεχνογνωσία να πάρεις κάτι έτοιμο και να το αλάξεις έτσι ώστε να παράγεις κάτι, ΒΑΣΙΣΜΕΝΟ στο έτοιμο αλλα εξηπηρετεί τις ανάγκες σου. Ο dik_ ανέφερε τα προβλήματα που προκείπτουνε με κάτι τέτοιο. Εγώ θα προσθέσω πως εάν το κάνεις αυτό, μην το χρέωσεις σαν κάτι costum.
Μα εννοείται ότι εφόσον επιλέξεις ένα open source, δεν έχεις το δικαίωμα να χρεώσεις το ίδιο το CMS. Χρεώνεις την υπηρεσία κατασκευής template, παραμετροποίησης, φιλοξενίας και φυσικά τα δικά σου components.

Καλό είναι για λόγους δεοντολογίας και σεβασμού προς τον πελάτη να αναφέρεται αυτό ρητά.

Άβαταρ μέλους
Kainourios
Ruby Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Kainourios » 10 Ιουν 2008 23:32

Πάμε σε ένα ένα:

α) Θέματα ασφαλείας: Ανοιχτός κώδικας = Σουρωτήρι = Πάρτι των Hackers

To freestuff στηρίζεται σε open source εφαρμογή, για hackare το. Δεν έχει τύχει να το δω να hackaρεται ποτέ (ίσως και να έχει γίνει), πάντως δεν είναι τόσο συχνό φαινόμενο όσο το παρουσιάζεις, ούτε εύκολο και σίγουρα υπάρχουν open source sites που δεν έχουν γίνει hacked ποτέ. Και φυσικά το open source κατά τη γνώμη μου όσο πιο δημοφιλές είναι τόσο πιο δύσκολα μπορείς να το hackareis καθώς ο κώδικας είναι γνωστός άρα και οι τρύπες. Στα υπόλοιπα μπορεί να υπάρχουν και να βρεθούν κάποια στιγμή, αλλά είναι μεγάλη κουβέντα πιο είναι πιο ασφαλές τελικά.

β) Δωρέαν κώδικας: Τα βασικότερα components που μπορούν να μετατρέψουν ένα απλό site (π.χ. το βασικό Joomla) σε επαγγελματικό site, είναι εμπορικά = Μπαρούφες τα περί δωρεάν κώδικα.
Αυτό ισχύει για το joomla και μόνο όπως και τα περισσότερα που λες. Στο drupal π.χ. δεν έχω βρει να πληρώνεις κάτι στο ίδιο τους το site και έχει πάρα πολλά και themes και modules και τρομερό documentation. Αν έχεις όρεξη να μάθεις πως έχει στηθεί το όλο σύστημα μπορείς αν ασχοληθείς και έχεις και τη δυνατότητα να προσφέρεις φτιάχνοντας κάτι δικό σου που χρειάζεσαι (και φυσικά με πολύ λιγότερο χρόνο και κόπο από το να φτιάξεις ένα CMS από την αρχή).

γ) Γρήγορη ανάπτυξη:
Το drupal έβγαλε τώρα την έκδοση 6 και έχει ανακοινώσει ότι θα βγάλει σε ένα χρόνο την έκδοση 7. Επίσης τα modules πληθαίνουν συνέχεια από πολύ κόσμο. Έχω ξεκινήσει κι εγώ ως "ψευτο-developer" και φτιάχνω ένα. Το joomla είχε διάφορα προβλήματα, έσπασε η community στα 2 με το mambo, έπειτα όπως το βλέπω, έχει κάποια βασικά προβλήματα όπως έχει φτιαχτεί, που δεν αλλάζουν εύκολα και να είναι και συμβατά με τα προηγούμενα και πάει λέγοντας. Παρόλα αυτά πιστεύω πως σε κάμποσο καιρό θα βελτιωθεί και θα γίνει αρκετά αξιόλογο.

δ) Υποστήριξη από την κοινότητα:
Ο καθένας προσφέρει στη κοινότητα όσο ξέρει και όσο μπορεί. Πάντως εγώ προσωπικά ότι πρόβλημα είχα με το drupal πάντα έβρισκα κάποιον που να είχε το ίδιο πρόβλημα πριν από εμένα, να έχει postαρει και να έχουν βρει λύση (και μάλιστα με το 6 που είναι καινούριο). Δε λέω, αυτό απλά έτυχε σε μένα και δε λέω ότι όλα είναι τέλεια από θέμα support αλλά είναι ΤΕΡΑΣΤΙΟ σαν project και έχει πολλά modules οπότε ο καθένας ασχολείται με το δικό του κομμάτι. Έχει πρόβλημα κάποιο module; Αναφέρεις ακριβώς πως αναπαράγεται το bug και συνήθως κάποιος αναλαμβάνει να το λύσει από τους "ψευτοdevelopers"...

ε) Ευκολία διαχείρισης:
Όντως το joomla έχει πρόβλημα με τις κατηγορίες. Στο drupal όμως υπάρχει το taxonomy. Επίσης μπορείς να εφαρμόσεις regions πολύ εύκολα και να το κάνεις ακριβώς όπως θέλεις το layout. Τελείως όπως το σκέφτηκες. Μπορείς να φτιάξεις ρόλους χρηστών όπου θα εμφανίζεται ότι θες σε όποιον θες ανάλογα τα δικαιώματα που έχεις δώσει. Έχει και modules όπως το CCK, το panel και το views όπου μπορείς να κάνεις απίστευτα πράγματα.

Αυτό που αναφέρει ο _dik οφείλω να παραδεχτώ ότι είναι ίσως το μεγαλύτερο πρόβλημα. Όντως όταν υπάρχει νέα έκδοση πιθανόν να την βάλεις και να μη δουλεύουν όλα όπως πριν, γι'αυτό χρειάζεται μυαλό και προσοχή πως και πότε κάνεις αναβάθμιση καθώς και δοκιμές. Αλλά υπάρχει κάτι που δεν είπατε... εσύ ναι μεν είσαι υπεύθυνος να κάνεις τα νέα updates να λειτουργούν σωστά αλλά δεν είσαι υπεύθυνος να φτιάξεις τα νέα updates. Νομίζω πιο εύκολο είναι να προσαρμόζεις το update σε ένα site παρά να τα φτιάχνεις (και εντάξει οι τρύπες δεν είναι τόσο συχνές πια ειδικά μετά από τόσο καιρό ωριμότητας).

Α και φυσικά όλα τα παραπάνω δωρεάν με τα open source. Δε ξέρω καθόλου το CMS σου alex και δε μπορώ να εκφέρω αντικειμενική άποψη μέσα από screenshots. Εφόσον πρέπει να πληρώσω για να το δω, μάλλον δε θα μπορέσω ποτέ να πω τη γνώμη μου (και με συγχωρείς κιόλας αλλά εσύ το έφτιαξες και το πουλάς οπότε δεν μπορώ να θεωρήσω την άποψη σου αντικειμενική). Όσο για τις περισσότερες δυνατότητες πιστεύω πως ακόμα, δε θα έχει ούτε το 1/10 από το πλήθος modules που έχει το drupal, λόγω του ότι οι "ψευτοdevelopers" είναι πολλοί, αλλά μπορεί όντως να υπάρχουν λειτουργίες που δεν τις έχουμε ξαναδεί αλλού.

Θα κλείσω με ένα θετικό που βλέπω στα custom CMS. Κάνουν σε κάποιον ο οποίος δεν έχει καθόλου γνώση και όρεξη να ασχοληθεί με το να φτιάξει το site του ή να ψάξει (και φυσικά έχει και λεφτά) και θέλει παρόλα αυτά να διαχειρίζεται εύκολα το περιεχόμενο. Έτσι εκεί υπάρχει ο εκάστοτε CMS developer όπου αναλαμβάνει να το φτιάξει όπως θέλει, να του δείξει πως δουλεύει και να του παρέχει support.
Θα μου πεις: Δε θα μπορούσε να βρει κάποιον να του το κάνει το ίδιο ακριβώς σε drupal; Δηλαδή να του φτιάξει το site τελείως όπως το θέλει σε drupal και να του μάθει κιόλας να το χειρίζεται και να έχει και support; Θα μπορούσε. Γιατί να πάει σε CMS όπου θα το πληρώσει; Γιατί εμπιστεύεται το custom (π.χ. αν υπάρξει πρόβλημα θα διορθωθεί άμεσα.. κάτι που φυσικά θα συμβεί και στη drupal περίπτωση). και για μούρη ότι έχει κάτι διαφορετικό. Οπότε ανάλογα τα γούστα και τα λεφτά, διαλέγεις και παίρνεις.

Μου θυμίζει λίγο πάντως αυτό που γινόταν με τις σειρές: Βγαίνει κάποιος και λέει "Το prison break είναι καλύτερο απ'το lost", μετά βγαίνει ο άλλος και λέει "το τάδε είναι καλύτερο απ'το lost" και πάει λέγοντας με διάφορες σειρές, όλες καλύτερες από το lost...

alexsoft

Δημοσίευση από alexsoft » 11 Ιουν 2008 00:32

Kainourios έγραψε:Πάμε σε ένα ένα:
α) Θέματα ασφαλείας: Ανοιχτός κώδικας = Σουρωτήρι = Πάρτι των Hackers
β) Δωρέαν κώδικας: Τα βασικότερα components που μπορούν να μετατρέψουν ένα απλό site (π.χ. το βασικό Joomla) σε επαγγελματικό site, είναι εμπορικά = Μπαρούφες τα περί δωρεάν κώδικα.
γ) Γρήγορη ανάπτυξη:
δ) Υποστήριξη από την κοινότητα:
ε) Ευκολία διαχείρισης:
Πολύ ευχαρίστως να τα πάμε ένα-ένα:

α) Δεν είπα ότι όλα τα sites είναι "μπάτε σκύλοι αλέστε", όμως αντικειμενικά είτε το θέλουμε είτε όχι, όταν γνωρίζεις τον πηγαίο κώδικα είναι πολύ πιο εύκολο να δημιουργήσεις προβλήματα από το να μη γνωρίζεις πως λειτουργεί εσωτερικά ένα CMS και τι δικλείδες ασφαλείας έχει.

β) Φυσικά μιλάω για το Joomla διότι από αυτό έχω μεγαλύτερες εμπειρίες. Για το Drupal δεν γνωρίζω εάν υπάρχουν commercial modules τρίτων.

γ) Σε ένα χρόνο; αυτό δηλαδή είναι γρήγορη ανάπτυξη; Ένα χρόνο το Drupal, Δύο χρόνια το Joomla με ήδη έτοιμο κώδικα πίσω τους και δεκάδες developers και 2 χρόνια η ανάπτυξη του ASCOOS CMS (με αρκετά κενά ενδιάμεσα) με ένα μόνο προγραμματιστή. Τι να πω, πολύ γρήγορη ανάπτυξη.

δ) Επιμένω σε αυτό χωρίς δεύτερο σχολιασμό.

ε) Ε! το drupal δεν είναι και το υπόδειγμα εύκολης διαχείρισης. Το Joomla στον τομέα αυτό είναι πολύ πιο καλύτερο. Σε επιμέρους δυνατότητες, ναι, το drupal έχει κάποιες δυνατότητες που λείπουν από το Joomla.

Θα σχολιάσω επίσης και το παρακάτω που έγραψες:
Όσο για τις περισσότερες δυνατότητες πιστεύω πως ακόμα, δε θα έχει ούτε το 1/10 από το πλήθος modules που έχει το drupal, λόγω του ότι οι "ψευτοdevelopers" είναι πολλοί, αλλά μπορεί όντως να υπάρχουν λειτουργίες που δεν τις έχουμε ξαναδεί αλλού.
Αρχικώς θα έχει ότι είναι απαραίτητο για να λειτουργήσει. Όμως έως το τέλος του χρόνου ο αριθμός των προγραμμάτων συστήματος, των προγραμμάτων χρηστών, των plugins, των blocks, των fronts, των frontpages, των wallpapers, των themes κλπ... θα είναι πολύ μεγάλος. Ήδη όσο αφορά τα blocks υπάρχουν ήδη έτοιμα πάνω από 20 και συνεχώς θα αυξάνονται.
Και φυσικά όλα αυτά δωρεάν.

Δεν θα το επεκτείνω διότι ξεφεύγουμε από το θέμα.

Άβαταρ μέλους
papageorge

Δημοσίευση από papageorge » 11 Ιουν 2008 00:45

Κώδικας: Επιλογή όλων

οπτικά μοιάζει αρκετά, όπως και με linux
Θα βάλεις και terminal δηλαδη; :wink:
Εικόνα

Δύο πράγματα είναι άπειρα το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία.

Einstein

Άβαταρ μέλους
papageorge

Δημοσίευση από papageorge » 11 Ιουν 2008 00:53

1) Πάντως στο ότι είναι εύκολη η ανάπτυξη σελίδας με cms δεν είναι και απόλυτο. Εαν κάποιος θέλει να κάνει σωστή δουλειά (πχ με wordpress που έχω δουλέψει εγώ ) πρέπει να διαβάσει το documentation του που μερικές φορές είναι αρκετά περίεργο και να γράψει επιπρόσθετα δικό του κώδικα php.

2) Οσο για τη χρήση γνωστών cms θα έλεγα το εξής : Κάποια στιγμή που φόρτωσα ένα forum που κατέβασα από το hotscripts.com στη σελίδα, γέμισα smam.. Κάτι το οποίο δεν συνέβει με το phpbb.
Εικόνα

Δύο πράγματα είναι άπειρα το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία.

Einstein

Άβαταρ μέλους
Kainourios
Ruby Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Kainourios » 11 Ιουν 2008 01:11

α) Αν είναι καλογραμμένος ο κώδικας και τεσταρισμένος από πάρα πολλούς και για καιρό, ότι και να κάνεις δεν τον προσπερνάς. Τα νέα projects έχουν συνήθως προβλήματα σε αυτό το τομέα, το drupal είναι ώριμο τεχνολογικά.

γ) Modules αναπτύσσονται από πολύ κόσμο καθημερινά για το drupal, αυτό μετράει, το ότι θα υπάρξει νέα έκδοση σε ένα χρόνο, προσωπικά μου φαίνεται και κάπως βιαστικό.

δ) Κι εγώ επιμένω λέγοντας πως οι "ψευδοdevelopers" μια χαρά βοηθάνε και ξέρουν. Έχει και τρομερό documentation όπου αν θες μπορείς να το συμβουλευτείς. Εξάλλου αν δε ξέρεις και δε θες να μπλέκεις, βρες κάποιον και πλήρωσε τον για support στο drupal, πιο φτηνά θα σου έρθει.

ε) Είναι θέμα συνήθειας, προσωπικά από τη πρώτη στιγμή κατάλαβα τη δομή και τη λογική του drupal. Έχει το τι είναι το καθένα (κάτι σαν help) σε κάθε option, και που χρησιμοποιείται απευθείας στο backend. Αντίθετα το joomla δε μ'άρεσε, ναι μεν ήταν πολύ εύκολο να ποστάρεις αμέσως ένα άρθρο αλλά για να διαχειριστείς όλο το site πρέπει να ψάξεις να δεις τι ρόλο βαράει η κάθε επιλογή. Γούστα είναι όμως αυτά και θέμα συνήθειας. Με τα δικαιώματα χρηστών φτιάχνεις ένα χρήστη που να έχει μόνο αυτά που χρησιμοποιείς καθημερινά και τα άλλα τα αφήνεις για έκτακτες περιπτώσεις. Προσωπικά το θεωρώ υπόδειγμα και πάρα πολύ παραμετροποιήσιμο. Μπορείς να το φέρεις τελείως στα μέτρα σου κι ας έχει και 1000 επιλογές και άλλες ένα εκατομμύριο δυνατότητες επέκτασης.

Εντάξει δε λέω ότι δε θα κάνεις δουλειά και δε θα βάλεις πράγματα στο CMS σου, αλλά τα open source δύσκολα θα τα περάσεις σε ποικιλία (για να μη πω αποκλείεται). Στα open source γράφω μέχρι κι εγώ module, στο δικό σου γράφει μόνο ένα άτομο.

Δε νομίζω ότι ξεφύγαμε, ίσα ίσα που συζητάμε τι έχει να προσφέρει ένα open source και ένα commercial CMS, άσχετο αν συγκρίνουμε τελικά το ascoos με το drupal. Αν σε ενόχλησε, με συγχωρείς.

alexsoft

Δημοσίευση από alexsoft » 11 Ιουν 2008 02:46

papageorge έγραψε:

Κώδικας: Επιλογή όλων

οπτικά μοιάζει αρκετά, όπως και με linux
Θα βάλεις και terminal δηλαδη; :wink:
Μη μου βάζεις ιδέες :D :D :D

Όχι, απλώς θα έχει κάποιες λειτουργίες και πληροφορίες σχετικά με το Linux και το cpanel. Ελάχιστες στην αρχή.

Επειδή ήδη έχω αργήσει την δημοσίευση του, αποφάσισα τελικά να το τελειώσω έστω και με τα ελάχιστα και να προσθέτω δυνατότητες αμέσως μετά. άλλωστε η εγκατάσταση - απεγκατάσταση προγραμμάτων είναι σχεδόν όμοια με αυτή των Windows, άρα πολύ εύκολη.

alexsoft

Δημοσίευση από alexsoft » 11 Ιουν 2008 02:56

Kainourios έγραψε: Εντάξει δε λέω ότι δε θα κάνεις δουλειά και δε θα βάλεις πράγματα στο CMS σου, αλλά τα open source δύσκολα θα τα περάσεις σε ποικιλία (για να μη πω αποκλείεται). Στα open source γράφω μέχρι κι εγώ module, στο δικό σου γράφει μόνο ένα άτομο.

Δε νομίζω ότι ξεφύγαμε, ίσα ίσα που συζητάμε τι έχει να προσφέρει ένα open source και ένα commercial CMS, άσχετο αν συγκρίνουμε τελικά το ascoos με το drupal. Αν σε ενόχλησε, με συγχωρείς.
Ποιος είπε ότι επεκτάσεις θα γράφω μόνο εγώ; Σε όλα τα σχετικά post που έχω κάνει λέω ότι απλώς τα δικά μου θα είναι εντελώς δωρεάν και ότι θα μπορούν και τρίτοι να δημιουργήσουν μέσω του API αλλά με τις προϋποθέσεις πιστοποίησης που έχω θέσει για λόγους ασφαλείας.

Όχι βρε, τι να με ενοχλήσει, συζήτηση κάνουμε. Άσε που αυτή η συζήτηση μου κάνει και καλό διότι προσπαθώ να αφουγκραστώ γνώμες, απόψεις, προτάσεις, ανάγκες κλπ. απλώς λέω να μην επικεντρωθούμε μόνο στο ASCOOS καθώς είναι μετρημένα στα δάχτυλα του ενός χεριού τα άτομα σχετικά με τον χώρο, που το έχουν δει να λειτουργεί και ναι μεν έχουν εκφραστεί με τα καλύτερα λόγια, αλλά η μεγάλη κρίση θα γίνει μόλις βγει η demo έκδοση.

Άβαταρ μέλους
cherouvim
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cherouvim » 11 Ιουν 2008 08:30

alexsoft σέβομαι τη δουλειά που έχεις ρίξει, αλλά νομίζω οτι σε όλα τα CMS related θέματα του freestuff μιλάς για το CMS σου.

Βγάλε demo επιτέλους να τελειώνουμε γιατί έχει καταντήσει γραφική αυτή η κατάσταση.

Άβαταρ μέλους
MaZz
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από MaZz » 11 Ιουν 2008 09:10

cherouvim έγραψε:alexsoft σέβομαι τη δουλειά που έχεις ρίξει, αλλά νομίζω οτι σε όλα τα CMS related θέματα του freestuff μιλάς για το CMS σου.

Βγάλε demo επιτέλους να τελειώνουμε γιατί έχει καταντήσει γραφική αυτή η κατάσταση.
Το είπε δεν άντεξε :yea: :crash:
If nothing in the world can change our children will inherit nothing.

alexsoft

Δημοσίευση από alexsoft » 11 Ιουν 2008 12:46

cherouvim έγραψε:alexsoft σέβομαι τη δουλειά που έχεις ρίξει, αλλά νομίζω οτι σε όλα τα CMS related θέματα του freestuff μιλάς για το CMS σου.

Συμφωνώ, αλλά το φέρνει η κουβέντα. Νομίζω όμως ότι είμαι εντός θέματος. Εάν κάποιος νομίζει πως ότι λέω εδώ είναι λόγια του αέρα μπορεί άνετα να νομίζει ότι είμαι ψώνιο και να προσπεράσει το post μου. Τα post όμως μένουν και κρινόμαστε όλοι από αυτά που γράφουμε.

Εάν αυτό σας πειράζει το σταματώ εδώ. Εξάλλου κοντός ψαλμός αλληλούια.

Άβαταρ μέλους
cherouvim
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cherouvim » 11 Ιουν 2008 13:18

alex απλά σε ενημερώνω οτι το να μιλάς 1.5 χρόνο για το CMS σου χωρίς να έχεις δώσει κάτι χειροπιαστό προς τα έξω, είναι ενδιαφέρον μόνο για εσένα.

alexsoft

Δημοσίευση από alexsoft » 11 Ιουν 2008 15:20

cherouvim έγραψε:alex απλά σε ενημερώνω οτι το να μιλάς 1.5 χρόνο για το CMS σου χωρίς να έχεις δώσει κάτι χειροπιαστό προς τα έξω, είναι ενδιαφέρον μόνο για εσένα.
Σε αυτό έχεις απόλυτο δίκαιο.

Θα φροντίσω λοιπόν πολύ σύντομα να έχετε ένα demo 15 ημερών στα χέρια σας ώστε να έχετε και εσείς πλέον ενδιαφέρον.

Έως τότε, ότι θα θέλετε να μάθετε για το ASCOOS θα το βρίσκεται στην επίσημη ιστοσελίδα της AlexSoft (www.alexsoft.gr) που αναμένεται να είναι online σε 10 - 20 ημέρες από τώρα και η οποία θα τρέχει όπως είναι φυσικό σε ASCOOS. Υπομονή λοιπόν. Από εμένα καμία πλέον αναφορά για το δικό μου CMS εδώ.

επίσης εάν νομίζει ο Cordis ότι είναι καλύτερα να σβηστούν τα μηνύματα μου σχετικά με το ASCOOS από εμένα έχει τις ευλογίες μου.

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Basilakis » 11 Ιουν 2008 15:27

:(

Κράτα το post που έχεις ανοίξει και ενημέρωνέ μας εκεί, plz :'(

Απάντηση

Επιστροφή στο “PHP έτοιμες εφαρμογές”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες