Γιατί Open Source (π.χ. Joomla) και όχι custom εφαρμογή Php;

Βοήθεια λύσεις και νέα από τον χώρο των open source ή έτοιμων εφαρμογών που έχουν φτιαχτεί με την PHP όπως oscommerce, κ.α.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, PHP Moderators

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από CyberCr33p » 11 Ιουν 2008 15:46

Εάν δεν υπήρχαν Open Source εφαρμογές σε PHP οι ελληνικές ιστοσελίδες θα ήταν σε αριθμό όσες ήταν πριν 10 χρόνια.

Άβαταρ μέλους
dik_

Δημοσίευση από dik_ » 12 Ιουν 2008 07:28

Kainourios έγραψε:α) Αν είναι καλογραμμένος ο κώδικας...
Ομολογώ ότι δεν έχω ιδέα από drupal, αλλά από IPB που έχω, ο κώδικας δεν είναι και τόσο καλογραμμένος. Μάλιστα πρόσφατα ανακοινώθηκε σχεδόν ολοκληρωτική επανασχεδίαση στην επόμενη major αναβάθμιση. Επίσης για τα vBulletin και phpBB έχω ακούσει κακά λόγια...

Κι εδώ να κάνουμε έναν διαχωρισμό μεταξύ OS και Free (as in free speech, not free beer) λογισμικού, αν και το πρακτικό αποτέλεσμα στην προκειμένη περίπτωση είναι το ίδιο. Δηλ. υπάρχει μια μεγάλη κοινότητα από πίσω που εξελίσσει (έστω και αργά), βελτιώνει, τεστάρει, μοντάρει κτλ.

Κι ένα λίγο εκτός θέματος: σε μια πρόσφατη διάλεξη του Stallman που πήγα, ο άνθρωπος υποστήριζε αυτά που υποστηρίζει χρόνια, και κλασικά τον ρώταγαν, κι επέμεναν, γιατί κανείς να ανοίξει κώδικα υπό GPL, και πώς θα βγάλει το ψωμί του, κι αν όλοι δουλεύαμε τζάμπα τι θα γινόταν κτλ. Κι απαντούσε ότι με τη GPL χάνονται 5 δουλειές, αλλά ανοίγουν 50 μέσω support, customization κτλ. Πολύ χαρακτηριστική λοιπόν η περίπτωση των oscommerce, joompla, drupal κτλ που έχουν δημιουργήσει και συντηρούν ολόκληρες παραβιομηχανίες :D . Άσχετο αυτό, απλά μου έσκασε μετά τις αναφορές για paid support, customization κτλ που έγιναν, σόρρυ για το off-topic.

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 12 Ιουν 2008 10:09

Έχεις σκεφτεί πως τα 5 που κλείνουν είναι software houses που αναπτύσσουν ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ "προϊόντα" ενώ οι 50 που μπαίνουν στη δουλειά είναι κυρίως χομπίστες που απλώς μαθαίνουν να στήνουν, άντε και να τροποποιούν κάποια πράγματα στις έτοιμες εφαρμογές; Δεν είναι κανόνας βέβαια, αλλά συνήθως κλείνει αυτός που έχει και έξοδα, και έξοδα έχει αυτός που έχει γραφείο, προσωπικό, πάγια κλπ και όχι ο άλλος που από το σπίτι του σαν 2η δουλειά για έξτρα χρήματα θα στήσει ένα oscommerce...
Για το πόσο καλογραμμένα ή κακογραμμένα είναι δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη από τη στιγμή που δεν τα γνωρίζω. Μια φορά μόνο για εξυπηρέτηση ενός φίλου είχα ψάξει στο oscommerce μήπως και γίνει κάποια αλλαγή που χρειαζότανε και γινότανε πανικός. Δεν έβγαλα άκρη. (σίγουρα φταίει και το ότι ΔΕΝ έχω ασχοληθεί με php αρκετά).
Όπως και να 'χει προσωπικά παραμένω υπέρ της δημιουργίας δικών σου "βιβλιοθηκών" που θα μπορείς να ξαναχρησιμοποιείς στις νέες εφαρμογές που θα αναπτύσσεις κάθε φορά.
Δηλαδή και CMS με τις βασικές δυνατότητες να φτιάξεις, μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε άλλο project ως πυρήνας για τη διαχείριση των κειμένων και να προσθέσεις και ότι άλλο χρειάζεται. Ναι μεν περισσότερος χρόνος, αλλά μετράει πιστεύω πολύ να γνωρίζεις με το που θα σε παίρνει ο πελάτης τηλέφωνο και θα σου ζητάει μια αλλαγή, αν μπορεί να γίνει ή όχι εκείνη την ώρα να γνωρίζεις και το πως μπορείς να το κάνεις.
Αλλά είπαμε, τα πάντα είναι σχετικά και πάντα βάση των αναγκών του κάθε project. Μας έτυχε π.χ. πελάτης που επιμένει ΟΛΗ την εφαρμογή παρουσίασης που φτιάξαμε με κάτι βάσεις δεδομένων για μουσεία, εκθέματα, συνταγές, παραδοσιακές φορεσιές, μουσικές συλλογές κλπ να την φτιάξουμε σε Joomla και ένα πωλητήριο που έχει σε oscommerce ή ένα άλλο που είπε που από ότι κατάλαβα είναι κάτι σαν addon / module του joomla... (και το ζήτησε ΑΦΟΥ ήδη εγώ ετοίμασα τις παρουσιάσεις σε Coldfusion.... και παρόλο που στις συμβάσεις δεν αναφέρει τίποτε για php, mysql. Παρόλα αυτά προσελήφθηκε στην εταιρεία άτομο που γνωρίζει PHP για αυτή τη δουλειά...)

Άβαταρ μέλους
cherouvim
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cherouvim » 12 Ιουν 2008 10:43

dimsis έγραψε:Μια φορά μόνο για εξυπηρέτηση ενός φίλου είχα ψάξει στο oscommerce μήπως και γίνει κάποια αλλαγή που χρειαζότανε και γινότανε πανικός. Δεν έβγαλα άκρη. (σίγουρα φταίει και το ότι ΔΕΝ έχω ασχοληθεί με php αρκετά).
Μην ανησυχείς.
Το osCommerce από άποψη software engineering είναι οχετός. Όπως και τα περισσότερα γνωστά php applications.

Άβαταρ μέλους
dik_

Δημοσίευση από dik_ » 12 Ιουν 2008 11:12

dimsis το ένα δεν αποκλείει το άλλο. Για παράδειγμα από εδώ στο fs, έχω την εντύπωση ότι περισσότεροι δουλεύουν ως πλήρη απασχόληση πάνω σε έτοιμα, παρά παράγουν τα δικά τους. Αλλά και λάθος να κάνω, μπορούν και τα 2 είδη να συνυπάρχουν. Στην τελική, αν βλέπεις ότι υπάρχει περισσότερο ψωμί στα έτοιμα, κατευθύνεσαι προς τα εκεί. Ευτυχώς που η αγορά έχει την πολυτέλεια να καθορίζεται απ' τη ζήτηση, κι όχι απ' την προσφορά!

Πάντως κι εγώ, αν και δεν έχω ασχοληθεί ακόμα επαγγελματικά, στα προτζεκτάκια μου τείνω να εφαρμόζω δικές μου λύσεις.

Και μια ερώτηση: όσοι ασχολούνται με το σετάρισμα oscommerce μαγαζιών ας πούμε, τι κάνουν σε κάθε ενημέρωση; Πιάνουν όλους τους πελάτες τους έναν-έναν απ' την αρχή και τους αναβαθμίζουν;

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 12 Ιουν 2008 11:33

Συμφωνώ. Εφόσον υπάρχει ζήτηση στην αγορά, διαλέγεις και παίρνεις. Απλώς αυτό που τόνισα είναι πως αν τελικά υπήρχε μόνο η μια πλευρά, αν ας πούμε καταλήγαμε όλοι να βασιζόμαστε πάνω σε έτοιμες εφαρμογές τρίτων και όχι να κάνουμε ανάπτυξη δικών μας, μπορεί και να καταλήγαμε να μην έχουμε τίποτε το φρέσκο - νέο – καινοτόμο, παρά μόνο addons/modules/plugins στα έτοιμα.
Χώρια του ότι πάντα χρησιμοποιώντας έτοιμα scripts άλλων, δεν ξέρεις αν δεν του καπνίσει του developer αύριο να πει "ξέρετε κάτι, ότι πήρατε πήρατε δωρεάν, από αύριο Χ $ για επόμενες version" (βλ: phpnuke, xoops) ή να ζητάει δικαιώματα από sites που ήδη χρησιμοποιούν την εφαρμογή του ή ακόμα και να το σταματήσει τελείως το project. Όχι ότι αυτές οι περιπτώσεις δεν είναι πιθανές και στις εμπορικές εφαρμογές, αλλά συνήθως στις εμπορικές βλέπουμε το αντίθετο… δηλαδή από commercial να γίνονται free.
Μεγάλη συζήτηση… όπως και να ’χει είναι αυτό που λες και εσύ, εφόσον υπάρχει ζήτηση καθορίζετε και προσαρμόζετε και η αγορά … οπότε τα άλλα είναι να ’χουμε να λέμε…έτσι και αλλιώς «ο πελάτης έχει πάντα δίκιο» :)

Για το oscommerce που γράφεις, φαντάζομαι ότι τους αφήνουν με τις version που παρέδωσαν και μόνο αν το ζητήσουν οι ίδιοι οι πελάτες κάνουν αναβαθμίσεις. Τώρα αν ο άλλος έχει χρόνο και είναι και λίγο ευσυνείδητος και βγει μια τρύπα ας πούμε για το oscommerce, μπορεί να το πατσάρει και αυτοβούλως... αλλά νομίζω πως πολλοί λίγοι το κάνουν.

Άβαταρ μέλους
Marinos Stergiou

Δημοσίευση από Marinos Stergiou » 12 Ιουν 2008 11:50

dik_ έγραψε: Και μια ερώτηση: όσοι ασχολούνται με το σετάρισμα oscommerce μαγαζιών ας πούμε, τι κάνουν σε κάθε ενημέρωση; Πιάνουν όλους τους πελάτες τους έναν-έναν απ' την αρχή και τους αναβαθμίζουν;
Αυτό θέλει μεγάλη κουβέντα.
- Μιλάμε μόνο για oscommerce ή και για άλλα προγράμματα του ίδιου χώρου;

Άβαταρ μέλους
dik_

Δημοσίευση από dik_ » 12 Ιουν 2008 11:57

Μα και μόνο η μία πλευρά να υπήρχε, τα έτοιμα, δεν σημαίνει ότι δεν μπορούν να ξεπηδήσουν κι άλλα τέτοια έτοιμα πρότζεκτς και να ανανεώσουν τον χώρο. Παράδειγμα: παρ' όλη την επικράτηση του oscommerce, εσύ νομίζω τις προάλλες μας έδειξες μια νέα, πολλά υποσχόμενη αντίστοιχη πλατφόρμα!

Τώρα για τα xoops/phpnuke, δεν ξέρω με τι άδεια λειτουργούσαν. Συνήθως όμως οι δυνατές free άδειες σε προφυλάσσουν από τέτοια πράγματα, μιας και ο καθένας μπορεί να συνεχίσει ή να φορκάρει το υπάρχον πρότζεκτ, πάλι με την ίδια άδεια.

Κουβέντα να γίνεται... :D

Marinos φαντάζομαι στο oscommerce είναι πιο επιτακτική η όποια αναβάθμιση. Αλλά για πες και για άλλα...

Άβαταρ μέλους
Marinos Stergiou

Δημοσίευση από Marinos Stergiou » 12 Ιουν 2008 12:38

Oscommerce και Upgrade - Update το σιχαινομαι σαν το διάολο.
Η δομή του, το έχω ξαναπεί και στο παρελθόν και ο τρόπος που δουλεύει δεν είναι και ότι καλύτερο.

Ο λόγος είναι ο προφανής - απλός, σιγά μην θυμάμαι μετά από δύο χρόνια τις αλλαγες και τις πατέντες που είχα κάνει (πάνω στις ανάγκες του καθενώς) ακόμα και με τις καλύτερες σημειώσεις μέσα στον κώδικα.
Update λοιπόν με την νέα έκδοση σημαίνει και επιστροφή στο μηδέν.
Οπότε αν κάποιος έχει προηγούμενη έκδοση μάλλον θα μεινει εκεί.

Η μόνη λύση είναι να φτιάχνεις κάποιο δικό σου Update (Fork) και αφού το φτάσεις στον βαθμό που θέλεις (από δυνατότητες - modules κλπ) τότε μπορεί να αναβαθμίσεις τα παλαιότερα.
Τώρα το αν θα χρεώσεις τις εργατοώρες σου ή όχι, αφορά τον καθένα ξεχωριστά.

Η λύση λοιπόν είναι να μην έχεις "πατεντάρει" πράγματα στον κώδικα του κάθε πελάτη μια και θα πρέπει να τον εξετάζεις για τον καθε πελάτη. Σκέψου λοιπόν να έχεις καμιά σαρανταριά πελάτες!

Πιστεύω, όσο αφορά το oscommerce, ότι θα έτεινα προς το Cre Loaded και ας πλήρωνα κάτι, μια και ο πελάτης θα το πλήρωνε στην τελική.

Τώρα όσο αφορά το Joomla δεν θα το εξετάσω μια και αρκετά προβλήματα έχουν από την έκδοση 1.4 στην 1.5
Επίσης δεν θα αναφέρω τα Warnings που θα δείς όταν βάλεις και CURL στον Server τα οποία εξαρτιούνται από την template που έχεις επιλέξει και η κάθε αντιμετώπιση του προβλήματος είναι διαφορετική.
Το πρόβλημα υπάρχει και με το "χαζό" oscommerce που "χτυπάει" με curl και θα πρέπει να αλλάξεις το config

Γενικά προτιμώ τις εφαρμογές (για free εφαρμογές μιλάμε) που σου δίνουν την δυνατότητα να μήν κάνεις overwrite τα επιμέρους προγράμματα όταν θέλεις να φορτώσεις κάτι νέο.

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από CyberCr33p » 12 Ιουν 2008 12:42

Αυτό που βλέπω εγώ είναι ότι οποιοδήποτε πρόγραμμα το παρατάνε όπως είναι χωρίς να περνάνε patches. Σε τακτά χρονικά διαστήματα στέλνω e-mail στους πελάτες μου για να τους ενημερώσω για τις νεότερες εκδόσεις γνωστών προγραμμάτων (joomla, phpbb, smf, κλπ) ώστε να κάνουν τις αναβαθμίσεις οι ίδιοι είτε να τους βοηθήσουμε.

Άβαταρ μέλους
cherouvim
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cherouvim » 12 Ιουν 2008 12:58

Marinos Stergiou έγραψε:Η δομή του, το έχω ξαναπεί και στο παρελθόν και ο τρόπος που δουλεύει δεν είναι και ότι καλύτερο.
Ναι, είναι τελείως λάθος.
Marinos Stergiou έγραψε:απλός, σιγά μην θυμάμαι μετά από δύο χρόνια τις αλλαγες και τις πατέντες που είχα κάνει (πάνω στις ανάγκες του καθενώς) ακόμα και με τις καλύτερες σημειώσεις μέσα στον κώδικα.
Μπορείς να χρησιμοποιήσεις version control σύστημα για να παράγεις patches και να κάνεις track τις αλλαγές.
http://subversion.tigris.org/
dik_ έγραψε:Και μια ερώτηση: όσοι ασχολούνται με το σετάρισμα oscommerce μαγαζιών ας πούμε, τι κάνουν σε κάθε ενημέρωση; Πιάνουν όλους τους πελάτες τους έναν-έναν απ' την αρχή και τους αναβαθμίζουν;
Τα συστήματα αυτά δεν είναι γραμμένα με γνώμονα την δυνατότητα επεκτασιμότητας και αλλαγών στο πυρήνα τους. Τα πράγματα γενικά είναι πολύ δύσκολα.
http://en.wikipedia.org/wiki/Spaghetti_code

Άβαταρ μέλους
dik_

Δημοσίευση από dik_ » 12 Ιουν 2008 13:23

# Ravioli code Code that uses many small and heavily interrelated objects.
# Lasagna code A type of program structure, characterized by several well-defined and separable layers, where each layer of code accesses services in the layers below through well-defined interfaces.
# Spaghetti with Meatballs (programming) Twisted, tangled and unstructured code (spaghetti), with objects (meatballs) thrown in for good measure.
Χαχαχ! :P

Άβαταρ μέλους
MaZz
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από MaZz » 12 Ιουν 2008 14:17

ROFL :lol:
If nothing in the world can change our children will inherit nothing.

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 12 Ιουν 2008 14:21

Πέρα από την πλάκα, δεν νομίζω πως υπάρχει καμιά μεγάλη web εφαρμογή που να ΜΗΝ περιέχει Spaghetti_code.
Και η μπάλα πιάνει και τις διεθνείς μεγάλες επώνυμες εταιρείες εννοείται με τους εκατοντάδες αναλυτές, προγραμματιστές, σχεδιαστές κλπ εκτός και αν έχει κανείς παραδείγματα που αποδεικνύουν το αντίθετο;

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Basilakis » 12 Ιουν 2008 14:50

Το χειρότερο είναι, όταν πέρνεις κώδικα, εταιρίας (μην σας πως και αυτής που εργάζεσαι ο ίδιος) και ο "συνεργάτης" σου, σου δίνει αυτό το spagetti να το χρησιμοποιήσεις... Εκεί είναι, που τα δύσκολα αρχίζουνε...

Απάντηση

Επιστροφή στο “PHP έτοιμες εφαρμογές”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες