mystikotitaypologisti - Πώς θα επαναφέρω το PC;

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας τα Windows και τα προγράμματά τους. Νέα & ειδήσεις.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

mariosal
Honorary Member

Δημοσίευση από mariosal » 12 Ιουν 2008 23:24

Κάνε format να τελειώνεις.

Άβαταρ μέλους
DARK_GENESIS

Δημοσίευση από DARK_GENESIS » 13 Ιουν 2008 14:53

Basika to kalytero einai na ftia3ei enas filos s, ena rescue disk. To rescue disk einai ena boot-cd to opoio dimiourgei virtual leitoyrgiko sto opoio mesa einai ensomatomeno to ekastote anti-virus (px kaspersky).
Η πειρατεία πράγματι σκοτώνει την μουσική. Όμως η προχειρότητα των στοιχουργών/συνθετών την κατακρεουργεί...

Άβαταρ μέλους
DARK_GENESIS

Δημοσίευση από DARK_GENESIS » 13 Ιουν 2008 14:59

Για την δημιουργία του, υπάρχει επιλογή σίγουρα μέσα στο kaspersky, γιατί το έχω κάνει. Για άλλα anti-virus δεν ξέρω...
Η πειρατεία πράγματι σκοτώνει την μουσική. Όμως η προχειρότητα των στοιχουργών/συνθετών την κατακρεουργεί...

Άβαταρ μέλους
xarisss
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από xarisss » 17 Ιουν 2008 11:14

Έκανα format, πέρασα όλα τα προγράμματα, και το Symantec AV. Μόλις μπήκα στο ίντερνετ, και μετά τo update του Symantec, o υπολογιστής άρχισε πάλι τα ίδια κόλπα (με άλλο AV αυτή τη φορά). Συνέχεια παράθυρα ότι είνα ιinfected, κλπ κλπ. Αυτό με το rescue disk είναι καλή ιδέα.
Έχετε να μου προτείνετε κάποιο καλό firewall, να το βάλω να λειτουργεί παράλληλα με το antivirus;
PRO-PRO.gr
Πρωτάθλημα Προγνωστικών

mariosal
Honorary Member

Δημοσίευση από mariosal » 17 Ιουν 2008 12:52

Βάλε AVG. Μπας κανά πρόγραμμα σου το κάνει αυτό;

Άβαταρ μέλους
xarisss
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από xarisss » 17 Ιουν 2008 13:04

Δε νομίζω να είναι από πρόγραμμα. Δεν πέρασα και πολλά προγράμματα μέσα.
PRO-PRO.gr
Πρωτάθλημα Προγνωστικών

mariosal
Honorary Member

Δημοσίευση από mariosal » 17 Ιουν 2008 13:11

Παίζει κανα πρόγραμμα που έχεις να μην υποστηρίζονται στα Windows σου και να crashάρουν.

Κάποια σελίδα μήπως που μπαίνεις; Πώς γίνεται και μετά το format να γίνεται αυτό; Κάτι κάνεις ή κάποιο πρόγραμμα που δεν έχεις καταλάβει.

Άβαταρ μέλους
DARK_GENESIS

Δημοσίευση από DARK_GENESIS » 17 Ιουν 2008 17:02

Κάνοντας μια περιήγηση στο γούγλη τελικά βρήκα ότι μερικοί ιοί μπορούν και παραμάνουν στο σκλυρό ύστερα απο format, διώτι μολύνουν το boot-sector.
Παράθεση urls που βρήκα χρήσιμα:
1)forums.cnet.com/5208-6122_102-0.html?forumID=44&threadID=201192&messageID=2158097

2)www.wikihow.com/Remove-a-Boot-Sector-Virus

Εdit: Άλλαξα τα λινκ γιατι ήταν ολίγον άχρηστα και βρήκα καλύτερα.

Άβαταρ μέλους
xarisss
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από xarisss » 19 Ιουν 2008 13:24

Ίσως η ζημιά να έγινε το διάστημα που έκανα update το symantec, οπότε το antivirus ήταν out-of-date.
Αυτή τη στιγμή βρίσκει 2 threats (spyware και τα 2).
Trojan Horse
Trojan.Peacomm.D

Τα αρχεία, τα οποία έχουν χτυπήσει είναι τα εξής:
C:/WINDOWS/services.exe
C:/WINDOWS/wind32.exe

Φαντάζομαι αν τα διαγράψω θα γίνει ζημιά στο λειτουργικό, έτσι;
Είδα ότι τα καλεί και το registry σε κάποιο σημείο.
PRO-PRO.gr
Πρωτάθλημα Προγνωστικών

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από deninho » 19 Ιουν 2008 13:47

Γνωστός μου μου είπε ότι έλυσε το πρόβλημα με αυτό

Επίσης δες κι αυτό. Κάποιοι είπαν ότι καθάρισαν με αυτό :)

Άβαταρ μέλους
xarisss
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από xarisss » 19 Ιουν 2008 14:12

Και κάτι που ξέχασα, δίπλα στο ρολόι κάτω δεξιά βγαίνει ένα άσπρο Χ μέσα σε κόκκινο κύκλο, που μου λέει ότι ο υπολογιστής είναι infected, κάνε click για να κατεβάσεις remover, κλπ.
Δε νομίζω να είναι μήνυμα των windows...
PRO-PRO.gr
Πρωτάθλημα Προγνωστικών

Άβαταρ μέλους
xarisss
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από xarisss » 20 Ιουν 2008 14:50

Λοιπόν, με έσωσε το Trojan Remover (trial). Φοβερό πρόγραμμα, τα έβγαλε όλα τα ύποπτα. Προς το παρόν τουλάχιστον.
Το μόνο πρόβλημα που έχω αυτή τη στιγμή είναι ότι το firewall των windows είναι off και είναι γκριζαρισμένο, δεν μπορώ να το ενεργοποιήσω. Έχετε ξανακούσει κάτι τέτοιο; Καμία ιδέα για το πώς να το λύσω;

Έχετε να μου προτείνετε κάποιο καλό εξωτερικό firewall;
PRO-PRO.gr
Πρωτάθλημα Προγνωστικών

Άβαταρ μέλους
DARK_GENESIS

Δημοσίευση από DARK_GENESIS » 20 Ιουν 2008 17:01

Δεν ξέρω άμα έκανες τον κόπο και διάβασες τα link που παράθεσα, αλλά κοίτα μία αυτό:

"1. Boot sector virus.

Lives in sector zero of your hard drive. As the hard drive starts to spin up, the virus is read into memory. Anything you do after this including repartition and reformat will have no effect because the virus in RAM is tagging along with you every step away. After you do all the things you did, none work, because the rogue file has attached and rewritten itself back into sector zero! :)

this technique has been used on computers for decades inculding Atari / Commodore / Mac / PC. It's the way virus' used to work by default.

This is why you need to boot from a safe and clean source such as a bootable OS CD, or a virus clean system floppy disk (with the tab open). By doing so, no files on the hard drive are actually in use. Because the computer is running from safe media, even though the infected boot sector has been accessed as the drive spun up, it has not been run.

2. A problem which can and will kill a computer.

The CIH / Chernobyl virus effectively attacked the BIOS and corrupted it, but it did not live in there! The trick and problem there is a dead computer that has had it's BIOS destroyed by a virus file a user launched, cannot replicate the file and problem.

In some cases the CIH / Chernobyl virus corrupts the BIOS entires, and removal of the battery and resetting to defaults cures the issue. In some cases it completely scrambled the BIOS and recovery isn't easy.

It's hard to assume that running AVG and various scans (you can shedule a system scan before the OS launches for BOOT sector and file tagging (where a rogue virus file tags onto the end of a safe executable file) would leave you with an infected computer. There are many other reasons why a computer will suffer slow down, before you can assume that a virus has slipped through.

You should press "CRTL + ALT + Delete" to check Windows Task Manager > Processes > Click CPU (twice to put the busiest apps to the top of the tree) to confirm just if you computer is actually busy doing something or not.

After that (not sure if you have these options) ;
Control Panel > Administrative Tools > Performance

Can show you graphically just what your PC is up to.

Good luck,

GeeBee"

Πηγή forums.cnet.com

Άβαταρ μέλους
xarisss
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από xarisss » 20 Ιουν 2008 18:02

Τα διάβασα χτες τα links που μου έδωσες. Δε νομίζω όμως να πρόκειται για κάτι από αυτά - δεν έχω ιό, trojan έχω.
Αυτό που με προβληματίζει τώρα είναι γιατί το firewall είναι σβηστό, και αν υπάρχει κάποιο άλλο αξιόπιστο firewall να βάλω.
PRO-PRO.gr
Πρωτάθλημα Προγνωστικών

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από deninho » 21 Ιουν 2008 16:50

Αν έχεις router, τότε με λίγη προσοχή στα κλικ που θα κάνεις στις διάφορες σελίδες, είσαι καλυμένος από το hardware firewall που έχει :)

Αν πάντως θες να ανοίξεις το firewall των Win τσέκαρε εδώ

Απάντηση

Επιστροφή στο “Windows Software Guide”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης