Χρηση του coffe cup

Από που να ξεκινήσω; Που θα βρω; κ.α. γενικές ερωτήσεις για την δημιουργία μιας ιστοσελίδας.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
elenia

Χρηση του coffe cup

Δημοσίευση από elenia » 06 Ιουν 2008 19:30

Παρατηρώ οτι δεν αναφέρεστε καθόλου στο coffe cup. Οι περισσότεροι μάλλον δουλευετε το dreamweaver ή το notebook, αλλά δεν έχω ακούσει κανέναν να μιλάει για το coffee cup. Αρχάρια γαρ, παλεύω να μάθω τουλάχιστον τα βασικά και γενικά πως δουλευει η HTML στο ανωτέρω αναφερόμενο πρόγραμμα. Αργότερα θα αρχίσω με το dreamweaver. Υπάρχει όμως κάποιος λόγος που δεν το δουλευετε το πρόγραμμα ή δεν ακούω για αυτό?

ευχαριστώ
ελένη

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Χρηση του coffe cup

Δημοσίευση από Basilakis » 06 Ιουν 2008 19:52

Δεν νομίζω το είχα χρησιμοποιήσει παλίοτερα. Παρόλα αυτά, το Dreamweaver ή το notepad τα χρησιμοποιούμε ιατί είτε πιαστικάμε απο την αρχή με αυτά είτε γιατί είναι ποίο εύκολα (απο την άποψη πως έχουνε περισσότερες επιλογές) απο τα υπόλοιπα :)

Άβαταρ μέλους
soteres2002
S. & H. Moderator

Χρηση του coffe cup

Δημοσίευση από soteres2002 » 06 Ιουν 2008 23:17

Coffee cup... just sucks! Το notepad είναι καλυτερο εργαλείο.

elenia

Χρηση του coffe cup

Δημοσίευση από elenia » 06 Ιουν 2008 23:33

Σωτήρη δέχομαι την απαντησή σου αλλά γιατί το λές αυτό για το coffe cup? Δεν σου αρέσει ο τρόπος που δουλεύει, είναι στημένο το πρόγραμμα, τι?

Άβαταρ μέλους
soteres2002
S. & H. Moderator

Χρηση του coffe cup

Δημοσίευση από soteres2002 » 07 Ιουν 2008 00:16

Είναι απλά ξεπερασμένο. Όχι οτι δεν μπορείς να κάνεις την δουλειά σου δηλαδή... Επίσης, αν θες να μάθεις ΗΤΜL καλύετερα να πάρεις το w3c tutorial και να μάθεις γρήγορα τη γλώσσα. Άμα παίρνεις μάτι κώδικα από πρόγραμμα, δεν πρόκειται να μάθεις γρήγορα. Επίσης, κανείς δεν σου εγγυάται ότι και ο κώδικας που παράγει είναι 100% valid.

elenia

Χρηση του coffe cup

Δημοσίευση από elenia » 07 Ιουν 2008 14:49

Να ρωτήσω και κάτι άλλο; Το Dreamweaver κώδικα δεν γράφει; Αυτός είναι πάντοτε valid?Και οταν εννοούμε valid εννοούμε με το w3c? Δηλαδή υπάρχουνε προγράμματα που δεν ειναι συμβατα? Και γιατι τοτε υπάρχουν ή γιατι ακομα κυκλοφορούν και δεν έχουν ξεπεραστεί?
Επίσης παρατήρησα στο coffee cup αλλά αυτό πρέπει σίγουρα να ισχύει και για το dreamweaver, την ιστοσελίδα που φτιάχνεις την δοκιμάζεις σε διάφορα browser, σωστά; Πια είνια τα browser που σίγουρα μια καινούργια ιστοσελίδα είναι Must να έχουνε εξεταστεί? Και αν διαφέρει το αποτέλεσμα απο browser σε browser ποιον να κρατήσω ως επικρατέστερο?
Σαε τρελαινω αλλά σας ευχαριστω διότι με μαθαίνετε... και μην νομίζετε τα παίρνω εύκολα (ευτυχως....!!! :kaloe: )

ελένη

Άβαταρ μέλους
soteres2002
S. & H. Moderator

Χρηση του coffe cup

Δημοσίευση από soteres2002 » 07 Ιουν 2008 16:36

elenia έγραψε:Να ρωτήσω και κάτι άλλο; Το Dreamweaver κώδικα δεν γράφει; Αυτός είναι πάντοτε valid?Και οταν εννοούμε valid εννοούμε με το w3c? Δηλαδή υπάρχουνε προγράμματα που δεν ειναι συμβατα? Και γιατι τοτε υπάρχουν ή γιατι ακομα κυκλοφορούν και δεν έχουν ξεπεραστεί?
Επίσης παρατήρησα στο coffee cup αλλά αυτό πρέπει σίγουρα να ισχύει και για το dreamweaver, την ιστοσελίδα που φτιάχνεις την δοκιμάζεις σε διάφορα browser, σωστά; Πια είνια τα browser που σίγουρα μια καινούργια ιστοσελίδα είναι Must να έχουνε εξεταστεί? Και αν διαφέρει το αποτέλεσμα απο browser σε browser ποιον να κρατήσω ως επικρατέστερο?
Σαε τρελαινω αλλά σας ευχαριστω διότι με μαθαίνετε... και μην νομίζετε τα παίρνω εύκολα (ευτυχως....!!! :kaloe: )

ελένη
To Dreamweaver είναι πολύ ανώτερης κλάσης λογισμικό για σχεδιασμό και ανάπτυξη ιστοσελίδων, και είναι επεκτάσιμο γιατί υποστηρίζει plugins για διάφορα πράγματα, έχει πολύ καλό help, snippets και άλλα. Βοηθάει τόσο και τον developer όσο και το designer. Το CoffeeCup καμία σχέση...

Οι κυριότεροι browsers: Firerfox, Interner Explorer, Opera, Flock, κτλ... Ο κώδικας που φτιάχνει το dreamweaver δεν είναι πάντα valid αλλά έχει άλλες αρετές που το κάνουν να είναι άριστο. Επίσης διαθέτει και δυνατότητα να γράφεις κώδικα σε διάφορα flavors της ΗΤΜL, καθώς και να κάνεις validation τον κώδικά σου με embedded validator (λογικά w3c compliant). Το ποιον browser θεωρείς επικρατέστερο: εξαρτάται απο σένα, αν και κανονικά θα πρέπει να υποστηρίζεις τουλάχιστον τους δημοφιλέστερους. Γενικά πάντως το Dreamweaver παρέχει ένα άριστο περιβάλλον ανάπτυξης και σου παρέχει όλα τα εργαλεία για να τα κάνεις όλα με ένα.

elenia

Χρηση του coffe cup

Δημοσίευση από elenia » 08 Ιουν 2008 00:01

Σωτήρη σε ευχαριστώ πολύ. Άρα αν θέλω να δοκιμάζω τι μαθαίνω απο την HTML να την δοκιμάζω στο notepad, συμφωνείς?

Άβαταρ μέλους
soteres2002
S. & H. Moderator

Χρηση του coffe cup

Δημοσίευση από soteres2002 » 08 Ιουν 2008 00:13

elenia έγραψε:Σωτήρη σε ευχαριστώ πολύ. Άρα αν θέλω να δοκιμάζω τι μαθαίνω απο την HTML να την δοκιμάζω στο notepad, συμφωνείς?
Ναι, είναι καλύτερα πιστεύω να γράφεις και να δοκιμάζεις αμέσως σε έναν browser, παρά να παίρνεις μάτι το πώς γίνεται από HTML editor σαν το coffee cup. Άσε που θα μπερδευτείς και δεν θα καταλαβαίνεις γενικώς τι γίνεται...

Άβαταρ μέλους
patriot
Honorary Member

Χρηση του coffe cup

Δημοσίευση από patriot » 08 Ιουν 2008 22:38

soteres2002 έγραψε:Είναι απλά ξεπερασμένο. Όχι οτι δεν μπορείς να κάνεις την δουλειά σου δηλαδή... Επίσης, αν θες να μάθεις ΗΤΜL καλύετερα να πάρεις το w3c tutorial και να μάθεις γρήγορα τη γλώσσα. Άμα παίρνεις μάτι κώδικα από πρόγραμμα, δεν πρόκειται να μάθεις γρήγορα. Επίσης, κανείς δεν σου εγγυάται ότι και ο κώδικας που παράγει είναι 100% valid.
Σωτήρη μπορεί να έχεις δίκιο σε αυτό αλλά είσαι σίγουρος ότι ισχύει για όλους; Κάθε άνθρωπος μαθαινει διαφορετικά. Εγώ π.χ έτυχε να μάθω html την εποχή που οι εντολές ήταν 2 λεξούλες όλες και όλες με αποτέλεσμα να την μάθω αμέσως. Όμως ξέρεις πως την έμαθα; Με τον ακριβώς αντίθετο τρόπο από αυτόν που λες εσύ, δηλ κοιτάζοντας τον κώδικα και...... με το coffee cup!!! :lol:

Για να ακριβολογούμε το coffee cup ήταν απλά ένα πρόγραμμα από αυτά που χρησιμοποιήσα, όχι το μοναδικό. Εκείνη την εποχή (1996-7 περίπου) κατέβαζα ότι html editor έβρισκα στο net (ελάχιστοι εκείνη την εποχή) μόνο και μονο για να διαπιστώνω τις διαφορές μεταξύ τους. Όταν διαπίστωσα ότι όλοι οι editors σου δίνουν το ίδιο πράγμα και ότι το μοναδικό πράγμα που αλλάζει είναι το interface τους, τότε αποφάσισα να διαλέξω ένα πρόγραμμα στην τύχη και να χρησιμοποιώ αυτό. Διάλεξα ένα της εποχής το οποίο το έχω μέχρι σήμερα και με αυτό κάνω την δουλειά μου.

Το dreamweaver που το επευφημείς τόσο πολύ το ανακάλυψα γύρω στο 1997, του έριξα μια ματιά, είδα ότι ήταν ένα εκπληκτικό πρόγραμμα για την εποχή του αλλά δυστυχώς είχε ένα ελλάτωμα. Ήταν πολύ βαρύ ως πρόγραμμα. Το pc μου τότε ήταν ήδη κάπως παλιό και ήθελε αλλαγή αλλά σίγουρα δεν σκόπευα να αλλάξω pc μόνο και μόνο για ένα dreamweaver. Έτσι το ξέχασα, το άφησα στην άκρη και από τότε δεν το έχω χρησιμοποιήσει ΠΟΤΕ! Ούτε μέχρι σήμερα. Αντίθετα εκείνο το παλιό πρόγραμμα, το χρησιμοποιώ ακόμα και τώρα (και καλά που μου το θύμησες γιατί έχω μια δουλίτσα να κάνω που την ξέχασα!) και δεν έχω κανένα πρόβλημα με αυτό. Δεν το ξέρει ούτε η μάνα του βέβαια αλλά τι με νοιάζει; Εμένα με βολεύει.

Τα λέω όλα αυτά γιατί δεν πρέπει να κατευθύνουμε τους ανθρώπους με βάση την δικιά μας ιδέα για το τι είναι σωστό. Κάθε άνθρωπος αντιλαμβάνεται διαφορετικά τα πράγματα. Η Ελένη μπορεί με το dreamweaver να μην μάθει ποτέ ή αντίθετα να μάθει σε 2 μέρες.

Ελένη. Μην ξεχνάς ότι πρώτα θα κάνεις τη πρώτη σελίδα σου για την πλάκα σου και μετά θα ασχοληθείς ποιο επαγγελματικά. Μην το δεις ως αγγαρία. Valid, Doctype's κ.τ.λ είναι για προχωρημένους. Παίξε λίγο με τα tables και το text και μετά πας παρακάτω. (Δική μου γνώμη, όχι απαραίτητα σωστή... μην το λέμε μόνο για των Σωτήρη δηλ....)

Άντε και καλό παιχνίδι! :victory:
1) Για όποιον γράφει με πολυτονικά....
2) Καλά ακόμα να συνηθίσετε την ιδέα ότι δεν γράφουμε ούτε με greeklish ούτε με κεφαλαία;

Άβαταρ μέλους
soteres2002
S. & H. Moderator

Χρηση του coffe cup

Δημοσίευση από soteres2002 » 08 Ιουν 2008 22:50

Κι εγώ τη δική σου πορεία ακολούθησα. Αλλα κοιτώντας πίσω είδα ότι έφαγα πολύ χρόνο παίζοντας με ένα πρόγραμμα, σιγά-σιγά άρχισα να καταλαβαίνω τι παίζει χωρίς να έχω ουσιαστική άνεση και ευρηματικότητα, και στο τέλος άρχισα να μαθαίνω κώδικα. Ποτέ όμως απο κει δεν έμαθα κάτι ολοκληρωμένα. Το πρόγραμμα έγραφε κώδικα και δεν έδινε πλήρη τεκμηρίωση. Οπότε θεωρώ πως μια πολύ καλή λύση (αν όχι η καλύτερη) είναι να μαθαίνεις κάποια βασικά πράγματα αρχικά από ένα καλό tutorial σαν του w3c, ενώ ταυτόχρονα μπορείς να πειραματίζεσαι και με κάποιο πρόγραμμα σαν το Coffee Cup ή το Dramweaver.

Εγώ αμφιβάλλω αν κάποιος μπορεί να μάθει μέσω ενός τέτοιου περιβάλλοντος ολοκληρωμένα, και να αποφύγει αρχικά το ψάρωμα βλέπωντας ένα σωρό κώδικα ή κάνωντας μικροαλλαγές χωρίς να γνωρίζεις καν τι κάνει και τι αφορά ο κώδικας. Καλύτερα λοιπόν να ξέρεις κάποιες έννοιες κλειδιά και μετά καταλαβαίνεις καλύτερα τι παίζει και χτίζεις σε αυτό. Σίγουρα είναι δική μου άποψη, αλλά πιστεύω το στηρίζω λογικά σε σχέση με την πορεία που εγώ ακολούθησα.

Σίγουρα δεν μπορείς να υπαγορεύσεις ή ακόμα και να προτείνεις κάτι σε κάποιον. Αυτό συνήθως έρχεται αυθόρμητα ανάλογα με την όρεξη τους καθενός. Εσύ πόσο χρόνο έφαγες μέχρι να αρχίσεις να μαθαίνεις ουσιαστικά πράγματα (δηλαδή να αποτυπώνεις κώδικα) παίζωντας αρχικά με editors?
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος soteres2002 την 08 Ιουν 2008 22:58, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Χρηση του coffe cup

Δημοσίευση από Basilakis » 08 Ιουν 2008 22:56

hehe, good old days.

Στην Αγγλία, τύποι σαν και εσάς (και εμένα ίσως) χαρακτιρίζωνται ως OldSchool.

Παρόλα αυτά συμφωνώ με τον soto, και εγώ έμαθα με πρόγραμμα που είχα μόνο text editor και όχι visual ediotor, παρόλα αυτά έχασα αρκετό χρόνο να "παίζω" μαζί του, απο το να μαθένω να γράψω... ;)

Άβαταρ μέλους
soteres2002
S. & H. Moderator

Χρηση του coffe cup

Δημοσίευση από soteres2002 » 08 Ιουν 2008 23:05

Basilakisweb έγραψε:hehe, good old days.
Στην Αγγλία, τύποι σαν και εσάς (και εμένα ίσως) χαρακτιρίζωνται ως OldSchool.
Γιατί χαρακτηριζόμαστε έτσι αλήθεια;; :D
Πάντως, πίσω στο θέμα μας, πιστεύω πως κάποιος που σοβαρά κάνει το βήμα να μάθει κάτι, άρα θέλει να το μάθει καλά πρέπει να μαθαίνει αντικειμενικά κάποια πράγματα όπως είναι και να μην αναλώνεται σε πολύ άσκοπους πειραματισμούς, ειδικά όταν κανει την αρχή. Βέβαια, να μην παρεξηγηθώ για το "άσκοπους πειραματισμούς", εννοώ να αφήσεις το γάμο και να πας για ραδίκια. Και για να συμπληρώσω, καλός είναι και ο πειραματισμός αλλά με μέτρο και όχι πάντα μόνος του.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικές ερωτήσεις κατασκευής ιστοσελίδων”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες