Βασικά θέματα σχεδίασης σελίδας

Από που να ξεκινήσω; Που θα βρω; κ.α. γενικές ερωτήσεις για την δημιουργία μιας ιστοσελίδας.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
StarLiteral

Δημοσίευση από StarLiteral » 08 Ιουν 2008 19:34

Hello all!

Επειδή δεν διαθέτω ιδιαίτερη εμπειρία σε web design θα ήθελα να ρωτήσω:

1. Ποιά είναι η καλύτερη επιλογή όταν κατασκευάζω ένα web site σχετικά με τις διαστάσεις που πρέπει να δώσω στην ιστοσελίδα δηλ.είναι το καλύτερο από πλευράς συμβατότητας με διάφορες αναλύσεις monitor,μέγεθος παραθύρου browser αλλά και διαφορετικές συσκευές (π.χ κινητά, PDAs κλπ), να δίνω πλάτος για 1024x768 (π.χ 955 px) ή για 800x600(π.χ 760 px).

2. Είναι πλέον γνωστό, ότι η χρήση πινάκων για το layout μιας σελίδας, ενώ μπορεί να παρέχει σταθερότητα, δεν υποστηρίζεται από το W3C σαν η βέλτιστη πρακτική και μάλλον τελικά είναι περισσότερ ένα είδος "μοντιφιάς", παρά μια λύση με σοβαρές προδιαγραφές. Έτσι προτείνεται η σχεδίαση liquid με CSS.Αυτή όμως πάσχει από σοβαρά προβλήματα cross browser συμβατότητας.Τελικά υπάρχει καμιά προτεινόμενη βέλτιστη πρακτική;
Προσωπικά έχω δοκιμάσει σχεδίαση με πίνακες κάποιες φορές, δεν έμεινα δυσαρεστημένος, αλλά θα προτιμούσα αν υπήρχε κάτι με liquid design,CSS και cross browser συμβατότητα.Δηλαδή με λίγα λόγια πώς θα μπορούσα να φτιάξω ένα σωστό liquid design με CSS;Επειδή δεν έχω καθόλου εμπειρία στο συγκεκριμένο θέμα αλλά γνωρίζω τα βασικά από CSS, θα ήθελα αν κάποιος έχει εμπειρία να μου υποδείξει κάποιο συγκεκριμένο τρόπο ή template ή κάτι παρόμοιο.

3. Στα διάφορα τμήματα της σελίδας (π.χ. τμήματα κειμένου, τμήματα με γραφικά κλπ.) είναι προτιμότερο να χρησιμοποιείται ems, %, pixels ή τι άλλο;Υπάρχουν διάφορα tutorials που έχω διαβάσει για το σκοπό αυτό αλλά τελικά και λόγω έλλειψης εμπειρίας δεν έχω ξεκάθαρη γνώμη.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων! :roll:

Άβαταρ μέλους
Marinos Stergiou

Δημοσίευση από Marinos Stergiou » 08 Ιουν 2008 20:42

Για όσο αφορά το πλάτος, αν μπορείς να έχεις της % το οποίο να προσαρμόζεται ανάλογα την ανάλυση νομίζω ότι είναι η καλύτερη λύση.

Για όσο αφορά τα tables και το css, μάλλον θα ξεκινήσει πάλι πόλεμος εδώ μέσα.
Υπάρχουν κι άλλα σχετικά δημοσιεύματα σ' αυτό το forum

Η μεγάλη διαφορά (για εμένα) είναι ότι αν θέλεις να χρησιμοποιήσεις tables, πρώτα σχεδιάζεις (photoshop), μετά "κόβεις" και μετά προσαρμόζεις σε κάποιο αρχείο "υπεύθυνο" για την εμφάνιση.

Αν πρόκειται για css, τότε πάς συνήθως ανάποδα με αποτέλεσμα να αποφεύγεις αρκετές ώρες προσπάθειας προσαρμογής του σχεδίου - design σε ένα αρχείο υπεύθυνο για την εμφάνιση.
Εκεί συνήθως δίνεται βάση στον τρόπο εμφάνισης (dreamweaver) και μετά στον σχεδιασμό (photoshop)
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Marinos Stergiou την 08 Ιουν 2008 20:47, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
cherouvim
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cherouvim » 08 Ιουν 2008 20:46

StarLiteral έγραψε:1. Ποιά είναι η καλύτερη επιλογή όταν κατασκευάζω ένα web site σχετικά με τις διαστάσεις που πρέπει να δώσω στην ιστοσελίδα δηλ.είναι το καλύτερο από πλευράς συμβατότητας με διάφορες αναλύσεις monitor,μέγεθος παραθύρου browser αλλά και διαφορετικές συσκευές (π.χ κινητά, PDAs κλπ), να δίνω πλάτος για 1024x768 (π.χ 955 px) ή για 800x600(π.χ 760 px).
Κάνει τη σελίδα σου να φαίνεται όπως θες στην οθόνη, και με ένα mobile css κάντην να φαίνεται όπως θες στο mobile.
StarLiteral έγραψε:...αλλά θα προτιμούσα αν υπήρχε κάτι με liquid design,CSS και cross browser συμβατότητα.
Είναι λίγο δύσκολο να το πετύχεις σωστά παντού. Θέλει αρκετό ψάξιμο.
StarLiteral έγραψε:Επειδή δεν έχω καθόλου εμπειρία στο συγκεκριμένο θέμα αλλά γνωρίζω τα βασικά από CSS, θα ήθελα αν κάποιος έχει εμπειρία να μου υποδείξει κάποιο συγκεκριμένο τρόπο ή template ή κάτι παρόμοιο.
http://css.maxdesign.com.au/floatutorial/
http://htmldog.com/
StarLiteral έγραψε:3. Στα διάφορα τμήματα της σελίδας (π.χ. τμήματα κειμένου, τμήματα με γραφικά κλπ.) είναι προτιμότερο να χρησιμοποιείται ems, %, pixels ή τι άλλο;Υπάρχουν διάφορα tutorials που έχω διαβάσει για το σκοπό αυτό αλλά τελικά και λόγω έλλειψης εμπειρίας δεν έχω ξεκάθαρη γνώμη.
Όλα χρειάζονται. Πάντος font-size μην βάζεις με px.

Άβαταρ μέλους
StarLiteral

Δημοσίευση από StarLiteral » 09 Ιουν 2008 19:31

Ευχαριστώ Marino για τη συμβουλή σου για το πλάτος. Κάπως έτσι το σκέφτομαι και εγώ με %, απλά θέλω να το ραφινάρω όσο μπορώ.Όσο για το πίνακες .vs CSS επίσης πιστεύω πως έχεις δίκιο.

Cherouvim ευχαριστώ και για τις συμβουλές αλλά και για τα links.Ήδη διάβασα ένα μέρος και είναι πολύ κατατοπιστικά τα tutorials.

Άβαταρ μέλους
Marinos Stergiou

Δημοσίευση από Marinos Stergiou » 09 Ιουν 2008 20:02

Δες κι αυτό : http://www.freestuff.gr/forums/viewtopi ... F2&t=35835 μήπως σε βοηθήσει με το πλάτος - ανάλυση

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικές ερωτήσεις κατασκευής ιστοσελίδων”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες