java applet! piano

Συζητήσεις για την Java

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Άβαταρ μέλους
GeoStuff
Honorary Member

java applet! piano

Δημοσίευση από GeoStuff » 09 Ιουν 2008 00:47

Πάντως δεν μου φαίνεται και τραγικά δύσκολο...

Ίσως μπαμπέσικο...

Πάντως αν φτιάξετε τα κουμπάκια με παραλληλόγραμμα και μετά ορίσετε και περιοχές mouse over που να παίζουν οι νότες, όπως σας έδωσε ο καθηγητής σας, η εργασία θα βγει...

Ιδίως αν έχετε και κάνα editor για να γίνουν τα γραφικά μπαμ μπαμ είναι σχετικά απλή δουλειά...

Ρήξτε μια ματιά και εδώ...

http://javaboutique.internet.com/tutori ... seEng.html
Κούκλα Μου Φρεγάτα Σκίζεις Τον Ωκεανό... Μοιάζεις Στον Τιτανικό!!!

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

java applet! piano

Δημοσίευση από Basilakis » 09 Ιουν 2008 01:01

Ορίστε και ο Editor.

http://www.netbeans.org/

Άβαταρ μέλους
GeoStuff
Honorary Member

java applet! piano

Δημοσίευση από GeoStuff » 09 Ιουν 2008 01:09

Ιδού η Ρόδος...

Αν και από ότι είδα έχουν κάνει το design...

To μόνο που λείπει είναι το mouse over...

aiolos85

java applet! piano

Δημοσίευση από aiolos85 » 09 Ιουν 2008 01:11

δηλαδη θα πρεπει να βαλουμε με καποιο τροπο το Mouseover και ειμαστε οκ? to netbeans δεν ξερουμε να το χρησιμοποιουμε.. εχουμε αγχωθει τωρα γιατι δεν εχουμε πολυ χρονο..

Άβαταρ μέλους
GeoStuff
Honorary Member

java applet! piano

Δημοσίευση από GeoStuff » 09 Ιουν 2008 01:14

Κοίτα...

Πρέπει να θέσεις μια περιοχή στο κάθε πλήκτρο που να κάνει trigger ένα event.

Αυτό το event θα είναι ο κάθε ήχος, όπως περιγράφεται στις οδηγίες της άσκησης...

Πιό εύκολο είναι το mouse over...

aiolos85

java applet! piano

Δημοσίευση από aiolos85 » 09 Ιουν 2008 01:17

σας ειναι ευκολο να μας στειλετε ενα παραδειγμα με μια νοτα ωστε να κανουμε τα υπολοιπα εμεις?

Άβαταρ μέλους
GeoStuff
Honorary Member

java applet! piano

Δημοσίευση από GeoStuff » 09 Ιουν 2008 01:19

Όχι, δυστυχώς...

Γιατί απλά δεν έχω κανένα Java tool...

Σου έδωσα ένα link, με όλα τα mouse events και πως να βάλεις ήχο...

Πρέπει να αρκεί...

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

java applet! piano

Δημοσίευση από Basilakis » 09 Ιουν 2008 01:22

Αρκεί, και μάλιστα, εάν δείς και στο δικό μου το παράδειγμα, δείχνει πως να πηγαίνει με time Και να ενεργοποιεί κάθε πλήκτο, απλώς αφερείς το timer.

Και το άνχος είναι φυσικό, άλωστε τελευταία κυριακή, πριν την αρχή της εξεταστικής, Απο δευτέρα.

Καφεδάκι, Google και Tools open είναι το μυστικό, εγώ συνήθως τελείωνα στις 5 το πρωί τέτοιες μέρες.

καλό κουράγιο φίλε μου, και καλή αρχή στην Java. Άσχετα με το τι σας λένε, οι σχολές δεν βγαίνουνε με περίπατο.

aiolos85

java applet! piano

Δημοσίευση από aiolos85 » 09 Ιουν 2008 02:19

παιδια το mouseover δεν μας μπαινει.. οταν κανουμε compile μου βγαζει πολλα σφαλματα.. μπορει να μας το δειξει καποιος πως να κανουμε κλικ στα πληκτρα και να παιζει ενας ηχος? ας μαε στειλει το java αρχειο που εχω ανεβασει για να το δουμε.. εχουμε απελπιστει.. :oops:

aiolos85

java applet! piano

Δημοσίευση από aiolos85 » 09 Ιουν 2008 02:22

ενα πληκτρο να πατιεται και να παιζει μια νοτα καποιος να μας το δειξει.. ας μας ανεβασει καποιος τροποποιημενο το java αρχειακι μου για να κανουμε μετα και τα υπολοιπα γιατι δοκιμασα αλλα βγαζει σφαλματα.. σας ευχαριστω θερμα και συγγνωμη για την ταλαιπωρια!! :oops:

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

java applet! piano

Δημοσίευση από Basilakis » 09 Ιουν 2008 02:30

Τα errors είναι η αρχή. Εάν το εγκαταλύψεις τώρα, δεν θα μάθεις ποτέ.

Εάν το λύσεις τώρα, ο βαθμός σου θα αντιπροσοπεύει την προσπάθεια σου.

Εάν δεν το λύσεις, του χρόνο μπορείς να πάρεις απο την αρχή και ποίο σοβαρά το μάθημα. Κάθε αποτυχεία για καλό δεν λένε;

Παρόλα αυτά, here is a tip:

Το error που πέρνες, το περνάς στο google και συνήθως πέρνεις απάντηση.

Άβαταρ μέλους
MegasmorF
Honorary Member
Επικοινωνία:

java applet! piano

Δημοσίευση από MegasmorF » 09 Ιουν 2008 07:36

cordis έγραψε:
MarioSal έγραψε:Να πω κάτι. Εάν ήταν το αντίθετο ευχαρίστως, αλλά ο πυρήνας του applet είναι το λειτουργικό μέρος..

Εάν βάλεις copyrights οκ.
τι ασυναρτησίες είναι αυτές. σκέφτεσαι καθόλου πριν γράψεις, ή γράφεις για να γράφεις;

@aiolos85
δε μας έχεις δώσει και τίποτα στοιχεία για να σε βοηθήσουμε...
Μωρέ λες να τα πείρε ο WebKastoras
Πες μου τη λέξη σ αγαπώ σε σένα να πιστέψω...και γω μια ολοκληρη ζωή μπορώ να καταστρεψω...

aiolos85

java applet! piano

Δημοσίευση από aiolos85 » 09 Ιουν 2008 13:04

παιδια καλημερα! μηπως μπορει καποιος να μας κανει την τελιωσει την ασκηση? εστω τα βασικα? δεν μπορουμε να την καταφερουμε τελικα.. πρεπει να την στειλουμε αποψε.. ευχαριστω!

Άβαταρ μέλους
soteres2002
S. & H. Moderator

java applet! piano

Δημοσίευση από soteres2002 » 09 Ιουν 2008 20:17

aiolos85 έγραψε:δεν μπορουμε να την καταφερουμε τελικα.. πρεπει να την στειλουμε αποψε.. ευχαριστω!
E αφού το φερες από δω το πήγες από κει εδώ και φάγατε 1/2 απογεύματα δεν κάνατε τίποτα... Λογικό! 3 πράγματα χρειάζεσαι: να κάνεις τα κουμπάκια, και σε αυτά να δηλώσεις τόσους Listener όσα και τα κουμπία του πιάνο. Σε κάθε listener παίζεις έναν ήχο. Αυτό και τίποτα άλλο. Δηλαδή αν δεν μπορείς να κάνεις αυτό, τότε τι σκ***α μαθαίνετε εκεί δεν μπορώ να καταλάβω. Υπόψην έχεις δεχθεί τόσες υποδείξεις και έχεις όλο το net για αναφορά και παραδείγματα, και δεν έχεις την παραμικρή ιδέα τι και πως να κάνεις! Χοντρικό συμπέρασμα: είσαι άσχετος με το ζητούμενο! Ελεος (που ζητάς ετιματζίδικο, δηλαδή θέλεις να έρθει κάποιος σε αντίθεση με το αυτονόητο "δεν κάνουμε ασκήσεις σε κανέναν αν δεν προσπαθεί";; ) Και άμα φιλοτιμηθεί καποιος και σου την ολοκληρώσει, τί θα αποδείξεις μετα;; Ότι είσαστε αξιοι;;!! Πιάνο σας ζητήσανε να φτιάξετε, όχι φυσαρμόνικα. Καλύτερα φίλε μου να το ξαναψάξεις το θέμα για Σεμπτέμβρη, γιατι ο αντικειμενοστρεφής προγραμματισμός παίζει πολύ στην αγορά... Προσπάθησε εσύ και μόνο ωφέλη θα βρεις. Ξέχνα επιτέλους τους καιρούς που αντέγραφες ασκήσεις από το λυσάρι στα Αρχαία/Μαθηματικά και ποιος νοιάστηκε! Εδώ μιλάμε για πράγματα που πολύ πιθανό θα τα ξαναβρείς ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΟΥ!! Δε χρειάζεται να σου πεί κανείς τίποτε άλλο για να ξυπνήσεις απ το φραππέ που σε κοιμίζει, γιατί έχεις καταλάβει καλά και με αυτά. Γέμισε ο τόπος φραππεδοφόρους και αδιάφορους της τελευταίας στιγμής, και μετά παραπονιόμαστε για τα 700 ευρώ και τα κάνουμε λαμπόγυαλα. Όλα στο τσάμπα θα τα βρούμε... Άντε και καλή... πρόοδο!

Άβαταρ μέλους
GeoStuff
Honorary Member

java applet! piano

Δημοσίευση από GeoStuff » 09 Ιουν 2008 22:42

soteres2002 έγραψε:
aiolos85 έγραψε:δεν μπορουμε να την καταφερουμε τελικα.. πρεπει να την στειλουμε αποψε.. ευχαριστω!
E αφού το φερες από δω το πήγες από κει εδώ και φάγατε 1/2 απογεύματα δεν κάνατε τίποτα... Λογικό! 3 πράγματα χρειάζεσαι: να κάνεις τα κουμπάκια, και σε αυτά να δηλώσεις τόσους Listener όσα και τα κουμπία του πιάνο. Σε κάθε listener παίζεις έναν ήχο. Αυτό και τίποτα άλλο. Δηλαδή αν δεν μπορείς να κάνεις αυτό, τότε τι σκ***α μαθαίνετε εκεί δεν μπορώ να καταλάβω. Υπόψην έχεις δεχθεί τόσες υποδείξεις και έχεις όλο το net για αναφορά και παραδείγματα, και δεν έχεις την παραμικρή ιδέα τι και πως να κάνεις! Χοντρικό συμπέρασμα: είσαι άσχετος με το ζητούμενο! Ελεος (που ζητάς ετιματζίδικο, δηλαδή θέλεις να έρθει κάποιος σε αντίθεση με το αυτονόητο "δεν κάνουμε ασκήσεις σε κανέναν αν δεν προσπαθεί";; ) Και άμα φιλοτιμηθεί καποιος και σου την ολοκληρώσει, τί θα αποδείξεις μετα;; Ότι είσαστε αξιοι;;!! Πιάνο σας ζητήσανε να φτιάξετε, όχι φυσαρμόνικα. Καλύτερα φίλε μου να το ξαναψάξεις το θέμα για Σεμπτέμβρη, γιατι ο αντικειμενοστρεφής προγραμματισμός παίζει πολύ στην αγορά... Προσπάθησε εσύ και μόνο ωφέλη θα βρεις. Ξέχνα επιτέλους τους καιρούς που αντέγραφες ασκήσεις από το λυσάρι στα Αρχαία/Μαθηματικά και ποιος νοιάστηκε! Εδώ μιλάμε για πράγματα που πολύ πιθανό θα τα ξαναβρείς ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΟΥ!! Δε χρειάζεται να σου πεί κανείς τίποτε άλλο για να ξυπνήσεις απ το φραππέ που σε κοιμίζει, γιατί έχεις καταλάβει καλά και με αυτά. Γέμισε ο τόπος φραππεδοφόρους και αδιάφορους της τελευταίας στιγμής, και μετά παραπονιόμαστε για τα 700 ευρώ και τα κάνουμε λαμπόγυαλα. Όλα στο τσάμπα θα τα βρούμε... Άντε και καλή... πρόοδο!
Νομίζω ήταν το καλύτερο ποστ για να κλείσει αυτός ο κύκλος...

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Απάντηση

Επιστροφή στο “Java”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες