Μπορώ να κάνω τον υπολογιστη μου να φιλοξενεί ιστοσελίδες;;

Τεχνικές και μόνο Συζητήσεις για WEB hosting servers, Mail servers, DNS servers. Όχι αναζήτηση υπηρεσιών εδώ!

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
zekia

Δημοσίευση από zekia » 11 Ιουν 2008 10:28

Μπορώ, με κάποιες συγκεκριμένες ρυθμίσεις να φιλοξενήσω μια ιστοσελίδα στον υπολογιστή μου; Δηλαδη αντι να δώσω την ιστοσελίδα σε κάποια εταιρεία hosting, μπορω να το κάνω κ με τον δικο μου υπολογιστή, αφου καταχωρήσω κάποιο domain γι'αυτη;

Και αν ναι μπορείτε να μου πείτε τη διαδικασία ή να μου υποδείξετε κάποια σχετικά links που θα με βοηθήσουν;

Άβαταρ μέλους
Giannis78
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Giannis78 » 11 Ιουν 2008 11:57

Το ποιο εύκολο είναι
Παίρνεις static ΙΡ από τον provider internet σου.
Στήνεις ένα web server sto pc σου, κάνεις forward την πόρτα 80 από το ρουτερ σου στο εσωτερικό ΙΡ που τρέχει ο web server.
Κατοχυρώνεις ένα domain σε κάποιον καταχωρητή και του λες να σου δημιουργήσει ζώνη για το domain σου όπου το www record θα κοιτάει την IP στο σπίτι.
Αυτό.
WebHosting Services
http://www.intechs.gr

Άβαταρ μέλους
Marinos Stergiou

Δημοσίευση από Marinos Stergiou » 11 Ιουν 2008 15:59

zekia,
Καλό θα ήταν πριν προβείς σε κάθε ενέργεια, να αναλογιστείς τους μετέπειτα κινδύνους που κρύβει κάτι τέτοιο, καθώς και ότι το κόστος της Static IP είναι μεγαλύτερο από την ενοικίαση χώρου ο οποίος ελέγχεται απο εξειδικευμένο προσωπικό.

**Εκτός κι αν ο υπολογιστής δεν είναι τελικά σπίτι σου αλλά σε κάποια εταιρεία που θέλει να έχει και hosting από τα γραφεία της :-?

Άβαταρ μέλους
Marinos Stergiou

Δημοσίευση από Marinos Stergiou » 11 Ιουν 2008 16:33

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από CyberCr33p » 11 Ιουν 2008 18:02

Marinos Stergiou έγραψε:zekia,
Καλό θα ήταν πριν προβείς σε κάθε ενέργεια, να αναλογιστείς τους μετέπειτα κινδύνους που κρύβει κάτι τέτοιο, καθώς και ότι το κόστος της Static IP είναι μεγαλύτερο από την ενοικίαση χώρου ο οποίος ελέγχεται απο εξειδικευμένο προσωπικό.

**Εκτός κι αν ο υπολογιστής δεν είναι τελικά σπίτι σου αλλά σε κάποια εταιρεία που θέλει να έχει και hosting από τα γραφεία της :-?
Μόνο και μόνο το ρεύμα που θα καίει για να έχει τον υπολογιστή συνεχώς ανοιχτό θα είναι 10 φορές μεγαλύτερο απ' όσο η αγορά κάποιου πακέτου φιλοξενίας ιστοσελίδων.

Άβαταρ μέλους
Marinos Stergiou

Δημοσίευση από Marinos Stergiou » 11 Ιουν 2008 18:04

Ελα ντέ.. αυτό κι αν είναι

ptstefa
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ptstefa » 11 Ιουν 2008 19:47

τελείως ασύμφωρο να πληρώσεις static ip, γεννήτρια, hardware firewall, συν τις ατελειωτες ώρες να κλεινεις τρύπες ενώ μπορείς να έχεις φιλοξενία με λίγα ευρώ ανά μήνα!
Μπορείς να ξεκινήσεις να ενημερωθείς για κάποια πράγματα σχετικά με τη φιλοξενία ιστοσελίδων. Κάνε μια έρευνα και αξίζει να πληρώσεις κάποια χρήματα και να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο!

όσο πιο φτηνό δε σημαίνει επιτυχής αγορά!

alexsoft

Δημοσίευση από alexsoft » 12 Ιουν 2008 00:47

zekia έγραψε:Μπορώ, με κάποιες συγκεκριμένες ρυθμίσεις να φιλοξενήσω μια ιστοσελίδα στον υπολογιστή μου; Δηλαδη αντι να δώσω την ιστοσελίδα σε κάποια εταιρεία hosting, μπορω να το κάνω κ με τον δικο μου υπολογιστή, αφου καταχωρήσω κάποιο domain γι'αυτη;

Και αν ναι μπορείτε να μου πείτε τη διαδικασία ή να μου υποδείξετε κάποια σχετικά links που θα με βοηθήσουν;
Μπορείς να το κάνεις και με dynamic IP (δες π.χ. www.tzo.com)

Θα πρέπει όμως να αναλογιστείς το κόστος της γραμμής που θα χρειαστείς διότι έστω και με ADSL με 1-2 Mbps upload θα έχεις ελάχιστους επισκέπτες.

Το είχα κάνει παλαιότερα (επι εποχής PSTN-ISDN) εγώ στον δικό μου υπολογιστή για διάστημα περίπου 1 έτους και δούλευε μια χαρά.

Θα χρειαστείς όμως αρκετά πράγματα για να διασφαλίσεις την ακεραιότητα του Server.

Συμπέρασμα.... κάνε κάτι τέτοιο μόνο εάν μέσα από τον Server αυτό θα διακινείς κρίσιμα δεδομένα (όπως στοιχεία πελατών, πιστωτικές κάρτες, πληρωμές κλπ.) και φυσικά μόνο για τα στοιχεία αυτά. Τα υπόλοιπα, δηλαδή αρχεία, εικόνες κλπ. τα βάζεις σε έναν οποιοδήποτε web hoster (ή καλύτερα σε έναν dedicated server) και είσαι μια χαρά.

Άβαταρ μέλους
Marinos Stergiou

Δημοσίευση από Marinos Stergiou » 12 Ιουν 2008 09:53

Alexsoft,
πάλι ασύμφορο είναι.
Σου ζητάει 100$ για να έχεις DDNS με Web Forwarding.
150$ για να έχεις Store και Email Forwarding για 100 mb

Ακόμα και με ssl η υπηρεσία φιλοξενίας θα ήταν φτηνότερη με περισσότερες δυνατότητες.

alexsoft

Δημοσίευση από alexsoft » 12 Ιουν 2008 10:19

Marinos Stergiou έγραψε:Alexsoft,
πάλι ασύμφορο είναι.
Σου ζητάει 100$ για να έχεις DDNS με Web Forwarding.
150$ για να έχεις Store και Email Forwarding για 100 mb

Ακόμα και με ssl η υπηρεσία φιλοξενίας θα ήταν φτηνότερη με περισσότερες δυνατότητες.
Μαρίνε συμφωνώ μαζί σου. Απλώς είπα ότι γίνεται και με αυτό τον τρόπο.

Επίσης διευκρίνησα πως μόνο για λόγους υψίστης ασφαλείας (online μεταφορές χρημάτων, τήρηση πελατολογίου με πιστωτικές κάρτες κλπ.) θα μπορούσε να έχει πάνω στο σύστημα του την διαχείριση αυτή μιας και δεν απαιτεί μεγάλους πόρους σε bandwidth.

Σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση, ούτε να το σκέφτεται. Ειδικά εδώ στην Ελλάδα.

Άβαταρ μέλους
Marinos Stergiou

Δημοσίευση από Marinos Stergiou » 12 Ιουν 2008 10:30

Για να πώ την αλήθεια αυτο το "online μεταφορές χρημάτων, τήρηση πελατολογίου με πιστωτικές κάρτες κλπ." με μπέρδεψε.
Δεν διαφωνώ απλά δεν καταλαβαίνω την εφαρμογή του παραδείγματος.
Γιατί να έχω στοιχεία πιστωτικών καρτών σε ένα υπολογιστή που είναι εκτεθιμένο στο internet ?
Επίσης αυτές οι "online μεταφορές χρημάτων" αν μπορούσεις να το διευκρινίσεις

Το ξαναλέω, δεν διαφωνώ ότι είναι μια εναλλακτική λύση αλλά νομίζω ότι για κάτι τέτοιο θα ήθελα κάτι πιο "secure"

Δώσε μου σε παρακαλώ ένα παράδειγμα (από την δική σου εμπειρία μια και το χρησιμοποίησες)

alexsoft

Δημοσίευση από alexsoft » 12 Ιουν 2008 12:04

Marinos Stergiou έγραψε:Για να πώ την αλήθεια αυτο το "online μεταφορές χρημάτων, τήρηση πελατολογίου με πιστωτικές κάρτες κλπ." με μπέρδεψε.
Δεν διαφωνώ απλά δεν καταλαβαίνω την εφαρμογή του παραδείγματος.
Γιατί να έχω στοιχεία πιστωτικών καρτών σε ένα υπολογιστή που είναι εκτεθιμένο στο internet ?
Επίσης αυτές οι "online μεταφορές χρημάτων" αν μπορούσεις να το διευκρινίσεις

Το ξαναλέω, δεν διαφωνώ ότι είναι μια εναλλακτική λύση αλλά νομίζω ότι για κάτι τέτοιο θα ήθελα κάτι πιο "secure"

Δώσε μου σε παρακαλώ ένα παράδειγμα (από την δική σου εμπειρία μια και το χρησιμοποίησες)
Θα σου δώσω ένα άμεσο παράδειγμα. Κάποιος έχει ένα πρόγραμμα και θέλει να το πουλάει online. Δεν θέλει όμως τα αποκρυπτογραφημένα δεδομένα να είναι σε ένα server που έχει πρόσβαση και κάποιος άλλος. Έτσι γνωρίζοντας το τεράστιο κόστος για να θωρακίσει έναν server επιλέγει να έχει τα κρίσιμα δεδομένα των συναλλαγών του (online τιμολόγιο, προσωπικά στοιχεία πελατών, κωδικούς πρόσβασης, κωδικούς ενεργοποίησης κλπ.) πάνω στον δικό του Server στον οποίο έχει πρόσβαση μόνο αυτός. Επίσης και για άμεση επικοινωνία με το εμπορικό πρόγραμμα.

αυτό εννοώ όταν λέω κρίσιμα δεδομένα.

Για τέτοιες περιπτώσεις και οι μεγάλες εταιρείες χρυσοπληρώνουν για να έχουν δικούς τους server.

Ακόμη και σε Dedicaded να είσαι, δεν σου διασφαλίζει κανένας ότι κάποιος περίεργος τεχνικός δεν θα πάρει ένα "αθώο" backup των δεδομένων σου.

Άβαταρ μέλους
Marinos Stergiou

Δημοσίευση από Marinos Stergiou » 13 Ιουν 2008 00:53

alexsoft έγραψε:Θα σου δώσω ένα άμεσο παράδειγμα. Κάποιος έχει ένα πρόγραμμα και θέλει να το πουλάει online. Δεν θέλει όμως τα αποκρυπτογραφημένα δεδομένα να είναι σε ένα server που έχει πρόσβαση και κάποιος άλλος. Έτσι γνωρίζοντας το τεράστιο κόστος για να θωρακίσει έναν server επιλέγει να έχει τα κρίσιμα δεδομένα των συναλλαγών του (online τιμολόγιο, προσωπικά στοιχεία πελατών, κωδικούς πρόσβασης, κωδικούς ενεργοποίησης κλπ.) πάνω στον δικό του Server στον οποίο έχει πρόσβαση μόνο αυτός. Επίσης και για άμεση επικοινωνία με το εμπορικό πρόγραμμα.
αυτό εννοώ όταν λέω κρίσιμα δεδομένα.
Sorry για την καθυστέρηση

Alexsoft, άποψή μου είναι ότι όταν έχεις ένα online eshop ή θα ζητάς τα στοιχεία της κάρτας ή δεν θα τα ζητάς (απευθείας από το eshop)
To καλύτερο όμως είναι να μην κρατάς τα στοιχεία.
Γι αυτό κάνεις ένα redirection σε τράπεζα ή χρησιμοποιείς το paypal και δεν σπαταλάς ούτε ένα Ευρώ.
Οπότε τα στοιχεία τα έχει ή ήδια η τράπεζα ή το paypal.
Εσύ παίρνεις πίσω έναν κωδικό συναλλαγής και ένα λεπτομερές τιμολόγιο - email της παραγγελίας.
Το μόνο που έχεις να κάνεις λοιπόν είναι να κάνεις accept την παραγγελία από το Back Office.
Aν τώρα έχεις πολλές παραγγελίες που εκτελούνται σε τακτά διαστήματα ή ανά μήνα με κάρτα τότε απλά δίνεις εντολή στην τράπεζα να εκτελεί τις χρεώσεις με ένα Batch - Api.
Σε καμία όμως περίπτωση δεν χρειάζεται να συνδέσεις τον υπολογιστή σου με τον web server καθώς και να τον μετατρέψεις σε server συνδεμένο με το internet.
Αυτό το βρίσκω επισφαλές

Επίσης τα password και κάποια στοιχεία είναι υποχρεωτικό να υπάρχουν στον webserver για να μπορεί να κάνει login ο πελάτης καθώς και να αποστέλνονται τα στοιχεία της παραγγελίας - προυπολογισμός κόστους μεταφορικών με βάση την περιοχή κλπ κλπ
Οπότε πάλι δεν βλέπω τον λόγο

Αυτό που είναι σίγουρο είναι ότι πολλοί που δοκίμασαν να στήσουν server σπίτι τους, τον ξεστήσαν σύντομα μετά από κάποια "επίθεση"

Η λύση που παραθέτω είναι απλή
Ιδια εφαρμογή στον webserver και στον υπολογιστή
Μπορείς να παίρνεις τα στοιχεία από το Mysql του ενός κατευθείαν στο άλλο.
Δεν υπάρχει και λόγος να τα ενώσεις, αλλά μπορείς αν θέλεις.

Οι μεγάλες εταιρείες χρυσοπληρώνουν... η Zekia δεν γνωρίζω αν είναι σε θέση
alexsoft έγραψε: Ακόμη και σε Dedicaded να είσαι, δεν σου διασφαλίζει κανένας ότι κάποιος περίεργος τεχνικός δεν θα πάρει ένα "αθώο" backup των δεδομένων σου.
Και δεν τα παίρνει... αντε να τα πουλήσει για να τους στείλουν spam email
Tα στοιχεία της κάρτας όμως δεν υπάρχουν στα δεδομένα σου με τον τρόπο που σου ανέφερα.

alexsoft

Δημοσίευση από alexsoft » 13 Ιουν 2008 02:30

Μαρίνε καλημέρα, ίσως να μην έγινα κατανοητός.
Αυτό που είναι σίγουρο είναι ότι πολλοί που δοκίμασαν να στήσουν server σπίτι τους, τον ξεστήσαν σύντομα μετά από κάποια "επίθεση"
εγώ και με το tzo που είχα κάνει στο σπίτι πριν κάποια χρόνια (πάνω από 1 έτος συνεχούς λειτουργίας) μια χαρά ασφάλεια είχα. Το θέμα είναι πως τον στήνεις τον Server και αν συμφέρει οικονομικά.

Δεν μιλάω για μια απλή τυπική διαδικασία eshop.

Μιλάω ότι πάνω σε αυτόν τον Server θα έχεις κωδικούς online ενεργοποίησης προϊόντων, τον πηγαίο κώδικα του προγράμματος κλπ. Κανένας δεν σου διασφαλίζει ότι πάνω σε έναν ξένο Server δεν θα γίνει υποκλοπή τέτοιων κρίσιμων δεδομένων.....

Εάν έχουμε π.χ. 100 πωλήσεις την ημέρα και πρέπει να κωδικοποιήσω (ατομικά) τα 35ΜΒ του προγράμματος και να τα ανεβάζω σε κάποιον Server για να τα κατεβάζει ο πελάτης από εκεί, ζήτω που καήκαμε.
Σου έδωσα μια από τις παραμέτρους που κάποιος όχι να το σκεφτεί, αλλά οφείλει να το πράξει να κάνει δικό του Server.

Όσο αφορά την ασφάλεια..... Γιατί εσύ νομίζεις, ότι οι εταιρείες hosting παρέχουν ασφάλεια; Ειδικά εάν είσαι πάνω σε shared server. Τα πράγματα είναι λίγο καλύτερα σε Dedicated αλλά και εκεί εάν θέλεις να τον θωρακίσεις τέλεια πληρώνεις extra τα μαλλιοκέφαλά σου κάθε μήνα. Αφού λοιπόν θα τα πληρώνεις που θα τα πληρώνεις, δίνεις κάτι παραπάνω για γρήγορες γραμμές και κάνεις τον δικό σου Web Server.

Συμπέρασμα.. Όταν οι συνθήκες απαιτούν μέγιστη ασφάλεια, και το οικονομικό δεν είναι πρόβλημα.... μόνο πάνω σε ιδιόκτητο Server και πάντοτε με την χρήση SSL.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Apache, IIS, DNS Servers”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης