Μπορώ να κάνω τον υπολογιστη μου να φιλοξενεί ιστοσελίδες;;

Τεχνικές και μόνο Συζητήσεις για WEB hosting servers, Mail servers, DNS servers. Όχι αναζήτηση υπηρεσιών εδώ!

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Marinos Stergiou

Δημοσίευση από Marinos Stergiou » 13 Ιουν 2008 10:57

alexsoft έγραψε:Μαρίνε καλημέρα, ίσως να μην έγινα κατανοητός.
Καλημέρα Alex
alexsoft έγραψε: Μιλάω ότι πάνω σε αυτόν τον Server θα έχεις κωδικούς online ενεργοποίησης προϊόντων, τον πηγαίο κώδικα του προγράμματος κλπ. Κανένας δεν σου διασφαλίζει ότι πάνω σε έναν ξένο Server δεν θα γίνει υποκλοπή τέτοιων κρίσιμων δεδομένων.....
Σε αυτό το καμμάτι διαφωνούμε ρε Alex.
Φυσικά και στο δικό σου θα έχεις όλα τα κρίσιμα στοιχεία
Δεν βλέπω τον λόγο να τον χωσεις και στο ιντερνετ τον δικό σου υπολογιστή.
Οπως θα διάβασες παραπάνω έτσι κι αλλιώς είσαι αναγκασμένος μερικά στοιχεία πελατών να τα έχεις στον webserver.
alexsoft έγραψε: Εάν έχουμε π.χ. 100 πωλήσεις την ημέρα και πρέπει να κωδικοποιήσω (ατομικά) τα 35ΜΒ του προγράμματος και να τα ανεβάζω σε κάποιον Server για να τα κατεβάζει ο πελάτης από εκεί, ζήτω που καήκαμε.
Ε εντάξει, εμένα μου φαντάζει λίγο δύσκολο - υπερβολικό, να έχεις ένα πρόγραμμα της τάξης των 35 mb το οποίο το πουλάς 100 φορές την ημέρα και το κωδικοποιείς για κάθε πελάτη ξεχωριστά.
Δηλαδή αυτό το πρόγραμμα των 35 mb είναι ένα, ή σπάει σε επί μέρους προγράμματα.
Και επειδή μάλλον ισχύει το δεύτερο, για ποιόν λόγο να κάνεις κωδικοποίσηση σε όλο και εξατομίκευση για κάθε πελάτη και να μην κάνεις εξατομίκευση σε ένα μέρος του προγράμματος.

Ισως και με ένα FTP - κωδικοποίσηση του πηγαίου να είχες τελειώσει.
Επίσης η εξατομίκευση να ήταν σε ένα μέρος του πηγαιου που δεν θα ήταν πάνω από mb.
alexsoft έγραψε: Όσο αφορά την ασφάλεια..... Γιατί εσύ νομίζεις, ότι οι εταιρείες hosting παρέχουν ασφάλεια;
Αυτό που πιστεύω και ήδη ανέφερα είναι ότι κάποιες εταιρείες που παρέχουν Hosting έχουν πιο εξειδικευμένο προσωπικό. Και φυσικά δεν μιλάω για όλες. Η επιλογή αυτής, αφορά την τσέπη και την ικανότητα του καθενώς για να κρίνει
alexsoft έγραψε: Ειδικά εάν είσαι πάνω σε shared server. Τα πράγματα είναι λίγο καλύτερα σε Dedicated αλλά και εκεί εάν θέλεις να τον θωρακίσεις τέλεια πληρώνεις extra τα μαλλιοκέφαλά σου κάθε μήνα.
Υπάρχει και το Solo Vps
Δηλαδή ναι μεν Shared αλλά ένας Account ανά υπολογιστή.
Σίγουρα είναι φτηνότερο να θωρακίσεις ένα vps παρά ένα dedicated
alexsoft έγραψε: Αφού λοιπόν θα τα πληρώνεις που θα τα πληρώνεις, δίνεις κάτι παραπάνω για γρήγορες γραμμές και κάνεις τον δικό σου Web Server.
Εδώ θα διαφωνήσω τελείως μια και οι κανόνες της αγοράς λένε ότι μεγαλύτερη παραγωγή έχει μικρότερο κόστος (μεταφορικά το αναφέρω)
Εκτός κι αν ανέτρεψες τον κανόνα εσύ
Η μεγαλύτερη παραγωγή τείνει να ελαττώσει το λειτουργικό κοστος

Δεν θα σου αναφέρω και τα υπόλοιπα που ξέχασες πχ ρεύμα - απεργίες κλπ
alexsoft έγραψε: Συμπέρασμα.. Όταν οι συνθήκες απαιτούν μέγιστη ασφάλεια, και το οικονομικό δεν είναι πρόβλημα.... μόνο πάνω σε ιδιόκτητο Server και πάντοτε με την χρήση SSL.
Συμπέρασμα
Δεν είναι όλοι μεγάλες εταιρείες... και ούτε αυτό το θέμα
Δεν έχουν όλοι την τεχνογνωσία να το κανουν, να το υποστηρίξουν και να το διαφυλάξουν
Και ειδιικότερα η Zekia που ρώτησε διά μέσω του Freestuff αν μπορεί ο υπολογιστής της να φιλοξενήσει ιστοσελίδες

Οπότε σε επιπεδο προσωπικής χρήσης είναι ασύμφορο

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από CyberCr33p » 13 Ιουν 2008 11:13

Η ασφάλεια σε ένα VPS είναι η ίδια που κάνεις και σε ένα dedicated server. Στην ουσία το VPS είναι το ίδιο πράγματα με έναν dedicated server με τη διαφορά ότι πολλοί "dedicated servers" τρέχουν μέσα σε έναν άλλον dedicated server.

Επίσης το shared hosting μπορεί να γίνει και αυτό αρκετά ασφαλές (χρήση firewall, να περνάς τα patches, να τρέχει η php ξεχωριστά ανά account, να μην έχει πρόσβαση κάποιος στα αρχεία ενός άλλου account, τα sessions να γράφονται στην database ή σε προσωπικό φάκελο μέσα στο κάθε account, κλπ).

Φαντάζομαι ότι ένα datacenter είναι πιο ασφαλές από το σπίτι του καθενός μας. Εάν έχεις σημαντικά στοιχεία στον υπολογιστή σου είναι πιο εύκολο να στα κλέψει κάποιος διαρρήκτης όταν ο υπολογιστής είναι στο σπίτι σου παρά όταν βρίσκεται σε datacenter μέσα σε private rack ή ακόμα καλύτερα σε cage.

Άβαταρ μέλους
Marinos Stergiou

Δημοσίευση από Marinos Stergiou » 13 Ιουν 2008 11:22

CyberCr33p έγραψε:Η ασφάλεια σε ένα VPS είναι η ίδια που κάνεις και σε ένα dedicated server. Στην ουσία το VPS είναι το ίδιο πράγματα με έναν dedicated server με τη διαφορά ότι πολλοί "dedicated servers" τρέχουν μέσα σε έναν άλλον dedicated server.
Ναι, αλλά αρκετά πιο φτηνή
CyberCr33p έγραψε: Επίσης το shared hosting μπορεί να γίνει και αυτό αρκετά ασφαλές (χρήση firewall, να περνάς τα patches, να τρέχει η php ξεχωριστά ανά account, να μην έχει πρόσβαση κάποιος στα αρχεία ενός άλλου account, τα sessions να γράφονται στην database ή σε προσωπικό φάκελο μέσα στο κάθε account, κλπ).
Εξαρτάται λοιπόν από το Instalation - Configuration του Server (php)
Τ' είχαμε αναφέρει σε σχετικό δημοσίευμα
CyberCr33p έγραψε: Φαντάζομαι ότι ένα datacenter είναι πιο ασφαλές από το σπίτι του καθενός μας. Εάν έχεις σημαντικά στοιχεία στον υπολογιστή σου είναι πιο εύκολο να στα κλέψει κάποιος διαρρήκτης όταν ο υπολογιστής είναι στο σπίτι σου παρά όταν βρίσκεται σε datacenter μέσα σε private rack ή ακόμα καλύτερα σε cage.
Συμφωνούμε σε όλα

alexsoft

Δημοσίευση από alexsoft » 13 Ιουν 2008 12:11

Μαρίνε καλημέρα,

Σε μερικά συμφωνούμε και σε άλλα όχι. είναι πως το βλέπει κανείς.

1) Εσύ π.χ. αν είχες ένα εμπορικό κρυπτογραφημένο πρόγραμμα σε php στο οποίο το πρόγραμμα κωδικοποιείται για κάθε πελάτη ξεχωριστά έχοντας ατομική άδεια χρήσης θα ανέβαζες τον πηγαίο κώδικα του προγράμματός σου σε κάποιον Server που θα ήξερες ότι έχουν πρόσβαση και άλλοι; ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ.

Θα επέλεγες με όποιο κόστος να θωρακίσεις την ασφάλεια των αρχείων σου.

2) Όσο αφορά το πρόγραμμα των 35ΜΒ είναι η δεύτερη περίπτωση. Δηλαδή ο βασικός κοινός κορμός του προγράμματος είναι κωδικοποιημένος να τρέχει γενικά παντού και μόνο ορισμένος κώδικας κρυπτογραφείται ατομικά. Εγώ μιλάω ότι αυτόν τον μερικό κώδικα διασφαλίζεις. Άρα χρειάζεται και ελάχιστο bandwidth.

Πάμε και στα γενικά.

Όση ασφάλεια και να έχει ένας Shared, VPS ή Dedicated Server, δεν παύει να υπάρχει πρόσβαση από τρίτους.
Η λύση σε μια περίπτωση που δεν επιθυμείς να έχεις server π.χ. στο μαγαζί σου λόγω ταχύτητας γραμμών είναι να αγοράσεις bandwidth στο εξωτερικό και να στήσεις τον Server σου εκεί σε κάποιο υποκατάστημά σου στο οποίο θα έχει πρόσβαση μόνο το κατάλληλο δικό σου προσωπικό.

Και πάντα είπαμε εξαρτάται από το οικονομικό.

Εάν αυτό δεν είναι πρόβλημα (και φυσικά αυτός που θέλει ιδιόκτητο server γνωρίζει πως να στήνει έναν τέτοιο) τότε μόνο τα παραπάνω είναι η καλύτερη ασφαλής λύση.

Όλα τα άλλα είναι ΜΗ ΑΣΦΑΛΗ.

Όσο αφορά το αρχικό ερώτημα του θέματος εννοείται ότι αυτά που λέμε εδώ ίσως να μην είναι η λύση. Εάν δεν έχει θέματα ασφάλειας δεδομένων, πάει σε έναν shared server του εξωτερικού που είναι πολύ φθηνοί και τελείωσε η υπόθεση.
Οπότε σε επιπεδο προσωπικής χρήσης είναι ασύμφορο
Συμφωνούμε απολύτως. Ότι έχω πει παραπάνω αφορούν εμπορική δραστηριότητα.

Άβαταρ μέλους
Marinos Stergiou

Δημοσίευση από Marinos Stergiou » 13 Ιουν 2008 12:40

alexsoft έγραψε:Σε μερικά συμφωνούμε και σε άλλα όχι. είναι πως το βλέπει κανείς.
Aς αναλύσουμε λοιπόν τα επιμέρους
alexsoft έγραψε: 1) Εσύ π.χ. αν είχες ένα εμπορικό κρυπτογραφημένο πρόγραμμα σε php στο οποίο το πρόγραμμα κωδικοποιείται για κάθε πελάτη ξεχωριστά έχοντας ατομική άδεια χρήσης θα ανέβαζες τον πηγαίο κώδικα του προγράμματός σου σε κάποιον Server που θα ήξερες ότι έχουν πρόσβαση και άλλοι; ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ..
1) Εξαρτάται την άδεια χρήσης - δικαιώματα όπως αυτά περιγράφονται από τους όρους χρήσης
2) Φροντίζω πάντα αυτό που με ενδιαφέρει να έχει κωδικοποίηση ώστε και να το αντιγράψει :
α) να μην δουλέψει
β) να με ενημερώσει (η εφαρμογή)
alexsoft έγραψε: Θα επέλεγες με όποιο κόστος να θωρακίσεις την ασφάλεια των αρχείων σου.
Ολα σε υπολογιστές που δεν έχουν κάν σύνδεση με το internet
Δεν μου στοιχίζει τίποτα
alexsoft έγραψε: 2) Όσο αφορά το πρόγραμμα των 35ΜΒ είναι η δεύτερη περίπτωση. Δηλαδή ο βασικός κοινός κορμός του προγράμματος είναι κωδικοποιημένος να τρέχει γενικά παντού και μόνο ορισμένος κώδικας κρυπτογραφείται ατομικά. Εγώ μιλάω ότι αυτόν τον μερικό κώδικα διασφαλίζεις. Άρα χρειάζεται και ελάχιστο bandwidth.
Και γιατί να μην έχεις ενσωματώσει το άνοιγμα της εμπορικής εφαρμογής σε μια διαδικασία ας πούμε σαν το Fantastico" και την εξατομίκευση σε μια απλή διαδικασία download από link (ανάλογα τον πελάτη) - ftp ;
alexsoft έγραψε: Πάμε και στα γενικά.
Όση ασφάλεια και να έχει ένας Shared, VPS ή Dedicated Server, δεν παύει να υπάρχει πρόσβαση από τρίτους.
Ναι μπορεί να υπάρχει κάποιος "κακοήθης" τεχνικός που θα σου πάρει τι όμως ;
Τον αποκρυπτογραφημένο κώδικα ή τα στοιχεία των πελατών σου και θα τα πουλήσει στους ανταγωνιστές ;
Ας προσγειωθούμε.. δεν γίναμε και microsoft
alexsoft έγραψε: Η λύση σε μια περίπτωση που δεν επιθυμείς να έχεις server π.χ. στο μαγαζί σου λόγω ταχύτητας γραμμών είναι να αγοράσεις bandwidth στο εξωτερικό και να στήσεις τον Server σου εκεί σε κάποιο υποκατάστημά σου στο οποίο θα έχει πρόσβαση μόνο το κατάλληλο δικό σου προσωπικό.
Ρε Alex καλά όλα αυτά, αλλά τι σχέση έχουν με αυτό που ζήτησε η Zekia ;
alexsoft έγραψε: Και πάντα είπαμε εξαρτάται από το οικονομικό.
Λες αν κάποιος ήθελε να κάνει κάτι τέτοιο που αναφέρεις, να απευθυνόταν στο Freestuff ;(χωρίς να θέλω να υποτιμίσω τους αξιότιμα μέλη - συναδέλφους)
alexsoft έγραψε: Εάν αυτό δεν είναι πρόβλημα (και φυσικά αυτός που θέλει ιδιόκτητο server γνωρίζει πως να στήνει έναν τέτοιο) τότε μόνο τα παραπάνω είναι η καλύτερη ασφαλής λύση.
Εάν δεν είναι πρόβλημα!
Εμένα όμως μου δείχνει για "Free" οπότε μάλλον είναι πρόβλημα
alexsoft έγραψε: Όσο αφορά το αρχικό ερώτημα του θέματος εννοείται ότι αυτά που λέμε εδώ ίσως να μην είναι η λύση. Εάν δεν έχει θέματα ασφάλειας δεδομένων, πάει σε έναν shared server του εξωτερικού που είναι πολύ φθηνοί και τελείωσε η υπόθεση.
Οχι αυτά που λέγαμε...
Από την αρχή όλοι οι υπόλοιποι το ίδιο λέγαμε .... δηλαδή μήν το κάνει
Marinos stergiou έγραψε: Οπότε σε επιπεδο προσωπικής χρήσης είναι ασύμφορο.
alexsoft έγραψε: Συμφωνούμε απολύτως. Ότι έχω πει παραπάνω αφορούν εμπορική δραστηριότητα.
Οκ τότε αν και πάλι είναι λίγο τραβηγμένο

Απάντηση

Επιστροφή στο “Apache, IIS, DNS Servers”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες