Βρισκονται πουθενα fonts?

Από που να ξεκινήσω; Που θα βρω; κ.α. γενικές ερωτήσεις για την δημιουργία μιας ιστοσελίδας.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
elenia

Δημοσίευση από elenia » 13 Ιουν 2008 21:56

Παιδιά σε λίγο καιρό θα δείτε την πρώτη μου σελίδα... κάθε μέρα κάνω και κάτι...περιμένω πως και πώς να τελειώσει, αλλά συγχρόνως απολαμβάνω το ταξίδι για την Ιθάκη...
Ερώτηση 1η,
καταρχήν γράφω στο notebook και μαθαίνω HTML και XHTML. Δηλαδή την HTML γλώσσα γραμμένη ξανά από την W3C σε XML συνταξη. Η συγγραφέας πιστεύει οτι η δεύτερη είναι μια καλλιτέρευση της HTML και γι αυτό την προτείνει... Εσείς τι πιστέυετε?
Δευτερη ερώτηση,
υπάρχει site που μπορώ να βλέπω όλα τα available fonts που υπάρχουνε (αλλά και να τα δείχνει πως είναι), για να μπορώ να επιλέξω πιο θα χρησιμοποιήσω?

merci ελένη :wink:

Άβαταρ μέλους
Marinos Stergiou

Δημοσίευση από Marinos Stergiou » 13 Ιουν 2008 23:53

Ψάξε στο Google για "free fonts" και θα βρείς πολλά.
Τα περισσότερα έχουν και προεπισκόπηση

J'espere etre aide
Ca ne fait rien

elenia

Δημοσίευση από elenia » 14 Ιουν 2008 11:03

Παρατηρώ όμως και κάτι άλλο. Αν επιλέξω ένα font που μου αρέσει (ευχαριστω Marino και Basilaki) δεν το βλέπω όταν δοκιμάζω την ιστοσελίδα στο δικό μου browser, και επιλέγει το αμέσως επόμενο font που έχω βάλει για την περίπτωση που δεν ξέρει το πρώτο font της επιλογής... :cry:
τότε τι να τα κάνουμε όλα τα ωραία fonts άμα δεν μπορούνε να χρησιμοποιηθούνε απο τις ιστοσελίδες? :roll:
Υπάρχει κάτι που μπορέι να κάνει τα browsers ικανά να βλέπουν fonts παραπάνω απο τα ήδη εγκατεστημένα?
Και κατι άλλο, αν εγώ δεν μπορώ να βάλω "περίεργα" fonts στην ιστοσελίδα μου διότι δεν θα φανούν, γιατί βλέπω μπορώ να δω τα τόσα διαφορετικά στις σελίδες που μου έγραψες Βασιλάκη? Αρα με κάποιο τρόπο μπορώ να εισάγω ενα font της αρεσκείας μου και να φαίνεται σε κάποια browser, σωστα?

ελένη

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Basilakis » 14 Ιουν 2008 12:52

elenia έγραψε:
1) τότε τι να τα κάνουμε όλα τα ωραία fonts άμα δεν μπορούνε να χρησιμοποιηθούνε απο τις ιστοσελίδες? :roll:

2) Υπάρχει κάτι που μπορέι να κάνει τα browsers ικανά να βλέπουν fonts παραπάνω απο τα ήδη εγκατεστημένα?

3) γιατί βλέπω μπορώ να δω τα τόσα διαφορετικά στις σελίδες που μου έγραψες Βασιλάκη?

1) Απλώς δεν τα χρησιμοποιούμε, ή ακόμη και όταν το κάνουμε το κάνουμε σε μικρό κείμενο, με την χρήση εικόνων.
Εάν ακολουθήσεις τους "κανόνες" του Internet θα δείς πως η γραμματοσειρές που χρησιμοποιούμε σεδιάζοντας είναι συγκεκριμένες. Εδώ, τύθεται θέμα Usabillity και Accessibility, τι έχει συνηθήσει ο χρήστης να βλέπει πως θα αντιμετωπίσει ένα site με διαφορετική γραμματοσειρά, θα τον κουράσει βλέπωντας το, θα είναι ευδιάκριτα στο διάβασμα κ.τ.λ.

2) Κάντα εικόνες. Είναι αυτό που μπορείς να κάνεις. Απο την άλλη, μπορείς να δίνεις στους χρήστες την δυνατότητα να κάνουνε εγκατάσταση την γραμματοσειρά που χρησιμοποιείς. Εγώ διαφωνό προς αυτό.

3) Είναι εικόνες :)

elenia

Δημοσίευση από elenia » 14 Ιουν 2008 13:27

Σε ευχαριστώ Basilakisweb.
Αρα εννοείς, γράψτω π.χ στο photoshop και ανεβασέ το και βάλτο όπου θές στην σελίδα, σωστα?

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Basilakis » 14 Ιουν 2008 13:46

Yeap :)

Προσοχή, όχι μεγάλη έκταση κειμένου.. :)

Άβαταρ μέλους
ksarm

Δημοσίευση από ksarm » 14 Ιουν 2008 17:51

υπάρχουν 11 fonts τα οποία λέγονται safe fonts και μπορείς να χρησιμοποιήσεις στις σελίδες σου άφοβα.
δες εδώ: http://kellyjones.netfirms.com/webtools/fonts.shtml

εάν θες να χρησιμοποιήσεις fonts που δεν είναι στην παραπάνω λίστα μπορείς να το κάνεις είτε με την απαρχαιωμένη μέθοδο των εικόνων είτε χρησιμοποιώντας CSS και κάνοντας font embedding. Googling για "embedding fonts" και θα βρεις αυτό που χρειάζεσαι ;)

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικές ερωτήσεις κατασκευής ιστοσελίδων”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης