Πρόβλημα με ΑΤΙ και προσαρμπογέα οθόνης

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας τα Windows και τα προγράμματά τους. Νέα & ειδήσεις.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Dora13
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Dora13 » 15 Ιουν 2008 07:51

Καλημέρα,
Ένα νέο πρόβλημα μου προέκυψε. :( Αποφάσισα σήμερα να εγκαταστήσω το service pack 3 που λέτε, όπως είχα εγκαταστήσει και το 2. Επιτυχής εγκατάσταση, όμως μετά την επανεκκίνηση βλέπω την ανάλυση της οθόνης μου περίεργη. Δεν πειράζει είπα θα τη ρυθμίσω και θα φτιάξει. Πηγαίνω να βρω τον πίνακα ελέγχου της ΑΤΙ, όμως πουθενά. Μου βγάζει μήνυμα πως δεν υπάρχουν εγκαταστημένοι οδηγοί. Δεν πειράζει λέω, να τους εγκαταστήσουμε και πάλι. Πάνω που ήταν έτοιμο να γίνει η εγκατάσταση, μου βγάζει μήνυμα πως πρέπει να εγκαταστήσω τον προσαρμογέα οθόνης με κανονικό πρόγραμμα οδήγησης VGA πριν προχωρήσω. Άρχισαν τα όργανα σκέφτομαι. :hammer: Πιστεύοντας πως αυτό που μου λέει θα το βρω στο cd της οθόνης, ψάχνω να το βρω. Όμως εκεί υπάρχουν άπυροι οδηγοί και πατώντας κάποιον απλά μου ανοίγει ένα doc οδηγιών. Οι οποίοι μου λένε να κλικάρω ιδιότητες στην οθόνη μου, να πάω στους προχωρημένους και να κλικάρω κάποιες επιλογές οι οποίες είτε είναι επιλεγμένες είτε δεν μπορώ να τις επιλέξω δείχνοντας πως είναι εγκατεστημένοι. Δεν μπορώ λοιπόν να κάνω τίποτα. Η οθόνη μου είναι ελαφρός μετακινημένη προς τα δεξιά. Δηλαδή αριστερά υπάρχει ένα μικρό μαύρο κενό και όταν θέλω να κατεβάσω τη μπάρα κάπου για να δω πιο κάτω πηγαίνει κυματίζοντας.

Έψαξα πριν ανοίξω το θέμα, όμως δεν βρήκα τίποτα σχετικό. Αν υπάρχει βοηθήστε με να το βρω. Ή βοηθήστε με να το φτιάξω. :cry:

Άβαταρ μέλους
Dora13
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Dora13 » 15 Ιουν 2008 09:46

Τα κατάφερα μόνη μου!!!!!!!!! :kaloe: Αφού όμως τα κατάφερα, θα σας πω τι έκανα, σε περίπτωση που κάποιος αναζητήσει τη συγκεκριμένη βοήθεια.
Από τα πολλά πήγα στη διαχείριση συσκευών μήπως εκεί βρω τον προσαρμογέα. Μου είχε θαυμαστικό σε κάτι που λεγότανε Intel(R) 82865G/PE/P/GV/82848P. Έκανα εκκινήσει τον οδηγό εύρεσης συσκευών, μα αφού δεν είχα κάποιο κατάλληλο cd δεν μου έβρισκε τίποτα. Απογοητευμένη είπα να τα παίξω όλα για όλα στην τελευταία μου ελπίδα. Στο διαδύκτιο. Έγραψα λοιπόν το όνομα του στην αναζήτηση και άρχισα να ψάχνω για κάποιον οδηγό. Μέχρι που επιτέλους βρήκα και το εγκατέστησα. Έγινε επανεκκίνηση και έγινε το θαύμα. Επανήλθαν όλα στα φυσιολογικά τους.
:clap: :clap: :yea:

Θα ήθελα να ρωτήσω και κάτι. Τώρα που έχω το sp3, μπορώ να κάνω unistall τα προηγούμενα? Ή τουλάχιστον το 1? Ή θα έχω προβήματα?

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 15 Ιουν 2008 11:21

Den iparxei logos na kaneis unistall ta proigoumena.
Ta nea, kathonte epanw sta palia. opote den iparxei provlima.
:wink:
Meizu MX5(5.5"/8Core/3GB/32GB/Sony IMX220 20.7MP)
PC 27'' (3770@3.4/16GB/560SE/500GB SATA3/650W S12G)
Mac mini (2.5GHz/8GB/6630/90GB GorsairGT)

Άβαταρ μέλους
Dora13
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Dora13 » 15 Ιουν 2008 17:37

Το ρωταω γιατι στην προσθαφαιρηση προγραμματων εχει τα ονοματα και των 3 sp και επισης εχει γεμίσει ο δισκος μου. :) :question:

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από deninho » 15 Ιουν 2008 18:50

disk clean up μέσα από τα Win δοκίμασες; Πιθανώς να σου απελευθερώσουν αρκετό χώρο :)

Άβαταρ μέλους
Dora13
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Dora13 » 15 Ιουν 2008 20:33

Αν ενοεις εκαθάριση δισκου το εχω κάνει.Έκανα απεγκατάσταση κάτι παλιά update που βρήκα σε java.Κρατησα το πιο προσφατο μόνο. τωρα έχω 1,56gb ελευθερο χορο. Μάλλον πρέπει να πάρω σκληρό. :-? Σας ευχαριστώ πάντως :)

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από deninho » 15 Ιουν 2008 21:54

κι εγώ στην ίδια κατάσταση είμαι.. Μόνο που ο δίσκος που έχει τιγκάρει έχει βίντεο, μουσική κλπ, οπότε δεν είναι εύκολο να τον αδειάσεις :P

Άβαταρ μέλους
Dora13
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Dora13 » 15 Ιουν 2008 22:16

Καταλαβα...Εγω δεν εχω πολλά.Μόνο η μουσικη πιάνει περιπου 9gb. Τα πιο πολλά ειναι updates και διαφορα προγραμματα απο οτι βλέπω. Είναι και μικρός ο σκληρός. Τι να σου κάνει? Σκέφτομαι να πάρω εξωτερικό αλλά το φοβάμαι. Όσο για εσωτερικό δεν ξέρω να τον τοποθετώ. Κ εδώ που είμαι, λίγο δύσκολο να τον μεταφέρω σε κατάστημα για να τον τοποθετήσουν. :lol:

Απάντηση

Επιστροφή στο “Windows Software Guide”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης